Odgovori 2 postova Stranica 1 od 1
TIKVICE a naročito kada se jedu sveže
  • Debeliccka
    Profesionalac
    Profesionalac
    Postovi: 1914
    Pridružio se: pre 11 godine

    TIKVICE a naročito kada se jedu sveže

    od Debeliccka » pre 8 godine

    Jeste da mi je pomalo mrsko, ali ne mogu da odolim a da ne napišem hvalospev jednoj namirnici – tačnije, dugujem joj to jer ona meni umnogome ulepšava život.... pa računam, mogla bih i ja da učinim nešto za nju, ne košta ništa...
    Želim da napišem preporuku za TIKVICE-sve vrste i oblici naravno, ravnopravno...
    Ništa novo... svima je poznato da su jedno lepo, zdravo, izuzetno niskokalorično a istovremeno ukusno povrće. Ljudi ih prave i kao pohovane ali ja lično ne volim bilo šta da se pohuje tako da tikvice nikad u životu nisam pohovala. Pohovanje im dodaje kalorijsku vrednost odnosno uvećava je više od 10 puta :evil: a umesto tih silnih kalorija iz pohovanja ja bih uvek radije dodala meso ili sir ili jaja i to je moj životni moto :skakutalo: ..... (sirove tikvice imaju manje od 20 kcal / 100 grama dok pohovane dobiju recimo 200 kcal a verovatno i više.. to bi bolje znali poznavaoci kcal-orijske dimenzije ishrane, jer ja tom aspektu pristupam samo odokativno i onako po logici, a bez obračuna i proračuna). Elem, osim pohovanja, ljudi ih sole da bi otpustile vodu (nakon što odstoje takve posoljene pa ih iscede) pa ih onda prave na razne načine. Ja i taj deo u 95% slučajeva preskočim jer mi njihova vodenost ne smeta. Pečem ih u rerni u tankim kriškama i posle koristim kao prilog uz sve obroke i sve namirnice (tople ili hladne), pouljim malo pre pečenja i pospem raznim začinima itd... Znamo svi i za punjene na ovaj ili onaj način, za krem čorbe, supe, itd... Npr, pre neki dan sam bila kod mojih, bio je Jovanjdan i postili smo... u rerni smo pekli skušu i iskoristili smo priliku da ubacimo i kriške tikvica da se ispeku kao krompir (fantastično), a da ne pričam da sam kao salatu (između drugih salata) jela sveže tikvice uz to... Inače, kad god imam priliku dodajem ih u tepsiju / đuveč (posudu)- šta god, pored mesa u krupnim kriškama da se peku u rerni kao prilog tom mesu. Naravno njihova kora je jako zdrava, tako da ako imate domaće ne gulite ih ni u ludilu, samo ih dobro operite. Ja i kupovne ne gulim baš uvek, ako su mlade (računam, kad možemo da ne gulimo paradajz, trešnju, malinu... a sve se prska, neću da gulim ni tikvice ako su mlade i lepe :neznalica: :) ). Naravno ni krastavac ni slučajno ne gulim ako je domaći.

    Ono o čemu ja želim da pričam i gde se smatram Tikvicinim dužnikom je da preporučim svima onima koji nisu imali priliku da je upoznaju kao namirnicu koja se konzumira sirova, u bezbroj kombinacija i bezbroj načina, jer mislim da su takvi mnogo propustili. Dakle, ljubitelji hrane, na dijetama ili bez dijeta, preporučujem vam od srca da date Tikvici priliku da je upoznate kao svežu namirnicu, zavolite i iskoristite do maksimuma. To je jedno zdravo, jako jeftino a istovremeno jako niskokalorično povrće. To je takav Božiji dar da je greota da se ne iskoristi sada kada mu je sezona a tako je jeftina povrćka. Za razliku od tretmana sa konzumiranjem voća po ceo dan npr (kao što se radi na vitaminskom danu na UN dijeti), ovo povrće bez obzira što je tako ,,prazno,, (naravno samo prividno prazno jer je nutritivno kvalitetno, samo je kalorijski prazno) u stvari može lepo da napuni želudac, da neki prijatni osećaj u istom i da ne ,,grebe,, i ne ,,ište,, još hrane. Naravno, nema potrebe jesti samo tikvice nego one treba da budu prilog nekom glavnom jelu (nekom proteinu npr) u glavnom obroku a mogu da budu samostalne u užinama i mini obrocima. Lepo se druže u bezbroj kombinacija i odlične su glumice (kao što to neko negde već reče a ja citiram), mogu da glume šta god hoćete (no na glumu ću se kasnije vratiti, kao i na nutritivna svojstva).

    Ja sam ovih dana imala vremena da se igram sa tikvicama po ceo dan takoreći (što ne znači da za tikvice treba bogzna kakvo vreme, naprotiv) tj eksperimentisala sam sa njima na razne načine i to za doručak, ručak i večeru i za 4 dana uspela da ih jedem, sveže, u 15 varijanti maltene.... Naravno, nije mi bilo prvi put, nego sam ovih dana bila specijalno posvećena tikvicama, kao nikad pre i otud tikvice tri puta dnevno.

    Ja ih najčešće isečem na listiće (spravicom za guljenje krastavca ili krompira) ali sasvim je ok i tanko sečenje nožem na dasci ili na kockice jer kad su mlade i lepe možete svakako da ih jedete. Ko koristi blender tj ko ga ima tj neki secko.. može da koristi i te ,,napredne,, tehnologije.

    NAPOMENA br 1:
    Kod mladih tikvica, nemojte slučajno da bežite od semena, nema potrebe da ga odstranjujete, lepo je i ukusno i nikakvu pod milim Bogom manu nema.

    EKSTREMNO VAŽNA NAPOMENA br 2:
    svi vi koji ste na dijetama ili jednostavno vodite računa o količinama hrane, molim vas nemojte ni slučajno da se plašite tikvica pa prema tome napravite sebi (ili sebi i dragim bićima) ogrooomnu količinu (imajte na umu da 1kg tikvica ima manje od 200kcal) prema tome...... planirajte veliku količinu po obroku, nećete se pokajati. Vi koji ste na vitaminskim danima na UN dijeti i slično, računajte da možete da ih tamanite neograničeno. A i bez tog vitaminskog dana, eto priloga i salate za sve ostale dane...

    Elem, tako isečene na listiće (ili na šta god hoćete, ali ja npr volim te listiće) – sveže tikvice- kako drugačije jer o njima je ovde reč:
    - Možete da ubacite u bilo koju drugu salatu (uz krastavac, luk, paradajz, šta god....) koju ćete začiniti uobičajeno (ulje, sirće ili limun ili senf, začinsko bilje ... da, začinsko bilje i tikvice se takođe lepo vole, a vole se i sa kurkumom i čim god hoćete.
    - Možete da te listiće ili bilo koje oblike koristite umesto testenine (glume testeninu ali taaaako dobro i na taaaako zdrav način da nemate pojma :D ) i prelijete prilogom kakav volite (meso- što da ne, neki bolonjeze npr ili šta ko voli)... Postoji bezbroj recepata gde se ove sečene tikvice (listići ili tračice) kratko obare, ili se recimo cela tikvica kratko obari pa onda seče na ove ,,rezance,, ali verujte mi, provereno, sveže su sasvim lepe i nema potrebe da gubite vreme na ovo ,,barenje,, i dodatne korake u pripremi jela (i dobićete jelo od pet minuta a prste da poližete). Da ne govorimo o tome da su sveže zdravije. Uostalom, kada ih umešate ili prelijete drugim toplim jelom i one će biti toplo jelo - tako da dobijate toplo jelo ,,na kašiku,,.
    - Možete da ih ,,usosite,, bilo kojim omiljenim sosom tj prelivom (ja pravim ponekad onaj moj famozni od jogurta, senfa, karija, travčica, bibera)... pa da dodate koji god protein želite (sir malo ili mnogo zavisno od toga želite li glavni obrok ili samo da prezalogajite.. meso, riba, tunjevina, jaje....šta god.. na kraju krajeva i krompir ili tako nešto za one koji su na UN dijeti npr i glupi skrobni im je dan...zamalo da zaboravim ove skrobove jer im nisam sklona, ja sam rođeni Povrtni Proteinac hehe).... Da ne govorim o tome da možete da im dodajete druge vrste povrća, šta već imate i želite da jedete.....

    Poenta je da ih jedete sveže jer je tako veoma zdravo (mlade tikvice, ne duže od 12 cm recimo imaju maksimum svojih nutritivnih i kulinarskih kvaliteta) i jednostavno i brzo za pripremu..
    1. kao jednostavnu laganu salatu (kao što bi paradajz ili krastavac i slično ili zajedno sa njima)
    2. kao jelo od povrća - kojem ćete dodati šta god konkretno što treba da vam bude nosilac obroka... proteini ili skrob... dakle kao prilog bilo kojem jelu odnosno kao deo bilo kojeg jela.
    3. kao zapreminskog (vele)majstora koji će lepo da vam napuni stomak i zasiti vas (samostalno kao užina ili kao deo ,,pravog,, glavnog obroka uz nešto konkretnije (proteinsko ili skobno eto ako baš moram da reklamiram skrob, ja od svih ljudi, hehe...)
    4. da ih iskoristite maksimalno u letnjoj ishrani a posebno vi koji ste na Un dijeti – možete dakle slobodno, kao što već spomenuh gore, da ih jedete nemilice na vitaminski dan (kao i bilo koji drugi) i začinite npr senfom, limunovim sokom... napravite ogromnu činiju, dodate šta god volite da bi bile ukusne
    5. svakako da ih začinite sa malo nekog pametnog ulja (ili više) kao što se začinjava svaka salata ili jelo sa povrćem.... One su blagog ukusa (i zbog toga možda nekome nezanimljive) ali treba sebi da date priliku da ih upoznate i da ih učinite voljenim jer one to mogu biti i svakako to zaslužuju!
    6. U svakom slučaju eksperimentišite i probajte sve što vam padne na pamet, jer one uz sve idu.... probajte da ih smešate, smuljate, zamažete, usosite, podvalite, proturite, prokrijumčarite... sa čim god vam padne na pamet (salate, variva, čorbe, pite, kišovi, musake ovo ono....), pravite ogromne količine, doterujte i štimajte krajnji rezultat po ukusu...

    NAPOMENA br.3
    Ako su ukućani konzervativni i neskloni da jedu druga ,,povrća,, osim paradajza, krastavca i krompira, slobodno im podvalite tikvice u bilo kojem lepo spremljenom obroku i neće ni primetiti (ili će primetiti da je jelo izvanredno a neće imati pojma kako vam je to pošlo za rukom) - oduševiće se vašim jelom. Probajte da ih prevarite, ne košta ništa!

    Glumice...
    Glume krompir, špagete.... lazanje, materijal za musaku, pitu, punjenje... za sataraše i đuveče, a mogu i da se ubacuju u slatka jela (no to ja nisam radila, ali možete da pitate internet jer zasigurno znam da to ljudi rade), koriste ih obavezno i u šejkovima.... (ja ne pijem šejkove pa nisam imala čast).... Moja sestra npr non stop pravi krem supe od tikvica... Možete da ih ubacujete u sastav za razne šnicle, ćufte i slično... (ovo sve nabrojano je iskočilo iz moje teme koja je primarno posvećena svežim tikvicama jer znam da ima mnogo ljudi koji ih ne koriste na takav način, ali eto, da spomenem...)

    Primeri ponovo: jela sam ih ovih dana (sveže)
    - U salati uz paradajz, krastavac i kuvana jaja (sve u jednoj činiji)
    - Kao prilog (sa uljem, limunom i začinskim biljem plus kurkumom) uz skušu i pečene tikvice
    - Prelivene sa malo jogurta i dodatim mladim kozjim sirom kao doručak jutros
    - Sa dodatim sosom od jogurta i senfa koji sam gore spominjala
    - Sa šniclama od mlevenog mesa
    - Itd....
    (i opet ću i opet ću robovati neću!)

    Napomena br.4:
    Jako će se radovati i vaša probava i creva i zahvaljivaće vam se!

    Nutritivna svojstva:
    Energetska vrednost u 100 g tikvica sa korom je 16 kcal/100 g. Od toga tikvice sadrže 3,4% ugljenih hidrata, 1,2 % proteina i 0,2% masti. Tikvice sadrže minerale (u nešto manjim količinama): magnezijum, fosfor, bakar, gvožđe, cink, kalcijum. Odličan su izvor C vitamina, a u manjoj količini sadrže vitamine B kompleksa – tiamin, riboflavin, niacin, pantotensku kiselinu, folnu kiselinu, piridoksin, a takođe sadrže i vitamin K.
    Tikvice su idealne za redukcionu dijetu, jer sadrže dosta vode i dijetnih vlakana.
    Zbog velikog sadržaja dijetnih vlakna, pogodne su i za dijetu kod povišenog holesterola i triglicerida. Dijabetičari bi trebalo što češće da ih imaju na jelovniku, jer tikvice s jedne strane nemaju ugljenih hidrata, a sa druge strane smanjuju resorpcijiu glukoze. Kalcijum i magnezijum deluju na sniženje krvnog pritiska. Svojim delovanjem na regulaciju masti i šećera deluju preventivno na pojavu ateroskleroze, srčanog i moždanog udara. Fitonutrijenti deluju antikancerogeno, jer sprečavaju mutaciju ćelija.
    Iako su danas dostupne tokom cele godine, tikvice su najbolje u sezoni od meseca maja do avgusta.
    Prilikom kupovine izaberite one sa sjajnom i neoštećenom korom čija težina odgovara njihovoj količini. Isto tako kore ne sme biti pretvrda, jer u tom slučaju reč je o prezrelom povrću. Čuvajte ih u frižederu, neoprane u plastičnoj kesi, do 7 dana. Takođe je moguće zamrznuti, ali će njihova struktura nakon odmrzavanja biti puno mekanija. Pre zamrzavanja, isečene tikvice potrebno je blanširati u kipućoj vodi oko 2 minuta.
    Zbog svog neutralnog ukusa tikvice se mogu pripremati s različitim namirnicama, na različite načine, sirove ili termičke obrađene.



    Pozdrav od mene i tikvica! :pivo: :mahalo:
    Navalite narode! Zašto samo ja da uživam sa malo truda i za male pare?!
    Slika

    5.11.2012.-74kg, 6.12.2012-67kg, 2.2.2013-62kg, 25.3.2013.-60kg, 6.5.2013.-59kg, 8.6.2013.-58kg, polovina juna 2013 - 57kg i posle toga 57kg sa povremenih 58kg na kratko...
  • Tebi_Za_Ljubav
    Još malo pa profi
    Još malo pa profi
    Postovi: 744
    Pridružio se: pre 9 godine

    Re: TIKVICE a naročito kada se jedu sveže

    od Tebi_Za_Ljubav » pre 7 godine

    Fenomenalan tekst :) Kada ih ima ja ih smatram da su normalan sastojak ručka i večere kao i luk. :)
    Obožavala sam ih pohovane. Sada ih pečem na "gril" samo da omekane. Solim ih naknadno jer mi voda ne smeta. Punim ih, kuvam uz kupus, koristim kao "testeninu". Termički ih ne obradjujem puno jer mi deluju nežno i ne bih da ubijem sve u njima :oops: . A nikad nisam ni pokušala da ih jedem sirove, ali hoću ubuduće :)
    Bez obzira šta mi se desi, ja sam borac, a ne žrtva!
Odgovori 2 postova Stranica 1 od 1

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gosta