Dr Johanna Budwig, naucnica, doktor hemije i fizike, biohemicar, hematolog (7 puta nominovana za Nobelovu nagradu), provela je vise od pola svog zivota u objasnjavanju kako se visokonezasicene masne kiseline (poput onih u lanenom ulju), u kombinaciji s kvalitetnim belancevinama (koje omogucuju esencijalnim mastima laksu topljivost) suprotstavljaju nakupljenim toksicnim materijama u svim tkivima.
Masnoce su, vise nego bilo koja druga hranjiva supstanca, vazne u regulaciji metabolizma i proizvodnje energije. Maksimalno dobijanje energije iz hrane ce se umanjiti ukoliko su visokoaktivne prirodne masnoce zamene masnocama koje su dobijene vestackim putem i koje su u komercijalnom procesu proizvodnje oslabile oksidacijom. Takve supstance su glavni uzrok vecine bolesti koje danas poznajemo.
Najvazniji deo ove ishrane sastoji se u izbacivanju iz upotrebe onih masnoca koje se tesko probavljaju, a to su masnoce zivotinjskog porekla, poput margarina, maslaca, mesa i mesnih preradjevina. Na njihovo mesto dolaze masnoce koje su lako probavljive i koje pojacavaju energiju i vitalnost organizma. Masnoce su u ovoj ishrani zastupljene u velikoj meri, ali su uvek u ravnotezi i u skladu sa belancevinama. Vecinu obroka cini sveza, nekuvana hrana, u obliku slate ili u kombinaciji s toplim jelom.
Za dorucak se preporucuje linomel (proizvod koji je kreirala i patentirala dr Budwig, a sastoji se od usitnjenih lanenih semenki, manje kolicine meda i malo mleka u prahu), koji se prekrije sa svezim sezonskim vocem, a na njega se stavi krema od svezeg kravljeg sira, lanenog ulja, malo mleka i meda.
Pre rucka, kao uzina, dozvoljeno je konzumirati sve vrste sireva s rotkvicama, paradajzom, krastavcem. Kao napitak preporucuje se biljni caj od nane, sipka ili sleza zasladjen medom, a povremeno je dozvoljena i soljica crnog caja.
Rucak ne bi smeo biti mesni. Kao predjelo preporucuje se salata od svezeg povrca. Za salatni preliv koristiti samo laneno ulje u kombinaciji sa uljem od bundeve.
Vecera treba biti lagana i treba je konzumirati vrlo rano, oko 18h. Priprema se toplo jelo od pirinca, heljdine kase, zobenih, sojinih ili nekih drugih pahuljica u obliku supa ili variva koja se mogu obogatiti umacima. Uz to se posluzuje sveze voce i namaz od soje,
Od napitaka se preporucuje: casa soka od kiselog kupusa ili surutke pre dorucka, sveze iscedjeni sokovi od povrca i voca. Dozvoljena je mala casa vina, ali treba izbegavati likere.
Masne kiseline iz lanenog ulja u kombinaciji s belancevinama donose organizmu veliku kolicinu energije koja se pokazala kljucnim elementom u lecenju bolesnika od tumora, ateroskleroze, srcanog udara, masne jetre i reumatizma. Najvazniji deo ove dijeti sastoji se od uklanjanja zivotinjskih masnoca iz ishrane.
Uz ovakvu ishranu ova naucnica preporucuje suncanje ili samo boravak na vazduhu, laganu fizicku aktivnost, izbegavanje stresa.
Ovakav pristup samo potvrdjuje da ravnoteza u ishrani dovodi do najboljeg iskoriscavanja energije koja dovodi do raznoteze u organizm.
Osnova teorije o uticaju zasicenih masnih kiselina polazi od prirodnog elektriciteta koji poseduje nase telo, a samim time i sve nase celije. Komercijalni nacin proizvodnje unistava celijsku membranu i narusava prirodni elektricitet. Naime, jezgro celije je pozitivno nabijeno, a omotac ima negativan naboj, a kada se masnoce hemijski tretiraju u toku proizvodnje, unistava se polje elektrona. Onog trena kada su unisteni elektroni, masnoca vise nije aktivna i ne moze da protice kroz kapilarnu mrezu i tada nastaju problemi sa cirkulacijom.
Bez odgovarajuceg metabolizma masnoca u nasem telu ugrozene su nase vitalne funkcije. Ovo se odnosi i na deobu novih celije. Nase telo proizvodi dnevno vise od 500 miliona novih celija.Dr Budwig naglasava da je za nastajanje novih celija neophodan bipolaritet izmedju elektricni pozitivnog jezgra i elektricni negativne celijske membrane koja sadrzi nezasicene masne kiseline. U toku deljenja celija, nova celija mora da sadrzi dovoljno elektrona bogatih nezasicenim masnim kiselinama na povrsini celijske membrane, da bi se deljenje celije obavilo u potpunosti. Kada je taj proces narusen, telo polako pocinje da umire.
U slucajevima karcinoma koristi se uvek sveza mesavina lanenog ulja sa mladim kravljim sirom.
Na 2 kasike sira stavlja se jedna supena kasika ulja i sve se to umuti. Bolesni od karcinoma uzimaju od 6 - 8 kasika, bolesni od hronicnih bolesti 4-8 kasika lanenog ulja (sa sirom) dnevno.
Nadam se da sam uspela da vam, barem donekle, objasnim Budwigov protokol. Deo o elektricnoj provodljivosti, negativnom i pozitivnom naboju nasih celija je meni poprilicno zamrsen i nadam se da sam ga dobro prevela.
Izvor
cancertutor.com
[/u]