Zaključana tema 20 postova
nutricionista odgovara (februar/mart 2012)
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    nutricionista odgovara (februar/mart 2012)

    od ankica » pre 12 godine

    Na vaša pitanja odgovara Ankica Simić nutricionista-dijetetičar sa dugogodišnjim iskustvom u tretmanu poremećaja ishrane odraslih, planiranju dijetetskog
    režima ishrane bolesnika, kao i iskustvom u organizovanju i planiranju ishrane dece.

    http://ankicasimic-nutricionista.blogsp ... 02/eh.html
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • daciii
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 2
    Pridružio se: pre 12 godine

    Re: nutricionista odgovara (februar/mart 2012)

    od daciii » pre 12 godine

    Pocela sam sa Un dijetom tacno prije 7 dana, dobro mi ide sto se tice motivacije, i do sad sam se trudila da ne odstupam. al jedno pitanje, da li integralni keks smijem pojesti navece?
    Da li ce uticati puno. Imam malu bebu i do kasno ostajem budana 2-3h i bas mi bude problem zeludac kao da me boli-ponekad
  • tijanow
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 7
    Pridružio se: pre 12 godine

    Re: nutricionista odgovara (februar/mart 2012)

    od tijanow » pre 12 godine

    Mozete li da mi napisete rezim ishrane za vreme trudnoce,da jedem sve namirnice , a da se ne ugojim preko mere.
    (ovo je za moju sestru )
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara (februar/mart 2012)

    od ankica » pre 12 godine

    tijanow,na žalost ne mogu jer se dijete a posebno one za specifične kategorije u koje spadaju i trudnice iz profesionalnih razloga (kako ne bi došlo do neželjenih posledica) rade isključivo lično. Iz vašeg pitanja ja o osobi o kojoj je reč (vašoj sestri) ne znam ništa, osim da je trudna pa samim tim joj ne mogu ništa čak ni uopšteno reći!
    daciii, pitanje postavite u delu za UN dijetu.
    :wink:
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • magnolija
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 6
    Pridružio se: pre 12 godine

    Re: nutricionista odgovara (februar/mart 2012)

    od magnolija » pre 12 godine

    Uglavnom posle jela popijem casu vode. Pre neki dan je pocela polemika u drustvu bas oko toga. Neki kazu da im je receno da se voda ne treba piti posle jela jer razblazuje zeludacnu kiselinu i usporava varenje. Da li je to tacno?
    Neki smatraju da su savršeni, samo zato što od sebe manje zahtevaju!
  • Majcek
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 2
    Pridružio se: pre 12 godine

    Re: nutricionista odgovara (februar/mart 2012)

    od Majcek » pre 12 godine

    zdravo, ja imam 35 godina, umereno sam aktivna, imam sedeci posao, BMI 30 (ugojila sam se oko 25kg za 2 godine...malo pred trudnocu malo vise tokom, nista skinula posle i evo sad vec dve godine odrzavam tih 25 vise :( ) lm, bas kad sam resila da odem kod nutricioniste moja dr-ka mi odradi sve testove i nadje da imam povisene transaminaze. generalno su mi i pre par godina u srbiji videli povisene transaminaze al su mi rekli da se ne uzbudjujem mnogo (nakon sto su uradili uz koji je pokazao da je sve ok) i da je to verovatno nasledno. uljuljkana tim objasnjenjem nisam trazila druga. e sad ne zivim u srbiji i dr-ka ovde je rekla da su vrednosti previsoke da bi bile urodjene i da mora detaljnije da se ispita. uz opet pokazao da je sve ok. dodatni testovi pokazali da imam neki autoimuni odgovor i da to moguce ima neke veze s hranom....
    na hepatologiji su mi rekli da moram da promenim ishranu i da izbacim sve masno i sve secere ukljucujuci i VOCE!!!
    ono sto jesam primetila nakon mesec dana uzdrzavanja od testa i slatkisa i pomalo od slatkog voca...jeste da kad sad pojedem stanglu cokolade, ili parce pice ili spagete imam nadimanje i gasove i grozan osecaj u stomaku.
    od belog luka mogu da me voze u hitnu pomoc kakve napade imam...

    lm. ja tu svoju ogranicenu ishranu vrlo samostalno izvodim i ne ide mi bas nesto (volim ja salate i zdravu hranu ali posle nekog vremena imam zelju da pojedem neki junk) .

    da li imate neki predlog savet...plan na koji bih mogla da se ugledam. olaksalo bi mi zivot punopunopuno!! :)
    real woman have curves!!!
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara (februar/mart 2012)

    od ankica » pre 12 godine

    Draga Magnolija, teorijski je to tačno-praktično-nema značaja, kod zdravih ljudi.......na ovom svetu sve ima svoju dobru i lošu stranu....ako konzumiranje vode dovodi do razblaženja želudačne kiseline (i lošijeg varenja), dehidracija takođe dovodi do još ozbiljnijih posledica od toga....znači ako ste žedni pijte vodu jer je to siguran znak dehidriranosti-ako niste nemojte! Vrlo jednostavno!
    Poštovana Majček, koliko sam ja shvatila vi ste do ove dijete imali sasvim ok varenje....a onda je usled izbegavanja voća, testenine i slatkiša došlo do vaših zdravstvenih tegoba!?
    Ono što generalno ne bi trebalo da se radi kod oboljenja jetre je da se izbegavaju proizvodi od žita jer su oni generalno lako svarljivi......šta vam onda preostaje ako ne jedete žitarice? Meso? Hiperproteinska dijeta je veoma loša......ne znam da li sam ja dobro shvatila sve ovo jer mi niste napisali šta jedete, već samo šta ne jedete......
    takođe ako je u pitanju alergijska reakcija i posledično povećanje transaminaza teško će biti da su tome uzrok makaroni.......gluten može biti uzrok nekoh tegoba ali ako unosite pšenični hleb onda ništa niste uradili i generalno je pametnije da ako već sumnjaju na alergiju da uradite alergo testove na najčešće nutritivne alergene, nego da ovako nasumično tapkate i svoj organizam mučite neadekvatnom ishranom!
    Ja bih vam savetovala malo detaljniji pregled......dijetu ali veoma dobro balansiranu a ne onu koju vi sami sebi nasumično propisujete i i držite!
    Ono što je takođe sigurno jeste da će smanjenje težine pomoći......takođe ne znam u kakvom je stanju jetra-po onome što ste napisali čini se da je u dobrom ako je uz nalaz uredan.....kakvi su nalazi holesterola, triglicerida, glukoze, insulina.....?
    Znači detaljan pregled pa onda kod nutricioniste sa svim nalazima i preporukom specijalite koji je odredio dijagnozu za tip dijete!!!! Ništa napamet i na svoju ruku!
    :wink:
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • Ljiks
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 2
    Pridružio se: pre 12 godine

    Re: nutricionista odgovara (februar/mart 2012)

    od Ljiks » pre 12 godine

    Interesuje me da li je tacno da limun i grejfrut sagorevaju kalorije? Da li to moze da se postigne ispijanjem nezasladjene limunade ili cedjenog grejfruta?
  • gana
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 47
    Pridružio se: pre 12 godine

    Re: nutricionista odgovara (februar/mart 2012)

    od gana » pre 12 godine

    dobro jutro..ako bi imali vremena da mi date savet,sad imam 25 g sa 20 god mi je odstranjena zuc(imala sam dva kamena velicine klikera),kada sam vrsila te pretrage pred operaciju na snimanju dr mi je rekao da imam pocetak kile i katra na zeludcu al da se oko toga tad ne brinem nego da operisem zuc,posle operacije,kontrole posle,vise nisam bila kod dr,al ako se prejedem ili sam jako gladna zeludac me boli,imate li neki savet sta bi bilo najbolje da jedem?i na sta trebam posebno da vodim racuna posto vise nemam zuci?da li je istina da mi je vise gusteraca ugrozena posto nema zuci?sada sam za oko 4 meseca smrsala oko 17kg,samo am promenila nacin ishrane i vezbam svaki dan za sad mi je dobro...
    hvala puno
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara (februar/mart 2012)

    od ankica » pre 12 godine

    Eh...draga Ljiks, kada bi to bilo tačno ne biste u Americi imali onoliko miliona gojaznih.....kao i nigde drugde u svetu! Svako bi samo popio sokić ujutro, posle jeo koliko mu volja i eto vitke linije!
    Pošto ne verujem da su ljudi toliko lenji pa neće da piju limunadu, niti siromašni da nemaju para za limun i grejpfrut a ni nezainteresovani da ne mogu saznati za ovaj "čaroban" recept-jedino što odatle mogu da zaključim je da to ne deluje!!!!!!!
    Ništa bez stare dobre muke i dijete!!!!!
    Za Ganu stiže odgovor malo kasnije.....
    :wink:
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • Ljiks
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 2
    Pridružio se: pre 12 godine

    Re: nutricionista odgovara (februar/mart 2012)

    od Ljiks » pre 12 godine

    Ma, ja sam vec na dijeti, uz to i vezbam svaki dan, samo sam mislila da i to moze da doprinese :roll: U svakom slucaju, to je najzdravije pice koje mogu da pijem, zar ne? :) Hvala na odgovoru!
  • madmoisele
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 1
    Pridružio se: pre 12 godine

    Re: nutricionista odgovara (februar/mart 2012)

    od madmoisele » pre 12 godine

    Poštovana,

    imam 27 godina, 76 kg, a visoka sam 1,75 m. Do sad sam od dijeta drzača jedino UN i uojela da smrsam, sali sam nakon nje nastavila da zderem nezdravu hrranu i evo me sad opet tu gdje sam bila Pošto imam zahtjevan posao, koji mi ne ostavlja vremena za spremanje obroka htjela sam da vam izložim svoj plan ishrane, a da mi Vi, kao stručnjak date sugestije i odgovor da li mogu za npr. 2 mjeseca skinuti 10 kg.
    Dakle, za dorucak bih jela musli sa nemasnim jogurtom, ili sendvic od integralne kifle sa curetinom i jogurtom.
    Uzina: vocka ili vocni jogurt
    Rucak: neka gotova salata bez sosova ili preliva ( riza sa tunjevinom, vitaminska, grcka i sl) jer sve to mogu da kupim u toku radnog vremena, sa nekim pecivom, tipa kukuruznom projicom, ili neku laganu pastu..
    Kad dodjem sa posla, ako sam gladna, pojela bih neku paradjz corbu ili juhu.

    Uz to 2l vode sa limunom i zelenog caja.
    Sto se tice fizicke aktivnosti 3 puta sedmicno idem na aerobne treninge, nakon cega provedem oko sat vremena u teretani.

    Moram da istaknem da ne volim meso...ribu mogu da jedem ponekad..
    Slatkise bih svela na minimum, mada i mogu bez njih, recimo jednom sedmicno nesto slatko.

    Eto..to je neki moj plan..zanima me sta Vi mislite?
  • saci
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 21
    Pridružio se: pre 16 godine

    Re: nutricionista odgovara (februar/mart 2012)

    od saci » pre 12 godine

    Gospodo Ankice

    Ja vec godinama ustajem navecer i jedem ...nemogu prestati kao da sam ovisna.Pokusala sam prestati, ali samo volja nije dovoljna.Kad sam polubudna kao da nisam svoja.Jeste li upznati sa ovom vrstom poremecaja i imate li neki savjet za mene kako da prestanem?

    Hvala
  • Majcek
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 2
    Pridružio se: pre 12 godine

    Re: nutricionista odgovara (februar/mart 2012)

    od Majcek » pre 12 godine

    ankica napisao:Poštovana Majček, koliko sam ja shvatila vi ste do ove dijete imali sasvim ok varenje....a onda je usled izbegavanja voća, testenine i slatkiša došlo do vaših zdravstvenih tegoba!?
    Ono što generalno ne bi trebalo da se radi kod oboljenja jetre je da se izbegavaju proizvodi od žita jer su oni generalno lako svarljivi......šta vam onda preostaje ako ne jedete žitarice? Meso? Hiperproteinska dijeta je veoma loša......ne znam da li sam ja dobro shvatila sve ovo jer mi niste napisali šta jedete, već samo šta ne jedete......
    takođe ako je u pitanju alergijska reakcija i posledično povećanje transaminaza teško će biti da su tome uzrok makaroni.......gluten može biti uzrok nekoh tegoba ali ako unosite pšenični hleb onda ništa niste uradili i generalno je pametnije da ako već sumnjaju na alergiju da uradite alergo testove na najčešće nutritivne alergene, nego da ovako nasumično tapkate i svoj organizam mučite neadekvatnom ishranom!
    Ja bih vam savetovala malo detaljniji pregled......dijetu ali veoma dobro balansiranu a ne onu koju vi sami sebi nasumično propisujete i i držite!
    Ono što je takođe sigurno jeste da će smanjenje težine pomoći......takođe ne znam u kakvom je stanju jetra-po onome što ste napisali čini se da je u dobrom ako je uz nalaz uredan.....kakvi su nalazi holesterola, triglicerida, glukoze, insulina.....?
    Znači detaljan pregled pa onda kod nutricioniste sa svim nalazima i preporukom specijalite koji je odredio dijagnozu za tip dijete!!!! Ništa napamet i na svoju ruku!
    :wink:


    draga ankice, hvala!!
    ja, posto ne zivim u beogradu, imam problem s nalazenjem nutricioniste u nemackoj posto nisam bas taaako dobra u nemackom. moja dr opste prakse je rekla da ce ona da odradi to za mene, al od kako sam postala "slucaj jetra" mnogo je vise zanimaju rezultati krvne slike i potencijalni uzroci nego dijeta. saveti koje mi je dala su: nemojte da pijete koka kolu (koju nikad ne pijem), izbegavajte slatkise (to je vec dobar savet, i ok trudim se), jedite polako i vise kretanja. od slucaja jetra i uputstva iz centra za hepatologiju je ogranici ugljene hidrate...sta da jedem?...pa vidi weight watcherse. dajte mi kontakt za nutricionistu...ma samo polako mozes ti to i sama, a ako ti ne uspe onda ides na biopsiju...
    pa sam ja malo zbunjena jelte...:))

    ne drzim dijetu na svoju ruku, nego pokusavam da pratim osnove neke koje mi je dala dr-ka svojevremeno u beogradu. njen savet je bio da pijem casu surutke dnevno, izbegavam zhumace, masti, svinjsko i jagnjece meso, leguminoze, secere...a od voca da jedem grejpfrut, pomorandzhe, visnje, maline....
    pa sad...prvih 40 dana pridrzavanja iste...znaci ni gr secera, alkohola, masnog...nista nista nista..nista nisam ni skinula...:) a da, i kolicine ovog sto sam jela su bile umerene, e posle 40 dana je otislo 4kg odjednom...i sad opet tajac mesec dana...

    a cekam i nove rezultate krvne slike da vidim da li je promena ishrane imala efekta.

    hvala na savetima!!!
    real woman have curves!!!
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara (februar/mart 2012)

    od ankica » pre 12 godine

    Draga Saci, prvo moram da pitam kada uveče poslednji put jedete? Mnogi misle da je normalno imati zadnji obrok u 6 sati uveče i onda ništa ne staviti u usta do 8 sati narednog dana!!!!!
    To nije normalno iako je to ono što radite onda nije nikakvo čudo da se probudite u 2 sata noću i jedete jer telu to treba!
    Drugo, važno je šta i koliko jedete u toku dana. Ako se izgladnjujete (nepravilne dijete) ili ako jedete jednom do dva puta dnevno, šta i kako stignete, velika je verovatnoća da telu niste dali sve što mu treba i ono se kad popusti volja, budi i tera vas da prestanete da ga mučite glađu ili nepravilnom ishranom.
    Treće, može biti da je u pitanju čista navika. Ako ovako jedete duže vreme, stvorili ste refleks da se osim ujutro, u podne i uveče hranite i noću i kao i svaka navika ovo se može promeniti ako vam smeta (ali je i teško jer se jednom stvorene navike teško menjaju)!
    Mada ja ne vidim u čemu je realan problem sa noćnim jelom?
    I ja isto jedem noću-u 22 h imam poslednji obrok, a ponekad i u ponoć. I sa tim nemam problema, imam 50 kg i nema razloga da mi smeta to što kasno jedem! Poenta je da se ne prejedem teške i masne hrane kako bih mogla da spavam ali inače ne vidim zašto je to samo po sebi loše.....Jedini razlog za to može biti ako pri tom imate i višak kilograma, ali iz prethodno navedenog uzrok kilograma se sam po sebi neće rešiti izbacivanjem jednog obroka već pažljivim planiranjem celokupnog dnevnog unosa.
    Suština je da vi sprečite telo da noću bude gladno a to se postiže dobro planiranom večerom, sa dosta proteina koji drže sitost i naravno ne prevelikim razmakom između večere i doručka.
    madmoisele, a gde je tu večera? Ako mislite da je to supa, onda se varate, i to još ako planirate da ne budete gladni onda se još više varate jer ćete biti gladni sigurno!
    Plan fizičke aktivnost je dobar kao i plan o gubitku 10kg za 2 meseca (to je realno) ali vam je jelovnik u celini nutritivno siromašan.......gde su tu salate, kuvano povrće, meso......
    Pošto ne možte da nosite kuvanu hranu na posao, takav obrok spremite za večeru kako bi uneli sve potrebne hranljive sastojke.
    :wink:
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
Zaključana tema 20 postova

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 5 gostiju