Zaključana tema 13 postova Stranica 1 od 1
nutricionista odgovara (februar 2010.)
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    nutricionista odgovara (februar 2010.)

    od ankica » pre 14 godine

    Na vaša pitanja odgovara Ankica Simić nutricionista-dijetetičar sa dugogodišnjim iskustvom u tretmanu poremećaja ishrane odraslih, planiranju dijetetskog
    režima ishrane bolesnika, kao i iskustvom u organizovanju i planiranju ishrane dece.
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • taki
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 2
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: nutricionista odgovara (februar 2010.)

    od taki » pre 14 godine

    Draga Ankice,
    evo već drugi dan sam na forumu, rešena da ga iskoristim što bolje. Dosta toga sam pročitala upravo iz rubrike "Pitajte nutricionistu".Cenim to što pokusavate da nas "opismenite" u nastojanjima da smršamo i živimo kvalitetnije. Ja sam, naime, (nakon višegodisnjeg perioda na raznim dijetama) shvatila da sve vreme grešim očekujući neku "magičnu dijetu", koja bi učinila da se preko noći pretvorim u zanosnu filmsku divu :D . Da zlo bude veće, svaki put bih nabacila po neki kilogram više. Ali, da predjem na stvar.
    Imam 39god, 160 cm i 70 kg :oops: Krvna slika mi je normalna, osim što mi je glukoza 6.05 i holesterol 5.44 :? Pretpostavila sam da se to može regulisati ishranom. Bila sam kod nutricioniste, koji mi je konstatovao "blago povišenu telesnu težinu" i uručio mi papir sa jelovnikom za nedelju dana. Nažalost, ja sam ga izgubila, ali ga se prilično dobro sećam. DORUČAK je obično bio od 50g ovs.i ječm. pahuljica+200 g jogurta+ kuv.jaje (ponekad), ili druga varijanta-50g int.hleba + 10g margarina + 200g jogurta+50g posnijeg sira. Ponekad takodje uz jaje.Kada sam upitala za korekcije zbog krvne slike, precrtao je med iz doručka. VEČERA je otprilike slična, varijanta sa hlebom i jogurtom+sir i belance. RUČAK bez hleba, skoro svakog dana uz krompir, osim kad su mahunarke(jednom nedeljno). Dve užine od voća,2 litra vode.
    E, sad, ja sam je držala oko mesec dana, i dogodilo mi se sledeće:
    -prve nedelje osećala sam se FANTASTIČNO :013: , primetila sam kako mi je bolja koncentracija, odmornija sam, veselija; do kraja nedelje sam "skinula" 4kg! :skakutalo:
    -već početkom druge nedelje sam počela da osećam blagu vrtoglavicu, i sve češće napade gladi. I počelo je da mi se jede SLATKO! :( Voće nije pomagalo..
    -treće nedelje sam već gadno "grešila" sa kolačima i čokoladama.. :005:
    Ja bih se vratila na ovakav režim ishrane, ali me interesuje vaše mišljenje o korekcijama koje bih unela što se tiče šećera. Pre dijete sam inaće pila po dve turske kafe sa po kašičicom šećera, verujem da me je to i držalo "pod kontrolom"..Šta da radim? Da li da izbegavam šećer ili da ga unosim umereno? I da li je ovaj jelovnik bio dobar za mene? Meni nije bitno da brzo smršam, već da naučim da se hranim zdravo. Za sada doručkujem ranije, pijem dosta vode, izbacila sam beli hleb, smanjila količine..Ali, svaki savet je dobrodosao! :roll:
    Oprostite sto sam oduzila!
    Pozdrav!
  • najdraza1969
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 10
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: nutricionista odgovara (februar 2010.)

    od najdraza1969 » pre 14 godine

    Nadovezujem se na moje pitanje na kraju januara...
    Hvala na savetu i slažem se sa Vama da moram da promenim odnos prema hrani. Da li to znači da mi ne treba pomoć samo nutricioniste, već i psihologa-psihijatra koji bi u mojoj glavi "pospremio" neke stvari, jer očigledno da je moja glad u glavi a ne u želucu?!
    Pozdrav
    P.S. Pošaljite mi na PP Vaš kontakt telefon da zakažem pregled...
  • Dragulj Medine
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 23
    Pridružio se: pre 16 godine

    Re: nutricionista odgovara (februar 2010.)

    od Dragulj Medine » pre 14 godine

    Zdravo Ankice,
    zanima me kako bi uopsteno izgledao plan ishrane jedne sesnaestogodisnjakinje, veoma malo aktivne, koja je visoka nesto manje od 170 cm i teska oko 70 kg. Koliko kilograma bi trebalo da smrsam, ako se uzme u obzir da sam sitne gradje?
    Da li su dozvoljeni punomasni sirevi, palenta, bonzita i med i koliko cesto, i eventualno neki `odusak` u vidu slatkisa?
    Koliko vremena dnevno bih trebala da budem aktivna?
    Kada nas vole oprastaju nam sve nase zlocine. A kada nas ne vole ne oprastaju nam cak ni nase vrline.
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara (februar 2010.)

    od ankica » pre 14 godine

    Dragulj medine, trebala bi da skineš oko 10 kg, za pravu procenu se moraju uraditi merenja.
    Dozvoljeni su sirevi ali ne punomasni, med može svaki dan-1 kafena kašika, bonžita jednom nedeljno kao i neki slatkiš. Povećaj unos povrća, smanji masnoće i slatkiše. Za detaljan plan ishrane mi se možeš javiti. Bilo bi dobro da upišeš neki aerobik, pilates ili sl i da treniraš bar 2 puta nedeljno po sat vremena-to će biti dovoljno.
    :wink:
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • tikica
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 3
    Pridružio se: pre 16 godine

    nutricionista odgovara (februar 2010.)

    od tikica » pre 14 godine

    evo ovako,imam i ja pitanje :)(nisam sigurna gde treba da ga postavi pa posto ne dobijam odgovor postsavih ga na dve mesta :))
    porodila sam se pre 10 meseci i nikako da krenem sa mrsavljenjem,jos uvek dojim bebu i neznam sta da radim s'obzirom da sam u trudnocu usla sa viskom kg,sad definitivno ne mogu nista svoje da obucem. visoka sam 172 a sada tezim oko 74 kg,dala sam krv na analizu i nadam se da je sve uredu,tj prijateljica mi je javila da jeste ali cu i napismeno imati za neki dan. da li je ikako moguce da mi date neku listu ishrane kojom bi uspela postepeno da vratim liniju,jer zelim da smrsam na zdrav nacin. problem je sto ja sama ne mogu sebe da kontrolisem i da smanjim hranu,potrebna mi je lista da bi znala kad i koliko jedem,jedino sam tad disciplinovana!!!
    unapred veliko hvala
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara (februar 2010.)

    od ankica » pre 14 godine

    Poštovana, tebalo bi da smanjite energetski unos celodnevnog obroka oko 200-300cal od ukupne vrednosti energetskog unosa ali dok dojite bebu ne treba da držite klasične dijete. S obzirom da vaše dete ima 10 meseci možete pričekati još koji mesec sa dijetom dok ne prestanete sa dojenjem. Za to vreme ne treba da dobijate i dalje na kilaži i možete mršaviti do 1-2 kg mesečno.
    Možete mi se javiti na pp.
    :wink:
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • slađa n
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 1
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: nutricionista odgovara (februar 2010.)

    od slađa n » pre 14 godine

    ZDRAVO
    Imam 41 godinu,bolujem od štitne žlezde oko 8 godina i pijem tivoral 1 puda dnevno po 1 tabletu.Zbog toga sam se ugojila skoro 40 kilograma.Zanima me ima li načina da nekako smršam,postoji li neka dijeta ili neka fizička aktivnost koja bi mi pomogla da nekako smanjim te kilograme.Inače pešačim dnevno po 6 kilimetara,kupila sam i sobni bicikl,ali mi treba neki plan vežbanja na njemu,odnosno koliko puta dnevno i po koliko minuta ga treba voziti.
    UNAPRED HVALA :hi-fi:
  • nikolija
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 1
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: nutricionista odgovara (februar 2010.)

    od nikolija » pre 14 godine

    pozdrav svima na forumu.Ja godinama kuburim sa tezinom,smrsam 10kg,pa dodam jedanaest.Sada sam vadila krv i po prvi put imam holesterol 8,8 i trigliceride 3,ostalo je u redu.Neznam kako sam dobila to sobzirom da postim sve postove i to cele,ne jedem svinjetinu ne koristim mast,ne jedem jaja,ali obozavam slatkise bez kojih mi je jako tesko.Treba mi vas savet kako da skinem kilograme a da to duze traje.Inace sam visoka 172 a trenutna tezina 85kg.Gojim se oko stomaka najvise.Imam 42 godine.
  • Joanna88
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 1
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: nutricionista odgovara (februar 2010.)

    od Joanna88 » pre 14 godine

    Pozdrav. Bavila sam se sportom par godina,aktivno,i nakon prestanka smrsala sam 6 kg.Muku mucim da nadoknadim to sto mi nedostaje,ali slabo.Isla sam kod mnogih nutricionista,ali sve ukupno sam se popunila 3kg za godinu dana prezderavanja.Inace jedem kao beba na 2 sata,cim otvorim oci i pre spavanja,i bad 5 puta u medjuvremene.udim da unosim i voce i povrce i meso i mlecne proizvode ali nista,Kao rupa bez dna.Dnevno se trImam 48 kg na visinu od 170 i zelela bih bar 4,5kg da dobijem.Takodje,htela bih da krenem u tereatanu ali se bojim da ne smrsam jos vise.Nadam se da imate resenje za mene :(
  • J
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 7
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara (februar 2010.)

    od J » pre 14 godine

    Draga Ankice,
    sta mislite o hrono-dijeti? Meni delimicno zvuci kao da ima smisla, a delimicno i nisam bas sigurna, pa me bas zanima misljenje strucnjaka :) .

    Hvala unapred :)
  • MicaPrepelica
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 1
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: nutricionista odgovara (februar 2010.)

    od MicaPrepelica » pre 14 godine

    Imam 20 godina, visoka sam 170 cm i imam 80 kg. Jos od pocetka puberteta sam imala visak kg ali sad je definitivno najgore. Kada sam drzala dijetu koju mi je nutricionista dao pre 3 godina kilaza mi se sa tadasnjih 72 spustila na 64 i to za malo vise od mesec dana (uvek sam imala dobar metabolizam)! Bila sam odusevljena jer dijeta koju sam drzala uopste nije bila teska jer se kolicina hrane nije znatno smanjila vec sam samo presla na zdraviju ishranu. Posle nekog vremena sam zbog mnogo stresnih situacija pocela da jedem previse i onda su mi se kg postepeno vracali dok sad nisam dogurala do 80. Letos sam bila kod nutricioniste koji mi je dao dijetu koju sam drzala mesec dana ali sam smrsala samo 2 kg (koja su mi se kada sam razocarana slabim rezultatima prestala sa dijetom vratila u roku od par nedelja). Od tada sam probala da se vratim na tu dijetu koja mi je pre 3 god pomogla, nije bilo rezultata. Probala sam da samo smanjim kolicinu hrane, ni to nije pomoglo. Pocela sam da se hranim zdravo, i nista. Sada vec dve nedelje gledam da ne unosim vise od 1200 kalorija dnevno ali ne izgleda kako da ce mi preterano pomoci. Za sport nikako nemam vremena. Jedino sto mogu je da par puta nedeljno prosetam Kejem.
    Proveravam krvnu sliku redovno i ona je uvek odlicna nezavisno od toga koliko imam kg i da li sam na dijeti ili ne.
    Postajem potpuno ocajna jer sta god radila kilogrami ostaju. Ironicno sve drugo mi se od te silne zdrave ishrane izgleda extra - kosa, nokti, ten, ali samo kg ostaju. Ne osecam neku specijalnu glad sada kada jednem znatno manje ali psihicki mi je potrebno da vidim neki pomak da ne bi odustala. Molim vas pomozite!
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara (februar 2010.)

    od ankica » pre 14 godine

    Draga Mico Prepelice, ne bih rekla da je bila najpametnija ideja prvog meseca skinuti 8 kg, takođe nije pametno držati dijetu isključivo sa 1200 cal. Ono što moraš da shvatiš i prihvatiš je da tvoj pojam zdravog i količinski malog kao i izbora namirnica ne mora biti ispravan.
    Takođe ne možeš sedeti ceo dan i očekivati da smršaš.
    Mršavljenje nije teško samo ako je čovek uporan i hoće da sluša, ako shvati da brza rešenja i čarobni štapići ne postoje i ako se pridržava principa.
    Verovatno da moraš poraditi na tvom poimanju pravilne ishrane, moraš otići kod nekog stručnog da ti uradi dijetu i malo se fizički pokrenuti.
    Draga Joanna, nećeš smršati od teretane. Trebalo bi da detaljno prekontrolišeš zdravlje da nije u pitanju neki hormonski poremećaj-hipertireoza npr. Ako to nije, onda je sve do tebe.
    Ti si verovatno od onih koji iako kažu da jedu na 2 sata, ostaje pitanje da li baš uvek....a to je kod gojenja i greška! Isto tako važno je šta jedeš i u kojoj količini.
    Javi mi se na pp, sa detaljnijim opisom onoga šta i kako jedeš. Inače je mnogo teže ugojiti se nego smršati (iako se mnogi ne bi složili) iz prostog razloga što da bi ste smršali treba da ne jedete-to je pasivna radnja, da bi ste se ugojili morate jesti-to je aktivna radnja za čije je izvršenje neophodno da imate gde da "strpate" tu hranu! Znači za mršavljenje treba volja a za gojenje i malo znanja-kako da u mali želudac unesete 2500 cal a da vam ne pozli. To je kao kad pokušavate da u flašu od 2 litra uspete 3, priznaćete ipak je mnogo lakše u nju sipati samo 1.
    Znači naoružajte se strpljenjem jer ma kako gojaznima dugo trebalo da smršaju mršavima treba još duže da se ugoje. Za 4-5 kilograma će ti realno biti potrebno oko godinu dana pod uslovom da sve radiš kako treba, kako bi ta težina ostala stalna (inače će se desiti suprotan jo-jo efekat da još brže opet izgubiš kilograme). Možeš slobodno ići i malo više do nekih 58-60 kg.
    :wink:
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
Zaključana tema 13 postova Stranica 1 od 1

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 31 gost