Zaključana tema 59 postova
nutricionista odgovara (juli/avgust 2009)
  • Cici
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 38
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara (juli/avgust 2009)

    od Cici » pre 15 godine

    Tijanaaaa, verovatno nisi pregledala ceo forum jos, imas celu temu posvecenu UN dijeti, postavi pitanje tamo, sigurno ce ti neko pomoci...ili otvori dnevnik pa pitaj tamo, ovo je kao sto vidis Pitajte nutricionistu :). A ja bih htela da pitam Ankicu hoce li biti nesto od one akcije sto je pomenula i kad ce se znati kojim danom ce se odrzavati posto sam vrlo zainteresovana :)?
  • Fidelio
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 3
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara (juli/avgust 2009)

    od Fidelio » pre 15 godine

    Postovana Ankice,

    Danas sam poceo sa citrus dijetom, imam 32 god - 89 kg, visok 174, i trebalo bi da dodjem na idealnih oko 75...
    Obzirom da prvi put probavam istu imam vise nedoumica, te Vam se unapred izvinjavam na dosadi i molim za pomoc i savet.

    1. Na odmoru sam, te se cesto uspavam... - spavam do 12 h. Da li vredi da tada doruckujem ili je bolje da preskocim dorucak, te da oko 15 h pojedem direktno rucak tj. da li ako se obrok preskoci to narusava efekat dijete?

    2. U tom smislu, kada je najbolje imati propisana 3 obroka tj. u koliko sati?

    3. Ako mi je nesto problem to je - izbaciti jutarnju kafu :-) Da li smeta ako pre (propisanog) dorucka popijem prvu jutarnju kafu?

    4. Obzirom da sam eto slatkaros, izbacio sam, sto se kafe tice, beli secer iz upotrebe, ali koristim "na tren" (0 kalorija), da li je to prihvatljivo? p.s. gorka kafa mi je bljak...

    5. Da li mogu da u toku dana popijem kafu mimo propisanog protokola?

    6. Negde sam video da neki praktikuju ovu dijetu kao ciklus od 3*5 dana, ali izmedju svake serije praktikuju 2 dana pauze (vikend bez dijete) od propisanog protokola. Da li je to bolja/"zdravija" varijanta?

    7. Negde sam video da ne smata ako se pije vino-spricer (u umerenim kolicinama)?

    8. Da li se ciklus od 5 dana moze produziti na vise od 3 nedelje, recimo 6, pogotovu ako se pravi pomenuta pauza od 2 dana, i da li znate kakav je tada efekat?

    9. Da li se namernice bukvalno moraju jesti po propisanom redu, ili je moguce jesti, recimo - pavlaku i dvopek zajedno (istovremeno)?

    10. Da li je moguce pojesti jabuku izmedju obroka, kao uzinu?

    Unapred hvala i veliki pozdrav!
  • laura
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 51
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara (juli/avgust 2009)

    od laura » pre 15 godine

    Jasno mi je da su sve dijete kratkoročne zato bih želela da promenim ishranu na duži period.Trenutno sam na UN dijeti i prija mi,moje pitanje je zašto je ogranicena na 91 dAN,da li duugotrajno držanje ove dijete i samo kombinovanje namirnica može imati štetne efekte?
    Strpljen spasen
  • dzesi67
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 2
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara (juli/avgust 2009)

    od dzesi67 » pre 15 godine

    Dobar dan. Moje pitanje je vezano za visoki pritisak i dijete. Imam povećan pritisak koji je pod kontrolom(naravno sa lekovima), pa me interesuje Vaše mišljenje o držanju dijete.
    Imam 41 godinu i treba da smanjm kilažu za 10-tak kg. Možete li mi dati savet koju bih mogla koristiti dijetu. Doktor mi je i preporučio da skinem ovaj višak zbog pritiska. Help :mahalo:
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara (juli/avgust 2009)

    od ankica » pre 15 godine

    Draga Tijanaaa, za detalje u vezi UN dijete posetite deo posvećen njoj jer ja ne preporučujem držanje iste!
    Draga Cici, biće akcije-baš sam se večeras vratila sa puta pa čim krenem u "nove radne pobede" biće i akcije. OStavite mi na pp neki kontakt da vas pozovem.
    Dragi Fidelio, moj odgovor ni izbliza beće biti tako dugačak jer sve što me pitate se odnosi na citrus dijetu koju vam ne bih NIKAKO preporučila. KAkav je ovo ručak po vama (liči li ikome ovo na nešto iole pristojno i jestivo u jednoj kombinaciji obroka?!)
    Ručak:
    - 1 pomorandža,
    - 1 kuvano jaje,
    - kisela pavlaka
    Na šta da namažem kiselu pavlaku-na pomorandžu????!!!!! I to je još ručak tj.glavni obrok pa kao ne sme da se promeni redosled ni raspored namirnica......mora li i da se jede tim redom????!!!!!
    Ma stvarno Fidelio-razmislite malkice šta radite sebi pre nego se upuštate u nešto!!!!!
    Draga Laura, za odgovor zašto se UN dijeta drži baš 91 dan bi ste morali da pitate autorke te dijete ali koliko sam ja u toku po njima je to zato jer se tako "menja" metabolizam. Ja iskreno pojma nemam kako se to metabolizam menja (i zašto uopšte treba da se menja-sve što on treba da uradi je da počne da koristi masne naslage kao izvor energije da bi ste pravilno smršali a ne da se menja na bilo koji način! I svaki metabolizam to radi samo ako mu date dobre uslove tj.smanjite energetsku vrednost obroka i uneste sve što je telu potrebno kako bi pri tom i očuvali zdravlje).
    Po meni razlog je taj što je taj period koji je maksimalno dozvoljen kako na taj način ne bi ste uradili upravo to-tj. narušili zdravlje. Nije baš najpametnije unositi namirnice odvojeno po danima jer iako tako na nedeljnom nivou unesete sve na dnevnom DOSTA toga FALI!!!! Činjenica je da neke nutrijente možete unositi nedeljno i da bude u redu ali neki se zaista moraju unositi svaki dan jer rezerve u telu traju samo par sati a nikako par dana što u prevodu znači da vi telu uskraćujete neophodne sastojke tj.izgladnjujete ga ali ne energetski već nutritivno što nije dobro.
    Zato i imate kuru mršavljenja pa kuru održavanja pa pauze, ne bi li se to kako tako uravnotežilo.
    Verovatno da oni koji se toga drže ako pravilno rade i urade nešto ali se ja uvek pitam koja je cena za to? U najmanju ruku držanje papirića sa pravilnikom, stalni napor da se određenog dana MORA jesti tj.kupiti i spremati baš određena vrsta hrane itd.....što zahteva i određenu logistiku, finansijska sredstva itd.....
    Neko će reći da za sve trebaju sredstva ali ako ja danas imam makarone sa sirom to ću i jesti-ne moram da spremam meso (njega ću jesti za 5 dana kad legne plata ili kad se nateram da odem da ga kupim i spremim a ne baš danas jer tako negde piše da mora i da ne sme da se menja redosled!!!!).
    Za moj pojam to je mnogo komplikovano plus ne baš najbolje sa aspekta zdravlja.
    Draga Džesi 67, videćete da čim skinete tih 10-tak kg i pritisak će se smanjiti pa ćete verovatno smanjiti i dozu lekova koje koristite što je svakako dobra stvar! U zavisnosti od visine pritiska (ako nije previsok i ako je nije organskog porekla što je ređe) i vaše težine moglo bi se desiti da čak više ne morate ni da uzimate lekove!
    Eto, vam motivacije za uspešno mršavljenje!
    Dijeta bi trebalo da postane vaš način ishrane a trebalo bi da je uravnotežena, da povećate unos povrća, izbacite sve masno, pohovano i prženo, povećate unos biljnih nerafinisanih ulja koje ćete kosristiti isključivo za pripremu salata i da smanjite ili čak izbacite unos soli (i naravno da izbacite stres što nije da je lako ali vredi pokušati....).
    :wink:
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • Gagisha
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 39
    Pridružio se: pre 16 godine

    Re: nutricionista odgovara (juli/avgust 2009)

    od Gagisha » pre 15 godine

    Pozdrav,
    mene zanima da li je zdravo zagrevanje hrane u mikrotalasnoj? Ja je licno ne volim i ne koristim ali na mestu gde radim to je jedini nacin da se zagreje hrana... Drugo, ja sam zavisnik od sireva, ako ne unosim druge masnoce, da li moze biti stetno ako dnevno pojedem 3 zdenke i 20-ak grama masnijeg sira? Trece, isto pomalo glupo pitanje kao i prethodna dva, ali... imam problem jer mislim da se gojim iako vrlo retko unosim vise od 2000kcal dnevno. Imam oko 62kg, 178cm i trenutno sam oko 3 sata dnevno u pokretu (u smislu hodanje) a nekada i vise. Ne mogu da izmerim tezinu posto nemam vagu ali primecujem da mi je stomak sve veci. Hvala unapred...
  • kores
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 1
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara (juli/avgust 2009)

    od kores » pre 15 godine

    Poštovana Ankice, interesuje me da li ste čitali knjigu "Zdravi i vitki" - Harvi i Merilin Dajmond i šta mislite o principima iznetim u toj knjizi.
    Takođe, šta mislite o principima pravilne ishrane Georgij Nazarova?

    Hvala :)

    PS. Izvinjavam se ako ste o ovome već negde pisali.
  • dzesi67
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 2
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara (juli/avgust 2009)

    od dzesi67 » pre 15 godine

    Hvala na odgovoru. Javiću se kada skinem šlauf, da se hvalim.
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara (juli/avgust 2009)

    od ankica » pre 15 godine

    Draga Gagisha,
    pa nađite negde vagu....ima onih na ulici koje mere težinu ili idite u prodavnicu pa kao hoćete da kupite vagu pa da je isprobate da li je tačna stanete na nju?! :evil: , a najpametnije i najlakše bi vam bilo da istu i kupite (digitalne su oko 2000 din a one obične još jeftinije).
    Zagrevanje hrane u mikrotalasnoj je štetno u smislu da ono uništava postojeće vitamine koje su kuvanjem ipečenjem ionako prepolovljeni (tako da vam ostanu prazne kalorije bez velike nutritivne vrednosti). Nećete se tako otrovati niti šta slično (nije ništa "radioaktivno" :shock: its iako mngi misle da ona "zrači" :? -što je tačno ali samo ako držite otvorena vrata dok radi što je kod novijih uređaja i fizički sprečeno jer se automatski gase) ali tako treba zagrevati samo onu hranu koja inače nije nešto naročito korisna kao što su npr.pice, razna peciva isl.
    Dvadesetak grama sira nije puno ali zdenka nije naročito korisna pa nju malo smanjite-imajte na umu da je to ipak još 75g punomasnog sira sa dosta polifosfata koji se koriste za topljenje. Ako baš volite sir onda bolje da jedete 75g kravljeg sira ili polovina od te količine kačkavalja.
    :wink:
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • Gagisha
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 39
    Pridružio se: pre 16 godine

    Re: nutricionista odgovara (juli/avgust 2009)

    od Gagisha » pre 15 godine

    Hvala na odgovoru, hahaha, stvar je u tome da sam trenutno u inostranstvu i bicu ovde jos 2 meseca pa nemam pristup vagi. Btw, ovde je sve zasladjeno vestackim zasladjivacima... mislim da to bas i nije dobro. U svakom slucaju, keks recimo ima cudan ukus, nekako je presladak (a pise da je bez secera i stvarno ima malo kalorija). Sta vi mislite, je li stetno? A za mikrotalasnu pitam jer bih je ja koristila za zagrevanje mleka ali ne bih da ubijem sve sto valja u njemu...
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara (juli/avgust 2009)

    od ankica » pre 15 godine

    Draga Kores,, nisam pisala o tome dosada jer me niko nije pitao. O Georgiju Nazarevu mislim da je malo preterano hraniti se tako, ali je u svakom slučaju to veoma zdrav način ishrane ko može i želi da se tako hrani. I baš zato što je dosta restriktivan treba ipak primenjivati vremenski ograničeno ili u posebnim medicinski opravdanim slučajevima.
    U principu se koristeći njegove recepte uz male izmene može dobiti veoma ukusna i zdrava hrana koja nije tako "isključiva"....naravno to onda nisu "Georgij Nazarev principi" ali bi se tako moglo dobiti pregršt ukusnih i zdravih jela za koje svakodnevna ishrana ne zna (što je veliko osveženje u odnosu na klasična jela. Jai imam jednu njegovu knjigu sa receptima i koristim je povremeno....).
    Apsolutno poštovanje njegovih principa preporučujem samo onima kojima su neophodni-vegetarijanstvo, apsolutno izbacivanje soli i aditiva itd (neke teže bolesti, visok krvni pritisak isl) i eventualno tokom jednog ili dva dana u nedelji kao vid detoksikacije tela.
    Što se tiče knjige "zdravi i vitki", nju nisam detaljno studirala tj.nisam je čitala. O njoj znam da se vode polemike od totalnog odbacivanja do onih koji se zalažu za primenu principa iznetih u knjizi. Činjenica je da većinu principa ne podržava zvanična nauka-što opet ne znači da su sto posto pogrešni. Moje mišljenje o njima je da ih treba uzeti sa rezervom.
    Ja lično prvi put čujem za pojam koncentrisane i nekoncentrisane hrane, teorija o vodi je dosta diskutabilna, voće za doručak ja ne savetujem kao ni izbacivanje hleba za ručak, voće kao poseban obrok-da, izbegavanje ugljenih hidrata i proteina ima nekog smisla ali mislim da je to daleko od principa da se čovek toga mora 100% pridržavati. Tako je varenje brže ali taman posla da se namirnice ako su uzete zajedno neće svariti ili iskoristiti-uostalom gde nam se žuri?! Pa šta ako proces varenja hrane traje po 15 sati (kako se u toj knjizi tvrdi)-ako hranu brže svarite brže ćete biti gladni-nije baš primenljivo za one koji žele da smršaju-njima je to ionako problem!
    Inače priča o enzimima koji se neutrališu međusobno je poprilična glupost jer se oni i luče u različitim delovima digestivnog sistema inače ne bi ni mogli da funkcionišu!
    Znači u principu se malo slažem sa iznetim teorijama jer su preterane i neodgovaraju u potpunosti istini.
    Ovo ne znači da ako se ovako hranite da ćete nešto "pokvariti" u telu, jednostavno nije važno toliko svemu tome pridavati značaja!
    :wink:
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • Doramar
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 98
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara (juli/avgust 2009)

    od Doramar » pre 15 godine

    draga ankice,

    zelela bih da se posavetujem u vezi dijete/rezima/nacina za smanjenje telesne tezine.
    Imam 30 godina, visoka sam 173.5 cm, teska 67 kg.
    Po mojoj proceni najbolje sam se osecala i izgledala sa 60-62 kg.
    Citala sam o razlicitim dijetama koje se pominju na sajtu, ali se plasim da napravim stetu organizmu nekom previse restriktivnom ili iskljucivom dijetom.
    Sto se tice fizickih aktivnosti, nazalost provodim dobar deo dana u ofisu, jednom nedeljno je tu obavezno yoga, a trudim se da ubacim i plivanje skoro svake sedmice ali ne uspem u tome bas uvek.

    Nadam se da vam je ovo dosta podataka, hvala unapred za vasu pomoc.
    D.
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara (juli/avgust 2009)

    od ankica » pre 15 godine

    Draga Doramar,
    Vaš BMi je 22.2, što znači u granicama normale. Naravno da možeze ići do 60-62 kg i to ćete s obzirom da nemate veliki višak uspeti za 1.5-2 meseca ako se budete držali preporuka.
    Morate povećati fizičku aktivnost jer kod dijeta kad realno nemate medicinski višak telo se teško oslobađa kilograma za koje smatra da mu nisu fiziološki suvišni.
    Preporučujem vam samo uravnoteženu ishranu sa ravnomerno zastupljenim svim grupama namirnica svaki dan, energetski redukcionu do 500-600cal od one vrednosti koju trenutno unosite (nikako brljanje sa raznim dijetama u kojima se jede paradajz, pomorandža i dvopek ili kupus....).
    :wink:
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • Kapljica
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 7
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara (juli/avgust 2009)

    od Kapljica » pre 15 godine

    Pozdrav,
    Ja imam 14 godina,visoka 172cm,a teska 84kg :(
    zelim da smrsam,ali ne znam koliko mi je kalorija dnevno potrebno?
    Inace,dosta se krecem i bavim fizickim aktivnostima.Ali,do sada je problem bio u tome sto sam jela slatkise svakodnevno U OGROMNIM KOLICINAMA.Sada sam rekla zbogom slatkisima(sto mi je veroma tesko palo)
    Nadam se da cete mi pomoci
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara (juli/avgust 2009)

    od ankica » pre 15 godine

    Draga Kapljice, tvoj BMI je 28.3. Vrednost BMi između 25-30 predstavlja povišenu telesnu masu odn.predgojaznost. Maksimalno bi trebala da imaš 74 kg a mogla bi i 10-tak kg manje bez problema.
    Što pre rešiš svoj problem s težinom biće bolje jer si sada mlada, još uvek se razvijaš (pa će ti i sam razvoj pomoći u mršavljenju) i kod tebe još ne postoje neki poremećaji zdravlja usled povećane težine. Sko to zapustiš sa godinama će biti samo gore.
    Trebalo bi s obzirom na godine da unosiš oko 1800cal i da u ishrani budu zastupljene sve grupe namirnica (čak i slatkiši ali u količini od oko 20g dnevno) a najviše povrće, obrani mlečni proizvodi, meso oko 60-70g na dan, voće oko 300g, hleb oko 3-4 parčeta. Ništa ne prži i ne pohuj.
    Bilo bi najbolje da se držiš umerene ishrane i da ne pokušavaš sa instant dijetama. Ako budeš disciplinovana mogla bi da smršaš 20-tak kg za nekih 5 meseci.
    Ako te zanima još nešto javi se.
    :wink:
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
Zaključana tema 59 postova

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost