Odgovori 389 postova
Kada želudac nije na svom mestu...
  • Moderator
    Site Admin
    Site Admin
    Postovi: 611
    Pridružio se: pre 16 godine
    Gender:

    Re: Kada želudac nije na svom mestu...

    od Moderator » pre 8 godine

    - komunikacija nastavljena preko PP -
  • no_pasaran
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 1
    Pridružio se: pre 8 godine

    Re: Kada želudac nije na svom mestu...

    od no_pasaran » pre 8 godine

    Postovanje svim citaocima foruma, narocito moderatoru, obracam se za pomoc.

    Imam 32. godine, visok sam puna 2 metra, tezio sam 102,103 kilograma(u medjuvremenu sam smrsao 6,7kila )negde do Bozica kada su krenule moje tegobe. Zapravo, pojavile su se jos u decembru ali su uz caj za nervozu zeluca nestale, sve negde do 10 januara. U tom periodu nastupali su razliciti simptomi, od nadutosti trbuha, preko perioda mucnine i vracanja kiseline. Nakon desetak dana preduzeo sam sve sto sam mogao,potpuno promenio ishranu i uveo 4,5 manjih obroka lagane i dijetalne hrane, opskrbio se cajevima, savetovao se sa nekoliko lekara, oni mi prepisali nolpazu od 40 mg, od koje mi je prvih nekoliko dana bilo bolje, uz riopan po potrebi.
    Apetit mi se malo vratio i donekle sam se stabilizovao. Medjutim, posle nedelju dana uzimanja nolpaze i smanjenja doze sa 2x1 na jedanput dnevno, san mi se potpuno poremetio, retko kad sam spavao duze od 2,3 sata, uz to sam primetio i neke grceve a prepodnevna vrtoglavica postajala je sve jaca, koju da napomenem pre pocetka uzimanja pomenutog leka uopste nisam imao. Izdrzao sam tako dve nedelje, i smatrajuci da je lek doveo do negativnih nus pojava zatrazio gastroskopiju i promenu terapije. Gastroskopijom je konstatovan kaskadni zeludac, gastritis i zeludacna kila velicine 3-4 cm. Bez GERB-a i ostecenja jednjaka, bez cira, i bez heliko bakterije. Doktorkin stav je da to nije nista strasno, a prepisana terapija je sabax 2x1 30mg dve nedelje, pa 1x1 30 mg naredne cetiri nedelje, plus gastroperidon 3x1 10 mg. E sad, imam nekoliko dilema koje bih molio da, ako je moguce, razresite. Prvo, cini mi se da je ova terapija suvise jaka i dugotrajna pogotovo sto sam procitao i u uputstvu za lek da se gastroperidon ne preporucuje uzimati duze od dve nedelje. Sa druge strane, stanje sto se tice bolova u zelucu (prakticno ih i nema) ili nadimanja i varenja uopste i mucnine i vracanja kiseline se prilicno popravilo i jedino sto mi po tim pitanjima smeta je neprijatan zadah vecim delom dana. Odlucio sam da nekoliko dana ne pocinjem sa terapijom i vidim kako ce se situacija razvijati. San mi se popravio i konacno sam normalno spavao nekoliko noci, medjutim prepodnevna malaksalost uz vrtoglavice i potpunu dezorijentaciju su ostali, cini mi se, cak se i pojacali sto strasno utice i na psihu. Ipak, kako dan odmice, meni biva bolje i u tom smislu, i negde od 16,17h nekada i ranije pa do odlaska na pocinak sam relativno ok. Da ne duzim dalje pricu, interesuje me konkretno da li je ta malaksalost posledica gastritisa ili cega vec (da li je eventualno izaziva nespavanje sa uzdignutim uzglavljem), i kako je mogu sanirati jer je zaista neizdrzivo. Pretpostavljam da na to i utice i ovo vreme koje je nenormalno za ovo doba godine. Takodje, skeptican sam i prema ovim inhibitorima protonske pumpe jer sam se nacitao kako oni mogu pomoci na odredjeno vreme, i da cak mogu biti kontraproduktivni. Imam i zakazano kod kiroprakticara za koji dan, pa me zanima moze li on tu ista pomoci. Takodje, konzumiram caj za gastritis iz biljne apoteke redovno, i kombinujem lanenu sluz, kantarionovo ulje, a uvodim i med, maslinovo ulje i sok od kupusa. Dakle, da li da pristupam ovoj terapiji, odnosno sta da radim, imate li ikakav savet ? Hvala unapred.
  • Moderator
    Site Admin
    Site Admin
    Postovi: 611
    Pridružio se: pre 16 godine
    Gender:

    Re: Kada želudac nije na svom mestu...

    od Moderator » pre 8 godine

    - odgovor poslat na PP -
  • ran
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 3
    Pridružio se: pre 8 godine

    Re: Kada želudac nije na svom mestu...

    od ran » pre 8 godine

    Postovani,
    imam 41 godinu. Visina 190, tezina 108kg. Svi problemi, da ne bih duzio, kao kod no_pasaran. Sve je pocelo pre dve godine, januar 2014 (tada 128kg), sa naglim skokom pritiska 200/100, puls oko 90 i vrtoglavicom. Negde u aprilu 2014 napokon otkriven gastritis, 4cm HH i heliko bakter. Pocinjem sa trojnom terapijom i od tada do danas vise nemam heliko. Uradjeni ekg vise puta, eho srca dva puta, spirometrija i svi nalazi u granicama i bez provlema. Stanje s vremena na vreme sasvim ok po par dana a onda simptomi kao vrtoglavica, nesigurnost, manji skok pritiska. Da napomenem da nemam kiselinu i puls mi je oko sada 55-60 i kada mi se "pogorsa" stanje.Pre 10 dana ponovo bio na gastroskopiji. Rezultat: manja HH, gastritis i bez heliko. Terapija Nolpaza tbl a 20 mg 1x1 ujturo pre jela mesec dana
    Gastroperiodn tbl 3x1 pre jela mesec dana
    Orvagyl tbl a 400 mg 3x1 iza jela 7 dana. DR rekao na drugoj gastroskopiji da nije strasno kako je bilo pre dve godine. Upravo zavrsio sa orvagylom 7 dana, nastavljam sa druga dva. Prva tri dana sve ok a sada se ponovo budim na svaka 2-3 sata, nemam neke tegobe ali ne mogu da spavam (zato i pisem u ovo doba :-) ). Povremeno se javi blaga vrtoglavica i manji skok pritiska 140/85 pa kako se pojavi tako se i vrati na normalu. Jedem 5-6 puta dnevno po malo, uglavnom po preporukama sa foruma ali i prekrsim po nekad. Od slatkog samo crna cokolada po 2-3 kockice. Krvna slika ok, osim niskog HDL oko 1. Nisam nasao neku vezu hrana i simptomi. Rezime tezine: januar 2014 128 kg, jun 2014 95kg (nisam imao apetit, verovatno zbog heliko), onda se po malo vracao apetit i sada oko 108 kg sa tendencijom ponovnog opadanja :-)
    Rekoh da ne duzim pa opet :-)
    Ako treba jos neki podatak tu sam :-)
  • Moderator
    Site Admin
    Site Admin
    Postovi: 611
    Pridružio se: pre 16 godine
    Gender:

    Re: Kada želudac nije na svom mestu...

    od Moderator » pre 8 godine

    @ran

    Cao, elem, sve si lepo opisao sta ti se desava, ali koje je tacno tvoje pitanje, dilema ili tome slicno? Sve sto opisujes, pokriveno je terapijom koju si dobio, a jedino sto ti ne savetujem to je konzumiranje cokolade makar ona bila i crna... Deluje opustajuce na prstenast misic na ulazu u zeludac i... posredno dozvoljava da se zeludacni sadrzaj vrati u jednjak. Nocno budjenje je karakteristicno za hiperprodukciju kiseline koja nocu nema sta da radi /vari/ pa onda iritira i jednjak i sredinu grudi a utice i na splet nerava u oblasti zeluca.

    pozz
    M
  • ran
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 3
    Pridružio se: pre 8 godine

    Re: Kada želudac nije na svom mestu...

    od ran » pre 8 godine

    Moderator napisao:@ran

    Cao, elem, sve si lepo opisao sta ti se desava, ali koje je tacno tvoje pitanje, dilema ili tome slicno? Sve sto opisujes, pokriveno je terapijom koju si dobio, a jedino sto ti ne savetujem to je konzumiranje cokolade makar ona bila i crna... Deluje opustajuce na prstenast misic na ulazu u zeludac i... posredno dozvoljava da se zeludacni sadrzaj vrati u jednjak. Nocno budjenje je karakteristicno za hiperprodukciju kiseline koja nocu nema sta da radi /vari/ pa onda iritira i jednjak i sredinu grudi a utice i na splet nerava u oblasti zeluca.

    pozz
    M


    Hvala puno na odgovoru. A pitanje je da li će biti bolje :). Sličnu terapiju sam pio pre godinu dana samo sa sabax-om i bilo je bolje par dana (možda 10-15) i vratilo se sve na staro.
    Javljam se posle terapije da li će sada biti duže bolje :)

    Hvala jos jednom na brzom odgovoru
  • ran
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 3
    Pridružio se: pre 8 godine

    Re: Kada želudac nije na svom mestu...

    od ran » pre 8 godine

    ran napisao:
    Moderator napisao:@ran

    Cao, elem, sve si lepo opisao sta ti se desava, ali koje je tacno tvoje pitanje, dilema ili tome slicno? Sve sto opisujes, pokriveno je terapijom koju si dobio, a jedino sto ti ne savetujem to je konzumiranje cokolade makar ona bila i crna... Deluje opustajuce na prstenast misic na ulazu u zeludac i... posredno dozvoljava da se zeludacni sadrzaj vrati u jednjak. Nocno budjenje je karakteristicno za hiperprodukciju kiseline koja nocu nema sta da radi /vari/ pa onda iritira i jednjak i sredinu grudi a utice i na splet nerava u oblasti zeluca.

    pozz
    M


    Hvala puno na odgovoru. A pitanje je da li će biti bolje :). Sličnu terapiju sam pio pre godinu dana samo sa sabax-om i bilo je bolje par dana (možda 10-15) i vratilo se sve na staro.
    Javljam se posle terapije da li će sada biti duže bolje :)

    Hvala jos jednom na brzom odgovoru


    Ispijena terapija, sve ponovo po starom. Vrtoglavica i mislim da je najvise psiha "uzdrmana" jer se sve oduzilo a ne vidim sta moze pomoci da se ova agonija bar ublazi.
    Pitanje za moderatora: da probam sada sa namestanjem ili sa cajevima za "sve probleme za zeludcem"?

    pozzz
  • Moderator
    Site Admin
    Site Admin
    Postovi: 611
    Pridružio se: pre 16 godine
    Gender:

    Re: Kada želudac nije na svom mestu...

    od Moderator » pre 8 godine

    Namestanje ne moze da skodi kao i cajevi... Medjutim, povratak simptoma posle terapije govori da postoji primarni problem negde na drugom mestu... Moguce psiholoski ali da ne nagadjam... Dakle, probaj namsetanje ne moze da skodi a ako se prica i dalje nastavi - javi se na PP posto to vise ne spada u zelacane probleme pa da ne smaramo...
  • dasi1985
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 13
    Pridružio se: pre 7 godine

    Re: Kada želudac nije na svom mestu...

    od dasi1985 » pre 7 godine

    Pozdrav,

    evo da malo oživim temu i da se požalim na svoj problem sa stomakom.Imam 31 godinu,visok oko 180cm,težak oko 80 kg,do novembra 2015-e sam bio relativno aktivan u smislu vježabanja teretana,trčanje,lagane vježbe,od novembra mi se javljaju jako neugodne tegobe sa disanjem i ubrzan rad srca nakon obroka i slabost,obično oko 2 sata nakon obroka.
    Pored borbe za svaki udisaj imao sam osjećaj da mi je stomak mrtav bukvalno,naduvanje ispod rebara kao i cijeli stomak,ne čuje se rad želuca,tek nakon masiranja stomaka bude mi lakše.Nakon toga iz straha od srčanog udara vadim nalaze krvi i sve je ok uz dodatak da je test na Heliko bakteriju negativan.Tegobe se nastavljaju pa odlazim na ultrazvuk abdomena,sve ok.Blaža poboljašanja ali opet uz izuzetne jake i neugodne "napade" lošeg disanja,lupanja srca i naduvavanja stomaka odlučim se na gastroskopiju.Nalaz potpuno uredan u smislu samog želuca i jednjaka,blago izritiran gornji dio želuca uz malo kiseline ali zanemarljivo i ništa zabrinjavajuće.Dobijam Controloc 20 mg svako jutro 15 dana i nešto za mučninu.Poboljšanje ali kratkoročno,simptomi se nastavljaju pogotovo ako se prejedam.Moram napomenuti da sam svaštojed i da jedem aposolutno sve,sklon prejedanju.Kako volim da napravim salatu sa maslinovim uljem tako isto znam pojesti i hamburger kada mi se jede.Dakle hranim se relativno zdravo,jedem voće,povrće,pogotovo obožavam crveni i bijeli luk.Dan mi počinje sa čajom od nane,banana pa onda prva kafa na poslu,doručak oko 11h,ručak oko 16h,večera nekada da,nekad ne zavisno kako sam ručao.
    Dakle agonija se nastavlja,jeko neugodno za kvalitet života,odlučim se odlasku gastroenterologu.
    Dijagnoza:Dispesija,probno mjesec dana Controloc 20 mg ujutru i Eglonyl 50 mgx2
    Poboljašnje postoji ali se siptomi nastavljaju uz osjećaj da mi je želudac ušao u pluća.Pomaže masiranje leđa i stomaka,tada počne da radi i da podrigujem all kratkoročno poboljšanje do sledećeg obroka.Mjesec dana terapije prolazi al agonija se nastavlja,gastroentelorog mi produžava na 3 mjeseca terapiju sve isto.Novi siptomi su probadanje ispod lijevog rebra i nakon toga strah od srčanog nekoliko sati nakon oborka.Terapija je u toku ali ja ne osjećam da će mi se stomak zaliječiti do kraja.S obzirom da mi jača fizička aktivnost ne odgovara odustao sam od trčanja i teretane,samo lagana šetnja svako veče.E sada moja pitanja bi bila:

    1.S obzirom da sam kao klinac bio mršav,naglo sam se udebljao na faksu sa 65 na 80 kg(imao sam i ranije blaže probleme sa stomakom ali nikada tako izražajne a pogotovo ne sa disanjem) i s obzirom da sam kao klinac išao kod jedne stare bake na namještanje želuca(bio spušten) da li je moguće da je terapija pogrešna i da mi je stomak u nepravilnom obliku ponovo?

    2.Eglonyl je za blaže oblike anksioznosti,da li je moguće da doktori ne priznaju pojam "podignutog" i "spuštenog" želuca jer ako su svi nalazi ok nema druge nego anksioznost,malo mi nelogično.Kada sam pitao doktorku da nije kod mene jedna vrsta kile ona se nasmijala.Da li je moguće da hernia promakne gastroskopiji i da se otkrije tek nakon drugog,trećeg puta?Ili sam ja klasični primjer anksiozne osobe? :D

    Eto izvinjavam se zad dug post i molim za savjet!
  • Moderator
    Site Admin
    Site Admin
    Postovi: 611
    Pridružio se: pre 16 godine
    Gender:

    Re: Kada želudac nije na svom mestu...

    od Moderator » pre 7 godine

    Cao,

    Sve ovo sto pises ipak "okrece" pricu na stranu da ti je zeludac ili pomeren ili kaskadan... a moguca je i klizna hernija - koja moze da se vidi a i ne mora... Anksioznost da, ona je cest pratilac ovog stanja ali to je vec neko drugo pitanje jer fizioloski gledano ti zaista imas problema koji se ocituju u odredjeno vreme (2 sata posle obroka) i na odredjeni nacin (nedostatak daha, ubrzan rad srca i sl.) Sve ovo govori da verovatno imas i dosta gasova u crevima i da vrse pritisak na dijafragmu koja opet nema dovoljno mesta za svoju aktivnost i... eto ga :).

    Elem, resenje su mini obroci, cesti... provera da li imas dovoljno zeludacne kiseline za normalnu probavu, regulisanje tj. kontrola namirnica koje mogu da izazovu dodatne gasove i... provera da li si alergican na neku namirnicu i njeno uklanjanje... Naravno, fizicka aktivnost, pozicioniranje zeluca, jacanje trbusne muskulature to je sve pod onim... kako kazu u zenskim casopisima pod "must" :)

    Sto se pretraga tice, nisu svemocne i kod odredjenog procenta pojedinaca jednostavno se ne mogu detektovati fizioloske promene. Imam suvise bogatu, dobro dokumentovanu arhivu, da bih olako rekao da sve dolazi od glave i slicnih stvari. Ali to je vec druga prica...

    pozd
    M
  • dasi1985
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 13
    Pridružio se: pre 7 godine

    Re: Kada želudac nije na svom mestu...

    od dasi1985 » pre 7 godine

    Cao,

    Sve ovo sto pises ipak "okrece" pricu na stranu da ti je zeludac ili pomeren ili kaskadan... a moguca je i klizna hernija - koja moze da se vidi a i ne mora... Anksioznost da, ona je cest pratilac ovog stanja ali to je vec neko drugo pitanje jer fizioloski gledano ti zaista imas problema koji se ocituju u odredjeno vreme (2 sata posle obroka) i na odredjeni nacin (nedostatak daha, ubrzan rad srca i sl.) Sve ovo govori da verovatno imas i dosta gasova u crevima i da vrse pritisak na dijafragmu koja opet nema dovoljno mesta za svoju aktivnost i... eto ga :).

    Elem, resenje su mini obroci, cesti... provera da li imas dovoljno zeludacne kiseline za normalnu probavu, regulisanje tj. kontrola namirnica koje mogu da izazovu dodatne gasove i... provera da li si alergican na neku namirnicu i njeno uklanjanje... Naravno, fizicka aktivnost, pozicioniranje zeluca, jacanje trbusne muskulature to je sve pod onim... kako kazu u zenskim casopisima pod "must" :)

    Sto se pretraga tice, nisu svemocne i kod odredjenog procenta pojedinaca jednostavno se ne mogu detektovati fizioloske promene. Imam suvise bogatu, dobro dokumentovanu arhivu, da bih olako rekao da sve dolazi od glave i slicnih stvari. Ali to je vec druga prica...

    pozd
    M
    Hvala na savjetima.Pročitao sam da za kaskadni želudac vrlo često postoji nasljedni faktor što znači da u principu treba prihvatiti takvo stanje i pokušati ublažiti negativne siptome.Možda bi bilo pametno predložiti svom gastroenterologu kontrastno rendgensko snimanje kako bih definitivno istražio do kraja svoj problem.Kako da ustanovim da li imam dovoljno želučane kiseline?Kada sam predložio test na teleranciju hrane rekla mi je da je vrlo rijetko da se pojavi netolarancija na hranu ukoliko nisam u mladosti imao ništa slično.Pa sam odustao od toga.Gdje bih mogao najpreciznije da uradim testiranje na hranu?Često sam u BG. pa dolazi u obzir i klinike po Beogradu.Što se tiče dodatnih gasova,s obzirom da volim povrće(veliki izazivači gasova)vrlo je moguće da i oni izazivaju određen pritisak na dijafragmu.Sve u svemu od tableta mi jeste bolje ali problem nije rješen što znači da ću ipak morati korigovati ishranu ili početi pisati šta jedem jedan period dok ne ustanovim šta mi najviše smeta.

    Pozdrav
  • Moderator
    Site Admin
    Site Admin
    Postovi: 611
    Pridružio se: pre 16 godine
    Gender:

    Re: Kada želudac nije na svom mestu...

    od Moderator » pre 7 godine

    Alergija na hranu je retka ali intolerancija je prilicno cesta. Moze se dobiti u bilo kom dobu zivota i vezuje se za proces akumulacije (tj. veci unos nekih materija koje se ne mogu obraditi). Testovi nisu bas precizni a bolji se odgovor dobija svesnim pracenjem ishrane i pracenjem simptoma.
    Dobra ideja je sa vodjenjem dnevnika ishrane i zapisivanjem kako se posle toga osecas - dace ti interesantno stivo za razmisljanje.
    Sto se zeludacne kiseline tice, to je najbolje da vidis sa tvojim gastrologom zato sto postoji vise razlicitih testova. A mozes da probas i da u toku obroka popijes 1 dl kvalitetnog soka od ananasa i vidis kakvo ti je posle njega varenje (trebalo bi da bude odlicno.)
  • Natashenka
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 1
    Pridružio se: pre 7 godine

    Re: Kada želudac nije na svom mestu...

    od Natashenka » pre 7 godine

    Pozdrav, evo i mene sa mojim problemom. :(

    Imam 28 godina, inace se zdravo hranim, ne pijem vodu neko vreme pre i posle obroka, unosim dovoljno tecnosti dnevno, nisam pusac, sokove ne pijem, alkohol ponekada. Ipak, imam problema sa zelucem koji se do sada uglavnom ispoljavao tako sto me zeludac zaboli kada se nerviram (sto se trudim da svedem na minimum, ali avaj). :neznalica: Takodje, treniram 3-4 puta nedeljno, pa sam mozda potegla nesto tesko.

    Juce sam pre rucka (doruckovala sam ujutru) osetila jak bol u predelu zeludca (probadanje) koji je zatim krenuo da se siri ka grudima levoj strani ledja (do plecke). To je trajalo do 10 minuta, prilegla sam, malo se smirila i mislila da nije nista. Zatim sam nakon sat vremena osetila ponovo bol i jako lupanje srca, koje je trajalo neko vreme, pa sam otisla kod dr. Dali su mi propranolol, pritisak i rezultati krvi su bili ok, smirila sam disanje, pratili su me par sati a zatim pustili kuci. Danas celog dana osecam tezinu u zeludcu, kao kratak dah, kao da ne uspevam da uzmem dovolno vazduha.

    Pre 12-13 godina sam imala problem sa pomeranjem zeludca na dole, kada sam imala jake mucnine na sve sto pojedem, i jedna zena mi je masazom vratila isti na mesto. Osim povremenog bola kada se nerviram ili slicno, od tada nisam imala drugih problema.

    Molim vas za savet kako dalje da pristupim problemu. Dr mi je preporucila rtg stomaka, sto i planiram da uradim, ali ne znam da li da odmah trazim nekoga ko ce mi "vratiti" zeludac na mesto, posto je uspeo prvog puta.

    Hvala puno na pomoci! :)
  • Moderator
    Site Admin
    Site Admin
    Postovi: 611
    Pridružio se: pre 16 godine
    Gender:

    Re: Kada želudac nije na svom mestu...

    od Moderator » pre 7 godine

    Cao Natashenka,

    Lici na pomeren i zarotiran zeludac. Rtg svakako uradi a takodje ako imas pouzdanu osobu za namestanje - sto pre to bolje. Problemi sa disanjem dolaze od zeluca koji je "zauzeo" previse mesta plucima i pritiska ih... Nista znacajno ali bas neprijatno...

    pozd
    M
  • Gingerka
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 2
    Pridružio se: pre 8 godine

    Re: Kada želudac nije na svom mestu...

    od Gingerka » pre 7 godine

    Postovani, evo mene ponovo :( postovala sam sve savete koje ste mi dali i bila mirna od januara do pre neki dan. Naime, ova moja neman (hijatus hernija) se ponovo buni. Po obocaju kiselina mi sprzi sve u grudima i ustima, a kila me udavi i opet lupanje srca. Ma sve jovo-nanovo :( Radila sam analizu krvi, u redu je. Ponovila sam test izdisajno na helikobakteriju, negativan je. Ujutru kako se ustanem, muka mi je i jedva da stavim nesto usta. Bila sam kod porodicnog prijatelja koji je dr gastroenterolog dao mi je ponovo kontrolok i gastroperidon da mi se kiselina malo smiri. Da napomenem da treba uskoro da putujem pa mi to stvara dodatnu nervozu, jer mi je odmor preko potreban, a bas sam ga lepo isplanirala i sad me ovo sastavilo. Nedavno sam bila kod kiropraktora koji mi je ranije pomagao, ali pdmah nakon namestanja isla sam na koncert gde sam djuskala, da li mi se zbog toga stanje pogorsalo? I opet mi je raspolozenje totalno opalo. Hvala ti unapred.
Odgovori 389 postova

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 8 gostiju