Zaključana tema 16 postova
nutricionista april/maj2013
  • sanjci
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 13
    Pridružio se: pre 11 godine

    nutricionista april/maj2013

    od sanjci » pre 11 godine

    cao,
    ja sam nova na ovom forumu
    moja prica otprilike ide ovako
    zapocela sam s programom mrsavljenja sama s nekih nebulozno bolesnih 147 kg
    sama sam pronalazila nacine ishrane koji su mi odgovarali uz plan vjezbe
    uspjela sam dospjeti do 78kg
    onda u decmebru 2012, sam dobila povredu ledja
    i kilogrami su mi se krenuli vracati
    sad sam na 83
    moj jelovnik se uglavnom sastojao od sirove ishrane s dosta voca i povrca
    i bijelog mesa
    trenutno
    da ne bih ponovo se debljala sam smanjila unos
    hrane
    na dorucak i rucak
    npr
    danas za dorucak
    zelena salata s tahinom i jedna jabuka
    a za rucak supa od belog mesa
    a grilovanim povrcem
    to bi bilo to
    nije da se izgladnjujem
    nego jednostavno
    ne mogu vise jesti
    nekad mi se desi da mi se hrana i gadi
    tjeram se racimo da dorucak
    ako moze savjet za mene
    bila bih izrazito zahvalna
    jer
    em ne zelim kile nazad nikad vise
    em zelim dalje da mrsam a svesna sam da ovo i nije najbolje resenje koje radim
    unaprez zahvalna
    Slika
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista april/maj2013

    od ankica » pre 11 godine

    Hvala na otvaranju teme!
    A kakva je ta povreda ledja odn za koje vreme se ocekuje saniranje?
    Da li ste pokretni i koliko?
    Ako jeste onda vracanje kilograma ne bi trebalo da bude preveliki problem.......jedino cisto lezanje bi moglo da bude problematicno ako vreme prekracujete jedenjem......u principu nije neophodno biti preterano aktivan da bi se odrzavala tezina.
    Potrebno je samo umereno jesti odn onoliko koliko su vase potrebe.
    Ishrana bi trebala da vam se sastoji od sto vise sirovog i kuvanog povrca uz veoma male kolicine mesa -oko 50g-100g/dan, sa 2-3 parceta hleba u toku dana, voca oko 200-300g, mleka i mlecnih proizvoda jedna do dve case,......slatkisi jesnom nedeljno i generalno ne biste trebali da imate problema.
    Za ostale namirnice i njihove kolicine mi se mozete javiti na pp. Broj obroka u toku dana mora biti najmanje 3 a u slucaju gladi i do 5 manjih ali cescih.
    :wink:
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • lektorka
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 1
    Pridružio se: pre 11 godine

    Re: nutricionista april/maj2013

    od lektorka » pre 11 godine

    Postovana,
    zanima me koja od popularnih dijeta je najbolja za mali visak kilograma. Posle drugog porodjaja, ostala sam na 60 kg, svakodnevnim aerobnim treninzima sam svela na 52 kg, ali bih volela da stignem do svoje uobicajene kilaze od 47 - 48 kg (visoka sam 155 cm). Trenurno pokusavam sa Sonoma dijetom, vise kao podrska suprugu. Je li ta dijeta ok i za mali visak ili ipak preporucujete nesto drugo?
    Hvala unapred
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista april/maj2013

    od ankica » pre 11 godine

    Postovana, prvo bih vam savetovala da ipak porazmislite o tezini od 50 kg jer bez obzira na to sto ste visoki 155cm, 47 kg je ipak premalo.
    Drugo, visak od 4 kg (odn 2kg) i nije neki visak pa mislim da cete vi samim vezbanjem i sa tek malo smanjenom kolicinom hrane uspeti da smrsate i bez da se zamarate komplikovanim dijetama.
    Dijeti se u principu ne moze mnogo toga zameriti sem nekoliko `sitnica`.....sa nutricionisticke strane nece doci do pogorsanja zdravlja i ovako se osoba moze hraniti duze vreme.
    Da li ce na taj nacin i uspeti da smrsa nije sasvim sigurno s obzirom da kolicine namirnica nisu ogranicene a navedene nisu strogo nisko kaloricne (svinjsko meso npr).
    Neke namirnice su skroz izbacene iz ishrane kao sto je recimo krompir, boranija, breskva, banana, med, lesnici, so, itd (ima verovatno jos dosta ali ovo sam primetila odmah bez podrobnijeg analiziranja. Bilo bi steta lisiti se ovih namirnica na duze vreme a sa stanovista mrsavljenja realno nema nikakvog razloga za to. Takodje nije mi jasno zasto je u prvoj fazi jogurt izbacen a dozvoljeno mleko s obzirom da se jogurt dobija od mleka i sadrzi manje laktoze (ugljeni hidrat) koja je kod jogurta pretvorena u mlecnu kiselinu.
    Mana ove dijete je i to sto nije najjasnije (bar meni nije) sta znaci recimo 25% proteina i 25% voca-u odnosu na sta je taj procenat-energetske vrednosti (sto bi bilo pravilno) ili tezine?
    Ako je onako kako bi trebalo onda je ceo proracun dosta komplikovan za prosecnog nutricionisticki neupucenog korisnika a ako je u odnosu na tezinu onda tek nema nikakvog smisla-naime 25g recimo pasulja nema istu energetsku niti hranljivu vrednost kao 25g mleka.....
    Takodje mene je kao osobu uvek fascinirao izraz-porcija! (voce-dve porcije dnevno)....ja zaista pojma ne bih imala koliko bi trebalo da pojedem jabuka danas i da li se kolicina razlikuje ako jedem jagode ili ako mesam jagode i jabuke u istom danu....odn zaista ne razumem koju kolicinu voca oznacava `porcija`?!
    Iz svega navedenog rekla bih da je dijeta relativno komplikovana, zahteva dosta truda da bi se drzala i u skladu sa njom formirao neki smisleni dnevni jelovnik. Isto tako ne bih mogla da garantujem s obzirom na nedostatak kolicina hrane i nedovoljnu definsanost da bi kod svakog korisnika imala ikakvo delovanje na gubitak tezine.
    Jela koja bi se mogla spremiti bi bila relativno neukusna s obzirom na potpuni nedostatak soli, i bili bi ste primorani da konzumirate relativno cudne kombinacije hrane u odnosu na nase navike sposto za rucak i veceru u istom obroku morate jesti zitarice uz voce i povrce sa mesom ili mlekom ako zelite da ispostujete preporuceni unos namirnica.
    Lepo osvezenje u moru raznih (stetnih) dijeta je to, da je ovo prva dijeta za koju sam cula koja ne bi dovela korisnika do pogorsanja zdravstvenog stanja (sem eventualnih probavnih smetnji zbog teze zajedno svarljivih namirnica unutar istog obroka).
    Vama bih savetovala da naravno osim izbacivanja masne i slatke hrane, jednostavno samo malo smanjite kolicinu dosada konzumiranih namirnica, povecate fizicku aktivnost i rezultati nece izostati.
    :wink:
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • Docke
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 8
    Pridružio se: pre 11 godine

    Re: nutricionista april/maj2013

    od Docke » pre 11 godine

    postovana,
    zanima me sta bi trebala da uzbacim iz ishrane da bi lakse smrsala,osim brasna i secera? da li i voce treba da izbacim zbog fruktoze?

    Prvi cilj : 69
    Drugi cilj : 66
    Treci cilj : 63
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista april/maj2013

    od ankica » pre 11 godine

    Ne, voće se ne izbacuje iz ishrane. Njegova količina se samo ograničava na 200-500g u zavisnosti od energetske vrednosti dijete.
    Isto tako malo ne razumem šta znači brašno? Jel tu spadaju i hleb, testenine, rezanci, peciva, proizvodi od celog zrna pšenice kao što je kuvano žito ili samo kolači, buhtle, mekike isl?
    Ako je ovo prvo onda nije dobro jer se hleb kao i testenine i žitarice ne izbacuju, njihova količina se samo redukuje. Kolači u najužem smislu, ili masna peciva (mekike, krofne itd) bi se mogle potpuno izbaciti iz ishrane.
    Masna hrana naročito ona pržena i pohovana se takođe izbegava......kao i mesne prerađevine, kačkavalj itd......
    U principu ovakvim načinom ishrane (smanjenjem količine i preraspodelom udela namirnica u dnevnom obroku) se može samostalno smršati 5-8kg uz povećanje fizičke aktivnosti. Međutm za veće gubitke potreban je detaljniji plan ishrane.
    :wink:
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • mama27
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 7
    Pridružio se: pre 11 godine

    Re: nutricionista april/maj2013

    od mama27 » pre 11 godine

    Postovana, ja sam mama petomesecne bebe koju jos uvek dojim. U toku trudnoce i nakon porodjaja dodala sam 26kg, od 62kg dosla sam do 88kg. Pocela bih sa UN dijetom pa me interesuje da li ce dijeta imati uticaja na moj organizam jer dojim. I da li uopste preporucujete dijetu za vreme dojenja ili ne nikako? Hvala na odgovorima unapred!
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista april/maj2013

    od ankica » pre 11 godine

    Ne bih vam preporucila UN dijetu tokom dojenja narocito zbog toga sto su potrebe tela tokom dojenja vece nego u trudnoci a ovom dijetom vi izbacujete unos nekih grupa namirnica po nekoliko dana!
    :wink:
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • Alina
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 4
    Pridružio se: pre 11 godine

    Re: nutricionista april/maj2013

    od Alina » pre 11 godine

    Postovana,

    Evo i ja se javljam sa mojim pitanjem, odnosno pricom.
    Majka sam bebe kojoj ce uskoro prvi rodjendan, dojila je cijelu godinu, s tim sto je to sad samo ujutro. Ona prica da se dojenjem mrsavi, kod mene se pokazala netacnom.
    Nego ovako, moja normalna kilaza, odnosno ona s kojom se najbolje osjecam je 62-63 kg, visoka sam 162 cm, imam poprilicno krupne kosti, najmanja kilaza mi je bila 58 kg, i nisam bas lijepo izgledala vjerujte. Zateudnila sam sa nekih 70 kg, a na porod otisla sa 95, katastrofa. Sad sam na 71' jer sam u zadnjih mjesec dana UN dijetom skinula 8 kg, ali sam je prekinula zbog nekih drugih zdravstvenih problema.
    Sad bih da pocnem sa nekom dijetom, UN mi je super, ali mi bas tesko pada onaj vitaminski dan, nisam ljubitelj voca i povrca, mogu da jedem, al ne bas cijeli dan. Krenula sam i na aerobik, fitnes, setam svaki dan, idem na posao pjesice, pola sata u jednom smjeru, znaci i aktivna sam prilicno.
    Da li mozete da mi predlozite neki plan ishrane, nesto konkretno, da bih skinula jos nekih 7-8 kg?

    Hvala unaprijed.
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista april/maj2013

    od ankica » pre 11 godine

    Draga Alina, da se ne bih ponavljala po stoti put, malo prelistajte savete date drugim forumašima na tu temu.......ukratko-ja ne preporučujem UN dijetu i savetujem uravnoteženu ishranu prema naučno baziranim nutricinističkim principima u skladu sa zvaničnim medicinskim preporukama, uz redukovani unos kalorija koji je tačno određen i definisan u odnosu na vaše potrebe........naravno dovoljna fizička aktivnost uvek pomaže!
    :007:
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • AleksandraZ
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 2
    Pridružio se: pre 11 godine

    Re: nutricionista april/maj2013

    od AleksandraZ » pre 11 godine

    Zdravo svima,
    ja sam nova na forumu. Pokusavala sam sa raznm dijetama i nikad nisam ostala dosledna ili bih se razocarala kada ne bih ubrzo videla rezultate, pa se nekako nadam da je mi ovaj forum pomoci. Imam 24 godine i imam 70kg. Pocela sam da se gojim od kada sam upisala fakultet jer nemam vremena za neku fizicku aktivnost, a i ne mogu mnogo da biram shta cu jesti jer mi hranu shalju od kuce jer nemam vremena da kuvam. Izbacila sam grickalice i time skinula 5kg ( imala sam 75k) ali od tada se kilaza nika ne spushta. Ujutru radim, popodne sam na fakultetu i kuci dodjem oko 8h i najedem se katastrofalno :( svesna sam da je verovatno to i moj najveci problem. Volela bih kada bih mogla da dostignem kilazu od 62kg. Ovim putem sam zelela da zamolim nutricionistu da mi preporuci neku dijetu s obzirom na moj nacin zivota da bih se reshila tih 8kg? Hvala puno :)
  • vidimdanece
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 1
    Pridružio se: pre 11 godine

    Re: nutricionista april/maj2013

    od vidimdanece » pre 11 godine

    Pozdrav! :)
    Imam 17 godina i pre nekoliko dana prosla su tri meseca od kako sam poceo da se pridrzavam UN dijete. Na pocetku dijete sam imao izmedju 120kg i 125kg (ne znam tacan broj kilograma koje sam tada imao), a sada nakon ta 3 meseca imam 95kg. Tokom prethodna 3 meseca se nisam u potpunosti pridrzavao te dijete jer sam ponekad jeo i nesto sto nije trebalo, ali sam u odredjenim trenucima i gladovao tako sto ne bih vecerao i slicno. Problem je u tome sto sam svojeglavno odlucio da nastavim sa dijetom jos mesec dana iako je to, koliko sam upucen, strogo zabranjeno. Zelim da nastavim jer, pre svega, zelim jos malo da omrsam i zato sto se u prethodna 3 meseca nisam pridrzavao rezima ishrane u potpunosti. Medjutim, pocinjem da se brinem za svoje zdravlje jer shvatam da je nezdravo sto sam omrsao skoro 30 kg za relativno kratak vremenski period, a u poslednje vreme se osecam veoma slabo i na trenutke me je hvatala nesvestica zbog cega sam se u nekoliko navrata veoma uplasio. Najvise me plasi da mi se kilogrami posle nece vratiti jer ne razumem u potpunosti sta jos treba da radim nakon sto zavrsim sa dijetom izuzev da za dorucak u naredna 3 meseca nastavim da jedem voce. Da li bih trebao da nastavim sa dijetom u narednih 20 dana i sta da radim posle? Na koji nacin da sprecim "vracanje" kilograma koje sam skinuo? Unapred zahvalan na odgovoru! :)
  • makisto
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 1
    Pridružio se: pre 11 godine

    Re: nutricionista april/maj2013

    od makisto » pre 10 godine

    Pozdrav,
    Imam 17 godina i jako bih volela kada bi ste mogli da mi pomognete tj. date neki savet :) ....zelela bih da se ugojim neka 3kg i tako dostignem normalan BMI. Moja tezina je pocela dosta da mi smeta i uzrokuje gubitak ciklusa. Volela bih da to bude sto bolje za moj organizam i na zdrav nacin. Moje pokusavanje da se ugojim i nije bas urodilo plodom sa obzirom na to da je tezina pocela da mi se skuplja u predelu stomaka :( samo me interesuje zbog cega???. Svaki dan jedem ovsene pahuljice, mleko, sir, banane i bademe, orahe i hranu slicnu toj....cula sam da treba izbegavati slatkise i puno ugljenih hidrata i secera koji ce napraviti salo bez misicnog tkiva i celulit (koji svakako necu), a da treba povecati unos proteina. Znam da bi trebalo ukljuciti i neke treninge, vezbe ali ne znam koje(cak sam pokusavala i sa vezbama ali kad god pocnem da ih radim moja tezina pada :( ) Volela bih da me uputite koju hranu da jedem kada i sta i bilo dobro a sta ne....Unapred zahvalna :)

    p.s. visoka sam 166cm i trenutno teska 47.5kg :oops:
  • iva.blue
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 1
    Pridružio se: pre 10 godine

    Re: nutricionista april/maj2013

    od iva.blue » pre 10 godine

    Poštovana,

    Od kako znam za sebe imam problem sa kilažom. Sreća je što sam dosta visoka (178cm) tako da su pre rekli da sam krupna nego debela. Težina mi je varirala od 68 do famoznih 120 kg. Trenutno sam na 98 i u odnosu na prošlo leto ugojila sam se 23 kg.
    Ako sam nešto za sve ove godine primetila, to je da se ne može periodično baviti sportom. Trenirala sam razne sportove, pa pravila pauze zbog posla ili drugih obaveza. Ni tada se ne bih tako jako ugojila kao kada se opustim i počnem jesti previše hleba ili hranu iz pekare. Punih 5 godina nisam okusila ništa iz pekare i tokom ove zime sam se 'zaboravila' a rezultati su poražavajući. +23kg!
    Već sam se ja bacila na regulisanje tog tužnog stanja, tako da sam uplatila kavitaciju, elektrostimulaciju i teretanu u paketu. Osim toga dosta se informišem o ishrani, kalorijama i šta sa čime trebam jesti.
    Zašto vam se obraćam? :) Pa do mene je došao plan ishrane koji glasi „Hrono ishrana“ i koliko sam uspela da pročitam, vrlo su strogi prema voću, mleko isključuju u potpunosti (ne i mlečne proizvode), a glavna okosnica takve ishrane je vreme i hrana koja se u određeno doba dana sme konzumirati.

    Zaista me zanima stručno mišljenje o ovakvom načinu ishrane?

    I još nešto. Kako sam rada da krenem i sa kućnim vežbanjem, već imam program koji bih pratila i koji zahteva svega 20 minuta dnevno, zanima me sledeće: taj program preporučuje normalnu ishranu, bez izbegavanja bilo koje vrste hrane, samo se isto treba pridržavati kombinacija hranjivih sastojaka. Ako već imam višak kilograma ergo masne naslage koje treba utrošiti, da li i pored toga trebam unositi hranu koja će hraniti moje mišiće da bih postigla bolje rezultate?

    Nadam se da nisam bila previše konfuzna :)
    Srdačan pozdrav,
    Iva
  • Aleksandar1288
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 1
    Pridružio se: pre 10 godine

    Re: nutricionista april/maj2013

    od Aleksandar1288 » pre 10 godine

    Postovana,
    Trudim se da brojim kalorije vec 4 mesesa i do sada sam skinuo 24 kg. Od skora sam poceo da kupujem imlek balans plus sir na kojem je navedeno da ima 150 kcal na 100 g. Meni je to nekako nelogicno, posto slicni sirevi imaju, koliko sam video, preko 380 kcal. Interesuje da li je moguce da ima tako malo kalorija, i kako bih mogao da saznam tacan broj kalorija u tom siru s obzirom da mi pravi visak od 400 kcal ako nutritivne vrednosti na pakovanju nisu tacne.
Zaključana tema 16 postova

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 11 gostiju