Zaključana tema 122 postova
Nutricionista odgovara (Januar/Februar 2009)
  • SUZA.KV
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 21
    Pridružio se: pre 15 godine

    SUZANA

    od SUZA.KV » pre 15 godine

    Draga Ankice, ja sam vec par puta bila na raznim dijetama, UN mi je dala najbolje rezultate, ali nisam imala karaktera da izdrzim do kraja.
    Uradila sam krvnu sliku i u principu je dobra, sa malim nedostatkom gvozdja, pa planiram piti mamavit jer mi ih je ginekolog preporucio.
    Porodila sam se 3. avgusta i naravno, imama ogroman visak. 27god 175cm 90kg
    Posto sam shvatila da dijete po principu preciznog jelovnika nisu za mene, imam par pitanja za vas.
    Planiram da jednostavno probusim kasiku i kuvam sto vise povrca, a drasticno smanjim testo, secer .....
    Zanima me koju je hranu najbolje jesti u koje doba dana?
    npr: sta je najbolje vecerati (koja hrana se najbolje vari), a sta doruckovati
    da li je za dorucak dobar izbor coornflex sa jogurtom uz dodatak jos nekih zitarica (kojih?)
    Cula sam od drugarice da joj je nutricionista preporucio za dorucak: 1 kasicica mlevenog lana + 1 kasicica mlevenog susama u 1 casi jogurta umesto dorucka. Sta mislite o tome?
    Meni je najteze da izdrzm uvece. Preko dana imam puno obaveza oko dece( Kaja 4god, Vuk 6 meseci), pa ne stignem ni da doruckujem, jer ustajem kad i oni, pa dok zavrsim sa njima dok spremim rucak obicno jedem usput STO JE MOJA NAJVECA GRESKA.
    Takodje sam cula za dijetu po krvnim grupama i da daje super rezultate. Komsinica je pre par meseci bila kod privatnog nutricioniste i dobila je spisak namirnica koje ne bi trebalo da konzumira i skinula je dosta kg na osnovu toga. Da li da uradim isto to posto sam u vasim predhodnim postovima procitala da podrzavate dijetu po krvnim grupama.
    Unapred hvala i izvinjavam se na ovako puno pitanja!
    :)
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    od ankica » pre 15 godine

    izvinjavam se svima na kašnjenju odgovora, "umro" mi je kompjuter....pa sam ga reanimirala!
    :(
    Dunja, veštačke zaslađivače izbegavaj naročito one na bazi ciklamata i saharina što je veći deo istih a možeš uzeti one na bazi sorbitola, manitola isl.
    314 pezos meni je drago zbog vas što je na vama UN dijeta delovala ali ja se držim svog stava izrečenog napred pa se ne bih ponavljala. I stojim iza toga da nije najbolji način mršavljenja (naravno svako može da radi kako misli da je najbolje)...a što se opšte prihvaćenosti tiče-opšte je prihvaćena uravnotežena i balansirana ishrana a ne ugljenohidratni, proteinski isl dani tj.deljenje namirnica po sastavu i to je ono što se uči na priznatim školama iz te oblasti. A što se lične koristi tiče-svi mi živimo od novca i kad bi bilo lako držati dijete i planirati ishranu onda škole za obuku nutricinista ne bi ni postojale-svi bi kad završimo osmi razred dobili naštampanu UN dijetu za slučaj kad se u životu nagojimo i rešen problem!

    Ostali odgovori stižu sutra uz izvinjenje što ne mogu da stignem a sve da odgovorim "u cugu"!
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • 314pezos
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 7047
    Pridružio se: pre 15 godine
    Gender:

    od 314pezos » pre 15 godine

    Ankice, na osnovu teorije i svog dugogodišnjeg iskustva ti lepo napiši knjigu.

    P.S. Ceo svet kritikuje MS Windows i njegovog autora Bil Gejtsa pa i ti sigurno, nako što ti je umro računar, ali ga i dalje svi obilato koriste.
    Slika
    Slika
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    od ankica » pre 15 godine

    Ma, jok, ja volim Windows, inače bih uzela Linux i ne bi mi se "razboljevao" kompjuter! A ko mi je kriv kad neću da platim za antivirus (sad sam se predomislila pa kupila jer me antivirus košta onoliko koliko popravka kompjutera.... :cry: ) već koristim stvari za "dž" a što je za "dž" tako i deluje-ovo se odnosi i na dijete!
    A knjigu planiram da napišem čim "navatam" malo vremena. Bićete blagovremeno obavešteni za godinu-dve.... :009:
    Suzo, KV-probuši kašiku-to deluje iako je surovo-ne postoje instant dijete ni rešenja. Moraš se pridržavati nekih uputstava pravilne ishrane. Za anemiju- nastavi sa nekim preparatom gvožđa-ali bih ti ja preporučila da Mamavit preparat promeniš jer znam dosta porodilja i trudnica koje uz njega bile i ostale anemične. Meni se odlično pokazao Hipp-ovi vitamini za trudnice, Richlife for pregnant and breastfeeding woman-za teže slučajeve jer ima 60 mg Fe po tableti i Kalivita vitamini po krvnim grupama i njihovo gvožđe (kao ispomoć i revita sa gvožđem).
    Inače ne mislim ništa o lanu i susamu u jogurtu za doručak-nije vredno komentara. Odnosno to je super kao ispomoć za probleme sa probavom ali ne i kao zamena doručka. Mada, možda nikako drugačije nije mogao da je natera da smanji količinu hrane sem da joj fizički izbaci jedan obrok (jer ta kombinacija ima max. oko 100 cal energije ako pije jogurt bez masti). Naravno to je ne sprečava da ona kasnije to nadoknadi tokom ručka i večere...Cornfleks sa jogurtom + ovsene pahuljice-može za doručak-malo je light varijanta ali je ok za one koji ujutro ne mogu puno da jedu.
    Za ostala pitanja mi se javi jer imaš dosta pitanja pa bi ovako potrajalo-ionako će mi post biti duuugačak....
    Draganaa 2 dcl mleka nije dovoljno-mora biti bar 4 dcl svakog dana ili 2 dcl + jogurt još 200g, sir oko 50g.ili kačkavalj 20g. Unos po grupama namirnica je sledeći :
    žitarice 30%, mleko 20%, meso, ulja , povrće, voće i slatkiši sa po 10 % svaki.
    Inače oni mogu da jedu sve samo malo manje začinjeno. Ako te zanimaju neki lepi dečiji recepti za doručak-(namazi) koji se lako prave a deca ih većinom vole javi se.
    Nestor 074-javi mi se da ti pošaljem upitnik u vezi ishrane....
    :007:
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    od ankica » pre 15 godine

    Nisam zaboravna....nastavak odgovora sledi....
    :007:
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • lasata
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 3874
    Pridružio se: pre 16 godine

    od lasata » pre 15 godine

    A ko mi je kriv kad neću da platim za antivirus (sad sam se predomislila pa kupila jer me antivirus košta onoliko koliko popravka kompjutera.... ) već koristim stvari za "dž" a što je za "dž" tako i deluje-ovo se odnosi i na dijete!


    Ova recenica ima veoma jasnu poruku i dala bi se shvatiti kao 'pljuvanje' po kompletnom dijeta.net forumu gde mnogi od nas nesebicno, volonterski pruzaju sebe dok vi... ako izuzmemo par diplomatskih i sturih odgovora... ocito utirete od samog pocetka put za vasu tezgu... Ako mi, urednici, vec cutke prelazimo preko toga onda ni vi nemojte sebi davati za pravo da vredjate nas trud kao ni izbor dijete vecine ljudi ovde... Ako bismo sledili ovu vasu malicioznu poruku onda bi dijeta.net trebalo da zaposli nutricionistu pa da primi tih nekoliko clanova koji bi bili blesavi da plate uniformnu dijetu nutricioniste... Pokazite malo ljudskosti i emocija (poziv bi to trebalo da vam nalaze ako vec ne i sama priroda) i pruzite podrsku nama urednicima koji sebe nesebicno dajemo ovom silnom narodu koji hoce nesto za sebe da uradi... Najlakse je kritikovati i biti maliciozan... Na ovom forumu na prvom mestu plene toplina i prijateljtvo a vi se u taj model ni najmanje ne uklapate... Toliko od mene...
    "...i svaki put kad budeš komadić sebe dao i svoje snove svetu po vetrovima slao, ličiće jutro na tebe više nego na druge..." Mika Antić
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    od ankica » pre 15 godine

    Lasata, žao mi je ako ste to tako shvatili, to je trebalo da bude duhovito.... ipak mi nije jasno u čemu je kamen spoticanja u mom komentaru da je ono što je džabe je obično i takvog kvaliteta jer je to činjenica ma na šta se odnosilo u životu....svako ko ima više od 16 godina to verovatno zna.
    Što se tiče podrške na forumu to je divna stvar, zato forumi služe i tako i treba da bude ali to nema nikakve veze sa kvalitetom uniformnih dijeta.....nekako nikad nisam mogla da odlučim šta je lošije po moj poziv: da li da se uopšte ništa ne govori ili da se pogrešno govori....mada je ovo drugo daleko opasnije i to ne po moj poziv (to je uvek ono prvo-da se ništa ne piše i da vas ljudi ko što mi se jednom desilo i to ću ispričati nekom prilikom umesto dijetetičarka nazovu dijabetičarka?!!!....) nego upravo po ljude koji bivaju povučeni marketingom pa drže dijetu kojom sebi unište zdravlje....
    Uvek sam bila blago rečeno zapanjena lakoćom kojom ljudi sami sebi propisuju na koji će način mršaviti...čitam na jednom forumu "ja sam na citrus dijeti, deluje mi ok...." šta znači "deluje ok"?!, za koga ok? i šta je po mišljenju te osobe ok je veoma diskutabilna stvar. Da li je zato što je za nju možda stvarno tako to onda dobro i za mene ili nekoga od vas pa treba svi da držimo tu dijetu i na osnovu kog kriterijuma je uopšte procenjeno šta je ok a šta nije (da li brzina gubljenja kilograma, izbor namirnica, lakoća držanja dijete....).
    I na kraju pitanje za tu osobu: kako zna da je ta dijeta dobra za nju? Da li zna kakvo je njeno zdravstveno stanje.....jedan od komentara koji sam imala na to pitanje je bio "osećam se dobro....znači zdrav sam!"!
    Priznajem da je dobro osećanje jedan od najvažnijih indikatora zdravlja ali nije jedini i nikako nije potpuno tačan!!!! (ovo uvek imajte na umu!!!). Postoji gomila najpodmuklijih i najneizlečivijih bolesti koje ne daju nikakve simptome sve do poslednje faze kada je prekasno za bilo šta....a većina bolesti po pravilu ne daje nikakve ili zanemarljive i nejasne simptome sve do srednje teške faze kada je neophodno medikamentozno lečenje koje da se ranije otkrilo ne bi ni bilo potrebno.
    Zato uvek kontrolišite svoje zdravlje jednom godišnje-to vam je moj savet! Sve bolesti se najbolje leče na početku, kad imate simptome tad ste već dobro bolesni!
    I sad vi počnete da držite dijetu...recimo da vam je gvožđe na donjoj granici proseka....tako bi mogli još par meseci da ama baš pojma o tome nemate....odatle bi možda sami popravili ishranu i sve bi se dovelo u red samo.....a možda bi za par meseci počelo da vam se "vrti, da bledite, ne spavate dobro itd...." ali vi počinjete dijetu i u roku od par nedelja završavate sa nesvesticom i anemijom daleko težeg stepena nego što bi bila da niste bili na dijeti.....onda kreće lečenje anemije od najmanje 2-3 meseca i tako ste sebe iz čistog nemara osudili na višemesečno lečenje, uzimanje nimalo prijatnih lekova koji su bezazleni ali se generalno loše podnose (zatvor, mučnina, podlivi bol na mestu inekcije isl).
    Ovo je najbanalniji slučaj a ima mnogo težih i gorih primera gde su ljudi isporemećivali metabolizam i čuda sebi napravili.
    Sada ćete vi reći "hiljade ljudi drži tu dijetu i njima je super....". Tačno, na svu sreću! Većina ljudi je relativno zdrava i u godinama da može da podnese razna eksperimentisanja. S druge strane većina ljudi ma kako to bilo loše za uspeh dijete nije apsolutni karakter po pitanju držanja iste što je itekako dobro za njihovo zdravlje i na kraju većina ljudi odustane posle par nedelja što opet umanjuje loš efekat koji bi dijeta mogla imati da je bila držana mesecima. Iz tih razloga procenat onih koji su loše prošli zbog neke dijete je relativno mali (što je dobro, ali ih ipak ima što je loše) ali ne zato što je dijeta dobra već iz gore navedenih razloga.
    I na kraju razmislite o ovome: da li vam je logično da jedan isti tip ishrane sa istim namirnicama odgovara apsolutno svima i to u istoj količini? I mladima i starima, i onima sa 5 kg viška i onima sa 50....
    Ono što ja ovde hoću da poručim svima koji hoće da čuju, ma kako im se to ne sviđalo (jer istina je uglavnom neprijatna stvar, naročito ako treba da shvatite da ste dosada grešili) je da dobro razmisle o onome što rade (koju dijetu drže, da li su apolutno sigurni u to da je to pravi izbor) da ne bi kasnije plaćali višestruku cenu za to. I ta poruka mora biti tako rečena jer nema lepog načina da se isto i kaže sem da se kaže otvoreno!
    Ima jedna divna engleska izreka: "sometimes you must be cruel to be kind!"
    Što se tiče:
    "Ako bismo sledili ovu vasu malicioznu poruku onda bi dijeta.net trebalo da zaposli nutricionistu pa da primi tih nekoliko clanova koji bi bili blesavi da plate uniformnu dijetu nutricioniste... "-ovo poslednje nemam pojma šta je trebalo da znači pa nemam ni komentar.
    I:
    "ako izuzmemo par diplomatskih i sturih odgovora"-ne bih se složila da su moji odgovori šturi, diplomatski da jer mislim da takvi i treba da budu.
    Al da se ja vratim na ono što bitrebalo da pišem:
    Gagisha, za koncentraciju pomaže sve što daje energiju i što ima B vitamina:npr.orasi, svo koštunjavo voće (lešnik, indijski orah, kikiriki....), može i sušeno (suvo grožđe, šljiva...) ali ono daje samo energiju. Što se tiče suhomesnatih proizvoda tipa pečenice, dimljenog vrata, praške šunke oni su najbolji koliko se to može očekivati od mesnih prerađevina-tu bar jasno vidite proizvod da je od mesa! Imaju dosta soli i aditiva i to im je mana, pa ih ne treba često jesti-recimo jednom nedeljno je ok.
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • braankaa
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 30
    Pridružio se: pre 15 godine

    od braankaa » pre 15 godine

    Pozdrav i od mene i par recenica :D
    Ja drzim UN dijetu koja mi za sada godi tj uci me da jedem jer sam u poslednje vreme pocela da preterujem sa jelom, a i primetila sam da sam puno vise novaca pocela da trosim na voce i povrce umesto tih mazalica za dorucak i veceru. E sad da budemo realni i iskreni koliko jedna porodica moze da se pridrzava kombinovanja namirnica po pravilima nutricionista to je prosto ne izvodljivo nedati detetu nesto slatko ili ga naterati da jede nesto sto ni nama nije lepo ali je zdravo a kamoli njemu. Sa finansijske strane je isto slabo izvodljivo bar za vecinu porodica u Srbiji uglavnom glavna hrana je pasteta,majonez, salama i tako te jeftinije stvari a na selima slanina,cvarci,sunka i td., a ruckovi uglavnom budu jednolicni kao na primer pasulj, paprikas, meso i to po mogucnosti da traje po dva dana tako da se opet vracamo na un dijetu koja ima vrlo slican jelovnik ali bez mesanja a ta mesanja se retko desavaju i u ruckovima koji su siromasni u mnogim porodicama, a ima tu i jos puno faktora na racun nezdrave ishrane kao sto su manjak novca sa bavljenje fizickim aktivnostima ili manjak vremena pa da budemo iskreni sa doktorske strane koliko ljudi mogu sebi da prijuste zdravu ishranu a od ove koju imamo mnogi se goje pa i mnogi doktori sami su debeli i bas nevidim da traze savete nutricionista ili da drze dijete mnogi se dobro hrane zbog debljeg novcanika naravno a mi mali ljudi zbog lose ishrane pribegavamo dijetama jer naravno nepostoji lek za to kao ni za mnoge druge stvari. Ja nemam logicno objasnjenje za moju gojaznost koja je sada najveca u zivotu a 10 god. u braku kuvam isto a pre sam bila i mrsava i ovakva i onakva ali hrana je bila uvek ista. Tako da mislim da je UN dijeta sasvim ok. za one koji neznaju da jedu ili nemaju novcanik za zdravu hranu ako je uopste ima jer ja bi volela da mi nabrojite bar jedan proizvod za koji garantujete da je danas zdrav i bez aditiva i vestackih primesa koje ne unistavaju zdravlje ili da nije nesto prskano licno zivim na selu i vidim kako se sve i jedan proizvod tretira pa cak i paradajez kako se prska da pocrveni katastrofa sta se sve neradi, a o mesu da negovorim cime se sve zivotinje hrane ,a kako je jedan doktor rekao na tv. jedite ono sto su nasi stari nekad jeli samo je zaboravio jednu stvar da danas nista nije zdravo.
    Zakljucak jeli nejeli isto nam se pise tako i za dijetu a te male radosti koje mrsavost pruza netreba uskracivati nikome ko zeli da drzi dijetu pa makar mu i stetila nesteti vise od ove danasnje ,zdrave hrane,
    Poz!!!
  • draganaa
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 31
    Pridružio se: pre 16 godine

    od draganaa » pre 15 godine

    hvala ti na odgovoru.....
    ako ti nije problem napisi mi koji recept za te namaze.... :)
    ajd da napisem i kako izgleda jedan njihov meni: dorucak(oko9h) pahuljice,uzina je jabuka ili banana,onda smoki ili nesto slicno, rucak(oko15h) ono sto pravim i nama,onda opet neka vocka ili slatkis i oko20h je vecera nekad su hrenovke ili pasteta ili eurokrem ili puding ili sendvic...na spavanje idu oko pola deset... eto,ako mozes reci mi da li i sta bi trebalo mjenjati.... :wink:
  • Moderator
    Site Admin
    Site Admin
    Postovi: 611
    Pridružio se: pre 16 godine
    Gender:

    od Moderator » pre 15 godine

    Dragi forumaši, vidim da se ovde razvila prilična diskusija koja je i konstruktivna i prilično vatrena u pojedinim momentima. Sve je to super jer svako ima pravo na svoj sud, način razmišljanja i slično - jedino što mogu da primetim da je mesto pogrešno - ovo je tema: Pitajte nutricionistu . Dakle, namenjena je pitanjima nutricionisti i odgovorima istog. I tu je kraj. Svi dodatni komentari (bilo negativni ili pozitivni) koji se tiču zagovaranja jednog, drugog... petog načina ishrane ili onoga što je nutricionista napisao treba da ide u rubriku: Komentari i polemike inače ćemo se zagubiti u diskusijama i izgubiti osnovnu namenu teme: Pitane - Odgovor.

    Kao zaključak... dok očistim sneg... pokupiću sve komentare koji su ovde navedeni, napraviti kompilaciju pa sve što se ne tiče gorespomenutog pitanja i odgovora prebaciti u rubriku za komentarisanje gde ćemo nastaviti ovu priču - budući da će i ova poruka "nestati" za 24 sata...
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    od ankica » pre 15 godine

    :01:
    Dragana,[b]/[b]menjajte paštete, viršle, smoki, eurokrem.....toga što manje. Problem je ako su deca na to baš navikla, ništa im se neće dopasti ali će se vremenom naviknuti....nemojte ih voditi sa sobom u prodavnicu da ne bi pravila scene tipa "mama, oću.....!!!!" I vrisak ako to ne kupite! Zato polako proređujte te namirnice a ubacite džem, med, pravljene paštete (daću vam recept za to), prašku šunku, pravite im kolače na bazi oraha, voća, ne moraju torte, već obične kolače, [b]dobri su i integralni posni kolači kao za slave. I to samo jednom dnevno posle ručka a najbolje 2-3 puta nedeljno.[/b][/b]Ja se nikako ne slažem sa Brankom na temu da se deci ne može zabraniti slatko i da ono što je nama neukusno ni decu ne možete naterati. Deca nemaju formiran ukus kad se rode ni zašta i ako im nikada ne date da probaju koka kolu i big mek (bar dok ih možete sprečiti a to je bar do 7-me godine) nikad nećete doći u situaciju da vam deca prave scene i deru se na ulici jer sad nemate ni para ni vremena da ih ovog momenta odvedete u Mekdonalds (imam drugaricu koja je sina zato što nije hteo da jede boraniju odvela u mek da ga nahrani čizburgerom?!.....). Isto tako deci je nešto neukusno jer ste ih vi naučili da im to bude neukusno-jer ste pravili facu kada nešto probate, jer ste im začinjavali onako kako je vama ukusno, jer ste im neke namirnice davali (smoki, čokolade, pomfrit) a neke niste nikad (brokoli, crni hleb npr) i onda bude vam čudno što kad detetu date brokoli prvi put sa 7 godina ono odgurne tanjir.....i kažete pa ono ovo neće da jede! Pa naravno da neće!
    Ovo kažem iz iskustva-naravno da postoje neke namirnice koje detetu mogu biti grozne ali ako je njemu grozno sve što je zdravo onda je to isključivo vaša krivica. Moj sin je sa 6 meseci prvi put probao brokoli i spanać i obožava ih. Moj muž kaže "koje to dete voli spanać...to je bljak", ali on to voli i to mnogo više od krompira npr.
    Što se cene zdrave hrane tiče nije tačno da je ona skuplja: kad kupite 100g čokolade posle koje ćete se ugojiti 100g i ogladneti posle sat vremena i ponovo jesti (i opet se ugojiti jer vam te kalorije nisu potrebne) za te pare ste mogli kupiti npr. 2 kg krompira ili pola kg spanaća (a to je cela kesa), ili kilogram nekog voća i to nikako niste mogli pojesti odjednom niti biste posle tih namirnica ogladneli posle sat vremena.
    Evo recepta za jeda namaz:
    pašteta od krem sira, šunke i jaja
    krem sir ili pavlaka 20g,
    šunka 10g
    jaje kuvano 5 g
    šargarepa 5g
    crni luk 5g
    malo peršunovog lista
    Sve sameljite u blenderu i mažite na hleb. Ovo su količine za jedno parče hleba, vi pomonožite sve sa 10, to vam je jedno jaje i maćete namaz za dva dana i za celu porodicu. Po jdite sve do sutra jer ne može da stoji duže od 2 dana u frižideru.
    :007: [/b]
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • braankaa
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 30
    Pridružio se: pre 15 godine

    od braankaa » pre 15 godine

    Slagali se ili ne to su cinjenice i to je neizbezno da dete to sve proba i vidi da mu je to lepo jer postoje i deciji rodjendani na kojima je obilje kole i grickalica a nemozemo u kesi poneti zdrav sok i dati mu to da pije ili kad neko donese cokoladu mi da je bacimo i kazemo da mu to netreba a moja deca jedu apsolutno sve a nikad u ih nisam odvela u mekdonalds opet zbog nedostatka novca. Ali to sto jedemo sto je zdravo znaci povrce i voce goji, ali nismo se razumeli hocu da kazem da je u mnogim porodicama neizvodljivo da hrana bude toliko raznovrsna u toku jednog dana jer ljudi imaju jako male plate da to prijuste a o vremenu da negovorim kad moraju da rade po 10-12 sati da plate racune tako da po meni ta teorija o zdravoj i raznovrsnoj ishrani pada u vodu zbog ostalih faktora. Ja stvarno neznam kako se u gradovima zivi ali na selu je to katastrofa pogotovo sto svaka kuca ima bastu i zdravu hranu u njoj (ali posto se sve prska i to zdravo nije zdravo) i obore u kojima se drzi stoka i dvoriste koje ima po koju kokosku a cime se to sve hrani bolje da neznate jer u zivotu nebiste vise jeli kad bi vam rekla tako da sam htela da dam akcenat na tu vasu i raznovrsnu hranu za koju kazete da je zdrava ali nista od toga u mnogim porodicama koje ja poznajem to je neizvodljivo. Bila sam jednom kod nutricioniste i covek mi je rekao manje jedi tako da je to bio ceo savet jednog strucnog i obrazovanog doktora koji je u godinama i ako su svi dobili takav savet znaci da vasa profesija nema veze sa zdravljem jer mnogi jedu ono sto imaju da prijuste tako da netreba da zamerate dijetama kad ni vi nemate lek za to ipak skola je jedno a zivot je drugo.
    Poz!!!
  • Lela Bacvanski
    Amater
    Amater
    Postovi: 151
    Pridružio se: pre 15 godine

    od Lela Bacvanski » pre 15 godine

    ankica napisao:Draga Lela, ja uvek savetujem dodatke ishrani iz prostog razloga što se dijetom smanjuje količina vitamina i minerala zato što smanjujete količinu hrane (logično....). Drugi razlog je taj da kad držite dijetu telo je pod stresom a tada vam treba malo više vitamina i minerala nego kad niste na dijeti.
    Ono što mi nije jasno zašto je prvi nutricionista preporučio samo antioksidante (C, Se) i Mg i B komplex....uzmite mineralno-multivitaminski preparat-to vas neće ugojiti ako ih pijete u preporučenim dozama proizvođača (to su obično dnevne potrebe).
    Ja vam ne bih savetovala čist B komplex kao dodatak je vitamini B grupe mogu pojačati apetit-sem ako za to nema neki drugi razlog osim mršavljenja zbog koga su vam možda potrebni u većoj dozi. Smanjite i unos C vitamina-ne treba vam tolika doza-dovoljno je oko 200-250 mg.


    Vitamin C pijem iz više razloga, pušač sam, zbog imuniteta i prevencije virusa, a i nutricionista mi je preporučila. Znači, da kupim mineralno multivitaminski kompleks? Neki određeni?

    ankica napisao:Nopalin se pokazao kao odličan, korisnici ga uglavnom hvale, mada neki tvrde da im pili-ne pili-na isto dođe...zašto ne držite dijetu tog nutricioniste koji vam je to preporučio?-pošto mislim da znam o kome se radi (BB-inicijali?-da ne bude da se reklamiramo).


    Da, u pravu ste, ta doktorka je u pitanju... Vidim da ste informisani... Držala sam njenu dijetu dosta dugo i bila mi je jako uspešna, ova nova dijeta mi je veoma slična, tako da kombinujem...
    Moram priznati da sam i ja bila skeptik kad mi je "predložila" calivitu, ali sam probala i bila sam prezadovoljna kasnije. Čak sam u međuvremenu i slomila nogu i dugo sam ležala, čak sam i brljala sa hranom, ali uz taj preparat nisam vratila kg, nakon čega sam opet nastavila sa programom ishrane doktorke BB.

    ankica napisao:Kako ste inače zadovoljni savetima nutricionista koje ste dosada dobijali i ako jeste da li ih se držite?


    Zadovoljna sam relativno... Neki ne žele da se "bakću" previše, pa štancuju jedan isti program, a ima i onih koji su jako predusetljivi i ljubazni. Meni je važno kad mi nutricionista objasni zbog čega šta treba uzimati a zbog čega ne itd... I ne volim kad me gledaju i razgovaraju sa mnom kao da me osuđuju, a i to sam doživela... Uglavnom se pridržavam 89% kad mi mogućnosti i uslovi to dozvole... Nemam uslova za kuvanje i 9 sati dnevno sam na poslu, pa onda to nekad ide malo teže... Ali, uglavno se trudim, da ako već ne mogu sto odsto da se prodržavam, onda bar da modifikujem i prilagodim sebi a da ne napravim veliku štetu...
    Hvala vam još jednom i ako biste mogli da mi kažete koji tačno vitaminski kompleks da kupim (ne sme sadržati vitamin A zbog neke druge terapije)..
    Pozdrav... :)
  • Moderator
    Site Admin
    Site Admin
    Postovi: 611
    Pridružio se: pre 16 godine
    Gender:

    od Moderator » pre 15 godine

    Izvinjavam se što opet "upadam" ali moja gornja ideja (prebacivanja delova poruka u drugu rubriku) je potpuni promašaj - čitao sam nekoliko puta ovu temu i kao što i sami možete videti - diskusija je tako tekla da se bez ozbiljnih rezova (koji bi prilično ličili na cenzuru) ne može napraviti razdvajanje pitanja i odgovora od diskusija i komentara. Budući da u martu mesecu otvaramo novu temu za taj mesec, ideja je da se ovomesečna tema ostavi upravo ovako kako je a ako neko ima bilo kakvih primedbi, kritika, neslaganja, želje za polemikom - neka u podforumu Kritike i Polemike - napiše više o tome a ovde je dovoljno samo da ostavi poruku prigovor sa linkom prema dotičnom. A od marta to će biti redovna praksa. Mislim da ćemo na ovaj način mnogo racionalnije koristiti i prostor i grupisati teme i brže dolaziti do informacija.

    Hvala na pažnji.
  • Jelica
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 8
    Pridružio se: pre 15 godine

    od Jelica » pre 15 godine

    Ankice, imam ja konkretno pitanje.
    Bila sam kod nutricioniste koja mi je dala dijetu sa 1200kcal. pri tom ja imam 35 godina, visinu od 174cm, težinu u startu kod nje 89kg, treniram u teretani 3x nedeljno od toga 30min kardio i ostalo vežbe sa tegovima1h.
    E ona mi je dala dijetu i još mi je uvela da moram da vežbam svaki dan, tako da sam ja uvela još pola sata stepera dnevno.
    Dijeta se sastoji od sledećeg:
    doručak-pahuljice(ovas, ječam, raž)+2 kažike pirinčanog mleka+2dl vode
    užina voćka
    za ručak sam dobila štampane jelovnike i ovo je samo jedan primer
    ručak prvi deo oko 13h-čorba od graška
    potrebno:
    100g graška
    100g zeleni za čorbu(šargrepa, paštarnk)
    1 kašika peršunovog lista

    način pripreme:
    grašak skuvati i propasirati. Ostalo povrće skuvati u 2dl vode. Sve zajedno propasiratisa vodom, a zatimdodti propasiran grašak. Pred služenje dodati seckani list peršuna.
    drugi deo ručka oko 17h-Drugi deo ručka:
    pile sa povrćem:
    potrebno je:
    160g pilećeg belog mesa(bez kožice i kostiju)
    40g integralnog pirinča
    50g šargarepe
    40g sveže paprike
    40g karfiola
    30g buranije
    40g korena peršuna i celera
    1 kašičica crvene paprike
    način pripreme:
    svo povrće iseckati na male komade kao i piletinu. U vatrostalnu posudu složiti komade mesa i povrća. Naliti sa 0,25dl vode. Pirinač očistiti,oprati i dodati. Peći u pećnici na t od 220-250C.


    Uz ručak ide i parče crnog hleba kao i salata.
    Za salatu ću uzeti šargrepu sa čenom belog luka i jabukovim sirćetom.

    večera oko 21h-etu mi je dala neki protein koji ona pravi i koji u 100g proteina ima 11g proteina i 64g UH :cry: što mi je čudno pošto se to drži kao strašno loš protein :x

    e sad merila mi je na aparatu koji izbacuje bodygram sastav organizma
    rezultati su sledeći:
    Prvi odlazak:
    kg 89
    telesna ćeliska masa=24,7kg(44,6%)
    ukupna voda u telu=40,5 lt(45,5%)
    vanćeliska voda=18,7 lt(46,3%)
    voda u ćelijama=21,8 lt(53,7%)
    masa masti=33,7kg(37,8%)
    masa bez masti=55,3kg(62,2%)
    mišićna masa=30,9kg(34,7%)


    Drugi odlazak:
    kg 86
    telesna ćeliska masa=21,6kg(41,6%)
    totalna voda u telu=38,0 lt(44,2%)
    vanćeliska voda=17.9 lt(47,2%)
    voda u ćelijama=20,1 lt(52,8%)
    masa masti34,1kg(39,7%)
    masa bez masti=51,9kg(60,3%)
    mišićna masa=27,2kg(31,7%)


    masa masti i masa bez masti daju 100% i daju moju kilažu u trenutku merenja. E tu se vidi da se meni u stvari smanjila masa bez masti u koju spadaju mišići tkiva kosti, organi. A povećala se mast koja treba da se izbaci. Isto važi i za vodu mada tu nije nešto drastično.

    zanima me koliko su ovi aparati tačni? A još nešto da bi ja održavala mišićnu masu treba da unosim bar 1g proteina na kg telesne mase. U ovoj dijeti koju sam dobila ima premalo proteina tj samo iz mesa oko33g i iz tog proteina 5g što nije ni približno dovoljno. Zanima me da li je moguće da sam za 20 dana između te dve kontrole , zbog suficita u UH i deficita u proteinima izgubila mišićnu masu a ne iskorišene UH deponovala u salo. Zbrljala mi je rezultat kada ga je odštampala i pošto me zanimalo kada sam došla kući malo sam ga prostudirala i to mi je upalo u oči. E kada sam je pitala sutradan zašto je to tako? Dobila sam odgovor po mom mišljenju za one maloumne. A glasio je:To je zato što unosiš manje nego što trošiš.
    Nije nego. Pa ne bi ni mršavila da unosim više nego što trošim.
    Zanima me tvoje mišljenje kao stručnog lica. Hvala
    :)
Zaključana tema 122 postova

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 7 gostiju