Zaključana tema 36 postova
nutricionista odgovara (juni 2009)
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara (juni 2009)

    od ankica » pre 15 godine

    Draga Vanja, odnos nutrijenata je kao i kod normalne pravilne ishrane-nema tu razlike! Ja ne podržavam hiper proteinske dijete (iako se njima postiže rezultat-gube kilogrami-uništava se zdravlje i posle dijete se isti vraćaju!).
    Znači: belančevine 10-15%, masti 25-30%, ugljeni hidrati 55-65%.
    U oviru navedenog se vrši planiranje da li treba malo smanjiti masti jer osoba ima povećane trigliceride ili ugljene hidrate jer ima šećer itd.....
    :wink:
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara (juni 2009)

    od ankica » pre 15 godine

    Čula sam za tu teoriju, jedna je od mojih omiljenih na temu....."kako pronalaziti uzroke za problem sa kilogramima svugde osim u vrsti i količini hrane?!"
    Nije to ništa neobično, spada u poznati psihološki fenomen samoobmanjivanja, poricanja, traženja opravdanja, razloga, uzroka itd.....za svaki problem koji imamo osim u pravom uzroku jer je on obično najteži za otklanjanje!
    I to u principu nema veze sa činjenicom da li je to što ste pitali istina! Ako bi sad rekla kako je to apsolutno tačno eto nama bar polovne forumaša koji će sa olakšanjem da uzviknu "znao/la sam, ja baš loše spavam, zato imam višak kilograma! Znači treba da spavam po ceo dan i eto meni vitke linije do leta?!"
    Shvatate poentu?
    Ovi što ste pitali je delimično tačno-u smislu da uredno spavanje tj.odmor sagoreva više kalorija nego nesanica odn.stres jer telo pod stresom pokušava da taloži kalorije u vidu masnih naslaga kako bi imalo rezervu za "stresne" situacije, pri tom ne vodeći računa da već ima par kilograma rezerve....pod stresom svi mehanizmi rade malo "poremećeno".
    Ali ovo uopšte ne znači da onaj ko ima višak kilograma ima iste samo zato jer loše spava!!!!! Svako ko ima problem sa težinom ima je isključivo zato jer unosi više kalorija nego što su njegove potrebe i višak se taloži u vidu masnih naslaga!
    U tome je rešenje! Ne u količini spavanja tj.nespavanja.
    Ako malo razmislite sigurno znate gomilu ljudi koji su mršavi a malo spavaju, imate gojazne koji puno spavaju....nema tu direktne uzročno posledične veze....ovo je samo još jedna u nizu teorija koja pokušava da spoji "babe i žabe" iako je sama teorija tačna (da se spavanjem troše kalorije) ali ne u kontekstu u kome poskušava da "opravda" gojaznost kod ljudi koji imaju taj problem.
    :wink:

    P.S da bi forumašima bilo jasno našta sam odgovorila molim Nestu da ponovo postavi pitanje jer sam ga greškom obrisala! :o :( :oops: :? Bolje nego da ja prepričavam.....pa ćemo ubaciti gde treba da sredimo redosled!
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • BeKa
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 9
    Pridružio se: pre 16 godine

    Re: nutricionista odgovara (juni 2009)

    od BeKa » pre 15 godine

    Imam 22 godine i od trece godine srednje skole pocela sam da se gojim. Od tada sam na raznim rezimima ishrane, dijetama... Smrsam, ali je neverovatno koliko brzo mi se kilogrami vrate. Skoro sam tri meseca bila na brojanju kalorija, nisam prelazila preko 1500 kcal dnevno, smrsala malo, ali posle mesec dana sam teza nego sto sam bila pre dijete. Molim za neki savet! Da li postoje nutricionisti u Domovima zdravlja i da li i koliko se placaju? Hvala puno i pozdrav!
  • tigrica
    Amater
    Amater
    Postovi: 107
    Pridružio se: pre 16 godine

    Re: nutricionista odgovara (juni 2009)

    od tigrica » pre 15 godine

    ankica napisao:kako pronalaziti uzroke za problem sa kilogramima svugde osim u vrsti i količini


    Ankice potpuno si u pravu ja a i vecina nas je tipican primer ove recenice. A istina je sasvim prosta ako previse uneses a malo potrosis eto viska kg. Ovo je tema o kojoj bi trebalo cesce pisati. Jer mi to svi znamo ali nekako brzo zaboravljamo, pa onda krecemo u razne ludorije. Npr. izbacicu potpuno hleb i slatkise i sva zadovoljna smras, ali sta sam ja zapravo sebi uradila ukinula sebi jednu veoma vaznu grupu namernica, znaci negde sebi ucinila deficit u vitaminima i ..., a u stvari sam unela manje kalorija i tako skinula kg. A mogla sam da jedem manje hleba i ostalih namernica i da opet smanjim broj unesenih kalorija ali tako da sve bude zastupleno a ne sebi da napravim problem. Ovo sam tipicna ja, proslog meseca sam prvi put sebi rekla e ne neces izbacivati hleb samo cu ograniciti unos i isto tako sma mrsavila. Mozda nisam bila jasna @ankica bi to bolje objasnila. Ja sam htela samo da se malo podsetimo nasim gresaka, ili bolje receno mojih.

    Meni je dugo vremena trebalo da postanem svesna da nije problem recimo u hlebu, pa cak i kad sam to spoznala, opet je trebalo da prodje neko vreme pa da pocnem da jedem hleb, a sad sam to sebi i dokazala da nije problem u hlebu, vec u ogromnim kolicinama.

    Morala sam da editujem, na poslu sam pa je guzva. :)
    Pocetak-04.05.12 -protekal
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara (juni 2009)

    od ankica » pre 15 godine

    Draga Beka, postoje nutricionisti pri domovima zdravlja-ne u svakom naravno pa je najbolje da pitete u svom. Ne znam koliko se plaćaju ali se plaćaju (socijalno ne pokriva troškove) a to varira od doma zdravlja do doma zdravlja. Malo čudna politika ali tako je! Možda neko od forumaša zna za konkretni dom zdravlja koji bi vas zanimao.....
    Što se vašeg načina ishrane tiče-činjenica je da očigledno pravite greške inače bi polagano mršavili, ne biste vraćali kilograme i tokom dijete ne biste umirali od gladi....ali to je ono što i mnogi drugi ljudi rade!
    Uzrok je u sledećem:
    1.ljudi najčešće imaju virtuelnu predstavu o tome da se može smršati za 5-10 maximum 30 dana i to neograničen potreban broj kilograma (najčešće 10-15 za navedeno vreme) tj.do letovanja, početka nove školske godine, zato da bi se obukle omiljene farmerke itd.....
    Pri tom niti znaju niti hoće da znaju bilo šta o pravilnoj ishrani sem da imaju neki papirić ispred sebe na kome će im pisati šta da jedu tokom tih famoznih 10-20 dana....za to vreme mole boga da ne budu gladni i nadaju se najboljem a to je 20 kg manje za navedeni period. Za to vreme su premni da se "žrtvuju" u smislu nabavke posebnih namirnica itd....ali kad se period "paćenja" završi planiraju da nastave kao i dotad i da se sve završi kao u bajkama: tj. da oni žive srećno i dugovečno sa svojih idealnih 55 kg!
    Zvuči super kad bi moglo ali nažalost to tako ne ide!
    Obično se "bajka" završi tako što posle žestokih napada gladi, drhtanja i "pretećih" padanja u nesvest potencijalni korisnik takve dijete batali navedenu što ga ne sprečava da za neuspeh okrivi dijetu po principu "nije bila prava" i da za mesec dana pokuša ponovo sa nekom za koju se njen omiljeni časopis "kune" da je delotvorna! Drugi mogući završetak je da posle xx odustajanja osoba odluči da bude "karakter" i stvarno izdrži do kraja (ako ipak pre toga ne padne u nesvest), smrša oko 5-8 kg -tj.uglavnom nedovoljno za to što za tu osobu predstavlja idealnu kilažu ali se ona sva srećna uteši time da je ipak postigla neki uspeh i da će posle pauze od desetak dana krenuti sa novom turom i tako ukrug do željene težine! Ovaj pokušaj se obično završi tako što se za vreme "famozne" pauze nadoknadi svih s mukom izguljenih 5-8 kg i nabaci još kilo dva!!!!! Ali to nema veze-sve jedno se kreće u novi krug a možda i sa novom "delotvornijom" dijetom!
    I ovako traje u nedogled-sve dok osoba ne završi sa svim dijetama za koje je čula, sa svim opravdanjima tipa "to je posle trudnoće normalno..... imam spor metabolizam....kilogrami idu sa godinama" i tome slično, i ne pogleda vagu koja za period od nekih desetak godina pokazuje 30 kilograma više nego pre!!!!
    2. Osoba ponešto zna o tome koliko su takve dijete nedelotvorne (iz tuđeg iskustva ili ličnog), negde je čula o brojanju kalorija i onda sama sebi "odredi cifru" koju je takođe negde pročitala (obično po principu što manje to bolje tj.brže) i krene......
    Iako je ovo malo bolja varijanta od prethodne takve osobe takođe ne znaju baš previše o ishrani a nemaju ni vremena ni želje da tu nešto više "proučavaju", smatraju da je sasvm dovoljno nabaviti tablicu sa kalorijama i digitron.....
    Problem kod ovoga je to što takve osobe niti znaju niti im pada na pamet koliko treba da unose pojedinih nutrijenata, koja namirnica daje sitost a posle koje se brzo ogladni-ovo nema nikave veze sa kalorijskom vrednošću te namirnice....šta se dešava ako se previše ili premalo unose pojedine grupe namirnica itd.....
    Posledica je suviše sporo gubljenje kilograma-najčešće dosta velika glad tokom dijete, pogoršanje opšteg zdravstvenog stanja naročito ako je osoba veći deo godine na takvoj dijeti i vraćanje starim navikama i kilogramima čim se sa dijetom prestane!
    Nadam se da sam vam ovim prikazom najčešćih grešaka tokom mršavljenja i odgovorila koji su razlozi zašto vi mršavite sa takvim (ne)uspehom sa kojim mršavite kao i savetom da sve navedeno ne treba da radite ako mislite da taj začarani krug prekinete!
    :wink:
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • BeKa
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 9
    Pridružio se: pre 16 godine

    Re: nutricionista odgovara (juni 2009)

    od BeKa » pre 15 godine

    Hvala puno!!! :)
Zaključana tema 36 postova

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gosta