Zaključana tema 23 postova
nutricionista odgovara (juni 2010)
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara (juni 2010)

    od ankica » pre 14 godine

    Elem, Mustrice, pročitah ja onaj "roman" iz prethodnog broja pa da krenemo redom.....
    Imam sugestiju-ugljeni hidrati se ne smeju izbacivati iz ishrane-NIKAKO! To znači vraćanje hleba, brašna i testa ali u ograničenim količinama! Voće se može zameniti povrćem jedino je šteta po meni nikad ne pojesti npr.šljivu ili breskvu-ali nije u smislu ishrane preterana šteta pod uslovom da se dosta povrća jede presno! Naravno, zamena nikad nije potpuna pa je dobro da se naterate da pravite izuzetak bar par puta nedeljno po koju voćku!
    Meso bi trebalo jesti 3-4 puta nedeljno, posnije vrste mesa a vitamin C se može unositi (i mora kod pušača) tabletama jer nema te prirodne količine koja može nadomestiti štetu nastalu cigaretama! Iskreno, nema ni tih tableta pa je najbolje da batalite tu naviku, ali dotad bolje išta nego ništa!
    Brankice, vaša težina zavisi malo i od građe a ne samo od matematičkih proračuna pa može varirati par kilograma, ali oko 60-65 bi trebalo da bude adekvatno! Malo smanjite količinu hrane i malo se fizički aktivirajte i tih 5 kg bi trebalo lako da ode! Inače ako budete samo sedeli i puno jeli naravno da ništa neće biti od tog "posla!. Imajte na umu da je poslednjih par kilograma do idealne linije najteže postići jer su to finese i upravo to zahteva najveći napor volje!
    Tinsi, ja bih ti rekla da si premršava i sa 48 a i sa 52 si poprilično tanka pa nije ni čudo da ti organizam kad "vidi" hranu ne može da se zaustavi! Zato što mu hranljive materije koje mu uskraćuješ trebaju pa kad konačno sedneš da jedeš onda telo pokušava da unese šta stigne kad mu već tvoja "glava" opsednuta kilogramima ne da! Ne znam samo zašto? Koja je to moda da devojke izgledaju kao prutevi meni nije jasno?! I to suprotno svim estetskim merilima i zdravlju!
    Ne znam ko ti je rekao da si ti debela ili da bi sa 45 kg bila "Idealna"? I koje salo kod tebe postoji na 48 kg, zaista ne znam!
    Zaboravi na to ako se sebi misliš dobro i drži težinu na 50 kg minimum (do 55kg možeš slobodno da ideš i veruj mi izgledaćeš kao "avion")! Sutra ćeš biti odrasla osoba koja će sebi tako mlada pokvariti ciklus zbog mršavosti pa ćeš se pitati zašto su sve tvoje drugarice već majke a ti nisi!!!! Znam da ti je sada ta priča udaljena milion svetlosnih godina ali veruj mi 10-15 godina proleti pre nego što se okreneš a tad značajno drugačije gledaš na svet nego sa 16 i ako se sada "upropastiš" kasno će biti da se tad kaješ!

    :wink:
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • blondy
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 8
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: nutricionista odgovara (juni 2010)

    od blondy » pre 14 godine

    Draga Ankice, ovaj put ste mene preskočili sa odgovorom. Pitanje je na prethodnoj strani. Unapred zahvalna, Dragana
    visina 178
    težina 74
    idealna težina 65 (za početak 70kg)
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara (juni 2010)

    od ankica » pre 14 godine

    Blondy-nisam preskočila-takođe je i moj odgovor vama na prethodnoj strani!!!!!
    :wink:
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • studentica
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 2
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: nutricionista odgovara (juni 2010)

    od studentica » pre 14 godine

    okey,to je sve istina i hvala vam na tome.i jos jedno pitanje :D sta bi mi preporucili tj. koju "dijetu" da pocnem? ili da pocnem ono sa brojanjem kalorija?mada mi to sve deluje pomalo komplikovano?hvala :D
  • Marko
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 1
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: nutricionista odgovara (juni 2010)

    od Marko » pre 14 godine

    Draga Ankice, do skora sam bio neaktivan ( godinama! ) i hranio se ne zdravo. Pre 2 meseca sam odlučio da promenim način života za 180 stepena. Naime istog trenutka sam izbacio slatkiše i sličnu nezdravu hranu a počeo sa kardio + kružnim treningom u teretani. Posle 4 nedelje kružnog treninga odlučio sam da se aktiviram još više a sve u cilju "prženja" masnoće.

    Aktivnosti:
    Krenuo sam na Body Pump program ( 1 sat definicije, poprilično jak drill ) i na dotični idem 3 puta nedeljno. Pre i posle BP-a je kardio nordijsko skijanje od 15-30 mina.
    U danima kad nisam u gym-u, kombinovano igram košarku i vozim bicikl (oko 20 km predjenih). Pored toga treba dodati i neki kilometar šetnje. Jednostavno osećam da sam proćerdao dan ukoliko ne obavim neku fizičku aktivnost.

    Ishrana:
    S obzirom da radim imam mogućnost da jedem 3 puta dnevno (4 u najboljem slučaju). Ujutru, oko podne i posle posla ( do 18 časova) je ono što je moja realnost. Najčešći doručak ujutru su 2 parčeta crnog hleba sa kajmakom, ili jaja u nekoj formi. Oko podneva je to tunjevina u konzervi+jogurt ili voćni jogurt (sa ili bez žitarica), dok posle posla to su ili riba sa krompirom i salatom, varijante punjenih tikvica i sl. Posle treninga ili fizičke aktivnosti u popodnevnim časovima ne jedem.

    U zadnjih nekoliko nedelja pratim progres i mogu reći da se moj stomak topi ( prvi put sam pre 2-3 nedelje merio obim i izmerio 120, dok je pre nekoliko dana isti obim bio 106 cm) i ostali mesta gde su viškovi. Ono što mene brine je činjenica da li je moja ishrana opasna po moj organizam i šta uraditi na polju prevencije. Čitajući po netu, čovek treba da unese oko 2000-2700 kalorija dnevno, ali sam ja sasvim uveren da je moja dnevna ishrana ispod tog nivoa. Pre i posle treninga popijem ili Cedevitu ili mix tableta vitamina C i magnezijuma u želji da nakodnadim barem deo. Nemam problema sa glađu do nekih 22:00-23:00 ali sam u stanju da to ignorišem.

    trenutna visina: 185
    trenutna težina: 111

    Iako visina i težina izgledaju užasavajuće kad se pogledaju, to baš i ne izgleda tako u prirodi. Molio bih Vas za sugestiju ili komentar vezano za ishranu.
  • janja
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 1
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: nutricionista odgovara (juni 2010)

    od janja » pre 14 godine

    Ovde sam prvi put pa imam nekoliko pitanja za vas, drzala sam dijete kojima sam skidala tezinu lako, a po prestanku se kilaza vracala, nekoliko puta sam za kratak period dodavala i gubila po 10kg, jer neznam da se hranim umereno i zdravo, pa bi volela da znam koje namirnice ili cejevi smanjuju apetit, veliki pozdrav.
  • nely
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 5
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: nutricionista odgovara (juni 2010)

    od nely » pre 13 godine

    visoka sam 1.65 a 70kg imam bila sam na razne dijete i nista od toga smrsam po 1-2 kg i onda odma povratim, a hitno moram da smrsam za nepunih mesec dana udajem se , pa bih volela da znam jedan plan ishrane koji bi mi stvarno pomogao a inace imam siroka ramena a najvise sam popunjena oko struka imam mnogo veliki stomak i butine, treba mi pomoc, mada koistila sam i herbafast tablete i slimtreks i caj cang slang al nista mi nije pomoglo... :( uzasno sam razocarana.
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara (juni 2010)

    od ankica » pre 13 godine

    Draga Nely, ne bih da te razočaravam ali kad bi te tablete pomagale ne bi bilo gojaznih ljudi......i da ti kažem da si malo okasnila s mršavljenjem (ako misliš do svadbe da budeš "idealna" mesec dana je malo). Ja nikako da poverujem da ima ljudi koji zaista veruju u priče "5 dana-10 kilograma"?! i da je to istina ne bi bilo gojaznih ljudi-nema čoveka koji ne bi mogao da bude "karakter" 5 dana!
    I još nešto, ne bi bilo dobro da ti svadba bude jedini motiv-ona dođe i prođe, odećom se dosta toga da sakriti a haljine su idealne za to-žipon, steznik-ko bog!!!! Nisi ti previše gojazna da bi to bio prevelik problem! To treba da uradiš zbog sebe, ne zbog rođendana, mora, svadbe, slave ili šta ti ja znam čega.......
    Janja, preopširno ti je pitanje za odgovor preko foruma.....inače nema namirnica koje smanjuju apetit kao ni onih koji ga povećavaju već namirnica koje u malo mase imaju veliku energiju pa se ako puno toga pojedeš gojiš i onih koji u puno mase imaju malu energiju od kojih se praktično ne možeš ugojiti sem ako ne možeš da pojedeš 10 kg!
    Marko, ja pojma nemam iz tvog pitanja koliko energije unosiš dnevno jer nije poenta samo u izboru namirnica nego i u količini pa ti ne bih znala reći da li unosiš premalo kalorija ili ne! Inače ne bi trebao da ideš ispod 2000 cal/dan.
    Studentice, brojanje kalorija nije loš metod pod uslovom da znaš i koje vrste namirnica treba da biraš zbog pravilne ishrane! Inače nije to ni tako komplikovano-samo tako izgleda-nauči se to za par dana orjentaciono-to je dovoljno, ne treba brojiti svaki gram ni svaku kaloriju, dovoljno je paziti da ako treba da unosimo npr. oko 2000 cal da to ne bude 2500 svakog dana a sad 100 gore dole-nije problem! I nije problem ni ako danas neko pojede 500 cal viška-problem nastaje kada se to radi svaki dan!
    :wink:
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
Zaključana tema 23 postova

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 12 gostiju