Zaključana tema 23 postova
nutricionista odgovara april, maj, juni 2014
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    nutricionista odgovara april, maj, juni 2014

    od ankica » pre 10 godine

    Na vaša pitanja odgovara Ankica Simić nutricionista-dijetetičar sa dugogodišnjim iskustvom u tretmanu poremećaja ishrane odraslih, planiranju dijetetskog
    režima ishrane bolesnika, kao i iskustvom u organizovanju i planiranju ishrane dece.
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • bozidar.kostic
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 6
    Pridružio se: pre 10 godine

    Re: nutricionista odgovara april, maj, juni 2014

    od bozidar.kostic » pre 10 godine

    Postovana,
    gde mogu naci koje je to takozvano neutralno povrce? da li tu spadaju i pecurke? pitam jer sam cuo da one imaju puno proteina, pa me je to zbunilo
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara april, maj, juni 2014

    od ankica » pre 10 godine

    jel moze malo pojasnjavanje pitanja?
    Sta podrazumevate pod `neutralnim` povrcem?
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • narcisa
    Profesionalac
    Profesionalac
    Postovi: 1702
    Pridružio se: pre 10 godine

    Re: nutricionista odgovara april, maj, juni 2014

    od narcisa » pre 10 godine

    Božidar je mislio na neutralno povrće vezano za UN način ishrane, te ću mu ja ovom prilikom odgovoriti da je to svo povrće koje nije skrobno. Što se konkretno pečuraka tiče one jesu pune proteina, ali ih autori ove dijete svrstavaju u neutralno povrće, te se s toga mogu koristiti svim danima dijete.
  • bozidar.kostic
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 6
    Pridružio se: pre 10 godine

    Re: nutricionista odgovara april, maj, juni 2014

    od bozidar.kostic » pre 10 godine

    Aham, mislio sam da se to odnosi konkretno na ishranu a ne samo na UN :neznalica:
    Jos jedno pitanje, da li su sledece namirnice neskrobne: sargarepa, tikvice, patlidzan?
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara april, maj, juni 2014

    od ankica » pre 10 godine

    Ako mislite na sastav tih namirnica onda nisu skrobne-nemaju puno ugljenih hidrata!
    Od svih njih sargarepa ima najvise ugljenih hidrata (oko 9g/100g), ali spada u namirnice sa visokim glikemijskim indexom.
    Krompir koji je tipican predstavnik skrobnih namirnica npr ima 19g/100g ugljenih hidrata.
    E, sad, u vezi prethodnog pitanja, posto ocito niste mislili na UN dijetu, jel moze pojasnjenje-sta vi podrazumevate pod `neutralnim povrcem` posto ja stvarno za takvu podelu povrca nisam cula?....postoje acidirajuce i alkalizirajuce namirnice.....i neutralne, naravno ali njih je jako malo...i ne ova podela se odnosi na to kakvu reakciju u telu daju posle varenja ......
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • bozidar.kostic
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 6
    Pridružio se: pre 10 godine

    Re: nutricionista odgovara april, maj, juni 2014

    od bozidar.kostic » pre 10 godine

    Ne, ne, ja jesam mislio na UN, ali nisam znao da je to samo u okviru te dijete :D
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara april, maj, juni 2014

    od ankica » pre 10 godine

    e, pa jeste....takvu podelu ce te samo tamo naci....a na kojim to naucnim osnovama stoji vec ne bih znala da vam objasnim...
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • bozidar.kostic
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 6
    Pridružio se: pre 10 godine

    Re: nutricionista odgovara april, maj, juni 2014

    od bozidar.kostic » pre 10 godine

    Dobar dan, ponovo ja!
    Da li znate gde u Beogradu mogu da odem da mi neko prepise rezim ishrane, nakon sto budem zavrsio svoju dijetu, cuo sam da se to moze uraditi na medicinskom fakultetu besplatno(??)
    Nemam predstavu kako se to radi, da li to moze bilo koji nutricionista (pa i vi) ili moram negde posebno da idem?
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara april, maj, juni 2014

    od ankica » pre 10 godine

    Za medicinski fakultet ne bih znala...ono sto jeste definitivno a to je da Medicinski fakultet ne skoluje nutricioniste vec lekare i pratece specijalizacije istih......sad, kako oni to onda rade dijete (ako ih rade), ne bih imala pojma.....
    Za pregled nutricioniste vam je najjednostavnije da se obratite u nekom od domova zdravlja koji imaju tu sluzbu, obicno su to neki od Preventivnih centara za koje vam ne treba uput lekara opste prakse vec idete direktno.....
    Mozete se obratiti i nekom od privatnih nutricionista (i meni naravno).
    Ono sto bih vas ja pitala jer me interesuje-sta ce vam pregled i savet nutricioiste posle vase dijete?....ne cini li vam se da bi ste li trebali da to ipak uradite pre nego li uopste pocnete neku samopropisanu dijetu?
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • bozidar.kostic
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 6
    Pridružio se: pre 10 godine

    Re: nutricionista odgovara april, maj, juni 2014

    od bozidar.kostic » pre 10 godine

    Pa svakako ne mogu da se vratim kroz vreme i da pre dijete pitam za savet nutricionistu, sada kada mi je ostalo jos mozda mesec dana.

    Pa navedite mi neki od tih Preventivnih centara?
    Sta je od tih opcija besplatna?
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara april, maj, juni 2014

    od ankica » pre 10 godine

    ima ga verovatno i u vasem domu zdravlja......znam da ga domovi zdravlja na Cukarici imaju sigurno (Zarkovo i Banovo brdo npr).....
    pitajte kada odete i uputice vas......
    ....sve je besplatno....i pregled i dijeta......mozda placate samo participaciju (mada za to nisam sigurna), ali svakako je pokriveno zdravstvenim osiguranjem.....i ne treba vam uput lekara opste prakse.
    Vreme ne mozete vratiti ali mozete otici na konsultaciju i pre isteka tih mesec dana....ne shvatam zasto bi ste cekali toliko ili cekali uopste.....?
    Ako ste zadovoljni dijetom koju ste sami drzali-sta ce vam onda misljenje nutricioniste i nova dijeta?-onda ste postigli cilj, uspeli ste....ako nije dovoljan jedan krug-vi obrnite novi, ako mislite da je vas nacin adekvatan ...ali cemu onda zelja za promenom dijete?......ako niste zadovoljni, sta mislite da ce se promeniti za tih narednih mesec dana?....verovatno nista odn nedovoljno kao i do sada.
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • narcisa
    Profesionalac
    Profesionalac
    Postovi: 1702
    Pridružio se: pre 10 godine

    Re: nutricionista odgovara april, maj, juni 2014

    od narcisa » pre 10 godine

    Pošto je Božidar vrlo rijetko na forumu, opet ću ja (nepozvana) da odgovorim. On je zadovoljan i dijetom i rezultatima, ali se aktivno bavi nekim tabadžijskim sportom, pa mu treba neki sistem ishrane na duže staze, da bi se uklopio u odgovarajuću kategoriju.
  • bozidar.kostic
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 6
    Pridružio se: pre 10 godine

    Re: nutricionista odgovara april, maj, juni 2014

    od bozidar.kostic » pre 10 godine

    Hvala Narcisa, uglavnom si me razumela :D Svidja mi se sto znas o cemu pricam, jedna si mi od omiljenih ovde :)

    Naime, ono sto je meni potrebno jeste odrziv nacin ishrane, nakon zavrsetka dijete, koji bi zadovoljio tri zahteva:
    1. Da odrzim kilazu koju budem imao nakon svoje dijete (da ne povratim kile), ili da mi kilaza bude u rasponu do 3kg od kilaze na koju sam se spustio. Na primer - ako smrsam do 65kg, da mi kilaza uglavnom bude izmedju 65kg i 68kg, ili (sto mi se sada cini da je realnije) ako zavrsim na 68kg nakon dijete, da mi se kilaza krece izmedju 68kg i 71kg.
    2. Da moze da mi pruzi dovoljno energije i proteina (to znate bolje vi) za 3 do 5 puta nedeljno fizicke aktivnosti.
    3. Da bude zdrava za organizam, a opet raznovrsna. (mada cini mi se da to i jeste nutricionistima glavni cilj). :)

    Dakle ja jesam zadovoljan i dijetom i rezultatima (izgubio sam 8kg do sad, visok sam 175cm a tezak ~70kg), samo ne znam kako cu ostati na izgubljenoj kilazi, jer ne mogu doveka da budem na UN dijeti :)

    Kakav rezim ishrane biste mi vi preporucili?

    Inace, odgovorio sam mnogo ranije na ovu temu, ali se nesto desilo i moj odgovor izgleda nije poslat :crybaby:
  • jaslica
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 1
    Pridružio se: pre 9 godine

    Re: nutricionista odgovara april, maj, juni 2014

    od jaslica » pre 9 godine

    Postovani,

    Porodila sam se pre 4 meseca i imam nekih 20ak kg viska. Pocela bih sa UN dijetom, medjutim dojim dete i nastavila bih sa tim dokle god je moguce. Da li mi savetujete da pocnem sa ovom dijetom i da li bi ona uticala na smanjenje mleka?

    Jos da napomenem, nisam istrajna u tome da unosim dovoljno voca i povrca tokom dana, pa mi se cini da bih se ovom dijetom koliko toliko zdravije hranila i unosila vise voca i povrca.

    Srdacan pozdrav, Sve najbolje.

    Jasna
Zaključana tema 23 postova

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: _Debeljuca_ i 3 gosta