Zaključana tema 23 postova
nutricionista odgovara april, maj, juni 2014
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara april, maj, juni 2014

    od ankica » pre 9 godine

    Najverovatnije da bi ste unosili vise voca i povrca ali to nije razlog da samo zbog toga krenete sa UN dijetom....dojenje bebe zahteva mnogo energije, mnogo vise nego trudnoca!
    Veoma je vazno da hranom unosite sve sto telu i bebi treba!
    Postavicu vam samo jedno pitanje:
    Kako zamisljate da npr vodenog dana ili vocnog dana unesete 500 cal vise u odnosu na vase energetske potrebe (jer dojenje zahteva taj energetski unos u visku u odnosu na vas) i dovoljno proteina za sintezu proteina humanog mleka?
    Razmislite malo odakle ce doci ti potrebni proteini (koji ce uci u sastav vaseg mleka kojim hranite bebu), s obzirom da ih u vocu skoro uopste nema, (u vodi se podrazumeva da nema nikakvih hranljivih materija i ne sme da ih bude, ako je voda ispravna)?
    I onda zakljucak donesite sami!
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • Mali maslacak
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 10
    Pridružio se: pre 9 godine

    Re: nutricionista odgovara april, maj, juni 2014

    od Mali maslacak » pre 9 godine

    Nedavno sam imala kratak razgovor sa jednom studentkinjom biologije...

    Ona mi je spomenula paradajz,kao jelo koje je najbolje da se jede samo....
    jer ima neke sastojke, zbog kojih se brze vari.
    Dakle, bez hleba , cak i bez krastavaca :D

    Jel znate nesto vise o tome ?

    Hvala unapred :)
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara april, maj, juni 2014

    od ankica » pre 9 godine

    :26: a zasto bi trebalo da bude vazno da se paradajz brzo svari?
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • Mali maslacak
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 10
    Pridružio se: pre 9 godine

    Re: nutricionista odgovara april, maj, juni 2014

    od Mali maslacak » pre 9 godine

    ankica napisao::26: a zasto bi trebalo da bude vazno da se paradajz brzo svari?


    Brze se svari od ostale hrane ... recimo krastavaca i hleba (sa cime ga inace jedemo),
    zbog svog sasava...

    i zbog toga preporucuju da se jede odvojeno.

    Samo sam se pitala da li mozda ne znate nesto vise o tome...
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara april, maj, juni 2014

    od ankica » pre 9 godine

    U principu unos odredjene hrane odvojeno od drugih je retko dobra ideja......to da li se neka namirnica brze ili sporije vari od drugih je potpuno nebitna stvar......u sustini ni jedna namirnica se ne vari istom brzinom, jer je sastav svake namirnice razlicit i jedinstven (masti se recimo najduze vare)...ta logika bi onda nalagala da se svaka namirnica uzima posebno.
    Ovaj koncept ishrane postoji kao varijanta u mnogim alternativnim pravcima, ali ga zvanicna nauka retko uzima kao koristan kod zdravih ljudi. Ovo je iz razloga jer zdrav covek moze da svari sve, telu je potrebno svakog dana obezbediti optimalne kolicine svih nutrijenata. Cinjenica da se ne moze obezbediti uravnotezena i izbalansirana ishrana konzumiranjem samo jedne ili dve namirnice u toku jednog obroka niti se moze i treba jesti konitnuirano non stop da bi se ovakav princip nekombinovanja ispostovao s jedne strane a obezbedila raznovrsna ishrana sa druge strane;..... onda ovakav pristup nema smisla.
    Oprez se moze savetovati kod odredjenih oboljenja, kada se ili neka vrsta hrane potpuno izbacuje, ili se savetuje njeno uzimanje sa drugim namirnicama ili bez odredjenih namirnica u kombinaciji radi lakse svarljivosti i iskoristljivosti sastojaka te namirnice a u skladu sa mogucnostima samog pacijenta.
    Opet kazem, ne shvatam zasto je uopste vazna ideja da li se nesto brze vari od druge hrane ili ne (cisto kao podatak) i koji bi bio razlog da se onda takva namirnica uzima odvojeno od drugih!
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • Shelly
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 2
    Pridružio se: pre 9 godine

    Re: nutricionista odgovara april, maj, juni 2014

    od Shelly » pre 9 godine

    Poštovana Ankice,
    Potreban mi je savet za dijetu. Imam 37 godina, visoka sam 170 cm i imam oko 90kg. Poslednjih petnaestak godina kubirim sa kilažom, prvo 5-15 kg viška, sa variranjem, a posle porođaja, pre 3,5 godine, dolazim i do maksimalnih 100 kg, što je oko 30-35 kg viška... Pre godinu dana sam uspela da dođem do 78kg, ali sam skoro sve kilograme ponovo vratila...
    Znam da bi bilo najbolje da batalim dijete i promenim način života kako bih zdravo i postepeno skinula kilograme, ali ja želim da zatrudnim, i to što pre, jer biološki sat kuca, ali to nikako ne smem da uradim sa ovolikim viškom... Doktorka, ginekolog, mi je preporučila da pre trudnoće smršam, a i ja to zaista jako želim jer znam koliko bih sve mnogo lakše podnela, prethodna trudnoća mi eje bila teška, kočila sam se, imala jake gorušice do samog kraja... Takodje, ne smem da se još ugojim, a znam da je to nemoguće u trudnoći sa poludelim hormonima i mojim karakterom... Moje pitanje je koju mi dijetu preporučujete pred trudnoću, da što brže skinem 15-20 kg, a da ne narušim zdravlje i budem spremna za zdravu trudnoću? Naročito mi je bitna folna kiselina jer mi je dete rođeno sa blagim oblikom spine bifide occulte. Volela bih da skinem tih bar dvadesetak kilograma u roku od 3-4 meseca. Molim vas za savet. I da li je potrebna još neka informacija o meni? Hvala najlepše! :)
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara april, maj, juni 2014

    od ankica » pre 9 godine

    Pa nema vam druge sem da pocnete zdravo da se hranite!
    Znam da bi ste vi sada nesto instant,da skinete 20 kg za 2 meseca....ali to vam moze poremetiti zdravlje pa da od trudnoce usled poremecaja celokupnog zdravlja ne bude nista!
    Znaci to vam ne treba!
    Sto se karaktera tice-tu isto pomoci nema!...jednostavno MORATE biti karakter......niko ne moze da manje jede umesto vas, i da bude dosledan u primeni dijete umesto vas...iako poneko prekrseno pravilo generalno ne povlaci za sobom neuspeh dijete, treba da znate da je u pitanju KVANTITET-koliko dijete-toliko kilograma!
    Mnogo krsite-malo mrsavite i obrnuto, malo krsite, puno mrsavite!
    Ako to tako postavite na papir i u svojoj glavi bice vam lakse!
    Isto tako prevelik broj kilograma osim sto vam moze praviti problem tokom same trudnoce u zdravstvenom smislu, moze vam i onemoguciti samo zacece.....zato je dobar savet ginekologa da pre trudnoce poradite na svojoj tezini!
    I niste bas toliko`stari` koliko mislite....mozete sebi priustiti `luft` od 6 meseci da normazliujete kilograme...za taj period mozete smrsati najmanje 20 kg, a verovatno i vise ako se budete potrudili!
    Nagrada je velika-zdrava trudnoca, zdrava majka i plod iste-zdrava beba!
    Vi sami morate da donesete odluku sta vam je vaznije-da udovoljite svom (ne) karakteru i jedete koliko vam srce iste (i ne iste, vec jedete po navici usled `nervoze`) ili da rodite jos jednu bebicu, bez zdravstvenog rizika.
    vi bi ste verovatno i ovako mogli da rodite dete, ali vam u trudnoci sa tolikom tezinom i na samom porodjaju, sigurno ne bi bilo lako!
    Za izradu dijete mi se mozete javiti na mejl, treba da uradite ks, Fe, holesterol, glukozu, trigliceride, izmerite pritisak, analizu urina, popunite jedan upitnik o vasim navikama i zdravstvenom stanju i da pocnete!
    Svaki posao pocinje od odluke, a odmah zatim od prvog koraka...i tako korak po korak, sve do cilja!
    pozdravljam vas!
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • Shelly
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 2
    Pridružio se: pre 9 godine

    Re: nutricionista odgovara april, maj, juni 2014

    od Shelly » pre 9 godine

    Poštovana Ankice,
    Puno hvala na odgovoru! Sve prihvatam i razumem, u ponedeljak radim sve analize i javljam vam se na mejl sa rezultatima.
    Hvala još jednom! :)
Zaključana tema 23 postova

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 11 gostiju