Odgovori 3 postova Stranica 1 od 1
RAW FOOD DIJETA ili konzumiranje sirovih namirnica
  • miskica
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 26
    Pridružio se: pre 16 godine

    RAW FOOD DIJETA ili konzumiranje sirovih namirnica

    od miskica » pre 16 godine

    «Raw food diet» je prehrambeni trend koji propagira konzumiranje sirovih namirnica. Kako samo ime implicira, bazira se na konzumiranju svježih, neprocesuiranih, i po mogućnosti organskih biljnih namirnica. Teorija ovog prehrambenog trenda počiva na premisi da namirnice ne treba izlagati temperaturi iznad 50 stupnjeva Celzijevih jer je na taj način moguće očuvati enzime u biljkama koji će omogućiti najbolju apsorpciju i iskoristivost nutrijenata koje hrana nudi. Također, jedan od razloga zašto slijede Raw food dijetu, pristaše navode i održanje acidobazne ravnoteže u tijelu. Naime, procesirana hrana i hrana životinjskog porijekla «zakiseljava» organizam, što nas čini podložnijima bolestima. Ovaj pokret u posljednjih je nekoliko godina poprimio značajne razmjere, posebice u SAD-u. Opisani su slučajevi izlječenja neizlječivih bolesti isključivo uz pomoć dijete sirovom hranom. O ovom načinu prehrane pišu se knjige, kuharice, web stranice, otvaraju se specijalizirani restorani i klubovi, pa čak možete ići na «raw food» ljetovanje ili pak mršavljenje.

    A celu knjigu mozete preuzeti od ovde http://rapidshare.com/files/123673459/R ... e.pdf.html
  • Norma J.M
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 223
    Pridružio se: pre 16 godine

    Re: RAW FOOD DIJETA ili konzumiranje sirovih namirnica

    od Norma J.M » pre 16 godine

    Steta sto ja sa ovog kompa nista ne mogu da skidam! :cry:

    Ali sam citala vec dosta o sirovim namirnicama,a i moj dragi cika Nazarov savetuje da vecinu namirnica jedemo sirove......tako da bih ja preporucila svima da vecinu povrca(naravno i voca) jedu sirove....zaista ce vas novi ukusi iznenaditi,a i svidece vam se!
    Ja sam se bas zaljubila u sirovu hranu.....brzo se sprema,ukusna je i mnogo zdravija! :009:
  • Mimmie011
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 2
    Pridružio se: pre 16 godine

    od Mimmie011 » pre 16 godine

    Za mene je potpuno iznenadjenje u tom pogledu predstavljao sirovi spanac.
    Od detinjstva ga ne volim, i bukvalno mi se gadi jer su me terali da ga jedem, kao i sve vas verovatno.
    Ali sirov spanac, sa feta sirom i jajima, sve to sa maslinovim uljem...? Potpuno nov ukus..
    Mozda ova kombinacija i nije dijetalna ali je sjajna..

    Pozdrav svima!
Odgovori 3 postova Stranica 1 od 1

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 25 gostiju