Zaključana tema 15 postova Stranica 1 od 1
nutricinista odgovara-septembar, oktobar 2012
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    nutricinista odgovara-septembar, oktobar 2012

    od ankica » pre 11 godine

    Na vaša pitanja odgovara Ankica Simić nutricionista-dijetetičar sa dugogodišnjim iskustvom u tretmanu poremećaja ishrane odraslih, planiranju dijetetskog
    režima ishrane bolesnika, kao i iskustvom u organizovanju i planiranju ishrane dece
    .
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • jelenaa
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 3
    Pridružio se: pre 11 godine

    Re: nutricinista odgovara-septembar, oktobar 2012

    od jelenaa » pre 11 godine

    Ovako, trebala bi mi podhitno pomoc nutricioniste.
    Imam 16 godina, visoka sam 165 cm, a imam 68 kg.
    Nikako da se resim viska kilograma, a mozda bi mi vi mogli pomoci.
    Moj problem je sto ne volim bas da jedem povrce i kuvanje uopsteno. Ne bavim se sportom i nezadovoljna sam svojim izgledom. Sta bih trebala da uradim da bih smrsala ?
    Hvala unapred
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricinista odgovara-septembar, oktobar 2012

    od ankica » pre 11 godine

    Trebali bi ste da uradite bas ono sto mrzite-da jedete sto vise povrca, da se bavite nekom fizickom aktivnoscu, kuvati moze neko i za vas ali hrana koja se jede mora biti kuvana-ne brza, grickalice i slatkisi, navedenog sto manje, umereno konzumirajte voce, nema przene i pohovane hrane.......za pocetak mleko i proizvodi treba da budu sa manje masti.....ovo su uopstene smernice a za vise podataka bih morala da znam vase zdravstveno stanje, krvnu sliku itd.......
    :wink:
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • mmakica
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 2
    Pridružio se: pre 11 godine

    Re: nutricinista odgovara-septembar, oktobar 2012

    od mmakica » pre 11 godine

    Postovana imamo sina 20 meseci , poslati smo na test intolerancije zbog retke stolice i zato sto je bio bolestan i par puta pod antibioticima,rezultati su stigli (malo labor. radi uopste deci mladjoj od 3 god.), ne sme psenicu mleko jaja secer heljdu soju i tako dalje , da li imate neki savet nije mi tesko spremati ali mislim da je on jos mali , ne govori i ne mozemo se "dogovoriti" vec odbija tu hranu. Na nekim proizvodima pise i da ne moze zameniti mleko (pirincano)pa se ne preporucuje mladjima od 3 god. Da li mozemo sacekati sa tom vrstom ishrane? Cak nam i u vrticu kazu da on nije priznat da bi zbog njega menjali ishranu. neki pedijatri su bas protiv a neki su za. Hvala na odgovoru Pozdrav .Marija
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricinista odgovara-septembar, oktobar 2012

    od ankica » pre 11 godine

    Ja vam ne bih svetovala da tako malom detetu uvodite ishranu baziranu na testu intolerancije!
    Tacno je da taj test nije zvanicno priznat s jedne strane a sa druge tako malom detetu su veoma potrebni proizvodi od mleka, jaja i psenice pod uslovom da na njih ne postoji klasicna alergija.
    Uzgred budi receno ja ne znam ni jednu osobu koja je radila taj test a kojoj su isti proizvodi dozvoljeni pa i to nesto govori!
    Sto se retke stolice tice tu su bitne neke stvari koje bi ste morali da ispratite-kao prvo koliko je retka stolica, da li je stalno retka ili nekad i nije, koliko stolica dnevno ima, kako dete inace napreduje, da li dobro jede, da li osim retke stolice ima jos nekih simptoma kao sto je bol u stomaku, gubitak telesne tezine itd.....
    Retku stolicu moze prouzrokovati i dugotrajna primena antibiotika ali i mnogi stomacni virusi koji bi zbog oslabljenog imunog sistema deteta dali kombinovanu infekciju.......
    Ono sto bi ste za pocetak mogli da uradite jeste da detetu uvedete neki probiotik-dosta se dobro pokazao probiokid imuno ali naravno mozete uzeti i neki drugi.
    Kada se stolica malo regulise, krenite sa testom eliminacije (za to vreme ne dajte nikakav probiotik), pa nekoliko dana za redom iz ishrane izbacite mleko, pa onda psenicu a uvedite mleko, pa jaja i tako redom i pratite reakcije......ako posle konzumiranja neke od tih namirnica stolica postane retka i dete pocne da se zali na bolove u stomaku mozete posumnjati na postojanje alergije.
    Za taj slucaj postoje drugi testovi kojima se ona moze proveriti a oni su medicinski priznati i alergija na ove proizvode ima i svoj naziv kao i specificno propisan nacin ishrane kojima se oni potpuno eliminisu tako da dete moze da vodi zdrav zivot i da se normalno razvija.
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • mmakica
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 2
    Pridružio se: pre 11 godine

    Re: nutricinista odgovara-septembar, oktobar 2012

    od mmakica » pre 11 godine

    Hvala Vam puno na odgovoru ! Pozdrav
  • blond
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 49
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: nutricinista odgovara-septembar, oktobar 2012

    od blond » pre 11 godine

    Koliko su korisne suncokretove semenke u ishrani?
    Da li se od njih samo goji?
    Volim ih, a znam da su kalorične, pa ne znam da li da ih se odričem ili ne.
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricinista odgovara-septembar, oktobar 2012

    od ankica » pre 11 godine

    Ako mislite da ih jedete svaki dan po 100 grama i vise onda ne preporucujem, narocito ako planirate da smrsate, ali ako ih konzumirate jednom nedeljno po jednu supenu kasiku onda ne moze biti vece stete. Suncokretove semenke su korisne ako se kao i sve ostalo jedu u razumnim kolicinama.
    :wink:
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • Marilyn
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 13
    Pridružio se: pre 11 godine

    Re: nutricinista odgovara-septembar, oktobar 2012

    od Marilyn » pre 11 godine

    Molim vaše mišljenje o hrono ishrani. Hvala unaprijed.
  • tikica87
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 2
    Pridružio se: pre 11 godine

    Re: nutricinista odgovara-septembar, oktobar 2012

    od tikica87 » pre 11 godine

    Visoka sam 162 cm, imam 53 kg-jako bih voljela da smrsam 3 kilograma, svaki dan preskacem konopac 45 min ali eto uvijek nekako pojedem malo vise nego sto treba i tako ostajem na ovu kilazu...da li moze neki savjet????hvala i pozdrav svima[color=#FF0040] :013: [/color]
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricinista odgovara-septembar, oktobar 2012

    od ankica » pre 11 godine

    Tikice, naravno da može-nemojte da pojedete malo više nego što vam treba, :013: nego baš onoliko koliko vam treba a za početak nekih 500 kalorija manje dok ne izgubite tih 3 kg, mada ja nikako ne bih rekla da je 53 kg za nekog ko ima 162 cm previše!!!!!
    Marylin, hrono dijeta se može koristiti zajedno sa redukcionom dijetom ali sama ne verujem da ima ikakvog efekta!!!!!!
    Ne shvatam koja je svrha konzumiranja odredjene hrane u odredjeno doba dana, ne mešanja proteina i ugljenih hidrata kada unosite neograničenu količinu kalorija, odn. imate mogućnost za to!
    Pretpostavljam da vam je to jako "simpatično" baš zato jer je navedeno da možete da jedete koliko hoćete!? E, pa baš su te zablude ono što treba da odbacite kako bi ste se najzad pokrenuli sa mrtve tačke! Niko ne može (ako je zdrav) da neograničeno jede i da bude mršav, i niko ne može da ne jede i da ostane gojazan!!!!!! To baca u vodu sve one izjave tipa "jedite sve a mršavite" i "ništa ne jdem a gojim se od vazduha"....jer da je to istina ne bi smo imali one slike živih kostura ljudi iz koncentracionih logora ....... oni zaista nisu skoro ništa jeli i ni jedan nije imao cak ni normalnu telesnu masu a kamoli povećanu! :007:
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricinista odgovara-septembar, oktobar 2012

    od ankica » pre 11 godine

    Ako vama odgovara preskakanje konopca zasto da ne! Najmanja dozvoljena težina a da ne budete premršavi za vasšu visinu jeste 50kg, s tim da ipak mislim da bi 52 bilo znatno lepše!
    Vi imate tipičan problem mladih osoba koje jednostavno misle (zbog današnjeg nažalost jako štetnog trenda) da je premršavo lepo (a i zdravo) a nije ni jedno ni drugo!
    Ali moram da vas razočaram a to je da tako na vašu žalost misle samo devojke-muškarci se sa tim nimalo ne slažu i ako bi trebalo da biraju između 2 identične bliznakinje (čisto što se izgleda tiče) jedne koja ima 3 kg manje i druge koja ima 3 kg više-bez razmišljanja i ikakve sumnje bi pobedila ona sa 3 kg više!!!!!
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • tikica87
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 2
    Pridružio se: pre 11 godine

    Re: nutricinista odgovara-septembar, oktobar 2012

    od tikica87 » pre 11 godine

    Hvala Vam puno na predivnom odgovoru..jesdnostavno mi je popravio ovaj i onako sivi i kisoviti dan, moguce da i muskarac ima velikog uticaja...moj partner jednostavno voli zategnute cure bez grama sala i celulita, i onda sam i ja pala pod njegov uticaj...mada ja sam daleko od tinejzerke imam 25 godina i bas slozicete se ne zrelo razmisljam o sebi i svom tijelu...mislim ako imam 50 kg da me momak nece nikad ostavit...smijesno znam :020:
  • Stasi
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 2
    Pridružio se: pre 11 godine

    Re: nutricinista odgovara-septembar, oktobar 2012

    od Stasi » pre 11 godine

    Postovana Ankice!
    Pisem vam u nadi da cete mi pomoci. Imam veeeliki problem sa kilazom. Naime imam 66 kg na 150 cm visine, a mislim da bi trebala imati oko54-55. Imam 37 god, majka sam dvoje maloletne dece, radim dvokratno,vozim bicikl tamo vamo, znaci aktivna sam stvarno ali mi izgleda kolicina jela pravi problem. Na pr. za dorucak jedem tost, pijem kafu sa secerom, za rucak jedem 2 parceta hleba sa nekim jelom varivo zaprzeno sa brasnom i mesom, za veceru jedem negde oko 9 sati jedan ili dva sendvica sa salamom, kackavaljem,margarinom. Posle ovog gledam TV , spremam , kupam decu i krevetac.I sutra opet. Kao da sam usla u neku masinu i sve radim isto svaki dan , mislim, jedem iako nisam gladna ponekad. Nisam ljubitelj slatkisa ali ih ponekad jedem. Voce jedem, ujutro i povrce za rucak. I to bi bilo to. Bila bih vam zahvalna ako mi preporucite neki jelovnik, za da sa vremenom dodzem do zeljene tezine.
    Unapred hvala
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricinista odgovara-septembar, oktobar 2012

    od ankica » pre 11 godine

    odgovor ce biti u temi novembar.....
    :wink:
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
Zaključana tema 15 postova Stranica 1 od 1

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 5 gostiju