Zaključana tema 23 postova
nutricionista odgovara (juni 2010)
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    nutricionista odgovara (juni 2010)

    od ankica » pre 14 godine

    Na vaša pitanja odgovara Ankica Simić nutricionista-dijetetičar sa dugogodišnjim iskustvom u tretmanu poremećaja ishrane odraslih, planiranju dijetetskog
    režima ishrane bolesnika, kao i iskustvom u organizovanju i planiranju ishrane dece.
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara (juni 2010)

    od ankica » pre 14 godine

    Draga Snowwhite, nije loš izbor. Samo oprezno sa leblebijama jer su kalorične.
    Draga Studentice, prvo što morate da uradite je da nađete neku fizičku aktivnost koja vam se sviđa. Nema mnogo svrhe da radite nešto na silu jer je neko rekao da je "zdravo" baviti se sportom, to ničemu ne vodi. Čovek koji radi ono što ne voli se muči a to je unapred osuđeno na neuspeh. Umesto da se bavite bilo čim jer to tako treba, razmislite o tome šta bi ste zaista želeli da radite. To rešava problem "slabog karaktera". Ne radi se uopšte o tome već da vas to što ste dosad vežbali nimalo ne interesuje. Kada ste "zaljubljeni" u nešto onda vam i nije teško da se time bavite, naprotiv jedva ćete čekati svaki čas i mrzeti kad god ste sprečeni da odete. Inače batalite sve ne proverene stvari i malo se edukujte pravilnoj ishrani pa poučeni novim znanjima krenite da menjate svoju ishranu i budite ubeđeni da za sebe radite pravu stvar. Isto tako ne očekujte promenu kilaže preko noći- za ono što se nakupilo trebaće meseci ali će to biti trajno jer se i niste ugojili preko noći! A najbolje od svega je što ćete promeniti navike i nećete se ponovo ugojiti.
    Draga Jelena, vama prvo treba da se odlučite šta je ono što hoćete. Činjenica je da za to još nemate dovoljno godina i da se još uvek tražite i to je normalno. Ali baš zato ne treba da isprobavate svaki mogući preparat koji se pojavi jer to za vaše zdravlje nije nimalo dobro. Ne bi valjalo da sa 18 godina uništite zdravlje jer ćete se do 78-me kajati a to je predugačak period da se tako sa njim igrate. Začarani krug u kome ste sada govori o tome da niti znate šta hoćete (osim činjenice da smanjite kilažu što jeste nešto ali ne i dovoljno-očigledno) niti znate kako to da ostvarite. Za početak krug-izgladnjivanje-prejedanje mora da prestane.
    To je najbolji put da ako već niste sebi napravite ozbiljne probleme.
    Pokušajte da malo porazgovarate sa nekim (psihologom) ko će vas uputiti u to šta radite sebi i kako da to prekinete. A što se dijete tiče-batalite. Ako mislite da je 65-67 kg vaša idealna težina to je u redu. Postignite je ali ne na način koji radite. Možda je najbolje da odete kod nutricioniste koji će vas posavetovati šta i kako da radite odn.šta je pravilno mršavljenje-mislim da ste za sada premladi da se bavite studiozno tom tematikom. Osoba vaših godina teba da se zabavlja i izlazi a ne da proučava nauku o ishrani. Lakše vam je da dobijete uputstva, da im verujete i da ih se držite! Inače od preparata nikakve koristi nema-da ima ne bi bilo no gojaznih ljudi! Svi bi popili "čarobnu pililicu" i niko ne bi imao problema!

    Jelence, može pod uslovom da malo smanjite zaslađivače. Oni nisu baš najzdraviji i preporučuju se samo onima kojima bi šećer napravio gomilu opsanijih problema kao što su dijabetičari npr. pa od dva zla moraju birati manje. Zdravi ljudi ne bi trebalo da ih uzimaju. Bolje se "bacite" na suvo voće i med u razumnim količinama (1 kašika meda i 1 kašika suvog voća na dan).
    Akvarel, naravno da može i ne da treba nego ne sme da se ishrana bazira na proteinima. Te dijete su najpogubnije za zdravlje.
    Draga Sweetheart, najbolji način vam je da promenite navike u ishrani pod uslovom da ne tražite premalu težinu. Ako je to slučaj telo će u cilju opstanka prestati da gubi kilograme, pa razmislite o tome.
    Asja, može se dva puta mesečno piti čaj od sene, to nije previše ali je pametnije da uvedete promene u način ishrane jer se ovako možete navići na laksativni efekat a problem će vam ostati. Konkretno-dok pijete senu imaćete stolicu, kad je ne pijete sve će biti po starom. Mislim da nije suština da lečite simptome mada je i to rešenje u kritičnim situacijama ali bolje je da rešite uzrok problema. Povećajte unos svežeg povrća i voća, dodajte malo mekinja u ishranu kao i pahuljica od žitarca i obavezno povećajte unos tečnosti na bar 2 l dnevno.
    Tosho, brojanje kalorija nije loš metod pod uslovom da birate i "zdrave" namirnice. Džaba vam brojanje kalorija ako brojite kalorije na pomfritu i hamburgeru. Jeste da je poenta u kalorijama što se težine tiče ali je poenta zdravlja u izboru namirnica a priznaćete da kad se budete razboleli "odma ima da se osušite ko lisica u proleće", mada to može i da potraje-ljudsko telo je često jako izdržljivo ali kada se to desi biće vam žao što niste malo više vodili računa o ishrani.
    :wink:
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • zivotrose
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 3
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: nutricionista odgovara (juni 2010)

    od zivotrose » pre 14 godine

    Zdravo! Imala sam 87kg i za 2 meseca skinula sam 15kg sa medicinskom ili citrus dijetom.Pravila sam pauzu posle svakog ciklusa od 15 dana po 2-3 dana. Do pre 10 dana vaga je 2 nedelje stajala na 72 kg a ja sam bila na istoj dijeti i gladovala:) Presla sam na Atkis jer sam O krvna grupa i shvatila sam da se moj organizam navikao na ishranu citrus dijete i da mu je to postalo okay i nece da mrsavi :)Sada sam na prvoj fazu i sada unosim 10-20g UH dnevno. Pijem C vitamin E vitamin Ca+Mg+Cn i pored toga hrom selen i zeleni caj....to sve pijem ustvari odkako sam odlucila da smrsam i pocela sa citrus dijetom. Medjutim od kako sam presla na Atkins pre 5 dana smrsala sam jos 2 kg ali ujutro imam mucnine...ostvari mucnina traje od 5 ujutro kada se budim do 10-11h....i to bas mucnina od koje mi na pamet ne pada da ni kafu popijem a o jelu i ne pomisljam dok me ne prodje. Mozete li mi molim vas posavetovati neki primer jelovnika za prvu fazu Atkinsa jer ja nemam uopste predstvu sta je dobro da jedam a sta skroz lose. Ja na primem od kako sam na Atkinsu pravim kotlete, bifteke pljeskavice i uz to pojedem jedan krastavac ili paradajz ili 100-200 gr tvrdog sira....tako brojim UH ali uopste ne znam sta bi bilo dobro da jedem.

    Hvala
  • Jelena92
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 11
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara (juni 2010)

    od Jelena92 » pre 14 godine

    Znam, al nemogu da budem na dijeti, ono kad uzmem da jedem onda se razocaram i samo uzimam jos i jos. I sve moram da povratim, cim nesto sazvacem, vec u sebi izbacujem kroz usta. Al ne znam kako ne smrsam od toga. A ja bi da skinem 20 kg, da imam 50
  • mustrica
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 3
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: nutricionista odgovara (juni 2010)

    od mustrica » pre 14 godine

    ja ne dobih nikakav odgovor :cry: :placljivko:
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara (juni 2010)

    od ankica » pre 14 godine

    Draga Zivotrose, ja bih vam najiskrenije savetovala da PODHITNO batalite Atkins dijetu!!!! Da li vam je palo na pamet da vam je muka jer je ta dijeta opasna i da telo pokušava da vas upozori?! Ne znam ko vam je rekao da smete da unosite samo 10-20 g UH dnevno? Minimalni dnevni unos ugljenih hidrata ne sme biti manji od 1g po kg telesne mase inače dolazi do ozbiljnih biohemijskih poremećaja u telu koji mogu oštetiti (TRAJNO) vitalne organe-bubrege tako da ostanete invalid do kraja života! Ne igrajte se sa tim!
    Kakva prva faza Atkinsa, kakve citrus dijete, opametite se što pre, sem ako vam kilogrami nisu preči od zdravlja! Kad budete na dijalizi smršaćete sigurno, ali sam sigurna da to niste imali na umu kad ste zamišljali vitku liniju!!!!!
    Jelena, ja sam vam nešto savetovala, pokušajte da o tome porazmislite pre nego što unapred kažete "Znam, al nemogu ....", onda komunikacija nema baš mnogo smisla, ako ste rešili da ne možete onda tu niko ne može ništa da učini! Sve zavisi od vas! Drugi mogu samo da vam pomognu, da vas posavetuju ali napor ka rešenju mora da bude vaš. Niko neće u životu raditi ništa umesto vas!
    Mustrice, a gde je bilo pitanje?
    :wink:
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • zumbul
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 11
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: nutricionista odgovara (juni 2010)

    od zumbul » pre 14 godine

    Zdravo, ja imam 67 kg, a visoka sam 1,63... Posto sam probala razne dijete, ali nisam mogla ni u jednoj da izdrzim, jer ja sam student i zivim dalje od kuce tako da mi je teze da izdrzim u svakoj dijeti, jer uvek mi nedostaje nesto sto ide uz dijetu... Pa sta bi mi vi preporucili kako da se hranim...
  • BornToBeWild
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 5
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: nutricionista odgovara (juni 2010)

    od BornToBeWild » pre 14 godine

    Pozzdrav 8)
    Uskoro punim 16 godina,i imam 84 kg (oko 170 visina). Mnogo,zar ne? Zelela bih da skinem u sto kracem roku 24 kg. Cilj mi je za 4 meseca. Imala sam hormonalni poremecaj,gde sam se udebljala,i pila mnoge tablete koje su mi doktori preporucivali ali nista od toga nije pomoglo. Imam groznu naviku da jedem kad mi je dosadno. Da li postoji nesto sto bih mogla grickati tokom dana a da nije mnogo kaloricno? Znam da trebam izbaciti slatkise,i hocu,obecavam! Da li biste me mogli usmeriti koju hranu da vise konzurmiram,koju manje. Bila bih vam mnogo zahvalna...

    :neznalica:
  • Tinsi
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 1
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: nutricionista odgovara (juni 2010)

    od Tinsi » pre 14 godine

    Ovako, imam 16 godina, visoka sam 163 cm a teška 50 kg. Ponekad mi težina varira, pa se desi da jedne nedelje imam 48 a već posle dva dana 52 kg.

    Sad, moj bi bio problem što sam opseduta hranom. U potpunosti shvatam važnost zdrave ishrane, pokušavam jesti manje obroke na svaka 3 sata, ali kada pojedem samo jednu nezdravu stvar, tipa veliki, masni sendvič, ne zaustavljam se tu. Nastavljam da jedem dalje, i dalje... Slatkiši su mi velika potreba i kada i izdržim da ih ne unosim u velikim količinama, konstantno razmišljam o njima.

    Sad, ta moja prejedanja čine da se kajem što to činim i to rezultira obećanjima samoj sebi da od sutra okrećem novi list. I tako u krug.


    Šta bi ste mi savetovali, šta da radim, kako da se hranim, kako da ne budem tako opterećena?
    Težina mi nije još problematična, iako bih volela da izgubim jedno 2-3 kg, salo pre svega, jer sam veliki prefekcionista.

    Hvala unapred.
  • zivotrose
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 3
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: nutricionista odgovara (juni 2010)

    od zivotrose » pre 14 godine

    Hvala vam puno. Nisam znala da moze biti toliko opasno, mislila sam vise da moze biti opasno ako neko vec ima neki zdravstveni problem pre dijete. Jako ste me uplasili sada jer sam par puta osetila ostar kratkotrajan bol u predelu desnog bubrega ali mislila sam da je to mozda jer pijem 4-6 litara vode dnevno... Trenutno imam ciklus ali cim mi prodje idem da uradim analizu krvi i urina. Hvala jos jednom :mahac:
  • blondy
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 8
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: nutricionista odgovara (juni 2010)

    od blondy » pre 14 godine

    Zdravo, Ankice!
    Imam jedno pitanje u vezi UN dijete. Držim je već desetak dana, odlično se osećam, smršala sam 3.5kg. Sve je u najboljem redu, ali se ipak pitam da li je ovaj način ishrane potpuno zdrav i bezopasan jer imam 25 god i u skorije vreme (u narednih god dana)planiram bebu, pa ne bih volela da poremetim nešto što će mi kasnije predstavljati problem.
    Unapred zahvalna,
    Blondy
    visina 178
    težina 74
    idealna težina 65 (za početak 70kg)
  • brankicaSoul
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 7
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: nutricionista odgovara (juni 2010)

    od brankicaSoul » pre 14 godine

    Ljudi citajte malo sta je Ankica pisala ranije... svako pametan bi shvatio koliko je Ankica kompetentna jer za sve sto kaze ima i argumentovano zasto je to tako. Stvarno zelim da vas pohvalim An!!!
    Kakva UN dijeta, nema od toga nista... ali istina je da nije lako... evo i ja se vec 5 godina vrtim u zacaranom krugu.... nikako da se dovedem u red.
    Pitanje za tebe Ankice: imam oko 70 kg-a (zavisi od vage, na nekoj i manje... valjalo bi se tacno izmeriti) a visoka sam 174cm-a... imam 24 godine, povremeno vozim sobni bajs, inace nisam bas mnogo aktivna... Sta da radim, koji je najbolji nacin za mene sada i koliko bi trebalo da imam kilograma?
    Unapred hvala i veliki pozdrav!!!! : :D
  • mustrica
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 3
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: nutricionista odgovara (juni 2010)

    od mustrica » pre 14 godine

    ankica napisao:Mustrice, a gde je bilo pitanje?
    :wink:


    Krajem maja:
    http://www.dijeta.net/forum/viewtopic.php?p=260544#p260544

    Zanima me Vase misljenje o ovom mom rezimu ishrane i da li imate neki predlog sto se tice namirnica koje bih trebala ubaciti, ili izbaciti iz iste (npr. koje vrste mesa/zivotinja treba da izbacim iz ishrane) i koliko puta nedeljno bi, da kazem, smelo da se jede meso? Jos par stvari me zanima; sta mislite o unosenju vitamina u organizam u vidu tableta? S obzirom da sam pusac, cula sam da treba da unosim puno vitamina C ali kako nisam veliki ljubitelj voca (jedem ga maksimalno do 2 puta nedeljno), da li ga mogu nadoknaditi tabletama C vitamina? Sta mi od namirnica preporucujete za veceru? Dodala sam jos par pitanja, nadam se da ne zamerate :020: pozdrav.
  • Marija32
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 1
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: nutricionista odgovara (juni 2010)

    od Marija32 » pre 14 godine

    Pozdrav Ankice. Čini mi se da sam pročitala sve postove na ovoj temi i čini mi se da ono što ću da pitam nisam pronašla. Ukoliko se ponavljam, ignorišite moj post :D .
    Elem, 4 godine sam se mučila sa ubrzanim radom štitne žlezde. Pošto su lekari skontali da se nikada sama neće dovesti u red, i pošto sam morala da pijem veliku količinu lekova da bi štitnu žlezdu kontrolisala, savetovali su mi da je izvadim, što sam pre nekih mesec dana i odradila. Ono čega se sada bojim je hipo funkcija (ili kako god da se to zove, sada kada je više nemam :) ).
    Moje pitanje je, da li poremećaj funkcije štitne žlezde, sam po sebi, može da dovede do povećanja kilograma? Tj. ukoliko su mi hormoni koje sada unosim veštački u granicama normale, da li štitna žlezda može da bude izgovor ukoliko krenem da se gojim ili sve ima veze sa količinom hrane koja se unosi?

    Ne znam koliko je bitno, ali imam 32 godine, 164cm i 64kg.
    Hvala unapred.
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara (juni 2010)

    od ankica » pre 14 godine

    Marija, ja se obično trudim da ne ignorišem nikoga, sem ako baš ne zasluži! :D
    Funkcija štitne žlezde može itekako imati uticaja na težinu (i premalu i preveliku) ali samo onda ako hormoni nisu dobro izbalansirani. Ako jesu onda je poenta u količini hrane koja se jede.
    Blondy, mala sugestija-malo prelistajte moja ranija "pisanija" na temu UN dijete!
    Ostali odgovori stižu malo kasnije.......
    :wink:
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
Zaključana tema 23 postova

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost