Zaključana tema 11 postova Stranica 1 od 1
nutricionista odgovara februar 2011
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    nutricionista odgovara februar 2011

    od ankica » pre 13 godine

    Na vaša pitanja odgovara Ankica Simić nutricionista-dijetetičar sa dugogodišnjim iskustvom u tretmanu poremećaja ishrane odraslih, planiranju dijetetskog
    režima ishrane bolesnika, kao i iskustvom u organizovanju i planiranju ishrane dece.
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • sofka
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 3
    Pridružio se: pre 13 godine

    Re: nutricionista odgovara februar 2011

    od sofka » pre 13 godine

    Gde mogu uraditi intoleranciju na namirnice? Tacnije, gde je najbolje to obaviti? i znate li mozda koliko to kosta? I mozete li napisati neki kontakt?
    Hvala puno!
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara februar 2011

    od ankica » pre 13 godine

    Gde je najbolje obaviti to ne znam, znam samo gde je moguće uraditi test....cene se kreću od 3000-20000 din. Inače ne bih da kažem da ne ispadne da ih reklamiram......proguglajte malo-intolerancija namirnica-trebalo bi da dobijete informaciju!
    :wink:
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • Vega
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 49
    Pridružio se: pre 13 godine

    Re: nutricionista odgovara februar 2011

    od Vega » pre 13 godine

    Izraz "ubrzavanje metabolizma" postao je sveti gral mnogih koji žele da skinu višak kilograma, dijete i namirnice se reklamiraju tvrdnjama da "ubrzavaju metabolizam"... Imam laičku predstavu šta je metabolizam, pa stoga i šta bi bilo njegovo ubrzavanje. Jasno mi je i željena posledica "ubrzavanja metabolizma": da u periodu kada svesno smanjujemo unos energije u odnosu na potrošnju (kada smo "na dijeti") za kraće vreme dodjemo do zamišljenog cilja jer će se brže izvlačiti i trošiti naša pohranjena energija ("topiti salo").

    Moje glavno pitanje je da li je možda tako "ubrzani metabolizam" delimično uzrok poznatog jo-jo efekta posle dijete? Nekako mi je logično da se takav "brži metabolizam" pokazuje na delu i u suprotnom smeru, kasnije u periodu kad se pojavi čak i mali višak energije da je brže skladišti? Da li se osobe sa bržim/ubrzanim metabolizmom brže goje isto kao što i brže mršave? Koje sve druge posledice ima brži metabolizam? Da li je to kraći život zbog "bržeg habanja" čitavog organizma?

    Znam da su mi pitanja laička i smešna u analogijama, ali ipak molim za laicima razumljiv odgovor.
    Hvala unapred!
  • tixyland
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 2
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: nutricionista odgovara februar 2011

    od tixyland » pre 13 godine

    Poštovana,
    ovo mi je prvi post, a pokušala sam da iščitam sva pitanja i odgovore, ali stvarno ima previše. O meni, imam 23 godine i ceo život viška kilaže, pe 2 meseca odlučila da se toga rešim za vjek i vjekova. Krenula u teretanu i redukovala one čuvene 4 bele smrti. Odradila sam test netolerancije i danas pokupila rezultate... Imam par pitanja:
    1. Generalno, kada piti vodu u odnosu na obroke (pre, u toku ili posle i koliko pre ili posle obroka)? Talaškala sam po netu i mišljenja su vrlo različita...
    2. Kada i šta jesti u odnosu na trening? Koliko vremena pre ili posle? Najčešće vežbam u poslepodnevnim satima.
    3. Što se testa tiče (mogu da Vam ga pošaljem, ako ste raspoloženi i imate vremena da ga pogledate) kritični momenti su mi mlečni proizvodi, jaja, ulja i masnoće, ništa od toga navodno nije zdravo za mene... Ima svega par namirnica koje su neutralne (npr. jogurt, kokošje belance, bademovo, lanenano, maslinovo ulje). Kako da organizujem sebi doručak? I... kako da spremim glavni obrok bez ulja?

    Hvala unapred na odgovoru.
    Tina
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara februar 2011

    od ankica » pre 13 godine

    Tixyland, dobro došla-1. voda se može generalno piti bilo kada, jer kad se oseti žeđ, znači da je telo dehidrirano ali bi bilo dobro piti vodu pre obroka, eventualno dva sata posle jer voda razređuje želudačne sokove pa otežava varenje. I naravno pije se između obroka.
    2. Jedite pre reninga vrlo malo kako ne biste opteretili želudac pa da vam od "skakanja" bude muka. Najbolje je jesti posle treninga.
    3. A zašto mislite da svaki glavni obrok-zahteva ulje? Evo npr.supa se vrlo lepo kuva bez ulja, kuvano pileće meso, pire krompir (može i bez ulja, sa margarinom ili maslacem npr a može i samo sa mlekom), salata samo sa začinima i ev.sirćetom itd.......
    Koristite maslinovo ulje, na njemu se može i spremati hrana a naročito je dobro za salate.
    U kom smislu mislite kako da organizujete doručak?

    :wink:
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • Mariane
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 1
    Pridružio se: pre 13 godine

    Re: nutricionista odgovara februar 2011

    od Mariane » pre 13 godine

    Poštovana Ankice,

    Ja sam Marija i imam 22 godine. U suštini, nemam nekih većih problema sa viškom kilograma, na svoju visinu od 1.68 nikad nisam imala preko 60 kg, a i to je bilo prije 3 godine. :) Sada variram od 56-58 uvijek, ali problem je što sam u poslednjih pola godine primijetila masne naslage na kukovima i bokovima i mnooogo celulita, što nikad ranije nije bio slučaj. Naravno, važno je napomenuti da, iako ne jedem mnogo, i trudim se da to bude kvalitetno, jedem mnogo slatkiša (periodično se navučem na određenu vrstu, npr. neki keks) i znam pretjerivati a od skora sam i promijenila sredinu i počela pušiti i piti kafu, što ranije nisam, pa vjerujem i da se to odražava na ovakav izgled mog tijela. Ono šta me interesuje, a Vi bi mogli pomoći, jeste savjet o tome kakvu bih ishranu trebala početi da primjenjujem kako bih se riješila masnih naslaga i celulita a da ne izgubim isuviše kilograma?

    Unaprijed zahvaljujem na Vašem odgovoru.
  • mimi15
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 1
    Pridružio se: pre 13 godine

    Re: nutricionista odgovara februar 2011

    od mimi15 » pre 13 godine

    Postovana Ankice,

    potreban mi je savet. Porodila sam se prosle godine u maju, i dojim bebu i dalje. Posle porodjaja sam se udebljala poprilicno. Iako i dalje dojim bebu, htela bih da krenem sa regulisanjem ishrane, beba sada jede uglavnom sve namirnice ( voce, povrce, meso, uskoro i kravlje mleko), tako da smatram da mogu da drzim dijetu. Sta mi vi za pocetak mozete preporuciti? Kako da pocnem? Trenutno imam 78 kg, i htela bih da smrsam oko 15 kg.
    Zivim u Novom Sadu, mozete li mi preporuciti nutricionistu iz Novog Sada. Hvala unapred.
  • laura
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 51
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: nutricionista odgovara februar 2011

    od laura » pre 13 godine

    Postovana Ankice
    -Pokusavam da nadjem odgovor na pitanje zasto je kofein efikasan lokalno na celulit a kafa koja ga sadrzi nije preporucljiva da se pije za isti.Ako znate molim Vas odgovorite.
    -Koliko tecnosti je preporucljivo da se popije prema dijetetskim pravilima min.i max.,tj.optimalna kolicina.
    -Da li stvarno postoji faza ciscenja organizma koja traje do podne i u kojoj treba uzimati voce,povrce i tecnost,zasto se u dijetetici negira ako iskustva mnogih pokazuju da postoji i da se lakse mrsavi ako se u tom periodu organizam ne optereti hranom.Da li postoje naucna objasnjenja ili se drzimo dijet.pravila pisanih pre 30 god./ovo govorim jer sam i ja polagala dijetetiku u vms ali opsti smer/
    Hvala unapred
    Strpljen spasen
  • Gagisha
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 39
    Pridružio se: pre 16 godine

    Re: nutricionista odgovara februar 2011

    od Gagisha » pre 13 godine

    Draga Ankice,
    Imam hipotireozu i pijem Euthyrox (hormon stitne zlezde) svako jutro sat vremena pre prvog obroka. Kako patim i od anemije zanima me da li se moze zajedno sa Euthyroxom uzimati i gvozdje, tj da li se time ometa absorpcija hormona. Takodje, zamolila bih za savet u vezi sa ishranom ljudi sa hipotireozom, odnosno ima li neka hrana koju treba izbegavati.
    Nadam se Vasem odgovoru. Pozdrav!
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara februar 2011

    od ankica » pre 13 godine

    Gagisha, može se piti gvožđe ali je ipak pametno (kod svakog leka) ne piti sve zajedno nego napraviti razmak od najmanje pola sata. U principu nema namirnice koja se ne sme jesti kod hipotireoze-odn.ima ali ona generalno nije zastupljena u našoj ishrani pa nema značaja.
    Laura, : 1. kofein uzet lokalno ubrzava promet materije, širi krvne sudove i pomaže detoksikaciju, uzet oralno deluje kao diuretik i tako u stvari dehidrira telo, takođe širi krvne sudove ali one unutrašnje, u početku povišava krvni pritisak ali kasnije deluje hipotenzivno,sve ovo otežava izbacivanje štetnih materija iz organizma jer telo izbacuje vodu a štetne materije ostaju koncentrovane u krvi i talože se kao celulit.
    Naravno u manjoj meri nije štetan, problem je kod količina koje se mere litrima što je nažalost u našoj populaciji veoma često.
    2. preporučena količina vode je od 1.5-4 l, zavisno od pola, telesne mase, spoljne temperature, fizičke aktivnosti.......ne mogu iste potrebe biti za ženu od 50kg, koja čita roman u sobi i muškarca koji radi u rudniku od 120 kg......
    3. naučno objašnjenje vam je da je ujutro organizam gladan, posle noćnog odmora odn. relativno dugog ne uzimanja hrane..... i ako ga tad ne nahranite ono mora koristiti svoje rezerve. Preporuka da se ujutro dobro jede se odnosi na normalnu ishranu (kako bi telo imalo energiju za rad) a kod dijeta doručak je uvek malo slabiji ali ne i da se sastoji samo od voća jer onda nema dovoljno energije.
    Draga Mimi, što se nutricioniste tiče za Novi sad stvarno ne znam.....za početak izbacite masnu i prženu hranu, krenite na neku fizičku aktivnost najmanje 2 puta nedeljno, ograničite unos hleba na 5 parčeta na dan, i to kad ne jedete testeninu, pirinač ili krompir (kad unosite ove namirnice onda manje), mleko i proizvodi sa što manje masnoća, što više povrća, slatkiše svedite na minimum (ev. jednom nedeljno), voće jedite samo po jednu voćku na dan ili do 200g.
    Povećajte unos vode. Počnite ovako pa za mesec dana vidite šta ste uradili-ako je efekat manji od 2 kg idite da vam nutricionista prepračuna potreban unos energije i sastavi jelovnik.
    Mariane, izbacite kafu, čaj sa kofeinom, pijte što više vode (preko 2 l na dan), lokalno masirajte celulit prilikom svakog kupanja, kupite neku kremu za celulit, gledajte da unosite što manje "štetnih" namirnica-sve konzervisano-salame, industrijske proizvode sa konzervansima, veštačkim bojama, aromama, gazirana pića, veštačkim zaslađivačima itd..... povećajte unos vitamina kroz voće i povrće, bavite se nekom fizičkom aktivnošću (to ne rešava celulit ali zateže mišiće pa i koža iznad njih izgleda bolje), idite povremeno u saunu (to izbacuje toksine znojem kroz kožu).....
    :wink:
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
Zaključana tema 11 postova Stranica 1 od 1

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 25 gostiju