Odgovori 190 postova
Atkins PONOVO!!!
  • Sunset

    Atkins PONOVO!!!

    od Sunset » pre 16 godine

    Dragi moji,
    Malo-malo a eto nama novih foumaša koji se reše za sprovodjenje Atkins dijete. Budući da i sama imam (loše) iskustvo sa takvim načinom ishrane, a ne želeći da se stalno ponavljam prenosim vam (bukvalno) deo iz knjige dr. Spearsa (inače autora zona Dijete) o Atkinsu i svim dijetama koje se baziraju na proteinima, a izbacuju ili svode na minimum UH. Obratite pažnju na deo gde Sears govori o posledicama takvih dijeta. Moja iskustvo govori da je to čista istina. Sledi tekst (kurziv je moj):

    U redu, ako su bjelančevine nužne za život - a od viška ugljikohidrata se debljate - zašto onda ne jesti puno bjelančevina i vrlo malo ugljikohidrata? Možda bi vam to pomoglo da se riješite viška tjelesne masnoće?
    Dijete s velikim količinama bjelančevina i malim količinarna ugljikohidrata zapravo su temelj brojnih programa za brzo mršavljenje, bilo da se prodaju u običnim prodavaonicama i ljekarnama ili da se provode pod liječničkim nadzorom.
    Tipično geslo takvih programa: "Jedite koliko god želite bjelančevina i masti, samo smanjite konzumaciju ugljikohidrata."
    Na prvi pogled, takvi programi doimaju se dobrima. Gotovo svi koji se u njih upuste u početku uistinu izgube na težini. Na žalost, te osobe gube pogrešnu tjelesnu masu i to iz pogrešnih bioloških razloga.
    Istina leži u činjenici da dijete za brzo mršavljenje koje preporučuju konzumaciju velikih količina bjelančevina potiču abnormalno metaboličko stanje poznato pod nazivom ketoza. Do njega dolazi kada u jetri imate premalo pohranjenih ugljikohidrata koji ne mogu odgovoriti na zahtjeve tijela i mozga. (Prisjetite se da čak i kad je "puna", jetra može pohraniti tek male količine ugljikohidrata.) Kada se ti pohranjeni ugljikohidrati jednom upotrijebe i istroše, a za to je potrebno manje od dvadeset četiri sata dijete koja preporučuje niske količine ugljikohidrata, tijelo se za dobivanje energije usmjerava na salo. Odlično, kažete - nije li to upravo ono što želim?
    Na žalost, uz dijete koje preporučuju puno bjelančevina, a malo ugljikohidrata, to često nije ono što ćete postići. Kod dijete s niskim količinama ugljikohidrata, keto-genske dijete, u postupku pretvaranja masti u energiju dolazi do kratkoga spoja. Zbog toga vaše stanice proizvode abnormalne kemijske tvari, tzv. ketonska tijela.
    Tijelo od njih nema nikakve koristi. U mahnitim pokušajima nastoji ih se riješiti pojačanim mokrenjem.
    To rezultira gubitkom na težini - isprva - no najvećim dijelom tako se gubi samo voda. Takva dijeta, s puno bjelančevina, zapravo nije ni dotakla veći dio prekomjerne masnoće u vašem tijelu. '
    Dijete koje preporučuju konzumiranje puno bjelančevina i nude brzo mršavljenje, pomažu vam da smanjujete tjelesnu masu, ali ne onu koju želite nego pogrešnu. A ni to nije najgore. Jedete li previše bjelančevina po obroku, razina inzulina u vašem će se tijelu također početi povećavati jer vam tijelo ne želi da krvotokom kola puno suvišnih aminokiselina.
    Kako će djelovati povećane razine inzulina? One sada potpomažu proces pretvaranja viška bjelančevina u masno tkivo.
    Nedavno je otkriveno da ketogenske dijete, u sklopu kojih se konzumiraju velike količine bjelančevina, mogu prouzročiti promjene u masnim stanicama, zbog čega one postaju i deset puta aktivnije u zadržavanju masnoće nego što su bile prije takve dijete. Stoga, kada prekinete takvu dijetu, nastavljate akumulirati masnoće upravo zastrašujućom brzinom. (Takav učinak poznat je pod nazivom "yo-yo efekt".)
    Svaki korak pogoršava situaciju barem dvostruko. Tijelo nije glupo. Kada ga suočite s dijetom s puno bjelančevina i malo ugljikohidrata, ono kaže: "Hej, ja ti baš i nisam pao s kruške. Mozgu su za rad potrebni ugljikohidrati, stoga ću početi trošiti mišićnu masu i velik dio bjelančevina iz mišića pretvoriti u ugljikohidrate." Vi tada možete reći: "Može, nemam ništa protiv gubljenja malo mišićne mase, ako pritom gubim salo." No, prisjetite se: zbog povišenih razina inzulina, masnoće ne gubite ni približno brzo koliko očekujete i na koncu dolazite do platoa nakon kojeg više ne možete smanjivati težinu,
    Zbrojite li sve to, bit će vam posve jasno zašto je više 95% ljudi koji su barem jednom pokušali skidati kilograme s pomoću ketogenskih dijeta, povratili nekadašnju težinu, čak se i dodatno udebljali. Zašto? Jesu li svi koji su iskušali program brzog mršavljenja slabići koji se ne mogu kontrolirati? Ne bih rekao. Riječ je samo o tome da su te njihove dijete s puno bjelančevina i malo ugljikohidrata izazvale trajne promjene u njihovim masnim stanicama, promjene koje praktički jamče buduću pojačanu akumulaciju masnoća.
    Poslednja izmena od Sunset u 15 Feb 2008, 23:13, izmenjeno 1 put ukupno.
  • maneken
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 1
    Pridružio se: pre 16 godine

    od maneken » pre 16 godine

    Postavio bih pitanje u vezi sa Atkins dijetom. Moze li se jesti boranija?
    Inace, ova dijeta je kod mene dala odlicne rezultate.
  • Dragulj Medine
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 23
    Pridružio se: pre 16 godine

    od Dragulj Medine » pre 16 godine

    Ne može se jesti jer sadrži previše ugljenih hidrata
    Kada nas vole oprastaju nam sve nase zlocine. A kada nas ne vole ne oprastaju nam cak ni nase vrline.
  • Atkins za zivot
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 1
    Pridružio se: pre 16 godine

    od Atkins za zivot » pre 16 godine

    Ne bih da pametujem ali ovo je jako los odgovor
    Boranija ima 2.3 grama UH na 100 grama sto je i te kako dozvoljeno kod atkinsa
    U prvoj fazi se smije unositi 20 grama UH dnevno tako da se na mjesto porcije zelene salate moze pojesti 100 grama boranije
    pozdrav

    evo prevod iz knjige atkins for life

    Atkins
    faza privikavanja
    traje 1-2 sedmice
    unos UH 20 grama na dan

    MESO
    sve vrste mesa govedina, teletina, svinjetina, divljac, riba cak i slaninu(u manjim kolicinama)
    Produkti sa nitratom, nitritom i secerom (gotovi produkti) se ne smiju koristiti.

    PERAD
    Sva perad cak i kozica se smije jesti

    MORSKI PLODOVI
    Svi morski plodovi
    (dagnje i jos neke skolljke samo 110 grama dnevno)

    JAJA

    na meko na tvrdo sa spekom sa zacinima sa pesinom i kako god hoces

    SIR
    Svi tvrdi sirevi (sto masnije to manje UH)
    mekani sirevi za mazanje (jes da nemas na sta namazat)
    mozarela, tofu, svicarski sirevi, chedder

    ZACINI svi ali gledaj da nema secera u njima

    BILJNE MASNOCE

    maslinovo,vinovo,orahovo,sesamovo,suncokretovo,repicino ulje

    MASNOCE
    Maslac, majoneza,(slatko vrhnje ili kajmak 3kasike dnevno)
    Ne treba skidati masnocu sa mesa.

    PICE
    voda,mineralna voda soda, voda sa ukusom necega bez kalorija

    Ma ne prevodi mi se ovo sve pijte vodu i ono sto nema kalorija ni ugljenih hidrata

    Dnevno smijes izabrati 3 porcije od sledeceg
    paprika 125 grama
    krastavac125 grama
    crvene rotkvice 100 grama
    paradajz 150 grama
    zelena salata 100 grama
    gljive 75 grana'mladi luk 100 grama
    masline 125 krama
    celer 125 grama (misli se na onaj sa liskama i pruticima)

    Umjesto salate mozes pojesti nesto od sledeceg

    Articoke 125 grama
    sparoge 125 grama
    patlidjan 75 grama
    meso od bambusa 150 grama
    brokula 75 grama
    kupus 100 grama
    karfiol 100 grama
    celer (sad se misli na korijen)150grama
    zukini (tikvice)100 grama
    list od maslacka 60 grama
    Koloraba125 grama
    puriluk (prasa)90 grama
    grasak 90 grama
    bamija 100 grama
    luk 150 grama
    bundeva 100 grama
    sspinat 30 grama
    mladi luk 40 grama
    mohune 100 grama

    Svaki dan mozes pojesti 10-20 maslina
    pola malog avokada
    2-3 kasike frisko iscjedjenog soka od limuna ili lime


    Secer nikakv osim saharina 3 cajne kasike dnevno (ja ni to)
    Po mogucnosti izbaciti kafu ako ne onda ne vise od 2 dnevno



    Znaciovo je bila faza privikavanja i u njoj garantuju 4-8 kg za dvije sedmice

    onda ide faza mrsavljenja

    U fazi mrsavljenja smije se jesti vise UH tako sto se svake sedmice dodaje po 5 grama
    1 sedmica 25
    2 sedmica 30
    i dalje.
    U fazi mrsavljenja bi se trebalo jesti izmedju 40 i 60 grama UH
    Sve zavisi od osobe do odobe
    ako se primjeti da se slabije mrsa onda samo smanjiti UH

    *U ovoj fazi smije se jesti
    vise salade i drugog povrca
    friski sir
    orasasto vece (orasi bademi i ostali)
    bobicasto voce
    cak i 125ml suhog vina (to mu ga dodje da nije slatko valjda) ili185ml piva svijetlog ili 30ml viskija po danu


    Primjer za povecane UH
    40grama badema
    50grama suncokretovih sjmenki
    60grama mladog sira
    180grama jagoda

    ovo sve ima po 5 grama UH

    U ovo fazi gubis 1ipo do 2 sedmicno
    Faza mrsavljenja traje sve dok imas sta da smrsas.
    Kad ostane 2-5 kilograma do zeljene tezine onda se prelazi na fazu finog usavrsavanja

    U toj fazi mozes jesti voce (ali naci tabelu sa UH vrijednostima)
    kruh za cijelim zrnom
    svo povrce i grah, sociva i slicno

    Kazu ako ne lazu da se smije jesti izmedju 45 i 100 grama ugljenih hidrata
    i da svako mora sam za sebe pronaci gdje mu je granica

    Poslije ove faze dolazi faza odrzavanja
    u toj fazi jedes onako kako si naucio u prve tri faze
    U svakom slucaju ima i slatkisa u ovom svemu i smije se pojesti nesto slatko ali ne svaki dan
    i ne svaki put kad nam padne na pamet.

    Atkins savjeti koji stoje ovdje na stranici od dijeta net
    i knjiga koju sam ja procitala ne lice jedno drugom.
    Knjiga je orginal tako da sam :shock:
  • saci
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 21
    Pridružio se: pre 16 godine

    od saci » pre 16 godine

    i ja sam se odlucila pokusati s atkinsom :wink: danas mi je treci dan i super se osjecam :013:
  • Cile78
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 1
    Pridružio se: pre 16 godine

    od Cile78 » pre 16 godine

    E vala i ja sam rasila da probam. Nekada davno sam probala da drzim ovu dijetu i jesam smrsala nekih 5kg. I nisam izdrzala bar jos toliko da skinem, a nije bilo tako tesko. Jedini problem koji sam imala je bilo to sto mi se koza na dlanovima ljustila. Mozda sam premalo vode unosila. Ne znam, ali je to bio razlog da pomislim da je dijeta skroz nezdrava i odustala sam. Sad kada imam 30kg viska i kada nemam jaku volju da izdrzim neke druge dijete ovo mi deluje kao najlaksa dijeta. Sada mi nece smetati ako se ponovi taj problem sa kozom :) Veci problem mi je kilaza. Osim toga, uzela sam da procitam knjigu pa mi stvari sada deluju jasnije i logicnije.
    U svakom slucaju krenula sam, pa se javljam s vremena na vreme da vas izvestim kako ide.
  • saci
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 21
    Pridružio se: pre 16 godine

    od saci » pre 16 godine

    Cile javi kako napredujes :wink:
    ja se super osjecam za sad nemam nikakvih negativnih simptoma :013:
  • Gynger
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 59
    Pridružio se: pre 15 godine

    od Gynger » pre 15 godine

    ja sam uvek pre za brojanje kalorija i smanjenje slatkisa,sokova,i brze hrane...ali kad vidim koliko vas je izgubilo tolike kilograme sa atkinsom....
    moze li neko da mi kaze iskreno koja je zdravija i daje bolje i vidljivije rezultate:
    ova vasa ATKINS ili BROJANJE KALORIJA???
    hvala :009:
    "Ljubav je jedina stvar na svetu kojoj ne treba traziti razloga i objasnjavati je..."
  • andjela
    Amater
    Amater
    Postovi: 325
    Pridružio se: pre 16 godine

    od andjela » pre 15 godine

    Gynger, citaj detaljnije sta su ljudi pisali.
    Atkins i brojanje nemaju veze.
    Neko ko se duze bavi zdravljem i ishranom ili je neko iskusio na svojoj kozi zna da Atkins ne valja.
    Visina: 175cm
    BMI sa 78kg=25,5
    BMI sa 68kg=22.2
  • Gynger
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 59
    Pridružio se: pre 15 godine

    od Gynger » pre 15 godine

    ma znam da su potpuno razlicite dijete ali pitam vas koja je bolja pod tip podrazumevam koja je zdravija i efikasnija?
    a za atkinsovu vidim da se hvale,medjutim moj drug je doktor i rekao mi da od te dijete moze da se dobije giht:od preteranog unosa mesa...
    al eto ja kombinujem moju dijetu sa pravilnom ishranom za svoju krvnu grupu
    "Ljubav je jedina stvar na svetu kojoj ne treba traziti razloga i objasnjavati je..."
  • andjela
    Amater
    Amater
    Postovi: 325
    Pridružio se: pre 16 godine

    od andjela » pre 15 godine

    Nisam videla da dosta ljudi hvali ovu dijetu ( ne racunam nekog ko je drzao par dana), a pogotovo da je zdrava.
    Visina: 175cm
    BMI sa 78kg=25,5
    BMI sa 68kg=22.2
  • Gynger
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 59
    Pridružio se: pre 15 godine

    od Gynger » pre 15 godine

    pa onda to znaci da ti nisi dovoljno citala njihove poruke,dosta njih sa atkinsovom dijetom skine za kratko vreme kilograme
    i ne moras svaku moju rec i znak da shvatas ozbiljno :D :)
    "Ljubav je jedina stvar na svetu kojoj ne treba traziti razloga i objasnjavati je..."
  • andjela
    Amater
    Amater
    Postovi: 325
    Pridružio se: pre 16 godine

    od andjela » pre 15 godine

    Da , vrlo ozbiljno shvatam pitanje kada ga neko postavi pogotovo sa vise znakova pitanja.
    Veruj mi na rec Gynger da sam sve citala ali da bi imao potpunu sliku onda trebas da znas ko je kakva iskustva imao. Ako neko u 3 posta kaze da je prezadovoljan i za 10 dana skinuo 5 kila i posle izvesnog vremena zavrsi u Hitnoj i slicnih iskustava u 90% raznih ljudi onda sa tom dijetom nesto ne valja. Takodje to se desava svuda u svetu jer je dijeta svuda vrlo popularna a lekari konstantno apeluju da se ta dijeta ne primenjuje. Pa onda procitas biografiju g-dina Atkinsa. pa se godinama bavis slicnom tematikom.......Da Gynger , dovoljno citam.
    Visina: 175cm
    BMI sa 78kg=25,5
    BMI sa 68kg=22.2
  • Gynger
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 59
    Pridružio se: pre 15 godine

    od Gynger » pre 15 godine

    izvini al tvoji odgovori su mi nekako delovali kao da ja nemam pojma o cemu pisem al ok tako je izgledalo
    pa sigurno vise citas od mene cim si urednik :) ja sam samo pocetnik ,tj pocetnica :) i tek od kako su mi trigliceridi skocili i mast i secer, a imam nepunih 22 god, resila sam da vam se prikljucim
    izvini ondak :)
    "Ljubav je jedina stvar na svetu kojoj ne treba traziti razloga i objasnjavati je..."
  • andjela
    Amater
    Amater
    Postovi: 325
    Pridružio se: pre 16 godine

    od andjela » pre 15 godine

    Sve je OK, Gynger.
    Samo citaj,citaj,citaj....ima dosta odgovora ovde na pitanja koja ti trebaju.
    Problem koji imas nije banalan i trebas se time ozbiljno pozabaviti.

    Svako jutro na tashte trebalo bi da pojedes par kasika sveze narendanog celera sa (bezmasnim jogurtom,limunom...).

    Da li znas tacno sta su trigliceridi a sta je holesterol (LDL i HDL) i koja je njihova razlika? Da li znas u kojim proporcijama one skacu/padaju?

    Za tvoj problem je najbolji Pritkinov nacin ishrane i brzi hod.

    Sem ishrane, nekretanje , na to zna da utice i stres, neki lekovi itd.
    Ne znam tvoju celokupnu zdravstvenu sliku tako da ne mogu konkretno ni da pricam o tvom stanju.
    Visina: 175cm
    BMI sa 78kg=25,5
    BMI sa 68kg=22.2
Odgovori 190 postova

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 17 gostiju