Zaključana tema 31 post
nutricionista odgovara-juni, juli, avgust 2013
  • Milan_Dj
    Amater
    Amater
    Postovi: 183
    Pridružio se: pre 10 godine

    Re: nutricionista odgovara-juni, juli, avgust 2013

    od Milan_Dj » pre 10 godine

    A inace u drugim profesijama je kao bolje?

    Da ne trosim reci, ovo je Srbija.
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara-juni, juli, avgust 2013

    od ankica » pre 10 godine

    Pa, u pravu ste......ali ja ipak mogu da zamislim i malo bolje `zaradjujuce` struke u ovoj istoj nasoj Srbiji........a pitanje je bilo `da li je isplativo`......
    Recimo da je biti frizer znatno isplatljivije.....cak i kozmeticar..... o zubarima i ginekolozima da ne pricam, cak i medicinske sestre iako nisu bolje placene lakse nalaze posao u struci........
    problem je u prekomernom skolovanju kadra za koga nema posla narocito od kada se uvela kategorija `samofinansirajucih` studenata-jer niko nece da se odrekne para (i sto bi, ako im se moze).....a sa puno studenata statisticki gledano, ima vise sanse da ih puno i zavrsi (a posla ne da nema ni za onoliko koliko je nekada bila kvota nego jos i manje jer su se na zalost potrebe od 2000te na ovamo jos vise smanjile s obzirom da su ugasila i ona malobrojna dijetetska savetovalista koja su nekada postojala po domovima zdravlja!-razlog -nema se para!)
    Ovamo imate situaciju da imate skolovan kadar koji nema gde da radi jer nema para! Ali da se uzmu pare-za skolovanje tog istog kadra-e, tad moze!
    (mada ja nemam prava da se zalim, jer sam bila em na budzetu, em imam posao-ali samo kazem kakva je situacija!).
    Realna potreba sa danasnjim nivoom svesti u glavi prosecnog stanovnika srbije, nivoom razvijenosti zdravstvene sluzbe i novcanim standardom u drustvu je-maximum 15 nutricionista godisnje (a i to je da bude `siroko`-da ne zafali!).....inace se upisuje njih 48 (ove godine, a kada sam ja studirala upisalo se njih 60! :shock: , cisto da imate uvid......).
    E, sad Bubili, ako vi imate toliko besnu ( i uspesnu) ideju-zelim vam srecu....ja mnogo volim svoju struku i jos uvek spadam u one malobrojne entuzijaste i unapred sa radoscu ocekujem svaku moju uspesnu koleginicu ( s obzirom da nas je tako malo da je prosto tuga bozija! i greh prema svim onim klupama i knjigama koje smo gulili........ :-P )
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara-juni, juli, avgust 2013

    od ankica » pre 10 godine

    Draga Iva, ja pojma nemam zasto ste vi sve to mene pitali kada ste istovremeno i sami odgovorili na pitanja koja ste postavili!!!!!
    Valjda toga niste ni sami svesni ili jednostavno necete da cujete odgovore-pa da krenemo redom......
    -sve sto ste rekli da ne radite-radite! (bavite se fizickom aktivnoscu, nemojte da preskacete obroke, ni dorucak ni veceru)
    -sve sto ste rekli da radite-nemojte! (ne jedite samo svinjsko meso, u stvari njega najbolje nemojte jesti uopste, ne jedite klasicnu bakinu i maminu kuhinju vec malko proberite ili makar smanjite kolicinu, ne jedite nocu, ne preterujte sa hlebom i testeninom a narocito zaboravite na grickalice)
    I jedite puno povrca umesto voca........
    evo, da me poslusate samo za ovo do sada, bice vec znatno bolja situacija....a ako to ne pomogne usled nedostatka snage karaktera ne preostaje vam nista drugo nego nutricinista i papiric sa tacnim instrukcijama (pod uslovom da se njega makar okvirno drzite a ne zaboravite negde na dnu tasne u kojoj ste ga strpali.......).
    :)
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • Iva95
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 2
    Pridružio se: pre 10 godine

    Re: nutricionista odgovara-juni, juli, avgust 2013

    od Iva95 » pre 10 godine

    Hvala Vam Ankice!
    Svesna sam i sama svega toga, ali sam to htela da cujem i od Vas. Nadam se da ce mi vasi saveti pomoci, a karakterna sam osoba tako da verujem da cu uspeti. :)
  • branka85
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 1
    Pridružio se: pre 10 godine

    Re: nutricionista odgovara-juni, juli, avgust 2013

    od branka85 » pre 10 godine

    Zdravo svima :mahalo:
    Postovana, citam poslednjih dana o dijetama, pravilnoj ishrani, ubrzavanju metabolizma i sl. ali ne nalazim objasnjenje za svoje probleme :bas_tuzan:
    Imam 28 godina, visina 166 a tezina 62 kg. porodila sam se pre 17 meseci i bez narocitog truda za godinu dana sam se vratila na tezinu pre trudnoce . Sada sam resena da odem ispod ovih 62 kg ali to mi ne polazi za rukom. Zapravo, vec 2 nedelje vezbam kardio program, tacnije leg magic, 10 dana unosim mnogo manje kalorija ( ukupno sam uz pet obroka jela hleb a i inace ga ne jedem puno, mada sam ovde procitala da to i nije ispravno), slatkise sasvim sasviiim malo i ne svakog dana, malo salatica, malo voca, muslija, corbice i to uglavnom kad stignem-bez tacnog rasporeda obroka ali definitivno unosim mnogo manje kalorija. Uz to idem na ultrazvucnu anticelulit masazu svakog drugog dana i koristim somatoline nocni tretman za reoblikovanje - mislim, resila sam, nema sta :roll: Naravno, pijem preko 2,5 litra vode dnevno a ranije sam do 1 litra :oops: . Vrlo lose spavam...Danas sam stala na vagu i videla 62 :crybaby: Od sutra krecem sa dijetom 11 dana .
    Zasto pored svega ovoga sto radim i dalje stojim u mestu tj. gde gresim ?
    Unapred zahvalna ! :D
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara-juni, juli, avgust 2013

    od ankica » pre 10 godine

    U svemu gresite.....kao prvo ne moze se jesti haoticno-ako cete da drzite dijetu onda morate sebi da odredite satnicu i da je se drzite plus minus pola sata.
    Drugo-imacete 5 obroka nadan.
    Trece-ne mozete jesti po principu-vrlo malo jedem-a sta je to `malo` niko ne zna, vec ce obroci biti strogo dozirani, plus minu 10% od propisanog.
    Cetvrto-moraju se u toku dana unositi sve grupe namirnica, sem secera.
    Peto-10 dana je kratak period da se pokrene gubljenje kilograma narocito ako se dijeta drzi ovako neplanski. Na ovaj nacin samo mucite sebe i svoje telo.
    Znaci, prvo definisite svoj kalorijski unos, poradite na jelovniku, napravite plan i drzite ga se.....i dajte sebi bar mesec dana bez da se merite svaki dan ili svake nedelje.
    :)
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • Cirkončić
    Amater
    Amater
    Postovi: 444
    Pridružio se: pre 12 godine

    Re: nutricionista odgovara-juni, juli, avgust 2013

    od Cirkončić » pre 10 godine

    Poštovanje Ankice i hvala Vam što nam pomažete i što ste tu za nas i naša pitanja. :)
    Htela bih da Vas pitam ako možete da mi kažete uopšteno malo više o sirovom načinu ishrane. Može li se pomoću njega gubiti na kilaži? Predpostavljam da to sve zavisi od raspodele obroka i samoj količini istih i čak možda u zavisnosti od toga koje obroke konzumiramo (posebno obratiti pažnju na orašaste plodove koji su dosta kalorični kao orah, indijski orah i sl.).
    Posebno me zanima Vaše mišljenje o tome da li se može za jedno brže vreme izgubiti na kilaži pomoću ovog sirovog načina ishrane.

    Hvala Vam unapred. :)
  • Milan_Dj
    Amater
    Amater
    Postovi: 183
    Pridružio se: pre 10 godine

    Re: nutricionista odgovara-juni, juli, avgust 2013

    od Milan_Dj » pre 10 godine

    Kako kome :D
    Moj post je ostao bez odgovora, diskriminacija i to polna 8)
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara-juni, juli, avgust 2013

    od ankica » pre 10 godine

    Ijaoooj.......tesko meni :nasilan: Milane, nisam zaboravila i zlo i naopako da sam diskriminisala, nego sam napisala odgovor koji nije uspeo da bude poslat jer je pukla veza i onda sam izgubila volju da pisem ponovo :x
    Nego........ne trebate tako da radite.....za veceru voce, za dorucak nista a za rucak meso plus salata-kada to ovako koncizno slozite jer vam se ne cini da ne valja jer je jednostavno premalo hrane!!!!! dva obroka na dan, kao kuce (stim da kucici ne jedu voce i to je bitna razlika jer je voce manje kaloricno odakle dolazimo do zakljucka da jedete i manje nego kuce! :? )....nigde hleba, nigde mleka......
    kako mislite da vam telo ne strajkuje?!
    Promenite sve sto sam vam rekla-znaci obavezno dorucak, obavezno hleb i ubacite i po koji jogurt-nece skoditi.
    Cirkoncicu-sirovom dijetom se mogu skinuti kilogrami isto kao zdravlje-i sta ce vam onda vitka linija? :o
    Ljudsko telo nije napravljeno da vari takvu kolicinu nekuvane hrane koja bi vam zadodoljila glad-ako bi ste jeli onoliko kolio treba najjednostavnije receno bi vas zaboleo stomak! Presna hrana se jako tesko vari i nadima!
    Ako ne jedete onoliko koliko treba onda se izgladnjujete.
    A posto pretpostavljam da nemate nameru da jedete zivo meso onda ni proteina nece biti dovoljno-pa cak ni biljnih jer verovatno necete jesti nekuvan pasulj ili soju :? .....ako pijete mleko malo cete ublaziti situaciju ali opet-sve u svemu nece valjati.....a i presna dijeta u svom izvornom obliku ne ukljucuje namirnice zivotinjskog porekla!
    Radije napravite neki kompromis-dosta presne hrane ali opet neki minimum kuvane-za one namirnice koje se jednostavno ne mogu jesti presne....to je mnogo bolje od izbacivanja takvih namirnica iz ishrane i kudikamo bolje od preteranog unosa dijetnih vlakana u kombinaciji sa premalo drugih nutrijenata!
    :)
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • Rokerka
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 1
    Pridružio se: pre 10 godine

    Re: nutricionista odgovara-juni, juli, avgust 2013

    od Rokerka » pre 10 godine

    Nova sam na forumu pa se nadam da ispravnu stvar cinim time sto ovde postavljam pitanje (ukoliko sam nesto pogresila, izvinjavam se :neznalica: )
    Dakle, nedavno sam pocela sa dijetom, zadovoljna sam, krenula sam malo po malo da gubim na tezini, postepeno, ne naglo, sto je i dobro, zapravo jedem sve zdrave namirnice i prilicno raznovrsno, samo sam izbacila slatko i peciva. Jedino po neko jutro uzmem 1 integralni keks ili nesto slicno, bez obzira na to dijeta deluje.
    Medjutim, jutros sam uzela veeeeliku kolicinu secera (sladoled i neki kolaci) i sada sam u panici da li ce to bitno uticati na moj organizam (a inace sam veeeliki sladokusac i non stop kada nisam na dijeti jedem po nesto slatko, otuda i ova velika zelja za slatkim). Recite mi da li mogu da nastavim normalno sa svojom dijetom bez brige ili sam u problemu? Obecavam da necu vise uzimati slatko, pre svega sebi.
    Hvala unapred na odgovoru. :)
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara-juni, juli, avgust 2013

    od ankica » pre 10 godine

    Hajde da pitanje postavimo obrnuto-kako i zbog cega ste uopste dosli u situaciju da vam je potrebna dijeta?
    Ako malo proanalizirate doci cete do zakljucka da ste konstantno odn veoma cesto, da ne kazem svaki ili skoro svaki dan jeli vise nego sto su vam potrebe ukljucujuci tu i velike kolicine slatkisa-jel tako?
    E, sad, kada ste to izmenili, doslo je i do promena......
    onda ste to prekrsili-jednom .......pa kad malo bolje razmislite, vi se niste ugojili zato sto ste JEDNOM pojeli puno slatkisa odn niste jednog dana legli mrsavi a sutradan ustali sa 5kg viska?
    Tako, ili nije tako?
    Isto tako necete prestati da mrsavite zato sto ste jednom pojeli puno hrane (samo necete mrsaviti taj dan, jel ste se bas taj dan prejeli odn uneli dovoljno ili cak previse kalorija) ali ako dalje nastavite sa dijetom kao da nista nije bilo, vec koliko sutradan telo ce opet imati manjak energije i opet poceti da trosi svoje rezerve odn masne naslage!
    Da rezimiramo-svako skretanje sa dijete ce vas usporiti, ako mnogo skrecete onda cete se puuuno usporiti....ako budete karakter imacete uspeha tacno onoliko brzo i uspesno koliko ste karakter pod uslovom da pravilno radite odn drzite ne previse rigorozne i lose izbalansirane dijete.....u tom smislu, narocito onom psihickom i nije zgoreg ponekad zgresiti.....cisto da vam bude lakse-jer koja je svrha od dijete sa kojom se patite?
    Kilograme ce te izgubiti mozda malo brze a onda ih i vratiti kad kao izgladneli vuk opet prionete na jelo!
    :)
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • Cici
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 38
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara-juni, juli, avgust 2013

    od Cici » pre 10 godine

    Draga Ankice, zanima me Vaše mišljenje o kafi ili čaju nakon jela? Čitala sam dosta različitih stavova - jedni kažu obavezno, drugi kažu nikako...Generalno kafu konzumiram bar 2 sata nakon jela (zavisi od jela), a onda negde pročitam da je i to previše malo i da može da smeta varenju. Šta Vi kažete :)? A da, pitanje se odnosi na kafu i čaj bez dodataka.
  • Chistach hleba
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 3
    Pridružio se: pre 16 godine

    Re: nutricionista odgovara-juni, juli, avgust 2013

    od Chistach hleba » pre 10 godine

    Pozdrav,

    recite mi da li je istina da voće goji (pošto dnevno pojedem po minimum dva kilograma raznog voća)?

    Dešava mi se da se tokom leta ugojim i do 5 kilograma, iako vodim dnevnik unosa kalorija svaki dan već par godina i možda jednom u mesec dana premašim svoj TDEE za 100-200kcal.

    Sav unos kalorija potiče iz voća i povrća, Tonusa i polubelog hleba (vegan sam). Da li je moguće da bez obzira na to što ne premašujem energetski unos, na kilaži dobijam zbog unosa voća? Neverovatno mi zvuči da je nešto tako zdravo tako ubitačno za liniju.

    Hvala unapred
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara-juni, juli, avgust 2013

    od ankica » pre 10 godine

    DA, voce goji jer ima puno secera koje se u visku kalorija pretvara u mast.
    Ali ovo je tracno samo ako i inace jedete vise nego sto bi ste trebali......konkretno i svinjska mast goji ali ako ne premasujete potreban energetski dnevni unos onda se necete ni ugojiti bez obzira sto je jedete (u zdravlje necu sada da `ulazim`....moguce je sasvim `uspesno` biti mrsav i bolestan kao i `debeo` i ne toliko bolestan ....ili mrsav i zdrav i gojazan i loseg zdravlja-sve kombinacije na temu su izvodljive)....jel sad jasnije!
    Znaci poradite malo na potrebnim kalorijama i svakako smanjite kolicinu voca pa makar se i ne gojili od njega-dva kilograma voca na dan je svakako previse -za pankreas koji mora da metabolise toliku kolicinu prostih secera! (a imajte na umu da to svakako nije jedini unos vasih ugljenih hidrata u toku dana-jel tako?).
    Cici, ja glasam za nikako pre nego svakako.
    KAfa otezava resorpciju mnogih sastojaka iz hrane (sto znaci da ste ih dzaba jeli)....opet uzeta na prazan zeludac ume da iziritira stomak....najbolje je pre kafe nesto malo pojesti, tek toliko da niste gladni i onda posle pola sata/sat doruckovati.....ili doruckovati, pa sacekati bar 2 sata pa tek onda popiti kafu (nije malo ali moze i vise).
    :)
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • Chistach hleba
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 3
    Pridružio se: pre 16 godine

    Re: nutricionista odgovara-juni, juli, avgust 2013

    od Chistach hleba » pre 10 godine

    Hvala doktorka, pokušaću da napravim neki balans, mada život na selu i svo moguće voće na dohvat ruke ni najmanje mi ne olakšavaju situaciju :)
Zaključana tema 31 post

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 11 gostiju