Zaključana tema 36 postova
nutricionista odgovara (juni 2009)
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara (juni 2009)

    od ankica » pre 15 godine

    Gagisha,teorija o krvnim grupama i ishrani jeste nedokazana teorija-ali to ne znači da zato nije tačna!!!
    Nije vam baš neki naročito ispravan stav da ne treba da prihvatate nikakve savete osim vašeg ličnog osećaja! Ja jesam pristalica prihvatanja "osećaja" ali daleko od toga da sve u životu treba da baziramo samo na njemu. Ipak treba i nešto znati....to vam je kao zavisnost od šećera....svi koji je imaju se kunu da im šećer prija i da ne mogu bez njega....istina je ipak drugačija: da je on jako štetan i to za svakog bez izuzetka. Uostalom i svaki zavisnik od nečega čega će vam isto tvrditi za svoju "zavisnost" bar u početku.
    Što se krvnih grupa tiče smatam da to treba uzeti u obzir kao smernicu, nikako kao pravilo-inače ćete doći do toga da se svi ljudi mogu podeliti na 4 kategorije, i da taj program ishrane sa dozvoljenim i zabranjenim namirnicama važi apsolutno za svakog od 1.5 milijarde ljudi sa određenom krvnom grupom.
    Draga Mima Boki, koliko je vremena prošlo od porođaja? Normalno je da par meseci posle porođaja stomak bude malo veći nego pre trudnoće ali to nije posledica kilograma već opuštenih mišića stomaka! Vremenom se stanje vraća u normalu ali to opet nije posledica mršavljenja već zatezanja kože, jačanja i skraćivanja mišića trbušnog zida.
    Znači jedno je ako bi ste vi da skinete 5 kg-to možete da uradite jer vam je BMI 23.6, neće biti isuviše, ali time nemojte očekivati da zategnete stomak. To ćete morati da uradite masažom i vežbama. Možete za početak posle svakog kupanja da frotirom protrljate stomak dok koža ne pocrveni (nemojte da preterate sa ovim da ne bi oštetili kožu), znači radite polako ali istrajno, svaki dan radite po par trbušnjaka, bilo bi dobro da povratite i kondiciju na duže staze pa se upišite na neku fizičku aktivnost i rezultati neće izostati.
    Ishrana treba da vam bude uravnotežena, sa što manje slatkiša i masnoća a što više svežeg povrća, voće, hleb i testenine jedite umereno.
    Energetski unos smanjite za 200-300 cal plus vežbanje-biće dovoljno. Ako želite možete se javiti.
    :wink:
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • mima boki
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 5
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara (juni 2009)

    od mima boki » pre 15 godine

    Draga Ankice hvala na brzom odgovoru.Od porodjaja je proslo dve ipo godine.imala sam posle porodjaja odlicnu liniju(57) kg i bilo mi je ok pogledati se u ogledalo...Cim sam prestala dojiti kile su pocele ici gore.Nisam debela ali me te masne naslage uzasno nerviraju.Da li je bitno koliko je proslo od porodjaja.Sta mi savetujete kao obroke tj . Dorucak,rucak,veceru, uzinu...
    sta mislite o ovoj dijeti u trajanju od dve nedelje
    8h - 7 suvih sljiva
    10h - 100g virsli (2 kom) ili sunke ili 1 tunjevina dobro ocedjena
    12h - 1 casa jogurta
    14h - 1 jabuka
    16h - 100g sira (bilo kog, moze i kackavalj)
    18h - 2 jaja
    20h - 1 jabuka

    Posle te dve nedelje nastaviti sa rezimom ishrane na svaka 2 sata oko 100 g hrane, a mozes sta hoces....
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara (juni 2009)

    od ankica » pre 15 godine

    Draga Mima, o navedenoj dijeti ne mislim ništa pozitivno, zato bolje i da ne počinjem sa komentarom.
    Za stomak vam rekoh šta da radite a dijetu biste morali da držite mnogo drugačije od napisanog-jer to ni našta ne liči (Joj jezik me svrbi -7 šljiva za doručak-ko bre, piše ovakve gluposti stvarno!!!!! a što ne 8 ili 9, baš mi je omiljeni broj? A ako su mnogo krupne jer onda treba 5?!!!!!)
    Ako hoćete izgled i zdravlje zajedno vam navedenu dijetu ne savetujem nikako jer je opasna a vi kako hoćete!
    Nije bitno koliko je prošlo od porođaja, sve više od 2 meseca je realno za očekivanje da se skine stomak.
    :wink:
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • Cici
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 38
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara (juni 2009)

    od Cici » pre 15 godine

    Verovatno ste culi i za onu dijetu jedan dan 8 jaja pa drugi 8 virsli, pa treci 8 ne znam cega :)? Nemojte se igrati sa zdravljem bre ljudi, cak i da smrsate ovim putem prvo sto ce se sve brzo vratiti, a drugo (i mnogo vaznije) izgubicete zdravlje!
    Draga Ankice imam i ja jos neka pitanja...Imam 24 godine, 176cm, 61kg, unosim oko 2000kcal dnevno, da li je to ok? Znam da bi verovatno trebalo vise, ali mnogo sedim jer sam na vrlo zahtevnom fakultetu pa moram da ucim, a malo se trosim, jedina aktivnost mi je pilates tri puta nedeljno i eventualne setnje, trudim se da idem peske kad god mogu. Kad nisam pritisnuta obavezama naravno vise se krecem i vise jedem.
    Mnogo mi se svidjaju vasi tekstovi, bila sam jako srecna sto se pridrzavam vecine uputstava o ishrani i pre citanja :), ali me zanima jos koliko je puta nedeljno preporucljivo jesti ribu i cime jos mogu da zamenim meso i jaja koje nikako ne volim (unosim ponekad na silu, jednom do dva puta nedeljno)? Nikako nemam maste pa jedem ribu ili pecurke skoro svaki dan, a to priznacete i nije neki izbor.
  • mima boki
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 5
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara (juni 2009)

    od mima boki » pre 15 godine

    :) nisam ni ja bila sigurna da je ova dijeta dobra...zato je "po preporuci" nisam ni sprovela.Nista...krecem sa sto vise voca i povrca...kao sto ste Vi rekli
    Meni je samo bitno naci adekvatnu dijetu bez jo-jo efekta
  • Anatema
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 90
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara (juni 2009)

    od Anatema » pre 15 godine

    Evo i mene i mojih dilema. :ljubav2:
    Elem, kako sam i navela u uvodnom postu - bolovala sam duže od anoreksije... Ne one najopasnije (sa kalorijom dnevno), ali ne i bezazlene.
    Medjutim, odlučila sam (nekim čudom :02: ) da , za početak, moj unos kalorija bude 1200.
    Navešću i neke podatke, koji su, svakako, dobrodošli pri ovome: 177cm, 63kg (mada, sada imam i manje, ali neka ostane ovakva računica - sa poslednjeg merenja) i 17 godina.
    Jedino problematično mesto mi je stomak - dakle, tu se talože sve nepotrebnosti :placljivko: . Interesuje me da li slobodno mogu unositi ovoliki broj kalorija?
    Iako po nekim računicama bih trebala unositi minimum 1500kcal tokom dana.

    Puno pozdrava! :)
    Slika
    "Sudbina nije stvar slučajnosti, već je stvar izbora; to nije nešto što treba čekati, već nešto što treba postići."
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara (juni 2009)

    od ankica » pre 15 godine

    Draga Mima,, najbolje je da vam dijetu neko prepiše kako ne biste mnogo lutali.
    Draga Anatema, nije mi baš najjasnije: jel vi to hoćete da smršate?! Sa BMI 20.1 (i manjim jer kažete da imate i manje kg)?!!!!!!
    Polovina forumašica bi "ubila" za taj BMI, druga polovina bi platila silne pare samo da se dokopa istog.....a vi nezadovoljni?!
    E, šta ti je život.....i još kažete kako negde na stomaku imate nataložene "nepotrebnosti"?! Po svim parametrima vi ste vitki (tj.mršavi) i te "nepotrebnosti" vam verujte trebaju jer predstavljaju rezervu tela u vidu masnog tkiva koje mora svako da ima. Ako to ne biste imali bili biste ste premršavi a to nije dobro stanje.
    Unos od 1200 cal je premali za vas kao i onaj od 1500, jer je to unos koji morate da unosite da ne mršavite pod uslovom da ceo dan ništa ne radite, ležite na krevetu i vegetirate kao biljka.
    S obzirom da verovatno idete u školu a to itekako zahteva dodatni unos energije ova vrednost je premala za održavanje težine.
    Ja vam s obzirom na godine a i istoriju anoreksije savetujem da zaboravite brojanje kalorija-trajno!!!!
    Jednostvno to nemojte da radite, izbacite sve tablice energetskih vrednosti iz kuće, ne čitajte etikete proizvoda.....vama treba da počnete da se opušteno hranite onoliko koliko vam se jede da povratite prirodne nagone!
    Isto vam savetujem da počnete da volite sebe sa svim vrlinama ali i manama -niko nije savršen. Ako vam je ovo teško porazgovarajte malo o tome sa psihologom, da pokušate da otkrijete u čemu je problem. Problem sa težinom to sigurno nije!
    Inače vam treba unos od 2200 cal za održavanje ove težine znači skoro duplo od one vrednosti kojom vi sada patite svoje telo.
    Ako me ne poslušate i nastavite sa ovim kalorijskim unosom može vam se desiti s obzirom da se vaše telojoš uvek razvija posledice budu veoma loše po zdravlje (priznaćete da s obzirom da je život tek pred vama ovo ne zvuči baš dobro zar ne?!)!!
    :wink:
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • Anatema
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 90
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara (juni 2009)

    od Anatema » pre 15 godine

    Pre svega, zahvalna sam Vam na ovako iscrpnom i detaljnijem odgovoru.
    Zaista, sve pohvale!

    Kako ste i sami naslutili - očigledno je da je problem psihičke prirode.
    Ne znam smem li reći da sam u jednom periodu (nastankom anoreksije) unosila i manje od 500 kcal dnevno. :cry:
    Zapravo, to je velika cifra za onaj režim ishrane kakav sam imala.
    Kako sam upoznavala nutritivne i kalorijske vrednosti namernica, tako mi je i svest o tome postala bistrija (u početku sam hranu smatrala otrovom :cry: ).
    Medjutim, kako sam i navela: Psiha je čudo.
    Još traju ti unutrašnji konflikti, ali se trudim. Za sada mi je bitno da sam dobila informaciju od nekog stručnog i zaista sam Vam neizmerno zahvalna.

    Svima (posebno devojkama jer su one kritičnija i podložnija grupa) bih savetovala da ne kreću putem rigoroznih i naglih dijeta.
    Nisu ni svesni kako se to može odraziti na psihu - funkcionalni deo.

    Hvala još jednom! Iskreno, nakon ove Vaše poruke ste me "trgnuli" i naveli na opširnije razmišljanje. :angel2:
    Slika
    "Sudbina nije stvar slučajnosti, već je stvar izbora; to nije nešto što treba čekati, već nešto što treba postići."
  • Cici
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 38
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara (juni 2009)

    od Cici » pre 15 godine

    A meni odgovor :)? Verovatno niste videli da ima jos jedno pitanje :).
  • Vanja
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 3
    Pridružio se: pre 16 godine

    Re: nutricionista odgovara (juni 2009)

    od Vanja » pre 15 godine

    Postovanje Ankice

    Gojazna sam jako (37 godina, 164cm visoka, 118kg teska, krvna slika mahom u redu, blaga anemija i blago povecani trigliceridi (2.3)), bila kod nutricionista n puta (Nis, Beograd, Vranje...) i svi su mi davali dijetu, na parcetu papira od po 1000 - 1300 kka. Citajuci vase postove vidim da je greska, i da mi treba veci unos kalorija.
    E sad, ja sam sa kretanjem ogranicena, imam artrozu kuka, i kad to spomenem oni obavezno jos smanje unos kalorija i sve je to u redu do prve kontrole ( u 2 navrata skinula po 6-7 kg za mesec dana), ali definitivno nisam mogla da nastavim sledeci mesec, imala sam vrtoglavice, bila gladna itd.
    Hvala, ako ovo i procitate. Ja sam razocarana...
    Problem je sto sada u Vranju vise i nema nutricioniste, ja ne mogu bas da putujem cesto do Nisa, pa sam prepustena sama sebi, a to mi nikako ne ide od ruke :(
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara (juni 2009)

    od ankica » pre 15 godine

    Draga Vanja, pošto ste mi pisali i na mejl odgovoriću vam i ja preko mejla....
    Draga Cici, evo i vašeg odgovora.....:
    Meso se može zameniti (uspešno) jedino jajima a pošto vama to spada u isti koš-ne jedete ni jedno ni drugo može da prođe mleko i mlečni proizvodi. Oni imaju kvalitetne belančevine ali i kalcijum koje meso nema.
    Ukoliko ne mršavite sa energetskim unosom od 2000 cal onda je taj unos adekvatan. Energija se troši i učenjem a ne samo fizičkom aktivošću (mozak troši mnogo više energije nego što se potroši trčanjem-zato su svi "knjižni moljci" uglavnom mršavi! Učenjem se jedino ne mogu "nabaciti" mišići ali se itekako može smršati naročito ako je spremanje ispita praćeno nerviranjem i stresom), bavljenje pilatesom tri puta nedeljno je sasvim dovoljno kretanja.
    :wink:
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • Anatema
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 90
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara (juni 2009)

    od Anatema » pre 15 godine

    Nadam se da ste primili pp koju sam Vam poslala. :(
    Slika
    "Sudbina nije stvar slučajnosti, već je stvar izbora; to nije nešto što treba čekati, već nešto što treba postići."
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara (juni 2009)

    od ankica » pre 15 godine

    Pročitala i odgovorila.....
    :wink:
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • Cici
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 38
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara (juni 2009)

    od Cici » pre 15 godine

    Hvala :)!
  • Vanja
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 3
    Pridružio se: pre 16 godine

    Re: nutricionista odgovara (juni 2009)

    od Vanja » pre 15 godine

    Za nekog ko hoce da smrsa, (kao ja na primer :D ), kakav bi trebao da je pravilan odnos proteina, ugljenih hidrata i masti u ishrani (u procentima). To mi od svega nikad, nikako nije bilo jasno... :oops:
    Hvala...
Zaključana tema 36 postova

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gosta