Odgovori 7 postova Stranica 1 od 1
Potpuno prirodan caj za mrsavljenje-napravi sam
  • Mini Maus
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 7
    Pridružio se: pre 15 godine

    Potpuno prirodan caj za mrsavljenje-napravi sam

    od Mini Maus » pre 15 godine

    Potpuno prirodan,ELISA caj za mrsavljenje sadrzi kombinaciju sledecih biljaka:
    -Majcina dusica
    -Hajducka trava
    -Kopriva
    -Zalfija
    -Sipurak
    -Kantarion
    -Vilino sito
    Ova kombinacija je idealna za regulisanje metabolizma..PROVERENO.. :05:
    Sto se tice kolicine,ona zavisi od toga koliko dugo nameravate da ga pijete..Na jedan litar idu 2 kesice,tezine 2grama.Po mojoj matematici,za mesec dana cete potrositi 120 grama caja..
    PRIPREMA
    Staviti 2kesice(4grama) caja u 1l vode da provri.Kad provri ostaviti caj da se ohladi.
    PRIMENA
    Dobijeni caj se pije pre i u toku obroka uz dodatak jabukovog sirceta po ukusu
    POZITIVNA ISKUSTVA
    Moj tata ga pije,a i ja sa njim.Odlican je,samo se treba pridrzavati uputstva i piti ga svaki dan.Pored toga sto deluje,ima i odlican ukus..Ne treba ga seceriti.Ko ne voli jabukovo sirce,odlican je i med.
    Uz njega je dovoljno samo malo regulisati ishranu i rezultati ce biti super.
    Srecno svima koji pokusaju sa ovim cajem..svidece vam se...videcete :24: .............. :mahac: :mahac: :mahac:
  • Bobili
    Amater
    Amater
    Postovi: 336
    Pridružio se: pre 15 godine

    od Bobili » pre 15 godine

    Sve ove sastojke imam, brali smo ih po planinama, jedino ne znam za ovo zadnje, vjerovatno ima da se kupi u apoteci...
    Ne bi bilo lose da se to napravi, pogotovo zimi, svakako pijemo caj, pa ili ovaj ili neki drugi,sasvim je svejedno...
    :009:
    Volim te ne zbog toga sta si ti, vec zbog toga sta sam ja kad sam pored tebe...
    ...Que yo siempre la adoré Y que nunca la olvidé,Que mi vida es un desierto, y muero yo de sed
    Y dígale también Que sólo junto a ella puedo respirar...
  • Mini Maus
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 7
    Pridružio se: pre 15 godine

    od Mini Maus » pre 15 godine

    Ja ne znam za taj poslednji...Ja sam kupila gotov caj...Probaj u zdravoj hrani ili biljnoj apoteci...
  • Bobili
    Amater
    Amater
    Postovi: 336
    Pridružio se: pre 15 godine

    od Bobili » pre 15 godine

    Drugi nazivi: .bodic, kravinac, kravijac, krmski koren, protak, pupavac, šikavac, veliko sitoLatinski naziv: carlina acaulis
    Eng - Carline Thistle
    Lekoviti deo biljke: u rano prolece ili jesen za lek se skuplja
    koren. Potrebno ga je naglo sušiti i cuvati na suhom mestu jer je sklon plesni. ..
    Lekovito delovanje:biljka se koristi kao sredstvo za izlucivanje vode, cišcenje creva i izlucivanje mokrace. Uspešno se koristi kao sredstvo za suzbijanje raznih crevnih nametnika. Caj od korena koristi se za ispiranje usta te izvana za lecenje teško zaceIjivih rana i cireva .


    Drugi nazivi: babina duša, babja dušica, bakina dušica, bukovica, vreskovina, vrisak, divlji bosiljak, dušicina, dušicka, materina dušica, materka, tamjanika .
    Latinski naziv: Thymus serpyllum .
    Lekoviti deo biljke: Lekoviti sastojci nalaze se jedino i iskljucivo u listu i cvetu majkine dušice. Treba napomenuti da majkinu dušicu treba brati pažljivo. Ni kako se ne sme cupati, jer se time biljka uništava. Treba odsecati samo gornju polovinu lisnatih grancica u cvetu i to makazama.
    Za zaštitu u vreme epidemija se preporucuje
    svakodnevna upotreba caja od majcine dušice, jer ona ima
    svojstvo da zaustavlja razvoj mnogih patogenih klica, a neke
    i uništava. Ali, ovde treba naglasiti koliko je važno
    pravilno pripremiti caj.
    1. Nikada ne kuvati caj u otvorenom sudu.
    2. Uzeti dovoljnu kolicinu biljke za pripremu caja.
    Majcina dušica sadrži lako isparljive
    lekovite sastojke i kuvanjem u otvorenoj posudi oni ispare,
    te tako pripremljen caj nema lekovita svojstva. Caj pripremljen
    sa nedovoljnom kolicinom biljke takode nema lekovita svojstva.
    Dakle, da napravite dobar caj, uzmite supenu
    kašiku majcine dušice, prelijte sa dvesta grama kljucale
    vode, poklopite i nakon pola sata ocedite, zasladite medom i
    pijte tri do cetiri šolje caja dnevno. Majcinom dušicom
    se takode možete inhalirati što ce dati još bolje
    efekte u terapiji.
    Ovim postižete dva uslova koja daju najbolje
    efekte u iskašljavanju, jer se obezbeduju dobra hidracija
    organizma i vodena para koja sadrži lekovite sastojke majcine
    dušice uspešno razraduje sekret u bronhijama.
    Lekovito delovanje: Ulazi u sastav lekovitih preparata za lecenje disajnih organa,
    organa za varenje... Koristi se kao zacin, konzervans i antisepticko sredstvo
    Majkina dušica je omiljen lek u narodnoj medicini. Kod nas se vekovima upotrebljava, pre svega, kao lek za lecenje organa za varenje. Majkina dušica se daje protiv crevnih parazita, narocito protiv decjih glista...

    Drugi nazivi: hajducica, hajducka trava, kostrijet, ravan, roman, romonika . Latinski naziv: achilea millefolium .
    Engl - Yarrow
    Lekovito delovanje: hajducka travu ili stolisnik cisti i jaca krv i probavne organe. Posebno je korisna za lecenje jetre, slezene, gušterace, žutice, navale krvi u glavu, katara u crevima i želucu, zatim grceva, groznice, lupanja srca, bolova u kstima i ledjima, neredovitih menstruacija, krvavih i zatvorenih šuljeva, nesanice, raznih osipa i cireva.. Caj od stolisnika korisno deluje i leci ispucane ruke, ranjive bradavice majki koje doje, kao i kod lecenja osipa na koži – psorijaze. Kod psorijaze se uz obloge moraju sprovesti i kure cišcenja krvi. Takodje se upotrebljava kod angine pektoris, i to kao caj. Kod nervnih osoba preporucuje se cešce pranje celog tela rashladjenim cajem od stolisnika i to ujutro i uvece. Tople kupke od stolisnika i kamilice ublažuju nervne bolove.
    Smanjuje teškoce kod gihta i reumatizma. Povoljno deluje za lecenje šecerne bolesti, narocito u pocetnom stadijumu. Korisna je i kod prekomjernog krvarenja.
    Stolisnik spada medu lekovita sredstva koja deluju svojim gorkim okusom na sluznicu želuca, pa tako podstice izlucivanje želucanog soka, a samim tim pobuduje apetit.
    Povoljno deluje na resorpciju hrane. Lekoviti preparati sa stolisnikom, odnosno mešavina cajeva, pomažu kod gastritisa, kolitisa, grceva u želucu i crevima. Kalijum, koji je sadržan u stolisniku potpomaže rad bubrega i krvotoka, te tako posredno utice na rad srca, uspešno se koristi i kod ženskih bolesti.



    Drugi nazivi: koprva, kopriva obicna, pasja kupina, pitoma kopriva, žara . Latinski naziv: urtica dioica
    Lekovito delovanje: caj od cele biljke odvaja sluz iz pluca, cisti želudac, jetru i creva, a ujedno je izvrstan lek za lecenje anemije, šuljeva, žutice, malarije i svih drugih groznica, ponajviše mokracom odvaja loše sokove iz tela. Pomešana s drugim biljkama leci cireve na želucu i crevima, cisti krv, pospešuje probavu, srnanjuje uzrujanost i nesanicu. Isto tako, dobar je lek protiv vodene bolesti, gihta (uloga), jetre, bubrega i nesvestice.

    Caj za zeludac i jetru
    Ovaj caj priprema se od citave biljke. U 2 litra vode ostave se tri supene kasike usitnjene
    biljke koprive da stoje 10-12 sati. Nakon toga se ova smesa kuva poklopljena pola sata.
    Kada se ohladi, procedi se i pije triput dnevno pre jela po jednu solju. Ovaj lek odvaja sluz iz pluca, cisti creva, jetru i zeludac.

    Caj za cir u zeludcu i crevima
    Napravi se mesavina od 10 supenih kasika lisca i korena koprive, jedne kasike pelina, dve kasike bokvice i jedne kasike tucanih smrekovih boba. Smesa se stavi u 1 litar crnog vina da se kvasi 12 sati, posle cega se, uz dodatak 3-4 kasike domaceg meda, kuva oko pola sata.
    Poklopljeno stoji dok se ne ohladi. Ovo vino-lek uzima se mlako, po jedna supena kasike pre jela. Pored cira u zelucu i crevima ovo vino pomaze i kod gihta, bubreznih oboljenja i neuroza.

    Za prskanje voca
    Koprivom se mogu suzbijati i lisne vaši – rastvor može svako sam da napravi. U posudu od 10 litara napuni se sveže ubrana kopriva sa stabljikom, može i u fazi cvatnje, ali ne kada dozre i pojavi se seme. Prelije se vodom tako da koprive budu prekrivene 4-5 cm, a kao voda najpoželjnija je kišnica. Ostavi se da stoji jedan dan i noc. Tecnost se proocedi i njome nekoliko puta poprska napadnuto voce i povrce. Koristi se kod manjih napada vaši. Vaši uništava mravlja kiselina koja se nalazi u sveže pripremljenom rastvoru.

    Drugi nazivi: kuš, lekovita slavulja, krstašica, žalfija.
    Latinski naziv: salvia officinalis .
    Eng - Sage
    Lekovito delovanje: naziv ove biljke na latinskom upucuje nas da je smatramo veoma lekovitom - njeno ime, naime, znaci spasonosna i lekovita, kadulja leci promuklost, cisti krv i jaca živce, grije želudac, otklanja vetrove, pomaže kod svake vrsti nahlade, katara i influence.
    Žalfija deluje na cišcenje krvi i time oslobada organizam uzrocnika mnogih bolesti. Ima i protivupalno dejstvo, tako da se toplo preporucuje kod svih zapaljenja, od zapaljenja ždrela, preko unutrašnjih organa, do bešike i vaginalnih upala.kadulja je u stanju da reguliše i znojenje, odnosno da ga dovede na pravu meru: kada se znojite od slabosti posle gripa ili zapaljenja pluca kadulja taj problem rešava za par dana. Vrlo je stimulativna i podiže tonus. Leci takode i obolele od reumatizma i, receno modernim recnikom, antibiotik je širokog spektra. Za period puberteta i menopauze ona je upravo biljka izbora, jer je nežan ali efikasan hormonalni regulator Izvrstan je lek za cišcenje jetre, za bolesti bubrega i protiv nocnog znojenja. Ako uberete sveže listove kadulje i protrljate njima predeo oko zuba, desni, ucinicete ih zdravijim i cvršcim.

    Caj spremite od jedne kašike na šolju vode. Preliti suvo lišce kljucalom vodom i pustiti da stoji pola sata. Pije se po jedna kafena šoljica tri puta dnevno. Ako imate neuredan menstrualni ciklus, pijte ovaj caj u navedenim kolicinama 21 dan, izmedu menstruacija. Za grgljanje ili vaginalno ispiranje, jedna pregršt ove biljke kuva se u litru vode 10 minuta.

    Vino od kadulje, koje se dobija kada se prstovet kadulje provri u šolji dobrog crnog vina, jaca rekonvalescente. U sezoni gripa, udišite paru nad posudom u kojoj se kuvaju žalfija, majcina dušica, lavanda i ruzmarin, a posle inhalacije iskoristiti tecnost za kupku.



    Drugi nazivi: nar, pitomi šipak, kalinka, zrnata jabuka.
    Latinski naziv: punica granatum
    Eng - Pomegranate

    Lekovito delovanje: šipak se veoma ceni kao dobar lek protiv trakavice, proliva i grceva u trbuhu. Pomešan s drugim biljkama koristi se u lecenju mnogih bolesti.


    --------------------------------------------------------------------------------
    Drugi nazivi: bogorodicina trava, gospin cvet, gorac, strašno zelje. Latinski naziv: hypericum perforatum .
    Eng - St Johns Wort

    Lekovita svojstva: Kantarion se koristi kao antidepresiv, sedativ, antibiotik, koristi se spolja i iznutra. Aktivna supstanca je hiperflorin. Ekstrakt kantariona povisuje koncentraciju neurotransmitera seratonina i noradrenalina na sinapsama. Kantarionovo ulje (Oleum hyperici) je naširoko poznato i koristi se za ublažavanje i lečenje opekotina. Dobija se prelivanjem (maceracijom) svežih cvetova kantariona maslinovim uljem.

    - Antidepresivno dejstvo je poznavao već u srednjem veku Paracelzus, a školska medicina ga je 70-tih godina prošlog veka potvrdila. Kaže se da kantarion koji cveta u sred leta skuplja sunčeve zrake da bi ih ljudima dao za vreme tamnih meseci.
    Poslednja izmena od Bobili u 22 Aug 2008, 21:34, izmenjeno 3 puta ukupno.
    Volim te ne zbog toga sta si ti, vec zbog toga sta sam ja kad sam pored tebe...
    ...Que yo siempre la adoré Y que nunca la olvidé,Que mi vida es un desierto, y muero yo de sed
    Y dígale también Que sólo junto a ella puedo respirar...
  • Bobili
    Amater
    Amater
    Postovi: 336
    Pridružio se: pre 15 godine

    od Bobili » pre 15 godine

    Ja sam stavila sve ljekovita svojstva ovih biljka, pa ako je previse, molim urednike da izbrisu, a valjalo bi da znamo sta u ovome receptu za sta sluzi?
    :009:
    Volim te ne zbog toga sta si ti, vec zbog toga sta sam ja kad sam pored tebe...
    ...Que yo siempre la adoré Y que nunca la olvidé,Que mi vida es un desierto, y muero yo de sed
    Y dígale también Que sólo junto a ella puedo respirar...
  • Mini Maus
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 7
    Pridružio se: pre 15 godine

    od Mini Maus » pre 15 godine

    Super sto si ovo postavila...Svaka cast... :24:
  • lillaa83
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 1
    Pridružio se: pre 13 godine

    Re: Potpuno prirodan caj za mrsavljenje-napravi sam

    od lillaa83 » pre 13 godine

    Koristila bih ovaj caj,nasla sam u apoteci sastojke za caj,pa me interesuje ako bih sama sve mesala koja kolicina svakog od sastojaka ide u mesavinu i koliko grama ide na litar vode.Mislim da je taj Elisa caj skup,Mini Maus ako mozes napisi mi koliko si ga dugo pila i kakvi su bili rezultati,i ako si slucajno posle sama mesala caj napisi koliko cega stavljas i kako si ga pila.
Odgovori 7 postova Stranica 1 od 1

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 16 gostiju