Zaključana tema 8 postova Stranica 1 od 1
nutricionista odgovara-avgust 2011
  • sanja1304
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 2
    Pridružio se: pre 12 godine

    pomoc

    od sanja1304 » pre 12 godine

    Dobar dan svima.Doktorka meni treba savet kako da ugojim decka :) Ima 60 kila a visok je 180 i nesto.Ne jede redovno,ali jede sve zivo.Nekad se prejede,a nekada jako slabo jede,zavisi kako kad.Koje su najbitnije namirnice koje su zdrave,a goje?Pozdrav.
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: pomoc

    od ankica » pre 12 godine

    Kao prvo mora da se "uobroči"-najčešći uzrok mršavosti i jeste neredovno "jedenje"......
    za sto mora da se sedne i da se hrana žvaće a ne da se guta s nogu (što takođe pretpostavljam da radi) ili da se rade neke druge stvari npr.gleda tv ili radi na računaru.......
    Drugo mora da se uvek pojede približno ista i dovoljna količina hrane-ljudi nisu kamile pa da gladuju danima a onda se prejedu misleći da će time steći "rezerve" na "grbi "koje će onda da traju danima......ovo ne deluje što se i vidi po kilaži vašeg dečka!
    I treće kad uradi prethodne dve stvari, obroke može da koncipira za početak sa više mesa, bar pola litre mleka dnevno, dosta krompira (kao krompir pire npr), pasulj, sočivo bar jednom nedeljno, za doručak neki sirni namaz ili puter, pola litre soka na dan, pola kilograma voća, jedna šaka suvog i koštunjavog voća jednom do dva puta nedeljno,......
    :wink:
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    nutricionista odgovara-avgust 2011

    od ankica » pre 12 godine

    Na vaša pitanja odgovara Ankica Simić nutricionista-dijetetičar sa dugogodišnjim iskustvom u tretmanu poremećaja ishrane odraslih, planiranju dijetetskog
    režima ishrane bolesnika, kao i iskustvom u organizovanju i planiranju ishrane dece.
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • AlanViBritannia
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 44
    Pridružio se: pre 13 godine

    Re: nutricionista odgovara-avgust 2011

    od AlanViBritannia » pre 12 godine

    Doktorka, ja imam jedno pitanje. :)

    Visok sam 190 [ne znam tacno, ali poslednji put je bilo 189, a ne urastam...] i imam 94kg sad. Prema mom BMIu koja bi mi kilaza bila optimalna, ja to zaista ne znam da racunam.

    Hvala unapred. ~
  • nerim.t
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 3
    Pridružio se: pre 12 godine

    Re: nutricionista odgovara-avgust 2011

    od nerim.t » pre 12 godine

    Pozdrav.
    Imam 25 godina i uvijek sam se bavio nekom vrstom sporta, u mlađim godinama košarkom a kasnije teretana i fitnes, odnosno trcanje. sto se tice kilaze negdje do 18 godine sam bio mršo (vjerovatno iz razloga sto sam se do tada aktivno bavio košarkom), kasnije sam se malo udebljao međutim to je bila posljedica teretane ali ne previše i tada sam imao optimalnu kilažu (visina 185 cm, a kilaža varirala između 77-80 kg). međutim u zadnjih godinu dana sam promijenio način života, odnosno počeo sam raditi i nisam imao baš vremena za neke fizičke aktivnosti i udebljao sam se, pogotovo stomak. 3-4 mjeseca posle početka rada sam i osjetio neki bol u prsima pogotovo nakon što jedem i nekada preskakanje srca što je još više uticalo na moju slabiju fizičku aktivnost. skoro sam otišao kod doktora i dijagnosticirao mi je hiatus herniu i preporučio da manje jedem više puta na dan, da ne jedem kasno i dao mi neke tablete koje su "inhibitor protonske pumpe" da ih pijem 28 dana. mene zanima kakvu bih hranu trebao jesti jer sam primio poprilično oprečne informacije o tome šta je dobro za moje stanje? takođe problem mi pretstavlja to što sam naučio da se najedem i onda da me čuva dok ne ogladnim, a sada kada jedem manje a cesce konstanto osjecam glad i osjecam se dosta slabije fizicki jer na ovaj način očito ne unosim dovoljno energije, a moram spomenuti i to da sam malo anksiozan. koliko obroka bi mi vi preporučili na dan i kakvih?
    Unaprijed hvala.
  • Pufnica
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 5
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: nutricionista odgovara-avgust 2011

    od Pufnica » pre 12 godine

    Poštovana,
    od nedavno sam na vegeterijanskoj ishrani uz dodatak jaja i mlečnih proizvoda. Meso sam izbacila iz ishrane jer je pocelo jako da mi smeta i iskreno varenje mi se jako popravilo od kad sam izbacila sve od mesa i mesnih proizvoda..
    E sad, potreban mi je vas savet i po mogucstvu primer jelovnika posto imam problema da odredim koliko sta treba da jedem i u kojim kolicinama da bih smrsala posto imam hormonski poremecaj, tj potpuni izostanak menstruacije koji pokusavam da resim a dovela sam sebe do tezine od 93kg.Visoka sam 167cm a imam 23 godine i stvarno bih bila zahvalna na bilo kakvom vidu pomoci.

    Da napomenem da mi je ustanovljena insulinska rezistencija i da sam netolerantna na laktozu, mleko ne koristim, jogurt ponekad uglavnom sireve.
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara-avgust 2011

    od ankica » pre 12 godine

    Poštovana Pufnice, ponekad se dešava da ljudi zamene uzroke i posledice svojih problema pa im se čini da im pomaže ono što ne pomaže i smeta ono što ne smeta.......tako se čovek vrti u krug jer jedno izaziva drugo a uzrok je najteže otkriti......
    Ja ne bih rekla da je uzrok vašeg lošeg varenja meso! Vi imate hormonski poremećaj, problem sa varenjem mleka, insulinsku rezistenciju (koju ja ne priznajem kao trajan poremećaj)-znači to je nešto što se može promeniti a uzrok je dosadašnji način života......uz sve to i povećane kilograme kako mislite da bi trebalo da vaše telo vari meso?!
    Za menstruaciju je neophodno da unosite proteine u optimalnim količinama!!!!!!!!! Ako nema mesa, jako je teško obezbediti dovoljnu količinu proteina koja je potrebna za normalno funkcionisanje organizma! Uz gojaznost koja je kako vidim posledica loše ishrane ali takvog tipa da je u pitanju samo energetsko povećanje uz smanjeni nutritivni unos telo se bori onako kako ume odn.izbacuje ono što mu nije neophodno za preživljavanje-menstruaciju!
    Pročitajte prethodnu rečenicu dva put!!!!! Vaše telo pokušava da preživi!!!!! I shvatite ovo ozbiljno! Verovatno vam se prethodna ishrana sastojala od dosta slatkiša ili testa, pretpostavljam da je i celokupna krvna slika dosta loša!
    Kao prvo morate veoma temeljno izmeniti dosadašnje navike! U ishrani mora preovladavati što više povrća kuvanog i svežeg, voća pomalo-jedna do dve voćke na dan, ništa slatko sem meda i džema do jedne kašike dnevno ili neki keksić, hleb i testenine umereno do 50g po obroku, jaja 3-4 komada nedeljno, meso svaki dan ali po 50g ukupno dnevno, .....mleka odn.jgurta oko pola litre na dan podeljeno u dve do tri doze radi lašeg varenja.....
    Za ostale detalje se možete javiti ali obavezno ispoštujte ovo što sam vam rekla , batalite hormone ukoliko problem traje manje od pola godine, probajte prvo ishranom a ako traje duže onda nastavite sa terapijom ali svakog meseca postepeno sa uvođenjem pravilne ishrane i gubitkom kilograma smanjujte dozu.....
    Kada se bude normalizovala težina, i krvna slika trebalo bi da se vrati i menstruacija!
    Gledajte da dosta spavate, da se ne nervirate i prekontrolišite usput i ostale hormone da nije u pitanju još neki uzrok vaših problema!
    :wink:
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara-avgust 2011

    od ankica » pre 12 godine

    Poštovani AlanViBritannia, oko 80 kg!
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
Zaključana tema 8 postova Stranica 1 od 1

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 8 gostiju