Gutaci masti
  • lilit

    Gutaci masti

    od lilit » pre 16 godine

    Gutaci masti

    Cvekla: ubrzava metabolizam i protok zuci, sto je veoma vazno za sagorevanje masti. Snizava nivo masti u krvi i sprecava njihovo talozenje na krvnim sudovima. Najbolje je piti sok od sveze iscedjene cvekle pomesan sa sokom od pomorandze.

    Pirinac: nema masnoce, snizava nivo insulina i odrzava ravnotezu secera u krvi, tako da se preporucuje dijabeticarima. Zahvaljujuci njemu, duze cete biti siti i manje cete jesti.

    Riba: zbog visokog sadrzaja belancevina, svi morski plodovi podsticu brzu razmenu materija i sagorevanje masti, a ciste i creva i stite srce od infarkta.

    Djumbir: poboljsava cirkulaciju i pomaze kod problema varenja. Ovaj zacin se koristi kao sveze izrendan, u prahu ili u kombinaciji sa belim lukom, sto pojacava njegovo dejstvo.

    Celer: zbog etericnih ulja i veoma jakog ukusa, koren ove biljke ubrzava varenje i razmenu materija u organizmu, podstice izlucivanje tecnosti, a moze se jesti obaren, ali i svez kao salata.

    Biber, kari, cili, ljuta papricica: ljutina ovih namirnica podstice razmenu materija, cirkulaciju i otvara pore. Sve to skupa, ubrzava razgradnju masti u organizmu.

    Zeleni caj: pravi je prozdirac masti. Ako se pravilno pridrzavate cajne dijete /2-3 soljice ovog caja dnevno/, za tri meseca mozete da smrsate i do sedam kg. Na trzistu ga ima u jeftinijim i skupljim varijantama, medjutim, u njegovom delovanju nema nikakvih razlika.

    Morske alge: ne sadrzi masti, a najveci su izvor joda, koji pomaze u razmeni materija i preradi energije. Morske alge podsticu proizvodnju hormona u ljudskom organizmu.

    Ovaj tekst je preuzet iz casopisa "Jelo & pice".
    *******************************************************************

    Formirajte svoju dijetu u skladu sa ovim NAMIRNICAMA i uspeh je zagarantovan

    ISHRANA - 10 super sagorevača masti

    CVEKLA
    Dejstvo: Cvekla pospešuje rad metabolizma i protok žuči, što je izuzetno važno za sagorevanje masti. Gvožđe i folna kiselina snižavaju nivo masti u krvi, tako da ne postoji mogućnost da dođe do njenog taloženja na krvnim sudovima.
    L&Z savet: Pomešajte sok od cvekle sa sokom od narandže ili od šargarepe. Naime, u kombinaciji sa vitaminom C pospešuje se dejstvo gvožđa u organizmu.

    VITAMIN C
    Dejstvo: Ovaj vitamin "protiv prehlade" veoma je efikasan sagorevač masti. On podstiče produkciju hormona, koji utiče na to da se masnoća brže pretvara u energiju. Prave vitaminske bombe su limun, kivi, grejpfrut, paprika, brokoli i šipak.
    L&Z savet: Vitamin C ima posebno dejstvo preko noći i to ako se kombinuje sa belančevinama. Zato pre spavanja popijete čašu surutke ili mleka, u koju ćete dodati nekoliko kapljica soka od limuna.

    SURUTKA
    Dejstvo: U surutki se nalazi velika količina vode, pa je sadržaj kalorija i masti vrlo mali. Surutka sadrži veliku količinu kalcijuma, kalijuma, belančevina i vitamina B2, što pospešuje razgradnju masti. Osim toga ovi sastojci jačaju i imunološki sistem.
    L&Z savet: Surutka se može kupiti u svim bolje snabdevenim prodavnicama zdrave hrane. Odnedavno postoji i surutka u prahu koja se meša s vodom.

    ĐUMBIR
    Dejstvo: Ovaj pikantni koren sadrži eterična ulja, koja podstiču rad žuči, a time i razgradnju masti i izlučivanje štetnih materija iz organizma. Enzimi u ovom korenu pospešuju varenje.
    L&Z savet: Iseckajte 10-20 g đumbira, prelijte sa vrućom vodom ili surutkom i popijte.

    CELER
    Dejstvo: Celer ima specifičan ukus, jer sadrži veliku količinu zdravih eteričnih ulja. Zbog toga ovo povrće ubrzava varenje i razmenu materija u organizmu. Osim toga, celer sadrži i kalijum, koji podstiče izlučivanje tečnosti.
    L&Z savet: Koren celera se često koristi za spremanje supa i sosova, a može da se jede i svež.

    BIBER
    Dejstvo: Kada pojedete nešto ljuto, postane vam toplo. I dobro je što je tako! Toplota u organizmu pospešuje razmenu materija, podstiče cirkulaciju krvi i otvara pore. Sve to ubrzava razgradnju masti.
    L&Z savet: Slično dejstvo ima i kari, čili ili paprika. Inače, ovi začini su mnogo zdraviji od soli, pa ih treba što češće upotrebljavati u ishrani.

    KISELI KUPUS
    Dejstvo: Kiseli kupus je pravi sagorevač masti i u sebi sadrži ogromnu količinu vitamina C. Osim toga, kiseli kupus je bogat i mlečnim kiselinama, koje su izuzetno važne za prirodnu floru u crevima. Kiseli kupus pospešuje varenje i izlučivanje štetnih materija iz organizma.
    L&Z savet: Slično dejstvo ima i rasol, a on se može piti i u kombinaciji sa voćnim sokovima.

    ANANAS
    Dejstvo: Ananas ima izuzetno dejstvo na organizam. U njemu se nalazi velika količina bio sastojaka, kao i jedan važan enzim - bromelin. On podstiče razmenu materija i razgradnju masti. Ovo tropsko voće podstiče i izlučivanje tečnosti iz organizma, čime se zatežu vezivna tkiva.
    L&Z savet: Enzim bromelin je aktivan samo u svežem voću. Inače, zreli ananas ima veoma jak miris. Komadići i kolutovi ananasa iz konzerve takođe sadrže veliku količinu vitamina i najbolje ih je jesti pomešane sa jogurtom.

    CELEARIJE
    Dejstvo: Lešnici i žitarice sadrže ogromnu količinu magnezijuma, koji u telu podstiču razmenu materija. Time se povećava potrošnja energije, tako da mast ne uspeva da se zadrži u organizmu.
    L&Z savet: Izuzetno je važno da svakodnevno pijete dosta tečnosti. Naročito je pogodna mineralna voda, koja sadrži veliku količinu magnezijuma (više od 50 mm u 1 l).

    PAPAJA
    Dejstvo: Ovo egzotično voće je bogato zdravim aktivnim sastojcima. Vitamin C pospešuje razgradnju masti. Enzim papain podstiče varenje i razmenu materija, tako da se telo oslobađa štetnih sastojaka.
    L&Z savet: Prilikom kupovine papaje treba da obratite pažnju na njenu boju. Zrela papaja je žute boje. Ona ne bi trebalo da se drži na temperaturi manjoj od 7 C. Papaja se seče po sredini i iz nje se vade koštice.


    izvor
    Poslednja izmena od lilit u 26 Nov 2007, 01:35, izmenjeno 7 puta ukupno.
  • Karolj

    od Karolj » pre 16 godine

    Limun takođe u bilo kom obliku bukvalno UBIJA masnoću, to sam već čitao u više navrata u mnogim novinama!
    Meni je koleginica sa faxa preporučila da na 1 l vode iscedim pola limuna ili čak ceo limun, zavisi ko kako voli, i bez šećera piti u toki dana umesto vode!
    Nije baš nešto ali...POMAŽE!!!
  • crnooka
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 18
    Pridružio se: pre 16 godine

    od crnooka » pre 16 godine

    Hvala ti na ovakvim podacima lilit.Ja pijem zeleni caj
    imam od pomorandze i od limuna ali neznam kako da ga pijem da mi pomogne da ubrzam metabolizam.Vidim 2 do 3 soljice kad u koje vreme .koliku kolicinu jel ima tacno ?????????????????????????????
  • lilit

    od lilit » pre 16 godine

    crnooka napisao:Hvala ti na ovakvim podacima lilit.Ja pijem zeleni caj
    imam od pomorandze i od limuna ali neznam kako da ga pijem da mi pomogne da ubrzam metabolizam.Vidim 2 do 3 soljice kad u koje vreme .koliku kolicinu jel ima tacno ?????????????????????????????



    Draga crnooka,

    zeleni caj sme da se pije samo dve solje dnevno po 2.5 dl, ti sama izaberi da li ces ga piti ujutro na prazan zeludac i uvece ili u toku prepodneva i popodne, a cajevi od limuna i pomorandze nece pomoci tok samog mrsavljenja, ali ce ti popuniti prazninu u zeludcu kada dobijes napad gladi, jer su fenomenalno aromaticni i pij ih u malim gutljajima i sa uzivanjem.

    pozz :)
  • crnooka
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 18
    Pridružio se: pre 16 godine

    od crnooka » pre 16 godine

    Hvala !Ja sam na un dijeti ali zeleni caj volim zato sto ima razlicitih ukusa.
  • lilit

    od lilit » pre 16 godine

    crnooka napisao:Hvala !Ja sam na un dijeti ali zeleni caj volim zato sto ima razlicitih ukusa.


    Joooj, nisam te razumela :013: !!!

    Ti mislis zeleni caj sa limunom i sa pomorandzom Slika !!!

    Da, odlicni su i ja ih pijem i to ujutro umesto kafe i posle podne 2-3 h posle rucka.

    pozz
  • crnooka
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 18
    Pridružio se: pre 16 godine

    od crnooka » pre 16 godine

    Ja sam u 1,5l kisele vode seckala limun i to sedam dana .Za tih sedam dana povecevas broj limuna u flasi
    s tim sto moras popiti 1 casu da bi moglo da stane
    1 dan 1 limu,2 dan 2 limuna ... i tako do 7 dan 7 limuna sitno iseckani sa korom ,nemoj koru da jedes nego samo vodu u toku dana to moras da popijes.Neznam koliko sam smrsala ali sam se lepo osecala
  • lilit

    od lilit » pre 16 godine

    Cula sam za to, ali velika je to koncentracija kiseline na kraju.
    Ljudi skloni vec visku kiseline ili sa cirom, NE BI SMELI KORISTITI OVAJ NACIN POMOCI PRI MRSAVLJENJU.

    :) pozic
  • lilit

    od lilit » pre 16 godine

    Lutajuci na netu, nasla sam recept za prirodni sagorevac mast:

    Zeleni caj 2 kasikice
    Morac 1 kasikica
    Koprriva 1 kasikica
    Nana 1 kasikica.
    Sve to se prelije sa 1/2 litre vode, koja tek pocinje da vri. Posle 5 min. se procedi, ohladi i pije mlako.

    Caj se pije mesto vode 15 minuta pre treninga, nezasladjen.

    Zeleni caj- sagoreva mast
    Morac- ubrzava varenje, i otklanja nadutost u stomaku,
    Kopriva- detoxikant
    Nana- Potpomaze i ubrzava rad srca.
  • AppearancE
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 8
    Pridružio se: pre 16 godine

    od AppearancE » pre 16 godine

    Upravo je u toku smishljanje mog tzv jelovnika za dijetu pa cu se potruditi da se unutar njega nadju i ove namirnice :)

    A ja sam jos citala da grejpfrut takodjer potpomaze sagorijevanju masti
    tako da sam planirala da ga pocnem konzumirati u okviru dorucka ili uzine :)
    U velikim stvarima ljudi se pokazuju onakvima kakvi bi htjeli da budu, a u malima onakvima kakvi jesu.
  • Missy
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 23
    Pridružio se: pre 16 godine

    od Missy » pre 16 godine

    Lilit stvarno si napisala fenomenalan tekst,ali imam par pitanjca.
    Da li riba sme da se jede svaki dan(posto imam osecaj da mi organizam poslenjih par dana trazi samo riblje meso u bilo kom obliku).
    Da li je tacno da zeleni caj sme da se pije samo oko 10 dana uzastopno i da posle mora da se napravi pauza(nemam pojma zbog cega ali mi je tako drugarica rekla)
    I zanima me sta je to morac ?? :neznalica:
  • lilit

    od lilit » pre 16 godine

    Lilit stvarno si napisala fenomenalan tekst,ali imam par pitanjca.
    Da li riba sme da se jede svaki dan(posto imam osecaj da mi organizam poslenjih par dana trazi samo riblje meso u bilo kom obliku).
    Da li je tacno da zeleni caj sme da se pije samo oko 10 dana uzastopno i da posle mora da se napravi pauza(nemam pojma zbog cega ali mi je tako drugarica rekla)
    I zanima me sta je to morac ?? :neznalica:

    Naravno da ribu mozes jesti svaki dan .
    Ja ga pijem non-stop, takodje Japanci, Kinezi i jos milijarde ljudi svaki dan . Nisam nista cula za njega, mozda zbog kofeina :neznalica: , ali ja pijem dve solje dnevno, googlaj, mozda pronadjes nesto korisno i ti.

    MORAC

    anason, divlja mirodija, komorac, kopar, koromac, mirodija krupna, morac, moraca, pitomi morac, razijan, sladki aniš, sladki janež, sladki januš, slatki kopar, slatki morac

    engleski naziv: FENNEL

    Opis biljke:
    Morac je vrlo važna lekovita, aromatična, začinska, medonosna, hranIjiva i industrijska biljka. Morac je dvogodišnja ili višegodišnja zeljasta biljka. Raste divlje i poludivlje svuda oko Sredozemnog mora. Morac ima mesnat koren. Stabljika je valjkasta, razgranata, visoka 1 do 2 m. Listovi su slični kao kod mirodjije. Inače, morac liči na mirodiju, ali je krupniji, razgranatiji, snažniji i veći. Cvetovi su udruženi u guste i velike štitove na vrhu stabla i ogranaka. Cvetovi su žuti.Cela biljka je jakog i prijatnog mirisa, što se bolje oseti kad se protrlja. Ukus joj je sladak I vrlo aromatičan. Zato ga kod nasčesto nazivaju »slatka mirodija«. Lošije vrste poznaju se po ljutom i gorkom ukusu i manje prijatnom mirisu, njih treba odbaciti.

    Stanište:
    Malo je toplih zemalja koje ne gaje morac. Kod nas se najviše gaji u Vojvodini. Seje se u martu na rastojanju 40x40 cm. Morac traži duboku, dobru zemlju i mnogo toplote. Treba birati sunčan položaj zaštićen od hladnih vetrova. Gaji se kao trogodišnji usev.

    Lekoviti deo biljke:
    Bere se zreo plod, a zreo je kad se na njemu pojave sive pruge.

    Lekovito delovanje:
    Upotreba moraca i njegovog mirisnog etarskog ulja vrlo je česta i raznovrsna. Daje se sam plod moraca ili u mešavini sa drugim lekovitim biljem sličnog dejstva, pre svega za lečenje organa za varenje i disanje, za jačanje apetita. Svojim veoma prijatnim mirisom i slatkim ukusom morac, pre svega, služi za popravljanje neprijatnog mirisa i ukusa lekova koji se nerado uzimaju. Gotovo svi čajevi i slični lekovi koji se upotrebljavaju protiv nadimanja i drugih tegoba, nastalih od nagomilanih gasova u organima za varenje, sadrže kao glavni i obavezni sastojak morac. Isto tako, i lekovi koji treba da olakšaju iskašljavanje, uvek sadrže manje ili više moraca. Morac ima i važnu profilaktičnu moć. Upotreba moraca kod nas je neophodna, jer mi još uvek jedemo mnogo pasulja, kupusa i drugu kabastu hranu sa mnogo celuloze koja se teško vari i koja izaziva ne male tegobe u organima za varenje. Najviše moraca troše destilerije etarskog ulja, jer iz godine u godinu raste potrošnja ovog ulja za proizvodnju likera, bombona i drugih poslastica i sredstava za uživanje.
    izvor: www.herbateka.com
  • Missy
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 23
    Pridružio se: pre 16 godine

    od Missy » pre 16 godine

    Hvala na informacijama. :009:
    Eto vidis koliko sam se oslonila na vas zaboravila sam da postoji googl :020:
  • Anatema
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 90
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: Gutaci masti

    od Anatema » pre 14 godine

    Čula sam za praktikovanje 1 dan 1 limun, pa tako dok se ne dostigne količina od 7 limunova na dan, tada se prestaje.
    Kako je neko već spomenuo - opasna je ovolika količina kiseline u želucu. :o
    Tako da to ne preporučujem. Čak i ja, koja toliko volim limun, ne bih smela praktikovati ovo.

    Ova druga varijanta: Sa jednim limunom na 1l kisele vode - nije loša, ali ni tu ne treba preterivati i konzumirati uzastopno i svakodnevno.

    A da je limun "ubica" masnoće - jeste. To sam i na svom telu zapazila.
    Takodje, i zeleni čaj koji obožavam. :roll:
    Slika
    "Sudbina nije stvar slučajnosti, već je stvar izbora; to nije nešto što treba čekati, već nešto što treba postići."
  • lasata
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 3874
    Pridružio se: pre 16 godine

    Re: Gutaci masti

    od lasata » pre 14 godine

    Jedan limun na litar ipo vode i to negazirane jer gazirana voda usporava metabolizam... 8)
    "...i svaki put kad budeš komadić sebe dao i svoje snove svetu po vetrovima slao, ličiće jutro na tebe više nego na druge..." Mika Antić

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 5 gostiju