Zaključana tema 122 postova
Nutricionista odgovara (Januar/Februar 2009)
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    od ankica » pre 15 godine

    Draga Jelice, ne znam gde ste bili ali vam ja ne bih nikako preporučila dijetu sa 1200 cal-to je premalo za vas! Da li taj kalorijski unos treba da održavate stalno? On bi morao da se poveća bar na 1500 cal a moglo bi i malo više zbog jake fizičke aktivnosti.
    Ja bih vam savetovala da u početku držanja dijete malo usporite a ne da povećavate aktivnost da ne biste previše opteretili telo.
    Tačno je da je ova dijeta hipoproteinska, morate unositi bar 0.8 g proteina po kg tel.mase (optimalno oko 1g), stim što se kod redukcionih dijeta proteini obično još dodatno povećavaju a ne smanjuju. U svakom slučaju 40g proteina je malo (ima malo proteina i u žitaricama). Ova dijeta nema dovoljno ni vitamina ni minerala (Ca, B komplex, Fe, A vit).
    Kakav je to protein za večeru koji vam je dala?
    Ti aparati su uglavnom tačni, vi ste prvo gubili vodu-to je uvek tako, ali je očito i da ste izgubili mišićne mase što nije dobro odnosno to je tipična greška kod dijeta sa malom energijom da se umesto sala gube proteini. Salo se kod takvih dijeta "zaključa" unutar ćelija i ne gubi a odlazi voda i mišićna masa (vi tako smršate ali po jako visokoj ceni). To je ono što ja pokušavam da objasnim ljudima i drago mi je da ste postavili ovo pitanje-a to je da ne drže dijete sa malom energijom kao i one koje su nutritivno neadekvatne jer posledice mogu biti katastrofalne!
    Drago mi je da i među pacijentima ima onih koji su se potrudili da malo razmišljaju o vrsti dijete koju drže, da žele da se o istoj informišu i da im nisu važni samo rezultati već i način na koji se do njih dolazi.
    Savet:promenite dijetu-ova nije najbolja.
    Lela, za svaku cigaretu koju popušite uzmite još 10mg C vitamina na onih 250mg. Od preparata možete kalivitine sve da uzmete-dobri su, ali imaju A vitamin u sasatvu. Oni koji nemaju su uglavnom šumeći multivitamini.
    Brankaa, naravno da ne valja detetu zabraniti da proba Koka Kolu i davati mu da na žurku nosi zdrave sokove. Znam neke koji se hvale time da je nikada nisu probali a odrasli su ljudi. To je najblaže rečeno preterano i mnogo više nezdravo nego Koka Kola. Suština pravilne ishrane nije u tome već da takve stvari ne postanu deo svakodnevnog jelovnika. Ali za rođendane i proslave je sasvim ok počastiti se nečim "nezdravim".
    Naravno da se namirnice na selu prskaju ali je ipak moguće ko ima baštu da malo povede računa da ne mora baš 12 puta da prska jabuke (koliko čujem da stručnjaci za primenu tih pesticida preporučuju)-dovoljno je i 2 puta, da vodi računa o karenci.....za nas iz grada ostaje samo da se nadamo da proizvođači to rade :-P
    Ali opet kažem nije suština pravilne ishrane, da pazimo na svaki mikrogram pesticida, šećera, mesa, alkohola koji unesemo (onda bi trebalo da nosimo maske čim kročimo na ulicu jer ako i zbegnemo otrove iz hrane ubiće nas "svež" vazduh sa ulice) već je je poenta u umerenosti i zdravom odnosu prema hrani.
    :007:
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • dunja
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 5
    Pridružio se: pre 16 godine

    od dunja » pre 15 godine

    Vjerojatno niste vidjeli, ali ja sam vam postavila pitanje što mislite o Montignac dijeti i South beach dijeti?
  • Jelica
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 8
    Pridružio se: pre 15 godine

    od Jelica » pre 15 godine

    :) Ankice hvala na odgovoru. Samo si potvrdila moje mišljenje. Ja sam inače rešila zdravo da smršam i to ne za sada nego za svagda.
    Dijetu sam promenila na visokoproteinsku (proteune unosim iz mesa, ribe, ela sira) gledam da unesem oko 95g ali pazim i na visinu unetih UH kojih dnevno bude oko 110g (da li je ovo mnogo) da u UH računam samo skrobne, one koji su vlaknasti računam samo u kcal. I na dnevnom sam unosu oko 1400kcal
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    od ankica » pre 15 godine

    Jelice, ja sam ipak mišljenja da morate unositi bar 1500-1600cal/dan (i 1400 je malo) zbog bazalnog metabolizma i fizičke aktivnosti kojom se bavite. Nemojte toliko žuriti-na duže staze to nije dobro!
    Ne morate toliko ograničavati UH. Odakle vam ideja za baš 110g UH (zašto ne npr.100-to je baš lep okrugao broj?). Šalim se naravno, možete slobodno povećati UH na oko 150g. I nije vam potrebna visoko proteinska ishrana, dovoljna je samo malo veći unos-oko 70g.
    Vidim da idete na smanjenje UH i maksimalno povećanje proteina-to nije dobro (za razlog-da se ne bih ponavljala pročitajte i odgovor za Dunju).
    Pošto vidim da ste se relativno snabdeli nekim informacijama u vezi ishrane i da želite da dalje samostalno mršavite povedite računa o odnosu grupa namirnica (da zastupljenost bude odgovarajuća) kao i o optimalnom odnosu UH, masti i proteina.
    Dunja, videla sam pitanje ali nisam stigla da na njega odgovorim...u svakom slučaju hvala što ste me podsetili.
    Ne podržavam ni jednu ni drugu dijetu. Montinjak je ipak nešto malo bolja od south beach dijete. Kod nje je jako opasna prva faza u kojoj se potpuno izbacuju ugljeni hidrati. To ne sme da se radi ako iole vodite računa o svom zdravlju. Preveliki proteinski unos bez UH je opasan i može veoma narušiti zdravlje. Montinjak dijeta je po tom pitanju nešto bolja jer nema totalnog izbacivanja UH ali je ta količina opet premala, dovodi do velike restrikcije vitamina B grupe. Dobra stvar je što vodi računa o glikemijskom indeksu namirnica jer se on veoma često zaboravlja i ne uzima u obzir. Ali u svakom slučaju ne predstavlja uravnoteženu ishranu.
    Ono što mene fascinira je činjenica koliko mnogo ljudi čini aspolutno sve što je moguće (a nije moguće učiniti ništa!!!!) da izmisli "toplu vodu, rupu na saksiji" i slične već odavno izmišljene izume.....to me podseća na jedan moj doživljaj kada sam imala 15 godina: jedna moja drugarica mi je predložila da pokušamo da izmislimo nov način držanja za šipku u autobusu (klasično "visenje" sa jednom ili dve ruke je tako dosadno.....), koji bi postao glavni štos u gradu?!!! :020: :oops: :? nemojte da se smejete-imali smo 15 godina....
    E, slično je i sa dijetama...o pravilnoj ishrani i mehanizmu mršavljenja se zna apsolutno sve! Tu nema šta da se izmisli već samo da se primenjuju pravila i sve će biti u redu (nije to lako-treba dosta znati i biti karakter u primenjivanju istog ali je sve poznato).
    Nema ćiribu, ćiriba, čarobnih štapića.....a opet svako malo iznikne naslov "taj i taj je izmislio, osmislio ili šta već, nov, revolucionarni, ultra giga, mega popularni i nadasve delujući i neprevaziđeno lak metod mršavljenja! Jedete sve, ne brojite kalorije, ne merite porcije a mršavite 10 kg za dve nedelje i apsolutno nikad ne vraćate kilograme!"
    I opet se nemojte smejati-baš to piše u reklami za south beach dijetu i još začinjeno sa titulom:kardiolog, nutricionista, dr, mr.....ma, ko moja drugarica i ja za držanje šipke u autobusu! Verovatno milijarde ljudi u svetu ne znaju pa svi drže šipke tako kako ih drže i milioni ljudi neće da uspeju da smršaju pa ne probaju tu dijetu koja extra super deluje! A nesreća je u tome što je probaju pa polovina završi sa koje kakvim poremećajima zdravlja a druga polovina na njihovu sreću batali na vreme.
    Nemojte se igrati sa zdravljem-ono se gubi samo jednom! I nemojte tražiti prečice-u životu nema prečica ni zašta pa ni za mršavljenje (a tamo gde ih eventualno nađete cena je previsoka kad stigne račun za plaćanje....).
    I opet nemojte padati na "našao sam u novinama" pa ću da primenim, i još je besplatno (baš ono što su meni poneki zamerali). Ljudi koji su tako "velikodušno" podelili svoju nepresušnu mudrost sa ostatkom svetske populacije su na tome zaradili milione od tiraža prodatih knjiga, gostovanja u emisijama, članaka u novinama...pri tom ih nije bilo previše briga što im metod ima mane dok god ima onih koji će za "san o lakom i brzom" učiniti sve bez razmišljanja a takvih uvek ima dovoljno!
    I da ne bude zabune:njihov metod deluje....ali nikako nije dobro rešenje, jer su te dijete potencijalno opasne, neuravnotežene po nutritivnom sastavu i mogu dovesti do ozbiljnih poremećaja zdravlja naročito kod ljudi koji nisu idealno zdravi.
    :007:
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • Jelica
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 8
    Pridružio se: pre 15 godine

    od Jelica » pre 15 godine

    Ankice, došla sam do informacije da je neki optimalan odnos 20%-proteina, 55%-ugljenih hidrata i 25% -masti. Samo mi nije bilo najjasnije da li se to odnosi samo na skrobne UH? Ja UH iz proteina i iz vlakana ne računam u dnevni unos :) da li i to treba da uračunam? A čitala sam da odnos proteina i uh treba da bude skoro isti u gramima. To me je malko zbunilo pa odatle i to da mi se unos UH kreće između 110 i 120g. Ako povećam unos skrobnih UH na 150g bićr tu lepih 1500-1600 kcal :D
    :shock: I još jedno pitanjce: Da li može da se odredi koliki nam je unos skrobnih UH potreban u toku dana? Pošto vlaknaste svi preporučuju u što većoj količini a i nemaju baš neku kcal vrednost :D
  • jelenaaaaa
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 6
    Pridružio se: pre 15 godine

    od jelenaaaaa » pre 15 godine

    Ankice,ja zelim da te pitam sta savjetujes za gubitak od par kg,a da je efikasno,i za koji vremenski period je najbolje smrsati par kilograma?Imam 19 godina,visinu 175,176 cm,a tezinu od 65,5 kg.Meni najvise odgovara tezina od 59 do 62 kilograma.Iako sam visoka ,sa 65,5 izgledam popunjena narocito u donjem dijelu.Sa stomakom nemam problema.Sto dodje na kraju da bi trebala smrsati od 3,5 do 6,5 kg,sta bi mi ti savjetovala?Takodje bi zeljela da cujem tvoje misljenje o mjesecevim mijenama t.j gladovanja u tom periodu? :)
  • jedna mala
    Amater
    Amater
    Postovi: 418
    Pridružio se: pre 16 godine

    od jedna mala » pre 15 godine

    ja bi da pitam nutricionistu sta misli o ovoj dijeti koju sam juce nasla u novinama kazu da je jako efikasna za skidanje sala na stomaku

    dorucak zitarice sa jogurtom ili mlekom
    uzina voce
    rucak uh ili skrob
    uzina voce
    vecera proteini
  • Varvara
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 16
    Pridružio se: pre 15 godine

    od Varvara » pre 15 godine

    Imam kilu na zeludcu i gastritis, strasno me muci kiselina, kako sam primetila posle hleba (njega sam maksimalno izbegavam) ali semenke od lana i susam dodala sam u corbu od povrca i ubi me kiselina. Da li i njih izbacim?
    Hocemo da budemo VIT? Ostalo samo malo, da ukljucimo mozak :)
  • YetiX
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 20
    Pridružio se: pre 15 godine

    od YetiX » pre 15 godine

    Zdravo ankice...Imam da oslabim nekih 6-7 kg...Bila sam na un dijeti,ali mi je jedna doktorka rekla da to obustavim pod hitno jer je dijeta potpuno nezdrava...Da ne davim,sada samo smanjujem ishranu po svom nahodjenju pa hocu da te pitam da li je ovo dobra ishrana za jedan dan(ovo sam danas jela):
    D:parce hleba i jogurt
    U:jabuka
    R:tanjir kiselog kupusa sa vrlo malo hleba
    V:jabuka
    Nadam se da ces mi brzo odgovoriti jer mi je veoma vazno..hvala unapred :roll:
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    od ankica » pre 15 godine

    Yetix, lepo vam je rekla dr da je UN dijeta nezdrava i svako ko sebi misli dobro ne bi trebao da je drži (ali ljudi ne znaju a misle da je pametno sve što pročitaju u novinama-još i liči na preporuku "ujedinjenih nacija"......, žene koje su je izmislile su genijalci-za marketing treba da dobiju oskara! Svako ko želi da otvori neki biznis trebalo bi njih da kontaktira za savet šta će biti zapaženo.... iskreno, to je za svaki respekt :01: , na stranu ostale stvari....) Imate moje mišljenje o njoj na prvoj strani.
    A inače, ni vaša samostalna dijeta nije dobra....nema proteina, ni dovoljno energije, ni A vitamina, gvožđa u tragovima, B komplex fali, kalcijum....morate dijetu osmisliti na totalno drugačijim osnovama-nije dovoljno da ništa ne jedete (tako ćete imati više štete nego koristi). Nemojte da se uvredite ali u odnosu na ovo što ste vi danas jeli UN dijeta je primer uravnoteženosti i bolje da nju držite nego da nastavite ovako da se hranite! Inače 6-7 kg nije puno, to bi ste mogli za 2 meseca da slabite bez problema (nemojte ni da pokušavate brže jer to nije dobro). Malo bolje proučite principe pravilne ishrane ako želite sami da mršavite ili se javite za dijetu.

    Varavara, hleb može izazvati kiselinu ali ga nemojte izbaciti već ga jedite u manjim količinama-potopite u jelo koje jedete pola parčeta npr. Lan ne bi tebalo da pravi probleme ali susam može. Morate pod hitno poraditi na oporavku sluzokože želuca zako što ćete nedelju dana biti na rigoroznoj dijeti a posle paziti na ishranu jedno mesec dana. Ovo je važno jer ako zapustite stanje može preći u hronično a onda ćete imati probleme godinama, zato svoje stanje shvatite ozbiljno i neka vam ne bude teško da se pridržavate stroge dijete....Pod tim se podrazumeva ništa prženo, meso samo kuvano na vodi, nikakvi jaki začini, sve poluneslano, bez kiselih salata tipa turšije, bez pasulja, kupusa, graška, karfiola. Što manje nekuvanog povrća, već sve bareno i kuvano na vodi. Pijte jogurt ili mleko zavisi šta vam ne smeta, možete jesti puter, krompir pire, pečenu jabuku, kuvanu šargarepu, supe bez puno začina od kuvanog povrća i mesa. Jedite pirinač, sutlijaš, pijte biljne čajeve (naročito nanu i kamilicu, bez previše šećera ali ipak malo zasladite). Javite se ako vam treba dodatnih objašnjenja.
    Jedna mala, ne znam zašto bi ta dijeta skidala baš samo salo na stomaku?! Po kom mehanizmu dijeta treba da zna da vam skine salo sa stomaka ostavi "salo" na grudima mi nije poznato (mada ne znači da ja sve znam pa je možete držati i javite "rezultate" pod uslovom da je malo preradite:dodajte tu negde povrće i vodite računa o tim "proteinima i ugljenim hidratima" koje jedete da se ne bi desilo da imate premalo gvođa i previše UH pa da se još i ugojite. Mleka neka bude bar 400ml).
    Jelenaaaa, ne znam vaše estetske kriterijume ali ja bih se kladila 65.5 kg nikako nije predebelo (gde nađoste onih pola?! Kad popijete 2 čaše vode garant bude i 66!!!!) jer vam je BMI 21 i dosta ljudi ne bi imalo nikakvu primedbu na isti.....sa 59 kg BMI vam postaje 19, što je donja granica kada postajete premršavi. Ovo vam kažem iz iskustva (kada sam ja imala BMI 19 bila sam mršava i to po svim estetskim kriterijumima-ne kažem da je to bilo ružno, ali je bilo "tanko" i sa 20 koliko imam sada je verujte znatno lepše i to po mišljenju svih muškaraca koje znam. Isto tako ma šta pokušavala modna propaganda da nas ubedi svi muškarci više vole normalno uhranjene žene u odnosu na mršavice a ako moraju da biraju često i one sa 5 kg viška u odnosu na one sa 5 kg manjka). Vama savetujem min 61-62 kg, ništa ispod toga i za za to vam je dovoljno mesec dana.
    Mesečeva dijeta je dobra samo za one koji imaju tako mali višak kao vi (kod onih koji imaju više teško da će ići) pod uslovom da se "preradi" tj da taj dan ne bude samo tečnost već da se unose salate i tečnost a uveče predspavanja i jedna porcija pirinča. Ovako su rezultati sporiji ali i znatno zdraviji i ova dijeta može poslužiti kao odlična nedeljna detoksikacija tipa posta.
    Auh, Jelice, a gde vi to pročitaste za unos proteina od 20%? To je hiper proteinska ishrana i preporučuje se samo onima koji imaju za tim potrebu... Ja moram da savetujem da kad ljudi pokušavaju nešto da nauče da vode računa o tome odakle uče da od tog znanja ne bi bilo više štete nego koristi. Verujte mnogo je bolje ništa ne znati nego delimično znati-takvo je znanje najopasnije....
    "Samo mi nije bilo najjasnije da li se to odnosi samo na skrobne UH? Ja UH iz proteina i iz vlakana ne računam u dnevni unos da li i to treba da uračunam? A čitala sam da odnos proteina i uh treba da bude skoro isti u gramima. Da li može da se odredi koliki nam je unos skrobnih UH potreban u toku dana?" celu ovu rečenicu zaboravite....ne postoji pojam skrobni ugljeni hidrati-tj.postoji u hemijskom smislu ono što se zove skrob i on je jedini-nema množine...a što se nutricionističkog aspekta tiče nema razlike među ugljenim hidratima u energetskom smislu. Ja prvi put čujem za ugljene hidrate iz proteina. Inače ne treba da unos UH i proteina bude isti-nikako! Unos Uh zavisi od energetske vrednosti obroka a za vašu dijetu bi bio optimalan oko 200-230. Ispod 150 se ne preporučuje nikome. Moj savet vam je da posetite dobrog nutricionistu pre nego da "lutate u mraku" i potencijalno napravite velike greške u ishrani (a za svaku pohvalu je to što se interesujete i želite da učite).
    :007:
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • jelenaaaaa
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 6
    Pridružio se: pre 15 godine

    od jelenaaaaa » pre 15 godine

    hvala vam puno na odgovoru :)Ipak cu se odluciti za 61 onda :wink: Mozete li mi dati preporuku za ishranu u narednih mjesec dana da bih se oslobodila viska? Sa tim sto mislim da nastavim sa mjesecevim mijenama,ali ostalim danima?
  • Varvara
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 16
    Pridružio se: pre 15 godine

    od Varvara » pre 15 godine

    Hvala Ankice puno! Ali opet da se posavetujem, videli ste moju skalu, imam viska 35 kg. Moram da smrsam zbog zdravlja, dece (imamih troje). Isla ja kod nutricioniste u zavod za hogijenu ul Doktora Subotica BG, sve nesto povrsno mi je isprica doktorica, kako treba da se hranim. Pa to sto ona meni rekla znam i ja, citala sam dosta literature vezano za ishranu, nego sam je pitala sta smem i sta nesmem da jedem od istih zdravih namirnica, zbog mog gastritisa i manjka gvozdja/. Gvozdje mi je sada 6, to je praznik, inace je bilo 3. Pocela sam sa UN dijetom. Vi ste strucnjak, posavetujte. Puno pozdrava i postovanje.
    Hocemo da budemo VIT? Ostalo samo malo, da ukljucimo mozak :)
  • Jelica
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 8
    Pridružio se: pre 15 godine

    od Jelica » pre 15 godine

    :D hvala Ankice,
    do sada sam surfovala i pronalazila izvore.Odatle mi i odnos UH i proteina. Što se tiče UH povećaću ih. Juče sam našla na netu deo knjige Aleksandra Đorđevića (sportska akademija Beograd) gde se kaže isto da su dnevne potrebe UH od 250-500g. Da dnevni unos sam povećala na 1600kcal :) Počela sam da sastavljam sebi ishranu tek prošle subote i nadam se da mi neće trebati više od nedelju dana lutanja da to bude onako kako treba. :evil: u svakom slučaju ne može biti lošije od dijete na kojoj sam bila. Hvala na strpljenju i brzim odgovorima :)
  • YetiX
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 20
    Pridružio se: pre 15 godine

    od YetiX » pre 15 godine

    Hvala ankice...I pretpostavila sam da cu dobiti takav odgovor...Upravo sada proucavam sve moguce principe ishrane...Valjda cu savladati to jednom :007:
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    od ankica » pre 15 godine

    Varvara, kod mojih kolega iz zavoda za higijenu je od suštinskog značaja kod kog ste bili: ima divnih lekara koji će sa vama pričati onoliko koliko je potrebno ali i onih koji vam tutnu papir u ruke i završena konsultacija (vi izgleda niste imali sreće).
    Podhitno batalite UN dijetu-to vam je za početak-ona anemija mora da se sredi. Tom dijetom to sigurno nećete uspeti. Gvožđe vam je mnogo nisko. Kakvi su vam ostali rezultati: Er, Hb?
    Za anemiju: obavezno spanać, blitva svaki drugi dan kuvano kao sos bez luka, 5 puta nedeljno kuvana junetina po 100g, jednom nedeljno pečena džigerica bez ulja 150g, jednom nedejno kuvano pileće meso ili pečena riba bez ulja. Svaki dan nešto crveno od voća:borovnice, jagode, maline, kajsije, breskve....kuvano kao kompot ili sveže, može i kao sok oko 200g.
    Kuvana cvekla svaki drugi dan kad ne jedete spanać ili blitvu.
    Napravite i sl.napitak: 1kg cvekle presne, oprane i oljuštene, 1 kg jabuka, 1 kg šargerepe. Sve iscedite u sokovniku. Pijte svaki dan ujutro po pola čaše.
    Uzmite preparat gvožđa sa folnom kiselinom, C vit i vitB12, sa min 30 mg gvožđa svaki dan tokom 2 meseca. Gledajte da uzmete neki koji je u tečnom stanju i obavezno ga pijte uz jelo. Možete dozu podeliti na 2 dela i piti ujutro i uveče.
    Za dijetu mi se javite na mejl da vam pošeljem upitnik.
    Jelenaaaa od opštih preporuka: izbacite slatkiše, testa (buhtle isl), hleb crni 3-4 parčeta dnevno, voće do 200g dnevno, povrće po želji, meso 3 puta nedeljno bez prženja i pohovanja, jaja 1-2 kom/ned, mleko i proizvodi oko 400g sa što manje masti (<1.6%), bez kačkavalja. I vi se javite za dijetu ako želite.
    Leontina, stvarno me čudi da vaš otac nije dobio nikakvu dijetu, u svakom slučaju je neodgovorno. Da li je sada sa pankreasom sve ok?
    Što se dijete tiče: bez alkohola, kafe, masnih sireva, jaja, mleko i jogurt obrano, bez prženih i pohovanih namirnica, meso samo kuvano, nema mesnih prerađevina, bez jakih začina: bibera, paprike, senfa, puno soli. Ulje koristiti samo malo u salati, bez teškog povrća: pasulja, karfiola, kupusa (ovo samo u akutnoj fazi-kada se stanje stabilizuje neka polako uvodi ove namirnice ako mu prijaju), što manje kolača a nikao onih sa puno šećera i masti. Voće u početku neka jede kuvano kao kompot. Hleb neka preprži kao dvopek.
    Ako vas još nešto zanima javite se i pozdravite oca.
    :007:
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
Zaključana tema 122 postova

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 15 gostiju