Zaključana tema 14 postova Stranica 1 od 1
nutricionista odgovara (januar 2011)
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    nutricionista odgovara (januar 2011)

    od ankica » pre 13 godine

    Na vaša pitanja odgovara Ankica Simić nutricionista-dijetetičar sa dugogodišnjim iskustvom u tretmanu poremećaja ishrane odraslih, planiranju dijetetskog
    režima ishrane bolesnika, kao i iskustvom u organizovanju i planiranju ishrane dece.
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara (januar 2011)

    od ankica » pre 13 godine

    Elem....da, eto mene ponovo.......Svima želim srećnu i uspešnu novu 2011 godinu!
    Sada sam ponosna majka još jednog dečaka i mogu da se vratim polako na "posao"......
    Pa, narode pitajte a ja ću da gledam da odgovorim na zaostala pitanja što pre......
    :wink:
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara (januar 2011)

    od ankica » pre 13 godine

    Draga Cici, dete mi je strelac......nije da ne volim jarčeve ali pošto mi je stariji sin u podznaku jarac i znam koliko je bandoglav-još jednog takvog ne bih preživela.........
    Nadam se da će ovaj biti "pitomiji" jer nema ništa rogato u horoskopu!
    Da, dnevno sme da se popije 1-2 kafe na dan a da to ne utiče negativno na krvnu sliku! Naravno kafe normalne veličine (ne, one od pola litre).....
    lan je dovoljno uzimati u jogurtu npr u količini od jedne kafene kašike dnevno!
    :wink:
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • leptirica
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 10
    Pridružio se: pre 16 godine

    Re: nutricionista odgovara (januar 2011)

    od leptirica » pre 13 godine

    Bok

    Ja sam jedna mama kojoj je ostalo dosta kg od trudnoće. Htjela bi ih skinuti postepeno(15 kg za 8 mj) i da se više ne vrate. Problem je što dojim (beba ima 4,5 mj) pa ne smijem na neke djijete pa ne znam ni sama odakle da počnem?! Molim Vaš savjet!
  • Iva:)
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 3
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: nutricionista odgovara (januar 2011)

    od Iva:) » pre 13 godine

    Draga Anikice, srecna vam nova godina! Imam 21 godinu, i Hashimotov sindrom, svi hormoni su mi dobri, izuzev TG antitela koja su 65, a dozvoljeno je do 40. Moja mama takodje ima Hasimota, uz hipotireozu(i dijabetes), i pije lekove. Ja jos ne pijem lekove jer su hormoni dobri, ali trebam da idem na kontrole. Pre godinu i po dana sam pocela da drzim UN dijetu i smrsala 12kg, Hasimotov sindrom sam saznala da imam pre 6 meseci. Sada su mi se ti kilogrami vratili, pa planiram opet da krenem na neku dijetu. Nekako se plasim da krenem na neki striktni vid ishrane jer se bojim da mi ne pogorsa stanje sa Hasimotom. Sta vi mislite o tome, sta mi savetujete, da li postoji neka hrana koja se preporucuje(ili, pak, neodgovara) osobama sa Hashimotom? I da li se sme uzimati zeleni caj? Unapred hvala na odgovoru :)
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara (januar 2011)

    od ankica » pre 13 godine

    Draga Lolcat, raspored obroka bi trebao da bude na 3-4 sata, 3 glavna i dve užine.
    Leptirice, za početak krenite da se hranite prema principima pravilne ishrane. Uz dojenje i malo dodatne fizičke aktivnosti koja će sigurno uslediti kad beba počne da puzi i hoda ovo bi trebalo da bude dovoljno da postepeno i lako mršavite. Energetske potrebe isplanirajte kao da niste na dijeti ali kao da ne dojite jer dojenje zahteva dodatni unos energije od oko 500cal/dan.
    :wink:
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • missundaztUd
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 10
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: nutricionista odgovara (januar 2011)

    od missundaztUd » pre 13 godine

    draga ankice imam problem zadnjih 5 godina-smrsam pa se vratim na staro.. sad imam oko 72kg a pre otp 2 godine sam imala 52kg.... ne zelim bas toliko skinuti ali bar 10kg.. prosle godine sam bila na dijeti-od januara do sredine leta skinula 7-8 kg i sad sve to vratila.. :crybaby:
    nezadovoljna sam sobom ali nikako da se nateram da uradim nesto povodom toga... problem je jednostavno sto JAKO volim da jedem, i znam ja sta sve treba izbaciti ali kad sam gladna nzm jednostavno gutam.. brzinom svetlosti! i posle, kad sam sita, razmisljam o dijeti.. a ujutro opet.. rekla sam sebi pokusacu da ne veceram ali veci mi je apetit uvece nego ujutro.. student sam, hranim se u menzi ali u stanu nzm sta da si napravim, znam da je nezdravo stalno jesti salame i pastete ali nzm kako da kombinujem namirnice/.
  • persun
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 24
    Pridružio se: pre 13 godine

    Re: nutricionista odgovara (januar 2011)

    od persun » pre 13 godine

    Postovana Ankice,
    imam 24 godine.Visoka sam 168cm,a teska 70kg.
    Pocela sam de se gojim,par godina unazad.Najvise kg sam imala pre godinu dana,74 kg.drzala sam UN.Sa njom sam oslabila do 66kg,ali se nisam striktno pridrzavala.Prijala mi je ta dijeta,jer sam u ishrani imala sve,mogla sam lako da kombinujem,ali problem je bio u vocnom danu,nisam mogla da ga izdrzim,pa sam ga stalno varala.Kilaza mi se ubrzo vratila,ali se na 70kg zaustavila.Morala bih da skinem barem 10kg.Volela bih i vise.
    Najradije bih bila na nekoj dijeti koja finansijski dodatno neopterecuje moj budzet,pa bih najradije da budem na nekoj redukcionoj ishrani koja obuhvata obroke koje moja porodica sprema (ne pohuju,ne prze,ne koriste svinjsko meso).Recimo da doruckujem musli,rucam ono sto imam,vecera upola.Student sam,vecinom vremena provodim nad knjigom,pa bi mi bila neophodna neka ishrana sa kojom necu osecati glad,jer cesto znam da ostanem i posle ponoci uceci,spremajuci ispite.

    Bila bih vam zahvalna da mi preporucite neki redukcionu ishranu.
    Volela bih da mi kazete sta da doruckujem,sta da rucam i u kojoj kolicini,sta za veceru,sta za uzinu,da gubim kilograme,a opet da ne osecam glad.

    Hvala vam na odgovoru.
  • Škicingla
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 1
    Pridružio se: pre 13 godine

    Re: nutricionista odgovara (januar 2011)

    od Škicingla » pre 13 godine

    Ćao, imam 24. godine, visoka sam 165 i imam 68 kg :020: . Poslednjih godina ugojila sam se vise od 10 kg, moja normalna težina je bila od 55 do 57 kg. Za to je kriv fakultet, suviše sedenja, ja sam navikla dosta da se krećem pa kad sam kuci, a poslednjih meseci to je stalno, od dosade samo jedem :crybaby: ... Sad, moj problem je sledeći krenula sam intenzivno da vežbam i treba mi savet kako da se hranim da bih se do leta bar priblizila svojoj idealnoj liniji... Jaaako sam slaba na slatkiše, pokušavam da se kontrolišem i kekse i kolače i torte mogu da iskuliram ali bez čokolade ne mogu da živim :005: I kad sam kući stalno sam gladna, ima li način, tj. neka namirnica koja smanjuje apetit :neznalica: Unapred hvala i :009: za bebu :)
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara (januar 2011)

    od ankica » pre 13 godine

    Draga Škicingla, nema namirnice koja smanjuje apetit-bar ne u smislu u kome vi to tražite......ima namirnica koje imaju malo kalorija u 100g-povrće uglavnom......njega jedite što više.
    Vidite i sam da znate šta treba da radite-"Jaaako sam slaba na slatkiše, pokušavam da se kontrolišem i kekse i kolače i torte mogu da iskuliram ali bez čokolade ne mogu da živim"-niko vas ne tera da nejedete čokoladu, samo se umerite u količini!
    Batalite jedenje iz dosade-zašto iz dosade recimo ne brišete prašinu?! :evil: radite nešto drugo-čitajte knige, slušajte muziku, gledajte tv....a ako baš morate da jedete neka to bude salata ili jabuke npr........pretpostavljam da kada bi ste počeli iz dosade da jedete krastavac odmah bi prestalo da vam bude dosadno.....
    Izrada dijete zahteva relativno dosta vremena, opširna je i nije za odgovaranje preko interneta!
    Draga Peršun-"Bila bih vam zahvalna da mi preporucite neki redukcionu ishranu.
    Volela bih da mi kazete sta da doruckujem,sta da rucam i u kojoj kolicini,sta za veceru,sta za uzinu,da gubim kilograme,a opet da ne osecam glad."-opet kažem-Izrada dijete zahteva relativno dosta vremena, opširna je i nije za odgovaranje preko interneta!
    I vi znate šta treba da radite-"Recimo da doruckujem musli,rucam ono sto imam,vecera upola.Student sam,vecinom vremena provodim nad knjigom,pa bi mi bila neophodna neka ishrana sa kojom necu osecati glad,jer cesto znam da ostanem i posle ponoci uceci,spremajuci ispite."-samo ispoštujte to, malo se fizički aktivirajte a najbolje je da vam u ishrani preovlađuje "kuvano" za ručak, bez prženja i pohovanja, sa dosta povrća i malo mesa......voće svaki dan bar 100g, malo mleka odn.mlečnih proizvoda, hleba do 5 parčeta na dan i uz što manje slatkiša i eto vam dijete koja ne opterećuje budžet......
    Draga missundaztUd, kombinovanje namirnica se uči relativno brzo, nije to preterana nauka, u principu izbegavajte slične namirnice (na pr više proteinskh namirnica zajedno-meso i jaja recimo i kombinaciju ugljenih hidrata i proteina). Ovo zahteva malo znanja pa poradite na tome, ima dosta literature na tu temu a i internet nudi brza rešenja.....
    "nezadovoljna sam sobom ali nikako da se nateram da uradim nesto povodom toga... problem je jednostavno sto JAKO volim da jedem, i znam ja sta sve treba izbaciti ali kad sam gladna nzm jednostavno gutam.. brzinom svetlosti! i posle, kad sam sita, razmisljam o dijeti.. a ujutro opet.. rekla sam sebi pokusacu da ne veceram ali veci mi je apetit uvece nego ujutro.. "-a šta da vam ja savetujem povodom toga-to su sve stvari koje vi morate sa sobom da razrešite-i nezadovoljstvo i odluku šta vam je važnije-izgled ili uživanje u hrani! Osećaj sreće je mahom lična stvar i ne zavisi direktno od realnih životnih činjenica......smanjenje unosa količine hrane dovodi do smanjenja kilograma-poenta je da ne možete imati i jedno i drugo! Odlučite sami šta želite i pomirite se sa odlukom i sa sobom!
    :wink:
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • Iva:)
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 3
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: nutricionista odgovara (januar 2011)

    od Iva:) » pre 13 godine

    Iva:) napisao:Draga Anikice, srecna vam nova godina! Imam 21 godinu, i Hashimotov sindrom, svi hormoni su mi dobri, izuzev TG antitela koja su 65, a dozvoljeno je do 40. Moja mama takodje ima Hasimota, uz hipotireozu(i dijabetes), i pije lekove. Ja jos ne pijem lekove jer su hormoni dobri, ali trebam da idem na kontrole. Pre godinu i po dana sam pocela da drzim UN dijetu i smrsala 12kg, Hasimotov sindrom sam saznala da imam pre 6 meseci. Sada su mi se ti kilogrami vratili, pa planiram opet da krenem na neku dijetu. Nekako se plasim da krenem na neki striktni vid ishrane jer se bojim da mi ne pogorsa stanje sa Hasimotom. Sta vi mislite o tome, sta mi savetujete, da li postoji neka hrana koja se preporucuje(ili, pak, neodgovara) osobama sa Hashimotom? I da li se sme uzimati zeleni caj? Unapred hvala na odgovoru :)
  • vladimir188
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 2
    Pridružio se: pre 13 godine

    Re: nutricionista odgovara (januar 2011)

    od vladimir188 » pre 13 godine

    Šta vi mislite da li ovakav proizvod može imati negatvne implikacije na zdravlje? Ja ne koristim nikakve suplemente u ishrani,a ovo mi se čini kao neki proizvod sa najmanje štetnih supstanci i provjerene reputacije.Upoznat sam sa djelovanjem aspartama i drugih "otrova" koji se nalaze u žvakama,sokovima i sl..(i iste sam eliminisao iz upotrebe).Međutim društvo nije spremno da prihvati da su te every day stvari možda mnogo otrovnije nego ovaj protein,za koji će svi reći da se ljudi njime truju.
    Imam 18,5 godina,idem u teretanu već 2.5 godine,i ne uzimam suplemente iz razloga što ne bih imao podršku porodice i što sam skeptičan u vezi zdravljem koje pružaju ovi proizvodi.

    http://www.xerses.ba/
    Rekli ste da će pitanja iz decembra biti odgovorena u januaru,ja još čekam.
  • persun
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 24
    Pridružio se: pre 13 godine

    Re: nutricionista odgovara (januar 2011)

    od persun » pre 13 godine

    Hvala Vam Ankice.Evo ja sam vec 9 dana na nekom svom rezimu,nadam se da ce uspeti :)
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara (januar 2011)

    od ankica » pre 13 godine

    Dragi Vladimire, evo ja proučila "protein" i ono što mogu da kažem je sledeće:
    1. previše ste mladi za bildovanje-ovakve stvari su koncentrati proteina, vama je potrebno ako idete u teretanu maximalno 1.5g proteina po kg telesne mase jer pretpostavljam da nemate nameru da izgledate kao onaj "čika" sa omota proizovda!
    ovo u prevodu znači sledeće-ako se držite uputstva vi ćete uneti oko 50g proteina na dan treninga! Većina mladih ljudi s obzirom da unosi dosta mesa ima dovoljno proteina u ishrani (ovo je naravno podložno analizi vezano za vašu ishranu.....) ali generalno uzev ovih 50g za vaše godine je čist višak! Opterećuje vašu jetru i bubrege a nema neku funkciju!
    2. preparat ima veštačke zaslađivače-oni sami po sebi nisu zdravi
    3. vama bi daleko potrebniji bio neki suplement vitamisko mineralnog tipa-za pravilan rast i razvoj a i imunitet nego proteini jer njih pretpostavljam da u ishrani imate sasvim dovoljno.
    Draga Iva, zeleni čaj sme da se pije. S obziom da nemate simptome za sad se ponašajte normalno i ne držite nikave iscrpljujće dijete jer je svaka djeta stres-a on pogoršava stanje štitne žlezde i može biti dodatni okidač za ubrzanje bolesti. Ja vam savetujem polagano gubljenje kilograma max 4 kg mesečno uz balansiranu ishranu-znači optimum vitamina i minerala uz blago redukovanu energetsku vrednost obroka!
    :wink:
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
Zaključana tema 14 postova Stranica 1 od 1

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gosta