Odgovori 12 postova Stranica 1 od 1
Najnezdravije vrste mesa
  • lilit

    Najnezdravije vrste mesa

    od lilit » pre 16 godine

    Ukoliko se na vašem tanjiru barem dva puta nedeljno nalazi crveno meso, trebalo bi da znate da biste uskoro mogli da imate problema sa pritiskom i povišenim holesterolom i organima za varenje.

    Donosimo vam listu najnezdravijih vrsta crvenog mesa. Tačnije, ne bi trebalo da ih jedete više od dva puta nedeljno.

    Jagnjetina

    Jagnjeće meso mnogima je najfinija poslastica, što zbog posebne arome, što zbog drugačijeg ukusa. Ali, kad je zdravlje u pitanju, jagnjetina je na crnoj listi zajedno sa govedinom. Prema desetogodišnjem istraživanju EPIC-a, Evropskog centra za ispitivanje nutricionizma i raka, otkriveno je da osobe koje svakog dana konzumiraju oko 80 grama crvenog mesa imaju tri puta veću sklonost ka razvijanju raka debelog creva od onih koji nemaju takvu naviku. Pretpostavlja se da hemoglobin i mioglobin u crvenom mesu u reakcijama sa hemikalijama u ljudskom organizmu stvaraju kancerogene spojeve.
    Rešenje: Izbacite crveno meso sa svakodnevnog jelovnika i ograničite se na samo jednu porciju nedeljno. Sve što je više od toga povećava rizik za dobijanje raka debelog creva.

    Govedina

    Ljubitelji mesa znaju da je ukus pečenih goveđih rebaraca nezamenljiv, ali govedina je povezana sa raznim oblicima raka, pogotovo rakom prostate. Studija koja je sprovedena dokazala je upravo prethodnu tvrdnju.
    Rešenje: kao i u prethodnom slučaju, preporučuje se što ređa konzumacija. Ipak, kada pripremate govedinu, činite to tako da meso lagano i polako pečete i izbegnite direktno prženje. Tako ćete smanjiti prisutnost hemikalija koje su kancerogene.

    Salame

    Često se prave od najgorih komada mesa, a ako uzmemo u obzir da su prepune raznih aditiva i dodataka koji su kancerogeni, nije ni čudo što su uvršćene na ovu listu. Neke vrste salame sadrže mnogo veće doze nitrosamina čak i od slanine.

    Slanina

    Malo ko je imun na čari dobre slanine.
    Ali, u njoj se, osim velikog viška masti, kriju i kancerogeni nitrosamini, spojevi koje nije moguće odstraniti čak ni kuvanjem na visokim temperaturama. Naprotiv, tada postaju još kobniji za organizam.
    Rešenje: pokušajte da izbacite slaninu u potpunosti sa menija ili je ređe jedite.

    Svinjske kobasice

    Svinjske kobasice su punjene mašću, začinima i dodacima koji su ne samo nezdravi, nego i najveći krivci za pojavu mnogih kardiovaskularnih tegoba. Evropsko društvo za zdravu i sigurnu hranu nedavno je objavilo da većina kupovnih svinjskih kobasica u sebi sadrži izuzetno štetan sastojak, takozvani crveni 2G, koji izaziva rak.
    Rešenje: ako jedete kobasice, ne kupujte najjeftinije koje imaju neprirodno crvenu boju. Radije posegnite za skupljima koje su zdravije i jedite ih ređe.

    izvor: blic.co.yu
    Poslednja izmena od lilit u 21 Apr 2008, 13:43, izmenjeno 1 put ukupno.
  • lulu
    Amater
    Amater
    Postovi: 125
    Pridružio se: pre 16 godine

    od lulu » pre 16 godine

    Smrc!!! A mi samo to jedemo...joj...sreca te ja ne volim bas bas ali kad se jede to meso se jede, najgore...!!!

    A svinjetina nije toliko losa, jedino sto je masna, jel da?
    Slika
  • buckasta bubica
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 29
    Pridružio se: pre 16 godine

    od buckasta bubica » pre 16 godine

    jesu li guda i pilence zdravi? :oops: :oops:
  • lilit

    od lilit » pre 16 godine

    Svinjsko meso je namirnica sa više masti, pa bi trebalo da ga izbegavaju bolesnici koji imaju metaboličke poremećaje, kardiovaskularne poremećaje, povišen pritisak ...

    Jos malo detalja :D : svinja je jedina zivotinja cije je meso najslicnije coveku od same boje do sastava. Primer - samo svinjski insulin se moze koristiti kao zamena za coveciji, jer je najslicniji njemu i razlika je u malom broju aminokiselan i od svih zivotinja samo svinjska koza moze izgoreti na suncu kao i covecija.

    Pilece i curece meso je ok, ali, definitivno, riba je najzdravija i to iz hladnih mora .
  • buckasta bubica
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 29
    Pridružio se: pre 16 godine

    od buckasta bubica » pre 16 godine

    Ovaj podatak o svinjskom mesu sam cula vec od moje kume - lekarke, kao i to da je govedina znatno nezdravija od svinjetine, sto je meni bilo vrlo cudno kao podatak ( svi se furamo na to da jedemo teletinu, jer je kao "zdravija" :roll: )
  • Gynger
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 59
    Pridružio se: pre 15 godine

    od Gynger » pre 15 godine

    a da li telece meso spada u crvena mesa , i koliko je ono zdravo ili nezdravo?
    "Ljubav je jedina stvar na svetu kojoj ne treba traziti razloga i objasnjavati je..."
  • Praslin
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 386
    Pridružio se: pre 16 godine

    od Praslin » pre 15 godine

    Gynger, teletina spada u crvena mesa i prilično je dobar izbor.
    Teletina po pravilu nije masna i ako je spremaš na pari, na roštilju ili na plotni (dakle, ne pržiš na ulju) sasvim je u redu da se jede.
    Preporučujem da bilo koje meso jedeš uz sirovo povrće, na taj način ćeš obezbediti da dobro apsorbuješ proteine iz mesa, a da uz prirodna vlakna iz povrća izbaciš i štetne materije iz mesa, da se ne gomilaju u debelom crevu.
  • Gynger
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 59
    Pridružio se: pre 15 godine

    od Gynger » pre 15 godine

    axa hvala puno :)
    npr ja jedem teletinu skroz bez masti ali na onom tiganju teflonskom przenu na malo maslinovog ulja
    kako je moguce bez ulja da ne zagori?! :?
    "Ljubav je jedina stvar na svetu kojoj ne treba traziti razloga i objasnjavati je..."
  • Praslin
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 386
    Pridružio se: pre 16 godine

    od Praslin » pre 15 godine

    Prženje na ulju je generalno najnepoželjniji način pripreme. Svakako bolje na teflonu sa manje ulja, ali to je ipak prženje. Prženje nije dobro ne samo zbog kalorija, nego zbog toksina koje oslobađa ulje koje se zagreva (pisala sam već o tome).

    Ja, recimo, kada sam na dijeti, pečem meso bez ulja u tosteru, onom na preklop, za tople sendviče.
    Nije potrebno dodatno ulje, ali ume meso da bude malo suvkasto. Zato nekad nije loše potopiti meso u neki pac nekoliko sat unapred, na primer u pivo (piletina) ili crveno vino (teletina).
    Meso bude mljac!
  • Gynger
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 59
    Pridružio se: pre 15 godine

    od Gynger » pre 15 godine

    Hmmm to sa pivom i vinom mi se svidja :)
    probacu to bas danas,hvala praslin,sta cu jos uvek ne znam doooosta stvari o zdravoj ishrani al zato si nam ti uvek tu :01:
    "Ljubav je jedina stvar na svetu kojoj ne treba traziti razloga i objasnjavati je..."
  • Praslin
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 386
    Pridružio se: pre 16 godine

    od Praslin » pre 15 godine

    služimo narodu :wink:
  • Anatema
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 90
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: Najnezdravije vrste mesa

    od Anatema » pre 14 godine

    Ne sećam se kada sam, poslednji put, konzumirala navedene vrste mesa. :neznalica:
    Jednostavno mi ne prijaju - ne zbog dijete ili čega već, ali mi ne prijaju.
    Od mesa samo riblje i pileće i tu se završava moj "izbor".
    :28:
    Slika
    "Sudbina nije stvar slučajnosti, već je stvar izbora; to nije nešto što treba čekati, već nešto što treba postići."
Odgovori 12 postova Stranica 1 od 1

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost