od 314pezos » pre 15 godine
Vino - korisnost u ishrani
Autor: doc dr Maja Nikolić 25.12.2007
Vino je alkoholno piće svojstvene arome i boje, dobijeno procesom fermentacije soka, najčešće od grožđa, pod uticajem gljivice Saccharomyces ellpsoideus, u uslovima bez prisutnosti kiseonika pri temperaturi od oko 30° C uz 25 % šećera.
Najstariji arheološki nalaz vina potiče iz Irana, gde je u amfori iz 5500. godine pre n.e. nađen talog sa ostatkom vinske kiseline i tanina, dok fosilni nalazi pokazuju da je vinova loza rasla već u tercijaru, milione godina pre čoveka. Lekovitost i antiseptička svojstva vina bila su poznata još u davnim vremenima. Vino je piće, hrana, antiseptik i regulator mnogih procesa u organizmu Hipokrat je preporučivao posebne vrste vina za groznicu i kao diuretik. Francuski doktori napisali su najranije poznatu štampanu knjigu o vinu oko 1410 g.
Uz vitamine i minerale koji pomažu boljem funkcionisanju organizma, vino ima i hranjive sastojke, šećer (dekstroza!), glicerol, proteine i alkohol. Od vitamina su prisutni: A, B i C, kao i 13 minerala. Crno je vino bogatije hranljivim sastojcima nego belo, a belo ima nešto više riboflavina (B2 vitamina) od crnoga. Vitamin B je u vinu stabilan i ne nestaje starenjem vina.
Sadržaj alkohola u većini vina je umeren (10-15 zapreminskih %)
Pozitivni sastojci vina su:
povoljan odnos i sastav organskih kiselina (0,35 do 1,4 % vinske, jabukove, oksalatne, ugljene i dr.);
materije ukusa i mirisa (1 - 5 promila);
taninske materije (od 0,7 - 7 promila);
mineralne materije (1,3 - 4 promila);
neprevrelih šećera (3 do 15%
vitamin C i B-kompleksa.
Vino ima nižu energetsku vrednost (belo vino srednjeg kvaliteta iznosi 68 kcal u 100 g).
Vino, stono belo, sastav100 g
Hranljive materije Merna jedinica
Energetska vrednost 68 kcal / 284kJ
Ukupno belančevina 0,10 g
Ukupno ugljenih hidrata 0,80 g
Dijetna vlakna 0 g
Ukupno masti 0 g
Holesterol 0 mg
* Izvor podataka: USDA National Nutrient Database for standard Reference, Release 16 (July 2003)
Vino je odlično za vreme jela, jer svojom kiselinom dostiže nivo kiseline želudačnog soka i tako dopridonosi boljem varenju. Alkohol u umerenim količinama stimuliše varenje, rad srca, cirkulaciju i stoga mnogi nutricionisti preporučuju vino kao važan sastojak ishrane.
Umerenom potrošnjom smatra se 70 g etanola (ili 1 l slaboalkoholnog vina) nedeljno, što odgovara 1 dl vina dnevno. Neki smatraju da se umerenom potrošnjom može smatrati i dvostruko veća količina konzumiranog vina (1 dl uz ručak i isto toliko uz večeru).
Na području Meiditerana, gde se crno vino pije razređeno s vodom – bevanda, ukupna smrtnost i smrtnost izazvana kardiovaskularnim oboljenjima manja je nego na područjima gde se vina ne konzumiraju.
Uticaj vina na zdravlje
Najzaslužnijima za zdravstvene učinke vina smatraju se - polifenoli, osobito resveratrol, organska jedinjenja koja spadaju u antioksidanse. Dokazano je da je resveratrol, kao prirodni sastojak voća (dud, kikiriki), grožđa i vina, i do 10 puta prisutniji u crnom (oko 5 mg/l) u odnosu na bela vina, odgovoran za redukciju rizika raznovrsnih oboljenja, a najviše kardiovaskularnih. Crno vino sadrži i druge fenole – flavonoidi (oko 100 mg/l). Polifenoli uništavaju štetne substance, slobodne radikale, koji mogu uzrokovati tumore. Oni čuvaju prohodnost arterija i tako smanjuju rizik od bolesti srca.
Osim što je poznato da 20-30 g alkohola/ dnevno može smanjiti rizik od srčanog udara za 40 %, način delovanja alkohola iz vina (i ostalih pića) i resveratrola bitno se razlikuju. Alkohol sprečava stvaranje ugrušaka u krvi, resveratrol deluje na nivou ćelije sprečavajući njeno propadanje usled procesa oksidacije. Upotreba vina znatno umanjuje mogućnost nastanka karcinoma, povoljno deluje na povećanje korisne frakcije holesterola (HDL), a smanjuje nivo LDL holesterola, uzročnika bolesti srca i krvnih sudova, snaižava krvni pritisak, u malim količinama smanjuje mogućnost stvaranja kamenaca, dok u velikim količinama ometa apsorpciju kalcijuma.
Svako vino ima posebne osobine koje dopunjuju ukus pojedinih jela kod pripreme ili kao piće. Postoje određena pravila o tome koje je vino najbolje uz pojedino jelo, pa o tome vodite računa prilikom kupovine. Osim što je važna boja vina, moraju biti čista i bez oporog okusa.
Važna je i temperatura čuvanja vina. Crvena (crna) vina poslužuju se na temperaturi 18-20°C, bela na 10-12°C, a šampanjac na 5-6°C.
Ako ste ljubitelj belog vina, a hteli biste od njega imati koristi za zdravlje kao kod ljudi koji piju crno vino, francuski naučnici su proizveli novo vino - Paradoxe Blanc, bogato polifenolima koji mogu pomoći u sprečavanju bolesti srca."Polifenoli se skupljaju u koži grožđa, a njihov visok % dobija se uglavom pri preradi crnog vina", piše New Scientist. Naučnici iz Montpellieru, u Francuskoj, stvorili su belo vino od grožđa s velikim učešćem polifenola, ali tako da ono ima sve poznate dobre strane crnog vina. Vino Paradoxe Blanc dobilo je ime po tzv. francuskom paradoksu - činjenici da u toj zemlji ima malo srčanih bolesti bez obzira na obilnu ishranu. Vino je stvoreno prvenstveno za osobe s dijabetesom tipa 1, čiji organizam ne može uništiti slobodne radikale. Ispitivanja vina pokazala su da 1 ili 2 čaše vina dnevno obnavljaju nivo antioksidanata kod dijabetičara.
Vino i hrana
Ukusi su različiti pa je i kombinovanje vina i hrane lični izbor. Generalno, svaka osoba bi trebala da odluči koja kombinacija za njega ima najbolji ukus i ne bi trebalo da se puno brine o tome šta će drugi reći.To može biti prilično teško kada je u pitanju osoba koja se tek počinje uživati u u čarima vina, stoga će vam možda sledeće smernice biti od pomoći.
Uz hladna predjela - lagana bela vina i rose vina
Uz aperitiv - belo suvo ili suvo penušavo
Uz školjkaše - suva pjenušava ili mlada bela vina
Uz kuvanu ribu - lagana bela vina
Uz prženu ribu - punija bela vina
Uz pečenu ribu, osobito plavu ribu - crna vina
Uz predjelo od ribe - belo suvo
Uz predjelo od pršute - roze ili lako crveno
Uz čorbe - belo suvo, mladi roze ili lako crveno
Uz riblju čorbu - roze ili crveno
Uz kuvano meso - crveno stono
Uz teletinu i živinu - bela i rose vina
Uz tamna mesa - crna vina i punija bela vina
Uz pečeno meso ili divljač - crveno, dugo odležalo
Uz pikantna jela - suva bela i crna vina
Uz sireve - bela suva vina i crna dugo čuvana (odležana) vina
Uz kolače - polusuva penušava, aromatična polusuva i slatka vina.
Kao i prilikom planiranja jelovnika kada polazite od lakših ka težim ukusima, tako i sa vinima polazite od svetlijih ka tamnijim. Pa tako Champagne ide jako dobro sa zakuskama ili predjelima, ali i uz slatkiše. Belo vino se obično služi sa salatama i laganim jelima, uz ribu i riblju čorbu, dok crno vino odlično ide uz govedinu, jagnjetinu, svinjetinu, pačetinu, guščetinu, ćuretinu, roštilj, divljač ili divlju perad i jakim umacima. Zapravo , teška ili kompleksna vina je bolje sačuvati za glavni obrok.
Vino i sir
Vino i sir imaju jako dugu istoriju, spominju se čak i u Odiseji! Kao i većina odluka koje se tiču vina i kombinacija vina i sira je čisto lična, ali postoje neke kombinacije koje su prirodno zadovoljavajuće za većinu potrošača. Najčešće se kombinuje crno vino sa tvrdim sirom ,a belo sa mladima sirevima
Vino i piletina
Izbor vina u mnogome zavisi od toga kako se meso priprema. Belo meso ili dinstana ćuretina zahtevaju belo vino, dok pečena piletina ili ćuretina zahtevaju crno vino. Ukoliko pripremate piletinu na jednostavan način bez mnogo soseva i nadjeva onda je uz nju najbolje servirati laka vina kao što su Champagne ili Suvi Rizling .
Vino i jela sa roštilja
Najbolja preporuka za jela sa roštilja je Rioja. Radi se vinu srednje jačine koje je pikantnog i voćnog ukusa. Ova vina uglavnom imaju laku i svežu aromu koja potiče od njihovih tempranillo grožđa (vrsta grožđa koje se uzgaja u Španiji, a naziv potiče od činjenice da se bere ranije u odnosu na većinu crng grožđa, te otuda tempranillo-rano) te se stoga odlično kombinuju sa različitim vrstama mesa.
Crni Riojas se servira na 16.1 -17.7 oC. U slučaju da je spoljna temperatura visoka, potrebno je pre serviranja ohladiti flašu nekoliko minuta u frižideru. Ukoliko crno vino servirate previše toplo ono će imati ukus alkohola i izgubiće veći deo svoje arome.
Drugo vino koje dobro ide uz meso sa roštilja je Baco Noir. Ovo vino je složenog ukusa te se može prepoznati po svojoj pikantnosti i teksturi, dok njegovo konzumiranje ostavlja efekat „ružičastih usta“.
Ukoliko pripremate morsku ribu i servirate salate, probajte Chablis, Chardonnay iz oblasti Chablis u Francuskoj.
Ukoliko imate goste koji i nisu neki ljubitelji vina, najbolji odgovor za njih je Sangria, svež, voćni punč, koji je zapravo kombinacija crnog vina, brandija, voćai leda.
Vino i jagnjetina
Pinot Noir je vino koje sa svojom aromom jagode najbolje ide uz jagnjetinu. Burgundy je pinot noir napravljen u Francuskoj. Ako u pripremanju jagnjetine koristite jake začine onda je bolje da uz jelo servirate Merlot ili Cabernet Sauvignon.
Vino i pizza
Uz picu najbolje ide crno vino,a neka od najboljih su Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Chianti, Merlot , Rioja.
Vino i čokolada
Vina koja najbolje idu uz čokoladu su Merlot, Cabernet,Rizling i Port. Mlečne i crne čokolade se jako dobro slažu sa čileanskim Cabernet, dok se Mediteranska desertna vina kao što su šeri, madeira, marsala odlično slažu sa švajcarskim mlečnim čokoladama.
Kalorije u vinu
U hemijski sastav vina ulazi oko 85% vode, 12% etil alkohola, određeni broj kiselina, šećer i ugljeni hidrati, alkohol, aldehidi, ketoni, enzimi, razni vitamini, minerali i druge supstance koje još nisu otkrivene.U vinu postoji oko 300 različitih sastojaka koji su do sada otkriveni. Većina sastojaka vina otkrivena je od 1956.god kada je došlo do poboljšanja modernih hemijskih tehnologija.
Iako vino ne sadrži masti ili holesterol,ono sadrži kalorije koje potiču od ugljenih hidrata. Tačan sadržaj kalorija bilo kog vina zavisi u potpunosti od nivoa šećera i alkohola koji se u njemu nalazi.
U jednoj čaši vina nalazi se oko 80 kalorija. Kalorije u čaši vina dolaze isključivo od alkohola koje se nalzi u vinu.U vinu se nalaze vrlo male količine proteina,0 grama masti i 0.0 grama zasićenih masti, oko 3 grama „ekvivalenata ugljenih hidrata“, 9 mg kalcijuma, 3 mg gvožđa i 5 g natrijuma.
Naveden je sadržaj kalorija u nekim vinima i vinskim proizvodima:
0,14 l vina: 100 kalorija
0.14 l „Lite“ vino: 120 kalorija
0.34 l Vino Spritzer: 120 kalorija
0.34 l vino Cooler : 215 kalorija
Radi poređenja sa ostalim alkoholnim pićima, sadržaj kalorija:
0.34 l limenke piva: 146 kalorija
0.07 l doze ruma/votke/itd: ~100 ~ 120 kalorija
Kada su u pitanju mešana pića iznos kalorija je veći zato što ona obuhvataju višestruke doze, šlag ili voće.
