Odgovori 389 postova
Kada želudac nije na svom mestu...
  • Moderator
    Site Admin
    Site Admin
    Postovi: 611
    Pridružio se: pre 16 godine
    Gender:

    Re: Kada želudac nije na svom mestu...

    od Moderator » pre 13 godine

    @mari-nela - Hvala sto si podelila svoje iskustvo sa nama. Mislim da si na pravom putu i da treba samo da istrajes redovnim praktikovanjem lagane masaze stomaka. Sto se tice desnog palca - obicno ukazuje da treba da masiras lagano jos jednu tacku: ona se nalazi tacno na sredini izmedju pupka i kuka (u visini mesta gde tanko crevo prelazi u debelo). Elem, masaza je veoma nezna i blaga i sastoji se u tome da ujutru na prazan stomak pronadjes gorespomenutu tacku tj. oblast a zatim lagano masiras u smeru kazaljke na satu. Vema cesto u toj zoni se moze osetiti nesto kao hmmm... racimo loptica za stoni tenis ili veci orah... bitno je da laganom masazom oputis taj deo (obicno je potrebno 2-3 minuta). Masira 7-10 dana (moze i dva puta dnevno - ujutru i pre spavanja ali stomak bi trebao da bude prazan) pa se pravi pauza od par dana i ponavlja ukoliko je potrebno.


    @Elven - Po onome sto si opisala u pitanju je hernia koju ce verovatno da potvrdi i pregled na koji ides. Velika verovatnoca da je nastala na nervnoj bazi uzimajuci u obzir da imas problema sa panicnim napadima i da uzimas lekove (pretpostavljam nesto tipa diazepam, xanax, rivotril i sl.) koji imaju losu osobinu da opustaju sve misice u telu i one koje treba i one koje ne treba. U ovom slucaju to je prstenasti misic na ulasku u zeludac koji kada se opusti dovodi da se delovi zeluca provlace kroz dijafragmu i vrse pritisak na srce i pluca ( odatle obicno "kratak dah " kao i tahikardije, aritmije... i sve ono sto si nabrojala). Dakle, primarno je resavanje anksioznosti i PPa a ostalo ce doci samo.
  • Elven
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 3
    Pridružio se: pre 13 godine

    Re: Kada želudac nije na svom mestu...

    od Elven » pre 13 godine

    Veliki pozdrav adminu i zahvala na objasnjenju vjerovatnosti mog slucaja.
    Svakako cu se nakon pregleda ponovo javiti i obrazloziti nalaz,nadam se da ce uz adekvatno zalaganje sve to proci,psebno ti jako neugodni bolovi u prsnom kosu,koji su ujedno i nesvjestan okidac za paniku.
    Hvala jos jednom i drago mi je da sam pronasla ovu temu :)
  • acko973
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 1
    Pridružio se: pre 13 godine

    Re: Kada želudac nije na svom mestu...

    od acko973 » pre 13 godine

    Zdravo.imam problem vezano za zeludac.U jutru kada se probudim tera me da se istezem i kada zavrsim protezanja tera me da podrignem.Kada ustanem i setam nemam problema iako osecam pulsiranje na levoj strani od zeluca problem nastane pri dorucku ili bilo kom obroku zato sto cim pojedem nesto i ako obroke sada polovim i jedem cesce pocne da mi pulsira jako sa leve strane zeluca i posle par minuta tera me da podrignem par puta u nekom vremenskom intervalu. u nekim situacijama mi se javlja kao da nesto gori u stomaku ne cesto.Kada legnem i rukama kao spustam to mesto koje pulsira prema stomaku kao bude mi bolje ali posle nekog vremena opet se nastavlja to jako pulsiranje Sta da radim molim pomozite
  • Moderator
    Site Admin
    Site Admin
    Postovi: 611
    Pridružio se: pre 16 godine
    Gender:

    Re: Kada želudac nije na svom mestu...

    od Moderator » pre 13 godine

    @acko973 - Pokusaj da ujutru na prazan stomak izvrsis lociranje SP-a pa ako nije na mestu (sto ce se verovatno i dogoditi) - probaj jedan od gorespomenutih sistema samostalnog namestanja. Nadam se da ce pomoci. U svakom slucaju javljaj kako se stvar odvija...
  • IvAn :P
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 10
    Pridružio se: pre 13 godine

    Re: Kada želudac nije na svom mestu...

    od IvAn :P » pre 13 godine

    Zdravo, imam problem vec nekih 2-3 meseca,ako ne i duze. Stomak mi je uzasno tvrd, ne boli me, ne osecam neke tegobe sem sto je jako tvrd. Ujutru je tvrd, ali postane jos tvrdji cim nesto pojedem ili popijem. Vodim racuna o ishrani, ne jedem slatkise,ne pijem gazirane sokove,hranim se sa dosta zitarica,povrca,ribe,... Ako pojedem nesto aromaticnije ima cu ceo dan problema sa podrigivanjem i tog mirisa ne mogu da se oslobodim. Jel to nesto opasno ili je samo karakteristika necijeg stomaka?
  • mari-nela
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 3
    Pridružio se: pre 13 godine

    Re: Kada želudac nije na svom mestu...

    od mari-nela » pre 13 godine

    Hvala vam na pomoći. Meni je pomoglo. I ja bih jos preporucila kasikicu meda poslije budjenja.
  • Kokica
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 2
    Pridružio se: pre 13 godine

    Re: Kada želudac nije na svom mestu...

    od Kokica » pre 13 godine

    Kao prvo zdravo svima.Slučajno sam malo tražila na netu nešto o svom problemu i naletela slučajno na ovaj sajt i pritom videla ovu temu.

    Ja imam 17 god (za mesec punim 18) i moj problem je sledeći: Uvek osećam pulsiranje u stomaku i to vrlo snažno, ukoliko se recimo naslonim od nešto na stomak, oseća se još jače pulsiranje, ukoliko legnem na stomaku takodje, a kada legnem na ledjima primećuje se kako se stomak podiže gore dole od pulsiranja. Vrlo često mi se desi i gušenje i imam osećaj da dolazi iz stomaka, kao da me nešto potiskuje a nekada me steže u području grudi i srce mi nekoliko sekundi jako lupa, prve sekunde baš jače lupi.Nekada dok jedem imam osećaj kao da ne mogu dovoljno da udahnem, kao da nemam dovoljno vazduha u plućima. Prošle godine sam vadila nalaze i sve je super, snimala sam i abdomen i sve je kao u redu osim što mi je žučna kesa blago presavijena. Retko bih izlazila iz kuće zbog svog problema, jer sam sebi uvrtela u glavi da ukoliko odem negde i počne da me guši da ću umreti i bojala sam se bilo gde da odem sa društvom ili na nekom putovanju :S. Možda je u pitanju i nešto na psihičkoj bazi, volela bih to da rešim, jer za 3 meseca treba da idem da studiram i ne znam kako ću sve to podneti ukoliko ne uklonim sve ovo.Od roditelja nemam podršku, jer kada im kažem za ovaj problem odgovore mi kako ja sve to umišljam i da mi nije ništa.I umalo da zaboravim, često bez razloga osetim neki strah u stomaku, i izgubim dah :S

    Šta mi vi savetujete? :(
  • Moderator
    Site Admin
    Site Admin
    Postovi: 611
    Pridružio se: pre 16 godine
    Gender:

    Re: Kada želudac nije na svom mestu...

    od Moderator » pre 13 godine

    @mari-nela - drago mi je da ti je bolje :) - i hvala za info vezano za med!


    @Kokica - Sve ono što opisuješ neodoljivo podseća na "sliku" koju daje hiatus hernia. E sada, neko bi rekao da si suviše mlada za ovaj, pre svega mehanički poremećaj, ali budući da živimo u brzom vremenu - svašta je moguće. Šta je hiatus hernia - ukoliko nisi upoznata - naći ćeš ako malo proguglaš net a ono što mogu da ti kažem je da spada u vrlo neprijatne poremećaje koji baš znaju da zagorčaju život. Što se tiče straha od gušenja - on je nerealan ma koliko izgledalo neprijatno (znam, znam - lakše napisati nego prihvatiti). Rešenje je u pravilnim obrocima (mali a česti) i kontroli stresa. Od drugih aktivnosti - preporučuje se plivanje jer značajno jača ugroženi region. Potrebno je naravno i strpljenje i upoznavanje tehnika koje olakšavaju život kod ovog poremećaja (izbegavanje ležanja posle obroka, spavanje sa podignutim uzglavljem, izbegavanje namirnica koje nadimaju...) ... Sve u svemu - najbolje je da se javiš lekaru i izneseš svoju sumnju, a ako ti se nasmeje u lice ti ipak insistiraj da razmotri tvoje simptome.
    Javi sta si uradila.
  • Bojan
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 6
    Pridružio se: pre 13 godine

    Re: Kada želudac nije na svom mestu...

    od Bojan » pre 13 godine

    Pozdrav svima. Imam problem sa viskom vazduha u zelucu kojeg cesto ne mogu da se otarasim. Nemam mucnine, problem sa varenjem, apetitom itd... mada ponekad zna da mi bude neprijatno od toliko vazduha. Kao sto rekoh, nekad kada se ispodrigujem bude mi lakse, ali nekad ne mogu nikako da ga izbacim do kraja. Sve to mi veoma smeta i neprijatno je jer studiram na muzickoj akademiji i sviram duvacki instrument tako da mi je disanje putem dijafragme neophodno. Cesto zbog ovog problema gubim kontrolu nad disanjem jer se stalno cuje neprijatno krcanje vazduha i onda pritisak teram "gore" da ne bih kvario lepotu muzike. Moje krajnje pitanje je da li ovo moze biti problem pomerenog zeluca ili je to druge prirode? Inace moja konstitucija fizicka je diskutabilna posto sam visok a veoma mrsav - 182/54 :shock: Pozdrav i hvala u napred.
  • Kokica
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 2
    Pridružio se: pre 13 godine

    Re: Kada želudac nije na svom mestu...

    od Kokica » pre 13 godine

    Da li si siguran?Koliko je to opasna bolest?Sada sam procitala nešto o njoj i nikada ne bih rekla da imam takve simptome, ali onda kada malo bolje razmislim i moguće je.Jer vrlo često kada tek legnem da spavam i ako legnem na desnu stranu tela počne malo da me guši i smeta mi, pa legnem na levu.A nekada mi smeta i dok lezim na ledjima (ali moram da napomenem da sam isto tako kada sam se vratila sa putovanja na kom sam isla sama navukla traume i tesko sam spavala, sve bih uvece umisljala kako ne mogu da disem i slicno, ali vremenom je proslo).Ja mislim da bolujem od anksioznosti, tj. 100% je tako :(, jer imam sve simptome i mislim da mi je ovo sve posledica toga, jer imam to vec oko 5 godina, pa mozda cak i od rodjenja uvek sam mislila da ne mogu dovoljni da udahnem, jednostavno nikako da se oslobodim, uvek osecam neku nelagodnost u stomaku :(.
  • Moderator
    Site Admin
    Site Admin
    Postovi: 611
    Pridružio se: pre 16 godine
    Gender:

    Re: Kada želudac nije na svom mestu...

    od Moderator » pre 13 godine

    @Bojan - Ćao i dobrodošao na forum. Višak vazduha se obično vezuje za dve stvari: intoleranciju na određene namirnice (obično žitarice i mlečni proizvodi) i promenjen položaj želuca (obično kaskadni) koji dovodi do zadržavanja hrane i stvaranja gasova. Takođe, stres može biti uzrok tj. nesvesna potreba da se guta vazduh koji posle, naravno, mora nekako da izađe. Budući da si izrazito mršav - a ukoliko normalno jedeš - lako je moguća kao dominantna prva mogućnost. Najbolje bi bilo da svratiš do svog lekara i raščistiš o čemu se radi jer svirati duvački instrument sa ovakvim problemom - zaista nije preporučljivo ni za tebe a ni za slušaoce.
    U svakom slučaju javi šta si uradio.

    @Kokica - Ne, nisam siguran ali slika koju si dala odgovara onome što pokazuje h. hernia a budući da si se javila u ovoj rubrici a ne u podforumu koji se bavi psihičkim zdravljem - daje mi za pravo da odgovaram na pitanja vezana za želudac. Sledeća stvar - da bi bila 100% sigurna da boluješ od anksioznosti trebalo bi posetiš stručno lice koje će dati odgovarajuću dijagnozu. Internet je inače loš lekar - neko može da ti pomogne savetima na osnovu količine podataka koju dostaviš ali ne možeš izbeći posetu lekaru jer jedino on - lice u lice - može da odredi šta se sa tobom dešava.
  • Bojan
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 6
    Pridružio se: pre 13 godine

    Re: Kada želudac nije na svom mestu...

    od Bojan » pre 13 godine

    Hvala na brzom odgovoru. E imam samo jednu mozda bitnu stvar sto sam izostavio da kazem a to je da se to krcanje uvek cuje iskuljucivo na jednom mestu i do poprilicno nisko u odnosu na zeludac gde bi trebao da stoji. To mesto je dakle malo ispor levog rebra a malo iznad pupka. Kad bi se tako neka linija povukla bilo bi na sredini. Jel to pomaze nesto ili ?
  • Moderator
    Site Admin
    Site Admin
    Postovi: 611
    Pridružio se: pre 16 godine
    Gender:

    Re: Kada želudac nije na svom mestu...

    od Moderator » pre 13 godine

    Pa, Bojane, mesto koje si opisao kod većine ljudi predstavlja... hmmm... recimo prostim rečima zavijutak ili krivinu gde poprečno debelo crevo prelazi u silazno debelo crevo... E sad, pritisak recimo punog želuca može da "smanji" protok kroz dotičnu krivinu i onda se obično čuje krkljanje. Inače, poprečno debelo crevo je ispunjeno uglavnom polutečnim sadržajem dok se u silaznom kolonu formira čvrsta stolica. Dakle, svaki mehanički problem - tipa spuštenog želuca, želudac prepun gasova ili pomeren može da izazove pritisak i smetnje u kretanju crevnog sadržaja. Rešenje se samo nameće - ojačati želudac, smanjiti količinu gasova, pravilno disati... i za par nedelja trebalo bi da bude bolje. Usput, koja ti je uobičajna ishrana? Da li imaš problema sa mokraćnom bešikom (ono, frka ti je i moraš hitno u wc na malu nuždu)?
  • Bojan
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 6
    Pridružio se: pre 13 godine

    Re: Kada želudac nije na svom mestu...

    od Bojan » pre 13 godine

    Evo sad kad smo vec od zeluca do creva dosli onda cu da i napomenem da imam i kandidu u crevima, tacnije, imam problema sa njom nesto manje od godinu dana, ali licno ne verujem da je to problem jer problem sa tim krcanjem imam jos od srednje skole sto bi datiralo bar 5-6 godina u nazad. Pazim na ishranu koliko mi finansije dozvoljavaju. Redovno kupujem pahuljice (sojine, razene, jecmene, ovsene) i to nekad znam za dorucak jesti ali obicno za uzinu. I to uvek mesam sa probiotskim jogurtom, mleko ne konzumiram skoro nikad i kad sam bio dete isto sam ga jako malo pio! Od ostalih mlecnih proizvoda jedem samo jos pavlaku i sir izuzetno retko - sto bi rekli kad se ima. :) Za rucak se hranim u studentskoj menzi vec pune 2 godine. Sta jos? ...hmmm.. pastete ne jedem, mada sam ih tamanio kao klinac stalno, salame i ostale mesne preradjevine isto retko. Jedem konzerviranu ribu, najvise tunjevinu, belog luka cesto zbog kandide takodje kao i maslinovo ulje kad pecem jaja. Voca i povrca isto jedem kad se ima, ali gledam da bude sto redovnije. Uh, raspisao sam se u sitne detalje... :) ujutru znam u casi mlake vode da razmutim meda i na prazan stomak da pijem. Cajeve takodje konzumiram svaki dan (crni, zeleni, nanu, kamilicu, ginko, koprivu...) Za sad mi nista vise ne pada na pamer, ako jos nesto treba pitajte slobodno. I hvala opet jos jednom na brzom odgovoru.
  • Moderator
    Site Admin
    Site Admin
    Postovi: 611
    Pridružio se: pre 16 godine
    Gender:

    Re: Kada želudac nije na svom mestu...

    od Moderator » pre 13 godine

    Bojane, savetujem ti da ipak svratiš do lekara i uradiš ono što ti kaže. Pogotovo što imaš pojačanu aktivnost kandide koja može biti dijagnostifikovana pre godinu dana a da je u stvari imaš znatno duže (poremećenu). A kao što znaš, kandida je jako dosadna gljivica i jako voli da pravi gasove. A hrani se svime što ima šećer u sebi pa i pahuljicama koje redovno konzumiraš (pahuljice budući da su u pitanju obrađene žitarice - dobijaju kiselu reakciju što duže stoje a tebi treba alkana reakcija - dosta salata, svežeg povrća, čak izbegavanje voća...). Znači, ceo problem se treba sagledati sa više strana a to je ipak nemoguće na ovaj način pa ćeš mnogo lakše i brže da ga se rešiš odlaskom kod specijaliste.
Odgovori 389 postova

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 34 gosta