Odgovori 137 postova
Veca Pereca
  • Yo-Yo
    Amater
    Amater
    Postovi: 291
    Pridružio se: pre 7 godine

    Re: Veca Pereca

    od Yo-Yo » pre 7 godine

    Inzenjerska banda :pivo:

    Ja sam zivi primer zasto je cik-cak potreban i pozeljan. Kad fiksiram kalorijski unos, posle nekog vremena ulazim bas u to sto su Mrsa i Duda opisale - e onda primenim suprotnu logiku, pa dodatno smanjim unos, skinem jos malo, opet smanjim, a onda dodjem do toga da nemam energije ni iz kreveta da ustanem, pa batalim sve "i pomirim se da cu zauvek biti debela".

    Licno se uopste ne osecam kao da sam "na dijeti", vec samo pametnije jedem. Meni je glavni VK dan subota, a onaj manji VK mi je klizan, obicno utorak-sreda. To iskoristim za neku poslovno-drustvenu prigodu. VK dani eliminisu psihicki pritisak "zabrana" na dijeti, slicno kao sto UH vecera na UN-ki sprecava ludu zelju za kolacima. Naravno, pametan izbor se podrazumeva, ali i pametan izbor moze da bude i te kako "nevaljao": dobar brie i vino, kvalitetan kolac, fensi pizza (ne 'lebara iz pekare)...

    Dudo selidbe i promene zivotnih okolnosti nisu bas najpogodnije za skidanje/odrzavanje kilaze, ali ne brinem za tebe - kad se ustalis sa novim nacinom zivota, uspeces i kilice da resis! :009:
    Slika
  • Debeliccka
    Profesionalac
    Profesionalac
    Postovi: 1914
    Pridružio se: pre 11 godine

    Re: Veca Pereca

    od Debeliccka » pre 7 godine

    Yo Yo, ne samo da se izbegava stagnacija nego postoji jedan možda i fascinantniji momenat u vezi sa cikcakovanjem (bar za mene):
    kao što spomenu Duda, na ovaj način se u proseku tj na nedeljnom nivou unosi više kalorija nego što bi to radila većina osoba na dijetama. Jede se više a kilogrami se gube.
    Ista stvar sa održavanjem. Ja ovu kilažu održavam spontano a jedem više nego mnogi ljudi koje poznajem. Naravno, jedem pravilno.

    Veco, tačno, može se uspostaviti funkcionalna ishrana a da to ide samo po sebi i spontano. Jednostavno živiš svoj život i jedeš u skladu sa načinom ishrane koji si uspostavio. Ako se pravilno hraniš onda upravljaš svojom ishranom, svojom glađu i sitošću i vladaš situacijom. Nemaš krize za slatkišima ili bilo čim, jer se u kontinuitetu hraniš kako Bog zapoveda.
    Naravno, podrazumeva se da ono što ja zovem nehranom ili antihranom nije deo moje ishrane osim iznimno (jednom nedeljno nešto slatko u čemu naravno da ima industrijskih nepoželjnih proizvoda - npr nutela u palačinki, sladoled ili šta god nevaljalo). I još nešto, a napisala sam to bar 2689 puta... ako se 90% vremena hranimo pravilno (pravilno po odabiru namirnica, unosu neophodnih nutrijenata, pravilnim ili relativno pravilnim kombinacijama) onda nas 10% odstupanja ne može ugroziti. Proporcija može da bude i drugačija... Ili recimo da kažemo da 4 dana (4 odvojena dana) u mesecu u kojima ćemo pojesti maltene šta god (nešto što nije baš na listi zdrave hrane) mogu da budu sasvim dovoljno bahanalisanja (jednom nedeljno) a u ostalim danima da biramo šta jedemo tj da ne jedemo antihranu i loše stvari... U ostalim danima možemo da imamo VK dane naravno ali ne VK dane na nezdravoj hrani nego VK dane sa pravom hranom.
    Slika

    5.11.2012.-74kg, 6.12.2012-67kg, 2.2.2013-62kg, 25.3.2013.-60kg, 6.5.2013.-59kg, 8.6.2013.-58kg, polovina juna 2013 - 57kg i posle toga 57kg sa povremenih 58kg na kratko...
  • VecaPereca
    Amater
    Amater
    Postovi: 148
    Pridružio se: pre 7 godine

    Re: Veca Pereca

    od VecaPereca » pre 7 godine

    Dodjoh konacno sa posla i iz kuhinje. Pa 1400 kcal zvuci FENOMENALNO! Plan je ovakav za NK:
    Dve kas. ulja - 240 kcal
    Beli sir 10% masti, 150 gr - 270kcal (ovo moze da bude oko 200 gr sociva, 300 gr tofu-a, ? glutena ili pasulj)
    Jogurt, 1 casa - 140 kcal
    Jaja 2kom. - 160 kcal (ili 30 gr oraha)
    voce 100 kcal (dve jabuke ili tri-cetri mandarine)
    Ovas 30 gr 130 kcal (ovo moze da bude i dva parceta hleba ili 100 grama makarona)
    Neskrobno povrce - 300 kcal
    Mleko 200 gr 100 kcal
    Ukupno: 1440 kcal

    Meni ovo izgleda kao ogromna kolicina hrane za jedan dan. Molim vas sve da prokomentarisete ovaj plan.
    Treba da idem u nabavku, ali posto radim sutra od rane zore, probacu da nesto izkombinujem i spremim hranu za sutra ako uspem. Sutra uvece svakako idem u kupovinu da se spremim za cikcakovanje! Tako da pocinjem ili sutra ili prekosutra. Bas se radujem!

    Edit: Uspela sam. Obarila sam karfiol sa socivom, procedila i prelila jajima i sirom pa se sada krcka u rerni i bice spremno za sutra. Zapisala sam sve grame i kcal, a sutra sledi izvestaj. Ljubim vas.
  • Yo-Yo
    Amater
    Amater
    Postovi: 291
    Pridružio se: pre 7 godine

    Re: Veca Pereca

    od Yo-Yo » pre 7 godine

    Pa dobro dosla medj' cik-cakere, inzenjerko :009:

    Mozes da "saras" po danima, pa recimo jedan dan zveknes vise sira a preskocis jaja, drugi dan 150g tofua i 3 jaja, treci dan prebranac (ako te nije do sad smorio na skrobnim danima)...

    Fakat, za 1400 kalorija pametne hrane mozes da se razbijes od klope, a za isto toliko mozes da pojedes jedan fast food obrok nakon koga ces biti gladna pre nego sto ogladnis nakon proste jabuke.

    Ulje slobodno menjaj drugim masnocama: maslac, kajmak (ako ti je dostupan "tamo preko"), pavlaka (preracunaj kalorije).

    I kad smo vec kod masti, kakav ti je to beli sir sa 10% mlecne masti koji ima 180 kalorija u 100g? Mnogo to kalorija, ja moj mladi sa 20% racunam na 150!

    :mahalo:
    Slika
  • grazia
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 77
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: Veca Pereca

    od grazia » pre 7 godine

    To racunanje kalorija je za mene uvek bila visa matematika. Doduse nisam se nesto ni upustala u to ali mi deluje kao jako zahtevna stvar.
    Veco mnogo su ti dobri vegananski recepti moracu po nesto os toga da probam.
  • VecaPereca
    Amater
    Amater
    Postovi: 148
    Pridružio se: pre 7 godine

    Re: Veca Pereca

    od VecaPereca » pre 7 godine

    Citam da si se "lepo provela" sa patikama i snegom. Dobro je kada se dobro zavrsilo. Tako ti je to kad ides po te proklete cigarete!

    Sa ovim sirmo si me potpuno zbunila. Ovde kupujem fetu koja ima 20% masnoce (100gr = 247 kcal). Neka "reduced fat" varijanta fete ima 10% masnoce (100 gr = 173 kcal). Ovde kupujem "mladi sir" sto je: quark sa samo nekoliko procenata masnoce (ja mislim da je to slicno nasem kiselom mleku, samo je gusce) i cottage cheese (4% masnoce).

    Mislim da je 20% za mladi sir previse. Na primer, parmezan ima 29%. President mladi sir (Somboled) ima 5.5% i 115 kcal na 100 grama (http://www.somboled.rs/sr/proizvodi/pre ... -mladi-sir).
  • VecaPereca
    Amater
    Amater
    Postovi: 148
    Pridružio se: pre 7 godine

    Re: Veca Pereca

    od VecaPereca » pre 7 godine

    Grazia i ja se ucim brojanju kalorija.
  • Debeliccka
    Profesionalac
    Profesionalac
    Postovi: 1914
    Pridružio se: pre 11 godine

    Re: Veca Pereca

    od Debeliccka » pre 7 godine

    Ja ne bih bas cesto forsirala te mlecne masnoce, jela bih ih ali ne precesto. Konkretnije, ostavljala bih ih za dane sa niskim sadrzajem UH tj za dane u kojima bi preovladavalo neutralno povrce.
    Ali npr...ubacivala.bih zdrave masnoce druge.vrste, kao uzinu i kao pojacivac kalorija u danima.kad manjka kalorija: svezu golicu, suncokret, lan, susam.... Dobijas vazne minerale i vitamine, pospesujes dobar holesterol odnosno smanjujes los ili pravis prevenciju. Sveza golica je izmedju ostalog veoma bogata magnezijumom, suncokret vitaminom E, itd...
    Kajmak bih koristila kao povremenu poslasticu, kao slatkis ili za jaki VK dan..

    Uzgred, cik cak je stvarno prezanimljiva stvar...
    Slika

    5.11.2012.-74kg, 6.12.2012-67kg, 2.2.2013-62kg, 25.3.2013.-60kg, 6.5.2013.-59kg, 8.6.2013.-58kg, polovina juna 2013 - 57kg i posle toga 57kg sa povremenih 58kg na kratko...
  • Yo-Yo
    Amater
    Amater
    Postovi: 291
    Pridružio se: pre 7 godine

    Re: Veca Pereca

    od Yo-Yo » pre 7 godine

    Jes, provedoh se k'o bos po trnju... Ili k'o neko u izlizanim patikama po snegu :-P

    Ja zaboravila da si ti "preko", pa napravih gresku. Ovde su mladi sirevi u prodavnicama oko 20% mlecne masti, znas oni meki vodenasti? Sa pijace (ili od seljaka koji dostavljaju) su neki jaci, neki slabiji, ali tu negde.

    Za sireve se % mlecne masti racuna u suvoj materiji. Dakle, onaj nas "klasican" mladi sir ima vise vode, a samim tim i manje suve materije koja nosi kalorije.

    Sorry na zbunu :D

    I da, sto Mrsa rece, ima dosta dobrih izvora masnoca koje nisu ulje kao takvo. Recimo taan/tahini (al' sama da ga izbledniras, ko zna sta guraju u "kupovne" ;) ) je bozanstven!
    Slika
  • Debeliccka
    Profesionalac
    Profesionalac
    Postovi: 1914
    Pridružio se: pre 11 godine

    Re: Veca Pereca

    od Debeliccka » pre 7 godine

    Napomena: pisala sam post u isto vreme kad i Veca o sirevima. Nisam mislila na sireve, da se razumemo nego na masnoce tipa kajmaka. Komentar je bio dopuna na sugestiju koju ti je Yo dala u vezi sa kajmakom. Govorila sam o ogranicavanju upotrebe ovih masnoca odnosno o kombinovanju.
    :-)
    Bolje da se ne petljam da ne napravim nesporazum.
    A za pripremu hrane, ja koristim hladnocedjeno suncokretovo (njega i za salatu) ili svinjsku mast.
    Slika

    5.11.2012.-74kg, 6.12.2012-67kg, 2.2.2013-62kg, 25.3.2013.-60kg, 6.5.2013.-59kg, 8.6.2013.-58kg, polovina juna 2013 - 57kg i posle toga 57kg sa povremenih 58kg na kratko...
  • VecaPereca
    Amater
    Amater
    Postovi: 148
    Pridružio se: pre 7 godine

    Re: Veca Pereca

    od VecaPereca » pre 7 godine

    Debelicka, taman posla da se ne petljas! Pa zahvalna sam ti za svaku rec koju si napisla u mom dnevniku. Semeenke su na spisku za kupovinu.
    Yo, svasta cu ja da naucim od tebe . Nisam znala sta je tahini ali evo sada sam saznala, inace susam obozavam pa ce mi se verovatno svideti.

    Sve u svemu toliko lepih ideja.
  • VecaPereca
    Amater
    Amater
    Postovi: 148
    Pridružio se: pre 7 godine

    Re: Veca Pereca

    od VecaPereca » pre 7 godine

    Evo, me. Posla do guse, grlo me boli, dobila sam...

    Danas prvi dan cik -cak-a koji je protekao odlicno. Nisam doruckovala sto meni odgovara. Ja inace rano rucam oko 12 sati, uzina mi je oko 3-4 popodne a vecera oko 7-8 sati. I krevetu sam pre ponoci.

    Cik-cak, dan 1
    Musaka od velikog karfiola, 85 g crvenog sociva, 300 gr mladog sira, 3 jaja, i jedna kasika parmezana zapeceno u rerni: 960 kcal (rucak + vecera)
    Kruska + banana za uzinu: 180 kcal
    Paprika kao salata: 50 kcal
    Dezert: 35 g visnja, 10 g ovsa, 100 g jogurta: 150 kcal
    Ukupno: 1340 kcal


    Inace, ovo je bilo toliko puno hrane, da mogu da kazem da sam se bas bas najela.
  • Yo-Yo
    Amater
    Amater
    Postovi: 291
    Pridružio se: pre 7 godine

    Re: Veca Pereca

    od Yo-Yo » pre 7 godine

    Izvini, ali tvoja prva recenica mi zvuci kao ono iz prvog dela filma Mi nsmo andjeli: "Gladna sam! Piski mi se! Pa vi ste mene...!!!" ;) (Ne zameri, ja u mom fazonu :* )

    Ali je super sto nisi gladna na cik-cakovanju i ako pametno biras NK namirnice veruj mi da neces ni biti! Cak ces imati problem da uz pametan izbor namirnica napakujes dovoljno kalorija.

    Inace, ni ja nisam neki ljubitelj klasicnog dorucka i licno ne verujem da je najbitniji obrok.
    Slika
  • VecaPereca
    Amater
    Amater
    Postovi: 148
    Pridružio se: pre 7 godine

    Re: Veca Pereca

    od VecaPereca » pre 7 godine

    Yo-yo, a i moci cu da kradem tvoje ideje za jelovnike. Juce ujutru vaga je pokazivala 71.7 kg, a jutros vaga pokazuje 69.7kg!!! Stala sam nekoliko puta posto nisam verovala. Necu da namestam tiker do sutra da bih bila sigurna. Mislim da mi je kilaza bila "maskirana" ciklusom.

    Cik-cak, dan 2
    Varivo (600 g boranije, 200 g sargarepe, 100 g pecenog glutena, 1 kas ulja, paradaiz sos): 670 kcal
    banana: 100 kcal
    kruska: 80 kcal
    sir (10% masti) 100 g: 170 kcal
    paprika: 50 kcal
    ovas, 20 gr: 80 kcal
    jogurt, 140g: 70 kcal
    indijski orah, 20 gr: 120 kcal
    Saka visnji: ?
    Ukupno: 1340 kcal
  • Yo-Yo
    Amater
    Amater
    Postovi: 291
    Pridružio se: pre 7 godine

    Re: Veca Pereca

    od Yo-Yo » pre 7 godine

    Kradi, draga moja, vici ako nesto nije dovoljno elaborirano :D

    Svidja mi se varivo, boraniju nisam jela vekovima, taman si mi dala ideju! Kao mala nisam volela onu boraniju "na corbasto", pa mi je baka spremala zapecenu sa jajima i sirom - eto ti jedna ideja.
    Slika
Odgovori 137 postova

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 47 gostiju