Zaključana tema 14 postova Stranica 1 od 1
nutricionista odgovara (juli 2010)
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    nutricionista odgovara (juli 2010)

    od ankica » pre 14 godine

    Na vaša pitanja odgovara Ankica Simić nutricionista-dijetetičar sa dugogodišnjim iskustvom u tretmanu poremećaja ishrane odraslih, planiranju dijetetskog
    režima ishrane bolesnika, kao i iskustvom u organizovanju i planiranju ishrane dece.
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • nely
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 5
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: nutricionista odgovara (juli 2010)

    od nely » pre 14 godine

    Hvala vam! al ipak dali je ok da ja koristim dosta povrca i voca, i belo meso, crveno i riblje, a da iz upotrebe izbacim hleb, sve vrste sokova dali ce da ima dobar efekat a pritom i nemam dosta vremena da radim neke fizicke aktivnosti... mislis da bi mi to pomoglo da se resim ja viska kilograma, pa i da potraje duze vreme, al ipak to najvise volim da jedem... a ponekad i neki sladoled da ubacim...
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara (juli 2010)

    od ankica » pre 14 godine

    Nely, realno bi bilo očekivati 5-6 kg max za mesec dana a i to ako se potrudite. Što je manji višak sporije se mršavi ali da vas utešim više se vidi. Jeste da npr. neko ko ima 80 kg može prvog meseca smršati i 8 kg ali će to imati manji vidljivi efekat jer je toj osobi npr.idealno 55kg tako da je 5 kg na 70, do idealnih 55 procentualno bolja stvar.
    Inače, ne bih preporučila totalno izbacivanje hleba i ostalih ugljenih hidrata, to nije dobro ali ograničavanje unosa jeste. Povećanje fizičke aktivnosti u svakom slučaju preporučujem-ali nemojte preterati-nije poenta da "mrtvi bolesni" odete na sopstvenu svadbu zbog iscrpljivanja i izgladnjivanja-nećete baš izgledati bolje već bolesnije! Sokove možete izbaciti a voće ograničite-ono takođe goji ako se pretera sa unosom jer ima šećera. Takođe neće štetiti ako smanjite i unos mesa-ne mora se meso jesti svaki dan (sem ako niste anemični), dovoljno je 4-5 puta nedeljno oko 50g dnevno.
    I, da, sladoled može jednom nedeljno, kao i parče torte/kolača ili 2-3 štangle čokolade-radi "ubijanja" želje.....ne bi trebalo češće-onda nema ništa od mršavljenja!
    :wink:

    :wink:
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • alexija
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 3
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: nutricionista odgovara (juli 2010)

    od alexija » pre 14 godine

    Posto ja bas volim slatkise i pokusavam da ih izbacim, tj da ih ne jedem svaki dan.
    Koji slatkisi su preporucljivi i koliko puta nedeljno? Da li cokoladu mogu da zamenim nekim drugim slatkisom?

    I jos jedno pitanje, kakvo je Vase misljenje o ishrani prema krvnim grupama?
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara (juli 2010)

    od ankica » pre 13 godine

    Ja ne vidim neku razliku između npr.čokolade i torte-i jedan i drugi imaju svoje mane a i dobre osobine.....slatkiše možete jesti 2-3 puta nedeljno po jedno parče od 50g ako nemate višak kilograma ili jednom nedeljno ako ih imate.
    Ostalim danima možete jesti kompot, , voćnu salatu, malo suvog voća, med i džem(do 10g/dan)....čisto da izbegnete koncentrovane šećere.
    Inače dragi moji pitajte a ja ću odgovoriti kad se vratim sa odmora od 23.jula......
    :wink:
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • Cici
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 38
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara (juli 2010)

    od Cici » pre 13 godine

    Draga Ankice,
    Pre par meseci sam postavila pitanje u vezi anemije i ishrane kod anemije. Elem, sada je to sanirano, za 3 meseca se gvozdje sa 6 popelo do 21, TIBC i UIBC su takodje u redu i zanima me kako da sada to odrzavam? Nazalost nisam mogla da ispostujem plan ishrane koji ste mi dali, konstantno mi je bilo muka, pogotovo od crvenog mesa, pa sam na kraju uzimala Heferol 2 meseca, ali mi je on na srecu "legao" bez ikakvih smetnji.
    Sada se trudim da jedem piletinu 3 puta nedeljno, ribu 2-3, crveno meso 2-3 puta mesecno i pilecu dzigericu ponekad, sve u kolicini oko 150g, da li je to dovoljno za odrzavanje? Inace radim sve kako se preporucuje, dovoljno spavam, treniram, jedem puno povrca itd, problem je bio samo u mesu, odnosno jedenju istog u ocigledno malim kolicinama.
  • milka
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 3
    Pridružio se: pre 13 godine

    Re: nutricionista odgovara (juli 2010)

    od milka » pre 13 godine

    Imam 2 pitanja-pa ako ste u mogucnosti da mi odgovorite bila bih Vam zahvalna:
    1.Zasto u je u vecini dijeta zabranjeno konzumiranje zvaka-i ako su bez secera?
    2.Zasto se ne preporucuje konzumiranje vestackih zasladjivaca npr.natren, saharin itd?
    Hvala unapred
    Pozdrav
    Pocetna kilaza-85kg
    Cilj-60kg
  • Legend
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 26
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: nutricionista odgovara (juli 2010)

    od Legend » pre 13 godine

    Zaista je lepo da covek moze i pitati nekoga sta ga interesuje a da se ne mora cimati na 30 mesta. Sobzirom da sam krenuo kod na nutricionisticku dijetu (i moja zelja i lakse ubedjivanje ukucana) kao glavni plan primetio sam da nedostaju tone i tone informacija. Vecina je u kratkim crtama i nisam najzadovoljniji opisima pa sam neke stvari i sam istrazivao. AL neke ne mogu naci odgovore pa me interesuje od hrane sta sme a sta ne sme.

    Da li smeju da se konzumiraju:

    1. konzervirane namirnice u salamuri (prvenstveno feferone, pa potom tursija, konzervirani sampinjoni, spargle, kiseli kupus (domaci)... (zbog vece kolicine soli koje sadrze))
    2.Tunjavina u sosu od paradajza, receno mi je da mogu da jedem tunjevinu u komadima, ali pod uslovom da se ocedi od ulja. Pa stoga pretpostavljam da je ovo bez ulja, al nisam siguran pa pitam.
    3. Kecap da li sme, zasto da a zasto ne?
    4. sok 100% voce, bez dodatog secera i konzervansa?
    5. Posto kao namaz koristim samo ella sir sa 0% melcne masti (0,5% na 100 g) interesuje me da li postoje jos neki namazi koji mogu da se koriste u ovakvom tipu dijete osim tog sira?

    Nutritivna vrednost dijete je 1500kcal proteina 79g, masti 33.3g, hidrata 58% tj 156g, holesterola 91.5g.
    I takodje maksimalno smanjim unos zasicenih, monozasicenih i polizasicenih masti, pretezno unosim omeg 3 i 6 masti. Dodushe sve putem prirodnih namirnica. Stim sto sam malo smanjio unos holesterola jer mi je povisen.
    Unapred hvala puno :020:
    The only thing on which we need to focus on are the things that matter, because everything is the habit.
    Even fear is a habit.
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara (juli 2010)

    od ankica » pre 13 godine

    Draga Cici, navedena količina mesa je dovoljna kao i izbor istog. Lepo što vam je Heferol pomogao-on deluje i uglavnom se dobro podnosi ali ako ste sanirali problem anemije nemojte ga uzimati preventivno jer čini zube trajno sivo obojenim. Zato je i bilo bolje da probate prvo a hranom ali bože moj......zdravlje je preče od lepote.....
    Milka-žvake se ne preporučuju ne zato što goje već zato pojačavaju lučenje želudačne kiseline pa samim tim i glad. Svi veštački zaslađivači, samo vam ime kaže su "veštački" odn. u pitanju su sintetska jedinjenja kojih nema u prirodi i kao takva kao i sve sintetske supstance imaju i neželjena dejstva......najčešća mana im je da su kancerogeni pa gde ćete više.......(e, sad ovo je dokazano na eksperimentalnim životinjama ali se proizvođači "kunu" da kod ljudi nije tako-jer kao miševi i ljudi nisu isto, jel.... ali da li želite da isprobavate to na sebi naročito ako tvrdnja stiže od onih koji prodajom i proizvodnjom istih profitiraju.......)
    :wink:
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • Cici
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 38
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara (juli 2010)

    od Cici » pre 13 godine

    Hvala na brzom odgovoru. Probala sam prvo ishranom, ali mi je posle konjskog mesa bilo bas muka, a o dzigerici da ne pricam, pa sam htela da probam i drugi nacin da vidim da li ce ici lakse, na srecu islo je. Nisam nastavila sa Heferolom, ali hvala na savetu, treba znati to za zube :). Puno pozdrava!
  • LaNa88
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 1
    Pridružio se: pre 13 godine

    Re: nutricionista odgovara (juli 2010)

    od LaNa88 » pre 13 godine

    Pozdrav. :) Pre par nedelja sam otkrila da imam hronični kolitis (upalu debelog creva). Oblik koji ja imam je najblaži mogući, imam normalnu stolicu, nemam bolove, jedini simptom je krv na stolici. Zanima me, kakve bi ishrane trebala da se pridržavam da bi mi krvarenje prestalo? Čitala sam dosta po forumima, ali ima puno suprotnih informacija. Na jednom piše da treba da se jede crni hleb, zrnevlje, vlaknasta hrana, a na drugom sve suprotno. :shock: Hocu da mi krvarenje prestane što pre i molila bih za par saveta vezano za ishranu. Prepisan mi je lek 5ASA. Hvala vam puno!
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara (juli 2010)

    od ankica » pre 13 godine

    Lana 88, treba izbegavati sve što ima vlakna-što prerađenija hrana to bolje dok se ne smiri upala. Znači za akutni oblik treba jesti krompir pire, pečenu jabuku, piti mleko,jogurt, čajeve, jesti smo dvopek, sve poluslano, nezačinjeno isl......kao kad imate akutni gastroenteritis.......kad se problem sanira da bi se preveniralo vračanje akutne faze treba maksimalno voditi računa o ishrani. Morate otkriti šta vam od hrane ne prija-mahom je to ljuto, zapženo i konzervisano. I to izbegavati. Ne preterujte sa vlaknima ali ih uzimajte jer su važna i imajte na umu da su kolitisi najčešće doživotno hronični-stanje može da se sanira i da vam bude dobro bez ikakvih simptoma bolesti ali samo u onoj meri u kojoj vodite računa o ishrani-čim se zapustite i bolest se vraća!
    Legend-au....koliko pitanja....
    1. može ako nemate problem sa pritiskom ili gastritisom ali ne treba preterivati ni kada nemate i niste na dijeti jer višak soli, konzervansa i ljutine nikome ne prija
    2.može
    3. može, nećete pojesti tri kila kečapa pretpostavljam već kao začin odozgo......neće vas tih 5 ili 10 grama ugojiti.
    4.ne u većoj količini, samo povremeno i jednu čašu....ako malo zagledate videćete da sok bez šećera ima samo 2 g šećera manje od soka sa šećerom. Svi sokovi (sa min 40% voća) sem bezalkoholnih napitaka koji nisu sokovi su bez konzervansa.....
    5.svi oni koji imaju malo masti pa čitajte etikete
    :wink:
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • krcko
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 54
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara (juli 2010)

    od krcko » pre 13 godine

    postovana ankice, prvo izvinjavam se ali nije jos otvorena tema "avgust" zato pisem ovde

    imam jedno pitanje, naime imam 73kg i 168 sam visoka znaci imam dosta viska
    suprug i ja planiramo drugo dete i ja sam u velikom problemu

    sa prvom trudnocom sam dobila 16kg ali sam na porodjaju i period u bolnici izgubila 11kg
    moram da priznam da ni tada nisam bila tvigi zatrudnela sam sa 69 kg.

    imam mnogo losa iskustva sa dijetama tacnije ne sa dijetama nego sa periodom posle dijete a i znam da vi njih nepreporucujete

    jako sam laka na tim dijetama i lako se odlucim da ih drzim ali sada se jako lomim sta da radim jer nije u pitanju samo moje zdravlje
    drzala sam un dijetu jednom celih tri meseca i dva puta po mesec i po - greska znam :-(

    znam da zvuci glupo ali nemam puno vremena sta da uradim a da stetu svedem na minimum
    jos jedna stvar radim od 7-3 sedim za racunarom kad dodjem sa posla-dete, uvece-sredjivannje kuce i nimalo slobodnog vemena za fizicke aktivnosti

    molim vas pomozite mi
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara (juli 2010)

    od ankica » pre 13 godine

    Krcko, ja mozda nisam shvatila najbolje ali ne vidim pitanje.......u kom smislu vam treba pomoc?
    Mislim, shvatam da je u pitanju mrsavljenje ali ne vidim da li iamte konkretno pitanje ili vam treba dijeta?
    :wink:
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
Zaključana tema 14 postova Stranica 1 od 1

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 23 gosta