MED I CIMET
  • Fit Girl
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 3
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: MED I CIMET

    od Fit Girl » pre 14 godine

    Ja kuci imam neki livadski. Sinoc sam bila kod dragog, pa sam se snasla sa domacim medom, a cimet smo kupili - samo jedna kesica cimeta u radnji sa isteklim rokom pre tri dana. :D
  • sanjica990
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 5
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: MED I CIMET

    od sanjica990 » pre 14 godine

    :D Javi djeluje li...
  • mirkaa
    Amater
    Amater
    Postovi: 217
    Pridružio se: pre 12 godine

    Re: MED I CIMET

    od mirkaa » pre 12 godine

    Cimet je jedan od najstarijih poznatih začina, spominje se već 2800 godina prije Krista u Bibliji i u rukopisima na sanskrtu, a prva zabilješka o cimetu dolazi iz stare Kine. Između 50 i 250 vrsta cimeta dvije su glavne vrste: cejlonski cimet (Cinnamomum zeylanicum) i kasija (Cinnamomum cassia). Ljekovit je ima jako široku primjenu kod raznih bolesti kao i u kuhinji.. u slatkim i slanim jelima.

    1
    ARTRITIS (upala zglobova) uzme se jedan dio meda na dva dijela mlake vode, te dodati 1 malu čajnu žlicu cimetovog praha, napraviti masu i polako masirati na bolne dijelove tijela. Primijećeno je da se bol smanjuje u roku od jedne do dvije minute Ili, kod osoba koje boluju od artiritisa mogu ujutro i navečer uzeti jednu šalicu vruće vode sa dvije žlice meda i jednom malom čajnom žlicom cimetovog praha Ako se pije redovito, čak i kronični artritis može biti izliječen. U nedavnom istraživanju Univerziteta u Kopenhagenu, otkriveno je da su doktori tretirali svoje pacijente sa mješavinom jedne žlice meda i pola čajne žlice cimetovog praha prije doručka. Rezultat je bio da je u roku od tjedan dana od 200 ljudi koji su tretirani, njih 73 bilo totalno oslobođeno bola, a u roku od jednog mjeseca skoro svi pacijenti koji nisu mogli hodati ili se kretati zbog artritisa su počeli da hodaju bez bolova.
    2
    GUBITAK KOSE Oni koji pate od gubitka kose ili ćelavosti mogu primijeniti masu od vrućeg maslinovog ulja, jedne žlice meda i jedne čajne žlice cimetovog praha prije kupanja i držati otprilike 15 minuta, a nakon toga oprati kosu Vrlo je učinkovito ako se drži čak i 5 minuta
    3
    INFEKCIJE MOKRAĆNOG MJEHURA treba popiti dvije žlice cimetovog praha i jednu čajnu žlicu meda u čaši mlake vode, ovo uništava klice u mokraćnom mjehuru.
    4
    ZUBOBOLJA napraviti masu od jedne čajne žlice cimetovog praha i pet čajnih žlica meda te staviti na bolni zub. Ovo možete ponavljati 3 puta dnevno dok vam traje zubobolja
    5
    KOLESTEROL Ako se pacijentu koji ima povišen kolesterol daju dvije žlice meda i tri čajne žlice cimetovog praha pomiješane sa 4, 5 dcl čaja, to će smanjiti nivo kolesterola u krvi za 10% u roku 2 sata Kao što je navedeno za pacijente koji boluju od artritisa, ako se uzima 3 puta dnevno, liječi se bilo koje kronično povišenje kolesterola Što se tiče informacije iz spomenutih novina, *uzimanje čistog meda dnevno uz hranu smanjuje žalbe u vezi kolesterola
    6
    PREHLADE tj. oni koji pate od uobičajenih prehlada trebaju uzeti 3 dana po jednu žlicu mlakog meda sa čajne žlice cimetovog praha dnevno. Ovaj proces će izliječiti većinu kroničnih kašljeva, prehlada te iščistiti sinuse
    7
    NERVOZA I BOLOVI U TRBUHU Med uzet sa cimetovim prahom liječi bolove u trbuhu te također otklanja čireve u korijenu
    8
    NADUTOST u skladu sa studijama provedenim u Indiji i Japanu, otkriveno je da se, ukoliko se uzme med sa cimetovim prahom, smanjuje nadutost
    9
    BOLESTI SRCA napraviti smjesu od meda i cimetovog praha i mazati na kruh umjesto želea ili marmelade i jesti redovno za doručak, ovo smanjuje kolesterol u arterijama i spašava pacijenta od srčanog udara, također, oni koji su već preživjeli srčani udar jako su daleko od slijedećeg udara, ako primijene ovaj proces dnevno Redovna upotreba navedenog smanjuje gubitak daha i jača otkucaje srca. Americi i Kanadi različiti domovi za brigu tretirali su svoje pacijente uspješno i našli da su arterije i vene koje gube svoju elastičnost i postanu začepljene starenjem bile revitalizirane
    10
    IMUNOLOŠKI SISTEM Svaki dan upotreba meda i cimetovog praha jača imunološki sistem i štiti tijelo od bakterija i napada virusa . Znanstvenici su pronašli da med sadrži različite vitamine i željezo u velikim količinama. Konstantna upotreba meda jača bijela krvna zrnca u borbi sa bakterijama i virusnim bolestima
    11
    PROBAVA kada se cimetov prah posut u dvije žlice meda uzme prije jela, to smanjuje kiselinu i pomaže u probavi čak i “najtežih” jela
    12
    GRIPA znanstvenik iz Španjolske je dokazao da med sadrži prirodni sastojak koji ubija klice početka gripe i sprječava da pacijent dobije gripu
    13
    DUGOVJEČNOST Kada se redovito uzima *ČAJ napravljen sa medom i cimetovim prahom to produžava dugovječnost* Uzeti 4 žlice meda, 1 žlicu cimetovog praha i 3 šalice vode te prokuhati i napraviti u obliku čaja Popiti 1 šalicu, 3 do 4 puta dnevno. To održava kožu svježom i nježnom te sprječava starenje.
    14
    PRIŠTEVI od tri žlice meda i jedne čajne žlice cimetovog praha napravi se masa. Primijeniti ovu masu na prišteve prije spavanja i oprati ujutro toplom vodom, ako se to radi svaki dan, u roku dva tjedna prištevi će nestati
    15
    INFEKCIJE KOŽE lišajevi, ekcemi, te sve vrste kožnih infekcija se liječe primjenom meda i cimetovog praha u jednakim dijelovima na oboljela mjesta
    16
    MRŠAVLJENJE svako jutro, pola sata prije doručka, na prazan želudac i navečer prije spavanja popiti 2 žlice meda i 1 čajnu žlicu cimetovog praha prokuhano u jednoj šalici vode.. ako se uzima redovno, smanjuje težinu čak i najdeblje osobe. Također, uzimanje ove mješavine redovno ne dozvoljava masnoćama da se akumuliraju u tijelu čak i ako je osoba na visokokaloričnoj dijeti
    17
    RAK nedavno istraživanje u Japanu i Australiji otkrilo je da se uspješno liječi uznapredovani rak želuca i kostiju.. Pacijenti koji boluju od ovih oblika raka trebaju dnevno uzimati jednu žlicu meda sa jednom čajnom žlicom cimetovog praha 3 puta dnevno u toku jednog mjeseca
    18
    UMOR studije nedavne su pokazale da je šećer sadržan u medu više koristan nego štetan za snagu tijela a ljudi srednje dobi koji uzimaju med i cimetov prah u jednakim dijelovima su pokretljiviji i fleksibilniji....Dr. Milton koji je radio istraživanje kaže da uzimanje pola žlice meda u jednoj čaši vode sa posutim cimetovim prahom, ujutro te nakon tri sata popodne kada vitalnost tijela počinje da opada, povećava vitalnost tijela u roku tjedan dana
    19
    DIJABETES samo pola žličice cimeta dnevno znatno smanjuje razinu šećera u krvi kod dijabetičara budući da aktivni sastojci kompleksa oligomera katehina i epikatehina cimeta aktiviraju inzulin i djeluju zajednički s inzulinom.
    20
    LOŠ ZADAH ljudi u Južnoj Americi, ujutro prije svega grgljaju (ispiraju grlo) jednu čajnu žlicu meda i cimetovog praha pomiješane u toploj vodi, tako njihov dah ostaje svjež tokom cijelog dana
    21
    GUBITAK SLUHA treebalo bi ali redovito svakog jutra i večeri uzimanje jednakih dijelova meda i cimeta vraća sluh

    PRIPREMA JELA S CIMETOM
    Ukoliko ste u dilemi koji oblik cimeta bi trebali imati u svojoj kolekciji začina, odgovor je – oba, i mljeveni i u obliku štapića, i to zbog lakše primjene. Naime, štapić cimeta vrlo je praktičan u pripremi aromatiziranih napitaka i kompota, a prije posluživanja vrlo se jednostavno izvadi. Mljeveni cimet će, pak, dati izvrsnu aromu svježem voću i kolačima, osobito onima od jabuka. *Prilikom kupovine, ako je moguće, pomirišite cimet kako bi bili sigurni da ima karakterističan slatkasti miris po kojem ćete znati da je svjež*.
    Iako se u europskim kuhinjama ovaj prodoran i mirisan začin većinom koristi u pripremi slastica, u kuhinjama sjevernoafričkih zemalja i Bliskog istoka koristi se u pripremi različitih slanih jela. Mljeveni cimet dat će istančan egzotičan okus mesnim jelima od janjetine, piletine i mljevenog mesa. Za svečane prigode isprobajte pečenu janjetinu na marokanski način, mariniranu s mješavinom začina od nasjeckanog luka i češnjaka, kima, cimeta, đumbira, čilija u prahu i šafrana. Janjetinu možete i pirjati uz dodatak cimetova štapića, a poslužite je uz umak od suhih šljiva, meda i cimeta te popečenih sjemenki sezama i badema. Pirjanoj piletini dodajte malo grožđica, sušenih marelica i cimeta pa ovo zanimljivo jelo egipatske kuhinje poslužite uz prilog od riže. Mljeveno meso s dodatkom riže, mljevene paprike, cimeta i korijandora možete oblikovati u mesne kuglice i ispeći ili ih koristiti kao dodatak bistrim mesnim juhama. Ovom smjesom ujedno možete nadijevati svježi ili kiseli kupus. Smjesom od mljevenog mesa, jetrica, luka, riže, pinjola, sušenih smokvi i kestena, uz dodatak cimeta i klinčića, možete nadijevati puricu ili patku, a nadjevom od badema, sušenih datulja, riže, luka, peršina i cimeta pastrve ili skuše.Dodatak cimeta zanimljiv je i u jelima od povrća, voća, ali i žitarica. Povrće po vlastitom izboru (luk, patlidžan, mrkvu, krumpir, slanutak, grašak, tikvice) pirjajte sa štapićem cimeta i poslužite uz cous-cous ili rižu. Naribanu mrkvu i narezani krastavac možete preliti salatnim preljevom od limunova soka, cimeta, đumbira, meda, maslinova ulja i papra. Ako tome dodate u vodi namočene grožđice i popečene listiće badema, dobit ćete zanimljiv međuobrok.
    Hladno narezana pečena patka bit će osobita i drugačija ukoliko joj kao prilog poslužite salatu od ploški naranče s listićima mente i badema te malo mljevenog cimeta. Umjesto klasičnog pečenog kruha u jajima, probajte stari kruh umočiti u razmućena jaja s mlijekom, zatim ga ispecite i stavite na upijajući kuhinjski papir. Zatim ga obložite mješavinom šećera, mljevenog cimeta i muškatnog oraščića. Cimet se vrlo često koristi u slasticama s voćem i orašastim plodovima, poput savijača od jabuka i šljiva, baklava, krustada, kompota i džemova. Egzotično voće (ananas, mango, papaja) popečeno na maslacu s dodatkom meda, ruma i cimeta sa sladoledom od jogurta ili samo jogurtom može biti izvrstan završetak svečanog obroka. Umaci od voća uvijek idu s cimetom, a poslužuju se uz kolače i sladolede. Izuzetak je kiselkasto voće, npr. borovnice i višnje, čiji umaci idu izvrsno i uz meso, poput svinjetine. A umak od cimeta na bazi mlijeka, jaja i vrhnja poslužuje se uz pudinge, torte, sladolede i savijače i kavu možete pomiješati s malo narančine korice, vanilin šećera i cimeta te pripremiti omiljeni napitak s novom aromom. Prokuhajte štapić cimeta u sojinu mlijeku i uz dodatak meda dobili ste izvrstan topli napitak. Ne zaboravite ni u zimskim mjesecima da čaj, punch ili kuhano vino ne mogu bez cimeta.

    Posluživanje

    LJEKOVITOST Vanjska kora drveta nema ljekovita svojstva, već samo unutarnji, ružičasto-smeđi dio. U narodnoj kineskoj medicini cimet ima reputaciju kao lijek za prehladu i gripu, osobito uz čaj i svježi đumbir. Pomaže kod probavnih smetnji (zbog sadržaja tiamina), slabe probave, revitalizira živce i krv. Istraživanja američkih znanstvenika otkrila su da konzumacija samo pola žličice cimeta dnevno znatno smanjuje razinu šećera u krvi kod dijabetičara. Istraživanja američkih znanstvenika otkrila su da konzumacija samo pola žličice cimeta dnevno znatno smanjuje razinu šećera u krvi kod dijabetičara budući da aktivni sastojci kompleksa oligomera katehina i epikatehina cimeta aktiviraju inzulin i djeluju zajednički s inzulinom. Ukoliko ste u dilemi koji oblik cimeta bi trebali imati u svojoj kolekciji začina, odgovor je – oba, i mljeveni i u obliku štapića. Eksperimentalno je dokazano da snižava razinu masti i lošeg kolesterola. Cimet ima i fungicidno djelovanje, uništava gljivice i sprječava njihov rast. U cimetu ima salicilata koji snižavaju temperaturu i imaju analgetsko i protuupalno djelovanje. Istraživanja provedena o utjecajima na krvne pločice (koje uzrokuju grušanje krvi i sprječavaju krvarenje kod fizičkih ozljeda) pokazala su da sastojak cimeta sprječava preveliko grušanje krvi, koje može imati štetno djelovanje.
    Prekrasan miris cimeta potiče rad mozga, *žvakanje žvakaće gume od cimeta osobito poboljšava pažnju, memoriju prepoznavanja, radnu memoriju i vizualni doživljaj*. Nedavna istraživanja pokazala su da može biti korišten kao alternativa za tradicionalne konzervanse hrane jer njegova esencijalna ulja imaju antimikrobno djelovanje. Znanstvenici su također ustanovili da cimet smanjuje razinu masnoća i “lošeg“ kolesterola u krvi, pa se stoga preporučuje njegovo dodavanje namirnicama koje svakodnevno konzumiramo, kao što su, npr., kava, voćni sokovi, žitarice, tost.

    izvor: http://www.coolinarika.com
  • Debeljuskasta 90
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 2
    Pridružio se: pre 12 godine

    Re: MED I CIMET

    od Debeljuskasta 90 » pre 12 godine

    Ja sam pila med i cimet za regulisanje men ciklusa koji nikada nisam imala redovno - i moram da kazem da je jako delotvorno. Vec 8 meseci imam mens ciklus redovno :D
  • Zasu Je Moja Furka
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 16
    Pridružio se: pre 12 godine

    Re: MED I CIMET

    od Zasu Je Moja Furka » pre 12 godine

    lasata napisao:Hajde kad kazu autori ali to je velika greska... Med i cimet je mnogo korisniji u vecernjim casovima pa cisto na znaju oni koji nisu na UN dijeti... U jutarnjim casovima med je cisto dodavanje kalorija a u vecernjim ima funkciju poboljsavanja metabolizma... 8)


    hm, ako se las i giga ne mogu dogovoriti, skepticna sam.
    ALI, ja cu pokusati. Inace sam na UN režimu, i super sve odradim, osim sto najcesce veceram dosta rano, pa ispadne da nista ne jedem od 18h, a nerijetko sam budna do 23h. I u tom periodu ponekad poludim. Zadnjih par dana sam taj period rijesavala sa zvakacama dok nisam naletjela na :nasilan: no-no za tu radnju. 8) pa cu sad oko 20h kad mi se zeludac debelo oglasava, pripremiti ovaj miks meda i cimeta. Zdravo je, a ako je jos i efikasno - pun pogodak. Moze samo da pridonese, zar ne?
  • lasata
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 3874
    Pridružio se: pre 16 godine

    Re: MED I CIMET

    od lasata » pre 12 godine

    Ne radi se o tome da li smo se Giga i ja slozili... Moji saveti dolaze sa aspekta uopsteno zdrave ishrane dok su Gigini vezani za UN dijetu... Cinjenica je da med hrani nadbubreznu zlezdu pa ona radi i preko noci ali ako neka dijeta to zabranjuje, kao npr. UN, a ti si na tom rezimu onda ces postupiti onako kako ta dijeta nalaze... :)
    "...i svaki put kad budeš komadić sebe dao i svoje snove svetu po vetrovima slao, ličiće jutro na tebe više nego na druge..." Mika Antić
  • Zasu Je Moja Furka
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 16
    Pridružio se: pre 12 godine

    Re: MED I CIMET

    od Zasu Je Moja Furka » pre 12 godine

    znaci da odustanem od toga za vrijeme UN-a, pa kad zavrsim s tim režimom mogu početi ovo prakticirati...
    ok :010:
  • Tomislaw
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 95
    Pridružio se: pre 12 godine

    Re: MED I CIMET

    od Tomislaw » pre 12 godine

    Lasata, znači da mogu uzeti kašičicu meda netom prije spavanja? :D
  • lasata
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 3874
    Pridružio se: pre 16 godine

    Re: MED I CIMET

    od lasata » pre 12 godine

    Nikada ne uzimaju med u koncentrovanom obliku... Rastvori ga u malo mlake vode ili u toplom (ne vrelom) caju...
    Da, mozes i uvece... :)
    "...i svaki put kad budeš komadić sebe dao i svoje snove svetu po vetrovima slao, ličiće jutro na tebe više nego na druge..." Mika Antić
  • ria
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 24
    Pridružio se: pre 11 godine

    Re: MED I CIMET

    od ria » pre 11 godine

    Da li to neko koristi ili je koristio na UN?
    Ja bih probala, to mi je savjetovala i jedna dr, ali ne znam da li će mi unazaditi UN?
    1. cilj!
    Posle 44. dana UN dijete -9kg. Sa 74kg na 65kg.

    2. cilj!

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 5 gostiju