Dijetom do anemije
  • jaga
    Amater
    Amater
    Postovi: 360
    Pridružio se: pre 16 godine

    Dijetom do anemije

    od jaga » pre 16 godine

    Dijetom do anemije

    Višak kilograma, skidanje kilograma, dijeta... To su među ženama veoma česte teme. Veoma su česte razmene dijeta. Nađete neku dijetu u časopisu - isprobate je. Prijateljica vam preporuči neku dijetu - isprobate je. Čujete negde za nekakvu dijetu - smislite kako bi to otprilike trebalo da izgleda i isprobate je. Na svoju ruku smislite neku dijetu uz čiju pomoć bi trebalo da u rekordnom roku izgubite mrske vam kilograme, ne poštujete pravila o izbalansiranosti namirnica i o tome koje sve sastojke morate redovno da unosite u organizam, isprobate tu dijetu - i završite s anemijom. Ne zvuči vam kao verovatna priča? Anemija je jedna od najčešćih posledica držanja dijeta na svoju ruku. A u toku leta, anemija može da bude i dodatan problem.

    Zašto baš u toku leta? Zato što se anemija najčešće i najbrže prepoznaje po bledilu tena, a u toku leta pocrnite, koliko-toliko, pa je anemiju teže uočiti. Primetite da nešto nije u redu tek kad počnete da se zamarate sve brže i brže (što u početku pripisujete slabosti od gladi), kad se sve brže i sve lakše zadišete, kad ste konstantno bezvoljni, ukratko, tek kad se prilično razbolite. U redu, ako već po boji tena ne možete da naslutite da imate anemiju, kako možete?

    Anemija znači da imate manje crvenih krvnih zrnaca nego što bi trebalo, to jest, manje hemoglobina, supstance koja prenosi kiseonik. Kada je u organizmu dovoljno hemoglobina, usne, desni i nokti su ružičasto crveni, a ten deluje sveže. Ukoliko imate anemiju, sva vidljiva sluzokoža, posebno ona na očnim kapcima i usnama, biće bledoružičasta.

    Anemija ima i druge simptome. Brzo i često ste umorni, patite od glavobolja, vrtoglavica, lako se zadišete, nemate apetit. Ukoliko posumnjate na anemiju, lako je možete otkriti - jednostavnom analizom krvi u laboratoriji najbližeg doma zdravlja. Tada se stanje može popraviti terapijom preparatima gvožđa i pojačanom ishranom.

    Da do anemije ne bi ni došlo - uvek najbolje rešnje - redovno konsumirajte namirnice koje u sebi imaju gvožđe (osnovni sastojak hemoglobina). To su zeleno lisnato povrće (spanać, brokoli, blitva, kopriva), crveno meso (uz posno crveno meso nećete se ugojiti) i džigerica.

    izvor:zdravlje
    Zdravlje i volja ce pokazati rezultate
  • jedna mala
    Amater
    Amater
    Postovi: 418
    Pridružio se: pre 16 godine

    od jedna mala » pre 16 godine

    Jago bas sam ovih dana po netu trazila tekstove o anemiji sestra ima problem iako ne drzi dijete al zbog velike guzve na poslu nije stizala da jede i nacisto joj opao imunitet i jos gvozdje jako nisko. Cim ne unosimo dosta voca i povrca u organizam nastane haos bez obzira dal smo na dijeti ili nismo gladovanje i ne redovna i ne zdrava ishrana dovode do ovoga.
  • jaga
    Amater
    Amater
    Postovi: 360
    Pridružio se: pre 16 godine

    od jaga » pre 16 godine

    Malena, potpuno se slazem sa tobom.
    Zdravlje i volja ce pokazati rezultate
  • jedna mala
    Amater
    Amater
    Postovi: 418
    Pridružio se: pre 16 godine

    od jedna mala » pre 16 godine

    Malokrvnost - anemija


    Svako duže ili jače krvarenje može dovesti do smanjenja ukupne količine krvi i do gubitka krvnih zrnaca, odnosno do malokrvnosti. Ukoliko je krvarenje jače i ukoliko se češće ponavlja, utoliko je i malokrvnost izraženija. Malokrvnost može nastati i kao posledica raznih oboljenja (akutni reumatizam, dugotrajne stomačne i crevne bolesti), trovanja, crevnih parazita (gliste), gladovanja i loše (jednolične) ishrane, naročito kod dece i kod žena prilikom trudnoće, i, najzad, kao posledica raka. Dosta su česti slučajevi malokrvnosti za vreme puberteta, naročito kod devojčica. Oboljenja organa koji proizvode krvna zrnca dovode takođe do malokrvnosti.

    Kao jedan od čestih uzroka malokrvnosti navodi se nedostatak folne kiseline i vitamina B12. Ove materije nalaze se normalno u našem organizmu, a naročito u samoj krvi. Za vreme trudnoće i dojenja, kao i za vreme nekih akutnih i hroničnih bolesti (oboljenje želuca i creva, alkoholičarska ciroza, hronično trovanje barburatima i nekim drugim lekovima, zloćudni tumori, prevremeno rođena deca, tuberkuloza itd.). Nedostatak folne kiseline dovodi do pojve većeg broja megaloblasta (velikih krvnih zrnaca) u krvi i koštanoj srži, dok broj normalnih crvenih krvnih zrnaca opada a njihov sadržaj postaje sve siromašniji u hemoglobinu, gvožđu.
  • Zabarini
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 11
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: Dijetom do anemije

    od Zabarini » pre 15 godine

    A pro po krvne slike i malokrvnosti,moram da priupisem i ja koju. Naime,vecito sam kuburila sa krvlju :) od malih nogu sam bila a la krech,bleda da ne moze biti belje i bledje. Krvna slika uvek je bila losa. Hemoglobin i gvozdje su bili takvi da niko nije mogao da veruje da ja uopste mogu da hodam. I da se ja,nakon svih tih godina,pa sigurno ima nekih 15 god,nisam uzela u pamet i sama pocela da se raspitujem i zanimam,i dalje bih bila pokretni krech. Poenta je da sam ja dosla do zakljucka da meni mleko i mlecni proizvodi prave dzumbus u organizmu. Jesam ja jela meso,ali ma koliko ga jela i koje god tablete gvozdja pila,krvna slika se ne bi poboljsavala. Evo,vec nekih 5 god ima kako sam potpuno izbacila mleko i mlecne proizvode,ne fale mi uopste,krvna slika mi je nikad bolja,meso pojedem kad se setim,a odlicno mi pomazu heljda,koja je puna gvozdja,kao i solja kakaa dnevno,sa vodom napravljeno,naravno. Ono sto hocu da kazem je da proverite sta vama prija,da proverite kojoj krvnoj grupi pripadate (ima velike veze,bar u mom slucaju),da unosite dosta C vitamina prvenstveno,a potom i druge vitamine (mleko i Ca,generalno,jako lose uticu na krv,a narocito kad su u sklopu sa C vitaminom koji inace pomaze boljem sintetisanju Fe-a) i da pijete sto je moguce vise vode,bar 2-3L,sto je na forumu dosta puta spomenuto.
    Eto,tako,narode dragi,nadam se da sam nekome bar malo pomogla.
    Zabarini
  • lasata
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 3874
    Pridružio se: pre 16 godine

    Re: Dijetom do anemije

    od lasata » pre 15 godine

    Sigurna sam da jesi... Eto ja na primer nisam znala ni za heljdu a ni za kakao... Hvala ti... :)
    "...i svaki put kad budeš komadić sebe dao i svoje snove svetu po vetrovima slao, ličiće jutro na tebe više nego na druge..." Mika Antić
  • Zabarini
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 11
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: Dijetom do anemije

    od Zabarini » pre 15 godine

    Nema na cemu,i svaki put kad se setim i cega god se setim! :)
    Mogu ti reci Las,da su smokve (koje ste mi po malo osporavali zbog kilaze,a i veruj mi smanjila sam ih) veoma dobre i pune gvozdja.
    A,evo,upravo se setih da kazem i to da one koje imaju problema sa anemijom takodje mogu kao ispomoc,tokom menstrualnog ciklusa,da piju po jednu ampulu tot-hema-e dok traje ciklus. Mogu se kupiti na komad u svakoj apoteci.Time se smanjuje dragoceni gupitak hemoglobina.
    I jos jedna stvar: verovatno je vecina vas cula da su spanac,kopriva i ostali zelenisi dobri za krvnu sliku,ali iz iskustva u medicini,znam da je to neznatan ucinak shodno tome da je vrlo nizak postotak Fe-a u tim namirnicama,mada ih,svakako,treba unositi,ali druge dodatne namirnice i suplemente uz to.
    Pa eto,uzdravlje i gvozdjano vam bilo! :)
    Zabarini
  • lasata
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 3874
    Pridružio se: pre 16 godine

    Re: Dijetom do anemije

    od lasata » pre 15 godine

    Za tot-hemu znam i koristila sam je... Odlicna je a jeftina... :)
    "...i svaki put kad budeš komadić sebe dao i svoje snove svetu po vetrovima slao, ličiće jutro na tebe više nego na druge..." Mika Antić
  • Jelena_78
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 9
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: Dijetom do anemije

    od Jelena_78 » pre 14 godine

    lasata napisao:Za tot-hemu znam i koristila sam je... Odlicna je a jeftina... :)


    i groznog ukusa :010: :cry:
    al deluje :)
  • lasata
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 3874
    Pridružio se: pre 16 godine

    Re: Dijetom do anemije

    od lasata » pre 14 godine

    Ima ukus bombona 505 sa crtom... :) Jeste otuzno...
    "...i svaki put kad budeš komadić sebe dao i svoje snove svetu po vetrovima slao, ličiće jutro na tebe više nego na druge..." Mika Antić
  • 314pezos
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 7047
    Pridružio se: pre 15 godine
    Gender:

    Re: Dijetom do anemije

    od 314pezos » pre 14 godine

    što su 505 sa crtom otužne, baš nisu :o
    Slika
    Slika
  • lasata
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 3874
    Pridružio se: pre 16 godine

    Re: Dijetom do anemije

    od lasata » pre 14 godine

    Ma ovo su ampule i nekako su sirupaste i kad sipas u dosta vode pa je bas onako :cry:
    "...i svaki put kad budeš komadić sebe dao i svoje snove svetu po vetrovima slao, ličiće jutro na tebe više nego na druge..." Mika Antić
  • 314pezos
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 7047
    Pridružio se: pre 15 godine
    Gender:

    Re: Dijetom do anemije

    od 314pezos » pre 14 godine

    Ih bre da je svaki lek kao 505 sa crtom, pa svi bi se lečili :D
    Slika
    Slika
  • lasata
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 3874
    Pridružio se: pre 16 godine

    Re: Dijetom do anemije

    od lasata » pre 14 godine

    Probaj jednu ampulu, ne moze da skodi... :)
    "...i svaki put kad budeš komadić sebe dao i svoje snove svetu po vetrovima slao, ličiće jutro na tebe više nego na druge..." Mika Antić
  • 314pezos
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 7047
    Pridružio se: pre 15 godine
    Gender:

    Re: Dijetom do anemije

    od 314pezos » pre 14 godine

    Pa da se navučem na ampule :16:
    Slika
    Slika

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 9 gostiju