Zaključana tema 36 postova
nutricionista odgovara (juni 2009)
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    nutricionista odgovara (juni 2009)

    od ankica » pre 15 godine

    Na vaša pitanja odgovara Ankica Simić nutricionista-dijetetičar
    sa dugogodišnjim iskustvom u tretmanu poremećaja ishrane odraslih, planiranju dijetetskog
    režima ishrane bolesnika, kao i iskustvom u organizovanju i planiranju ishrane dece.
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara (juni 2009)

    od ankica » pre 15 godine

    Draga Gagisha,, jelovnik vam jeste malo haotičan ali nije strašno. Onih 200-300g marmelade jeste!!!! Lepo je što to izbegavate...vi ste tipičan primer osobe koja je "zavisna" od šećera. Šećer verovali ili ne izaziva zavisnost isto kao recimo nikotin ili alkohol! Ako takva osoba ne uzima šećer problema nema, međutim čim ga okusi jednostavno ne može da se zaustavi na nekoj normalnoj količini. Jedini lek je izbegavanje šećera. Postoje i osobe koje su alergične na šećer. Ova alergija se ne manifestuje klasičnim kožnim ili respiratornim znacima tipičnim za druge alergije na hranu već deluje podmuklo izazivajući druge metaboličke promene i uvek je vezana za zavisnost od šećera. Tako se ovakve osobe loše osećaju ukoliko ne jedu šećer misleći da im on čak prija....tako imate ljude koji svakodnevno jedu npr. po 200g čokolade na dan i ne mogu bez nje...ukoliko pokušaju da izbace šećer nastaju klasični apstinencijalni simptomi (pad šećera, jaka želja za slatkim) koja se skoro uvek završi ponovnim uzimanjem slatkiša. Njih obično nijedna vrsta hrane ne može da zasiti osim slatkiša. Šećer nikad niie dobar (u velikoj količini)-ma šta vam te osobe pričale i on nikome ne prija. Upravo on je najčešći uzrok mnogih zdravstvenih problema koje nikad ne biste povezali direktno sa njim-bolove u kostima reumatične prirode, loš imunitet, sklonost ka alergijama itd.
    Vama savetujem da povedete malo više računa o ishrani tako što ćete poraditi na nekim principima pravine ishrane koje ćete uključiti u svoj jelovnik-malo više povrća, voće, pokušajte da ako imate mogućnosti meso jedete kuvano (recimo za vikend ga sami kuvajte itd) i izbegavanje šećera u širokom luku (niste vi alavi na slatko već zavisni od šećera odn.insulinskog šoka koji on izaziva).
    :wink:
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • pahuljica
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 3
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara (juni 2009)

    od pahuljica » pre 15 godine

    Draga Ankice,

    Citajuci Vas odgovor Gagishi, skroz sam se pronasla u toj prici o zavisnosti od secera.
    Dijetom drZizic sam postigla sasvim zadovoljavajucu kilazu(visoka sam 168cm i imam 60kg).Promenila sam navike u ishrani i sada mislim da se hranim dosta pravilno,raznovrsno,zdravo, a uz to i vezbam.Zdrava ishrana mi ne predstavlja problem.
    Medjutim, problem nastaje kada pojedem nesto slatko,prosto ne mogu da se zaustavim.Kada ne jedem slatko sve je ok,ali ako krenem kraj se ne naslucuje.
    Moje pitanje je kako se leci ta secerna zavisnost? Da li se moze i kako doci do toga da se uzme jedan-dva slatkisa i tu stane?
  • nino ka
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 1
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara (juni 2009)

    od nino ka » pre 15 godine

    Molim vas da mi odgovorite na pitanje kada prekinuti sa djetom, ako imate zdravstvenih problema koje ne mozete da pripisete iz razloga drzanja dijete. Ja sam krenuo na dijetu za koju neznam naziv, ali je u pitanju dijeta od 3 obroka dnevno, gde se namirnice jedu tacno po zacrtanom redu. Dorucak je uvek isti i to voce+dvopek+napitak. Ista se upraznjava 3 puta po 5 dana. Ja inace imam odredjenih zdravstvenih problema u vidu laksih telesnih tegoba (laka glavobolja,mucnina,) i imam propisanu psiho terapiju vec duze vreme. Pitanje je u stvari kako da zanam da li su neke tegobe prouzrokovane dijetom ili je u pitanju nesto drugo kao vreme ili sl. Ja sam u dilemi da li prestati sa dijetom ili ne. Ja sam vec dva puta upraznjavao ovu dijetu i nisam imao probleme. Sad sam jos deblji i imam odredjene tegobe. Da li prestati sa dijetom.
    Zahvaljujem unapred.
  • vilin.konjic
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 7
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara (juni 2009)

    od vilin.konjic » pre 15 godine

    Potpisujem Gagishu i Pahuljicu....isti problem i ja imam. Znaci, kad ne jedem slatko sve je ok, ali kad krenem...pa kao da sam ona najveća prokletinja na svetu, ala progovori iz mog stomaka. :headbang: Problem rešavam tako što se trudim da ne jedem slatkiše....šmrc. :crybaby:
    Mene još zanima da li može da se jede puding sa dozvoljenom količinom šećera (naravno u procesu mršavljenja) i koliko puta nedeljno bi bilo prihvatljivo? A šta mislite o vanilin šećeru...on meni da super ukus hrani pa onda ni ne moram da stavljam šećer?
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara (juni 2009)

    od ankica » pre 15 godine

    Vilin.konjic-u, vanilin šećer jeste šećer!!!!! sa aromom vanile u procentu od 1%, a preostalih 99% je čista saharoza odn.konzumni beli šećer. Znači pravila važe kao za običan šećer. Puding može da se jede u količini navedenoj za brašno-to je čisti skrob. Možete ga jesti jednom mesečno.
    Draga Pahuljice, na vašu i još mnogo čiju žalost šećerna zavisnost se ne leči nikako drugačije osim izbegavanjem slatkog! Kao i svaka sruga zavisnost-nema leka (niko još nije čuo da je alkoholičar mogao da stane posle bilo kog protoka vremena na jednoj čašici rakije-inače ne bi bio alkoholičar, niti pušač koji prestane da puši pa onda odluči da puši samo jednu cigaretu dnevno....).
    Ono što je tu pozitivno je da kad dostignete svoju željenu težinu možete ovaj "porok" da sebi povremeno dopustite. Kao što sam milion puta rekla niko se nije ugojio, niti uslovio bilo kakav zdravstveni problem (osim eventualne mučnine jer kad jednom prekinete da svakodnevno uzimate tako velike doze šećera, može vam se desiti da vam posle jedne takve ture pozli zbog prvo hiper pa onda hipoglikemijskog šoka i onda ćete naučiti da vam baš tolika količina šećera ni ne prija....) zato što je jednom mesečno pojeo 300g čokolade, torte, pekmeza isl....problem nastaje samo onda kada to postane isuviše česta praksa!
    Nino ka, iz vašeg pitanja teško mogu da zaključim nešto više o vašim tegobama i o vrsti dijete koju primenjujete. Ono što zasad "vidim" je da ta dijeta verovatno i nije najbolja jer se drži u turama od po 5 dana. Inače zdravstveni problemi koje opisujete mogu biti posledica dijete zbog nedovoljnog unošenja potrebnih hranljivih sastojaka posebno zato što kažete da vam je ovo treći krug, ali naravno i ne moraju-mogu biti sasvim druge organske ili psihološke prirode. Neadekvatna ishrana pogoršava sve zdravstvene probleme. Savetujem vam da dijetu prekinete da vidite da li će simptomi nestati posle par dana. Ako nestanu to je bilo to i onda nemojte više držati tu dijetu. Ako se nastave idite kod lekara.
    :wink:
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • Gagisha
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 39
    Pridružio se: pre 16 godine

    Re: nutricionista odgovara (juni 2009)

    od Gagisha » pre 15 godine

    Ovo nije pitanje već samo savet za one koji imaju ''bolest zavisnosti'' od slatkog. Zaista je jedini lek u potpunom izbacivanju. Mene je u ostavljanju slatkiša dodatno motivisala činjenica da je većina njih napravljena od gomile margarina (od koga mi je muka kad pomislim koliko je štetan). Ipak, sebi dozvoljavam slatko u obliku meda. To je jako koncentrovan šećer i male količine su dovoljne da zadovoljite svoju potrebu za slatkim. Tako njime zasladim recimo mleko, dodam malo kakaa ili vanile i eto, zasitite se a i zasladite u isto vreme. Takođe, tu su i suve voćke tipa suvo grožđe koje je jako slatko (a i jeftino a nije ni nezdravo skroz) tako da ga ne možete pojesti ne znam koliko pa ma koliko voleli slatko. Na kraju, kad mi se ipak prijede neki industrijski slatkis kupim bombone, one se dugo tope u ustima tako da imate osećaj da jako dugo uživate u slatkom (i to jako koncentrisanom) tako da vam ukus ubrzo i dosadi i jedna ili dve bombone vas potpuno zadovolje. Isto je i sa crnom čokoladom, uzmite je u vrlo malim zalogajima (i za svaki slučaj kupujte mala pakovanja) i pustite da se topi u ustima. Verujte, meni jedna kockica traje jedan dan. Dakle, razistencija je jedini lek i vrlo male količine vrlo koncentrovanog šećera. Bar kod mene to pali. za razliku od džema koji je ipak kiselkast pa ga mogu jesti ponekad do iznemoglosti :)
  • Cici
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 38
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara (juni 2009)

    od Cici » pre 15 godine

    Postovana Ankice,
    Vec dugo pratim ovu temu i Vase odgovore, pa se nadam da cete pomoci i meni. Prilicno dobro se snalazim sa kalorijskim tablicama i racunanjem (https://www.dijeta.net/tablice/tablice.htm), ali me zanima koja je razlika izmedju ove dve vrste hleba: psenicni crni (222kcal/100g) i crni (257kcal/100g). Koliko sam ja upucena kod nas malo gde ima da se kupi pravi crni hleb (da budem iskrena, ne znam tacno ni od cega se pravi), sve ovo sto mi kupujemo je psenicni crni, jesam li u pravu? Mozete li mi objasniti i sta je hleb zdravlja, takodje ga ima u tablicama?
    Hvala puno, ne sumnjam da cete mi odgovoriti uskoro :).
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara (juni 2009)

    od ankica » pre 15 godine

    Draga Cici, iskreno pojma nemam kakav je to hleb zdravlja-to bi trebalo pitati onoga ko je pisao te tablice. Isto tako ne znam koja je po autoru istih razlika između pšeničnog crnog i običnog crnog hleba. Koliko ja znam crni hleb se pravi od pšeničnog brašna i za njega (kao i za beli) nije potrebno navoditi vrstu žitarice. Samo oni hlebovi kojoi se ne prave od pšeničnog brašna moraju imati navedenu vrstu žitarice od koje su napravljeni (tako kaže pravilo o klasifikaciji hleba), s tim da nije moguće praviti hleb (a da pri tom liči na hleb) samo od navedene žitarice, već takvi hlebovi uvek sadrže bar 50 % pšeničnog brašna. Ovo je iz razloga što druge žitarice da kvascem ne daju dobro testo.Takav hleb ne raste pa ga je potrebno mešati sa pšenicom da se ova osobina popravi.
    Tako da navedeni podaci pre govore o ne znanju autora i o skupljanju informacija sa različitih strana pre nego o stvarnim vrstama hleba. Što se energetske vrednosti tiče crni hleb je onaj sa 220 cal a onaj sa 257 odgovara energetskoj vrednosti belog hleba (čak hleba sa dodacima-mlekom npr). Ali imajte na umu da ovako male razlike ne znače mnogo za dijetu (razlika od 37 cal za 100g teško da je puno ako konzumirate 150-200g hleba-to nije vrednost ni pola čaše mleka npr), znače samo sa aspekta nutritivne vrednosti jer je crni hleb bogatiji sa vitaminima i mineralima dok beli sadrži uglavnom skrob.
    :wink:
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • Cici
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 38
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara (juni 2009)

    od Cici » pre 15 godine

    Ok, hvala Vam puno, zanimalo me bas zbog nutritivnih vrednosti, i mislila sam da je mala razlika na 150-200g. Toliko otprilike dnevno i jedem, uglavnom crnog hleba, zato su me i zbunile tablice. Jos sam zaboravila da pitam da li ste za potpuno izbacivanje slatkisa? Ja svakodnevno jedem neki suvi keks (tipa Plazma, Bevita, Petit Beurre), u kolicini oko 50g, zbog toga pojedem manje hleba, jel to ok? Maltene nikad ne jedem nista drugo slatko, ali suvi keks bas volim. Napominjem da mi nije cilj da skidam kilograme, samo odrzavam, vec duze vreme (i lepo mi ide :) ), zanima me sa zdravstvenog aspekta.
    Poslednja izmena od Cici u 06 Jun 2009, 10:26, izmenjeno 1 put ukupno.
  • Leca
    Amater
    Amater
    Postovi: 103
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara (juni 2009)

    od Leca » pre 15 godine

    Da, živa istina to s hlebom. Kad sam ja probala da napravim hleb samo od ražanog brašna, uopšte se nije formiralo testo, nije moglo da se umesi, i jedva da je naraslo. Sam hleb je bio težak, iako nije bio gletav, ispekla sam ga dobro (imao je koru od 0.5cm :D ). Kad sam to ispričala mami, i ona mi je rekla da moram da dodam i malo pšeničnog. Kud je ne pitah ranije...
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara (juni 2009)

    od ankica » pre 15 godine

    Draga Cici, ja podržavam upotrebu slatkiša u normalnoj ishrani ali i u dijetama ( u "normalnim" i ograničenim količinama naravno) iz više razloga :
    1. jer treba uzimati namirnice iz svih grupa uključujući tu i šećere i slatkiše
    2. jer je telu potreban izvor prostih šećera koji se brzo metaboliše i pretvara u energiju koje telo može odmah da koristi
    3. u dijetama je ovo naročito značajno da spreči hipoglikemiju (pad šećera usled dijete) koja rezultira vrtoglavicama, drhtavicom, hladnim znojem, opštom slabošću itd....
    4. jer je potrebno da unositi određenu količinu ugljenih hidrata koja zavisi od energetske vrednosti obroka ali koja ne sme biti manja od 150 g dnevno (a ide i do 450g dnevno) i relativno je teško uneti ovu količinu samo iz složenih uhljenih hidrata koji su relativno opterećujući za varenje
    5. u dijetama prosti ugljeni hidrati sprečavaju preterano "zakišeljavanje" krvi i razgradnju sopstvenih proteina u energetske svrhe.
    :007:
    P.S: Molim Maju iz Bjeljine ako prati forum da mi se javi na mob. jer joj ne funkcioniše e-mail adresa!!!!!!
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • Cici
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 38
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara (juni 2009)

    od Cici » pre 15 godine

    Hvala puno, divni ste. Verovatno cu se javiti opet sa jos neki glupim pitanjem :), a do tad uredno pratim odgovore drugima. Pozdrav!
  • mima boki
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 5
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara (juni 2009)

    od mima boki » pre 15 godine

    uh moja tema tj. pitanje ode u novu temu a ne ovde u pitanja.MOLIM moderatora da prebaci.Sorry :oops:
    ovo je moje pitanje:Postovana
    Posle porodjaja mi ostao poprilicno velik donji stomak pa me interesuje kakvu ishranu bih trebala da primenjujem kako bih se oslobodila donjeg stomaka i masnih naslaga na bokovima.Trebala bih jedno 5 kg da skinem.
    Krvna grupa je AB+
    Nisam neka jesna ali sve sto pojedem "lepi" se.
    visoka sam 162 a teska 62 kg.Napomenucu da sam uvek bila mrsava i genetika mi je takva,niko nije gojazan u porodici.
    Nadam se brzom odgovoru...Hvala unapred
  • Gagisha
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 39
    Pridružio se: pre 16 godine

    Re: nutricionista odgovara (juni 2009)

    od Gagisha » pre 15 godine

    Opet ja dosadna sa svojim zapitkivanjima :) Naime, juče sam napokon definitivno utvrdila svoju krvnu grupu, to je B. Ja sam to i ''priželjkivala'' jer sam čitala o hrani koja se preporučuje za različite krvne grupe i shvatila da bi mi B najviše odgovaralo jer se ''dopušta'' korišćenje svih mlečnih proizvoda. Iako nisam neki zagovornik bilo kakvih ograničenja u ishrani i ne bih pristala da se hranim po bilo kakvim pravilima (osim onih koja smo sami sebi po sopstvenom osećaju odredili), primetila sam da mi se uglavnom preporučuje hrana koja mi inače prija, pa me čisto zanima Vaše stručno mišljenje o ishrani po krvnim grupama. Ima li to zaista neke veze ili je u pitanju još jedna od nedokazanih teorija... Moja nutricionistkinja mi je rekla da to nisu gluposti ali želim da čujem još neko mišljenje.
Zaključana tema 36 postova

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 9 gostiju