UN dijeta - zdrav, mršav, vitak
  • Bob77
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 25
    Pridružio se: pre 7 godine

    UN dijeta - zdrav, mršav, vitak

    od Bob77 » pre 7 godine

    Pozdrav svima!
    Imam 20 godina, visok sam 1,90 m. Trenutno imam 130 kg, ali bilo je i gore, sredinom 2016. sam imao 140 kg, a tih 10 kg sam skinuo izbacivanjem određenih namirnica, bez neke posebne dijete.
    Danas (03.12.2016.) krećem sa UN dijetom i sledećih 90 dana ću se striktno pridržavati ovog programa ishrane.
    Neka specijalna vaga koja meri procenat masti, mišića itd, izračunala je da je meni idealna težina 77 kg, ali ja bih se osećao odlično i sa 90 kg.
    Još da kažem da sam zdrav, ali biću još zdraviji kad smršam :)

    Pa da počnemo... :12:
  • leonida
    Profesionalac
    Profesionalac
    Postovi: 1461
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: UN dijeta - zdrav, mršav, vitak

    od leonida » pre 7 godine

    Dobro došao i srećno!
    Slobodno jedi uz svaki obrok što više salate (od neskrobnog povrća) da ne bi bio gladan. U UN-ki je neskrobno povrće dozvoljeno svaki dan. I ne preskači čorbice na dane kada su predviđene (u stvari za svaki dan možeš uklopiti neku vrstu čorbice). Prijaju po ovom hladnom vremenu i fino zasite.
    To 77 kila na tu visinu mi zvuči malo, verovatno ti vaga pokazuje tu kalkulaciju zbog godina ...
    Mlad si, ne bi bilo loše da uključiš i neku fizičku aktivnost (ima ovde na forumu onih koji ti mogu dati lepe savete o tome koje i kakve vežbe su poželjne).
    Početna kilaža 99 kg, krajnja 67 (oko godinu dana dijete).

    Nov početak 03.09.2018.početna 79, trenutna 76, cilj 67.
  • Yo-Yo
    Amater
    Amater
    Postovi: 291
    Pridružio se: pre 7 godine

    Re: UN dijeta - zdrav, mršav, vitak

    od Yo-Yo » pre 7 godine

    Dobro nam dosao!

    UN dijeta je odlican nacin za sticanje dobrih navika u ishrani, kao sto su redovni obroci i kontrola porcija, a narocito kombinovanje namirnica. Dosta clanova ovde je u nekom periodu bilo bas na UN-ki, tako da u njihovim dnevnicima imas dosta korisnih informacija, kao i ideja za obroke.

    Za tu "idealnu tezinu" - sve zavisi od misicne mase koju imas, oblika skeletnog sistema, tipa gradje... Fizicka aktivnost ti moze pomoci da preoblikujes telo i nabacis malo (ili ako zelis malo vise) misicne mase. Prednost koju misicna masa nosi se ne zavrsava samo na obliku tela i fizickoj snazi, vec i ubrzava bazalni metabolizam tj. potrosnju kalorija "u leru", sprecava ozbiljnije povrede...

    Ako jos uvek nisi spreman da se upustis u nesto ozbiljnije, svakako mozes da pojacas aktivnost u svakodnevnom funkcionisanju - zaboravis na lift, ubacis koju setnju tu i tamo, zamenis prevozno sredstvo udobnom obucom za hodanje...

    Pisi jelovnike i vici ako ti treba neka ideja, objasnjenje, podrska :hi-fi:
    Slika
  • 314pezos
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 7047
    Pridružio se: pre 15 godine
    Gender:

    Re: UN dijeta - zdrav, mršav, vitak

    od 314pezos » pre 7 godine

    Dobro nam došao i sretno momčino !!!
    Slika
    Slika
  • Bob77
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 25
    Pridružio se: pre 7 godine

    Re: UN dijeta - zdrav, mršav, vitak

    od Bob77 » pre 7 godine

    Hvala svima na dobrodošlici!
    Jelovnik za prvi i drugi dan:

    Proteinski dan (01/90)
    doručak: 1 banana
    ručak: svinjski file grilovan + kuvano neutralno povrće + salata
    večera: pileći file grilovan + salata

    Skrobni dan (02/90)
    doručak: 2 jabuke
    ručak: pečeni krompir + salata
    večera: kuvani grašak + salata
  • 314pezos
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 7047
    Pridružio se: pre 15 godine
    Gender:

    Re: UN dijeta - zdrav, mršav, vitak

    od 314pezos » pre 7 godine

    > Prvo i osnovno pravilo UN načina ishrane tokom perioda dijete je: šta je za ručak isto to je i za večeru samo maksimalno polovina od količine za ručak ... pa ako si planirao sv.file za ručak, file mora biti i za večeru i nakon ručka na proteinski dan je obavezna 3dcl bistre supe (po preporuci da se popije) pa tako i za skrobni dan ako je krompir za ručak mora krompir biti i za večeru.
    > Preporuka u načinima spremanja hrane tokom dijete (a i inače u redovnoj ishrani) je kuvano, dinstano, grilovano, pečeno (baš tim redosledom) što znači grilovano i pečeno tek po koji put tokom dijete (to se naravno najviše odnosi na proteinski i na skrobni dan) jer su jela tako pripremljena teža za varenje a cilj dijete je da se ubrza dnevni metabolizam.
    > i da, period dijete traje 91 dan tako da pišeš 01/91
    ...
    > pošto si ova dva dana (ako si krenuo 3-ćeg) uprskao sa kombinovanjem, nazad nema, period dijete se ne produžava duže od 91 dan, sutra ti je uh dan itd itd po rasporedu a ispočetka nema, šta se grešilo grešilo se pa je zato majka mudrosti rekla da je planiranje unapred veliki ključ uspeha tokom bilo čega što se radi u životu pa i za dijetu. Planiranjem unapred, "pitati ako nešto nije jasno" svešćeš sve moguće greške u kombinovanju na najmanju moguću meru.
    > ima jedna rečenica u knjizi o ovom načinu ishrane koja glasi "nisu toliko bitne količine koje se unose koliko su bitne ispravne kombinacije hrane" ... to nam govori da će ispočetka tokom dijete količine unešene hrane biti i veće od preporučenih ali će se vremenom smanjivati kako odmiče dijeta.

    Sretno dalje 8)
    Slika
    Slika
  • Bob77
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 25
    Pridružio se: pre 7 godine

    Re: UN dijeta - zdrav, mršav, vitak

    od Bob77 » pre 7 godine

    Hvala na informacijama, ja sam shvatio da može da se kombinuje više namirnica iz iste grupe npr. teletina i piletina ili pasulj i krompir itd. Od sada cu da pišem unapred jelovnike, da ne bih opet pravio grešku. Bistru supu sam popio nego sam zaboravio da napišem.

    UH dan (03/91)

    doručak: 2 jabuke
    ručak: testenina sa paradajz sosom + dinstani spanać + kupus salata
    večera: pola ručka + red crne čokolade

    Ovo je za sutra, da li treba nešto da dodam ili izbacim?
  • 314pezos
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 7047
    Pridružio se: pre 15 godine
    Gender:

    Re: UN dijeta - zdrav, mršav, vitak

    od 314pezos » pre 7 godine

    Ta mogućnost različite večera od ručka je dozvoljena mogućnost u sledećem delu, nakon dijete, u periodu održavanja koji traje 90 dana i ima malo drugačiji raspored dana.

    Jelovnik je u redu ... mada bi ja lično pomešao testeninu sa spanaćem (za lični ukus mi ne ide paradajz sos i spanać pride) 8)
    Slika
    Slika
  • Bob77
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 25
    Pridružio se: pre 7 godine

    Re: UN dijeta - zdrav, mršav, vitak

    od Bob77 » pre 7 godine

    Sutra mi je voćni dan, pa me interesuje da li sme da se jede i koštunjavo voće npr. badem, lešnik, orah...?
    Takođe, jel ima neka određna količina voća koja sme za ručak i večeru?

    I da, nisam jeo hleb ova 3 dana, jel hleb neophodan, ako se osećam sit bez njega?
  • narcisa
    Profesionalac
    Profesionalac
    Postovi: 1702
    Pridružio se: pre 10 godine

    Re: UN dijeta - zdrav, mršav, vitak

    od narcisa » pre 7 godine

    Dobro nam dosao.
    Kostunicavo na v-dan 100g max, podjeljeno u 3-4 obroka. Ostalim danima 25-0g za uzinu, max dvije takve uzine po danu.
    Na v-dan mozes da jedes na svaka dva sata. Smijes i dvije banane u periodu do rucka. Smijes i povrce, sto na salatu, sto peceno-dinstano.
    Kolicinskih ogranicenja nema, osim vec pomenutih.
    Sto se hljeba tice jedi tu krisku na koju imas pravo. Hljeb je ukusan i dobar i saveznik u postizanju normalnog kalorijskog unosa.
    Salate slobodno zacinjavaj, kao i priloge od povrca. Dinstanje, przenje i pecenje su sasvim legitimni.
    Dijeta treba da ti bude saveznik, a ne neprijatelj. Nema potrebe da jedes bljutavu i bezukusnu hranu.
    Sretno!
    :mahalo:
  • Bob77
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 25
    Pridružio se: pre 7 godine

    Re: UN dijeta - zdrav, mršav, vitak

    od Bob77 » pre 7 godine

    Hvala na odgovoru! Znači za voćni dan može da se jede čorba od neutralnog (neskrobnog) povrća u kojoj ima kašika ulja ili mora čisto na vodi?

    Voćni dan (04/91)
    doručak: 2 male banane
    užina: 30 g badema
    ručak: mešano voće (jabuka, mandarina, ananas...)
    užina: 30 g badema
    večera: čorba od neutralnog povrća

    Proteinski dan (05/91)
    doručak: 2 jabuke
    ručak: dinstana piletina + kuvano neutralno povrće + salata + bistra supa
    večera: pola ručka i bez supe
  • narcisa
    Profesionalac
    Profesionalac
    Postovi: 1702
    Pridružio se: pre 10 godine

    Re: UN dijeta - zdrav, mršav, vitak

    od narcisa » pre 7 godine

    Slobodno koristi ulje i sve ostale začine.
    Jel imaš plan kad ćeš se vagati? :mahalo:
  • Bob77
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 25
    Pridružio se: pre 7 godine

    Re: UN dijeta - zdrav, mršav, vitak

    od Bob77 » pre 7 godine

    Merim se skoro svako jutro :)

    Skrobni dan (06/91)

    doručak: 2 male banane
    ručak: kuvani krompir u ljusci + čorba od neutralnog povrća + salata
    večera: pola ručka


    Jel šargarepa neutralno povrće, jer mislim da sam negde pročitao da je u hrono ishrani zabranjena kuvana šargarepa, pa pitam da nije i UN dijeti isto?
  • VecaPereca
    Amater
    Amater
    Postovi: 148
    Pridružio se: pre 7 godine

    Re: UN dijeta - zdrav, mršav, vitak

    od VecaPereca » pre 7 godine

    Ja bih rekla da je sargarepa nutralna. Procenat secera u paradaizu i u sargarepi je vrlo slicno. Nadam se da se neko od iskusnijih clanova da ti odgovori.

    Inace, dobrodosao.
  • Bob77
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 25
    Pridružio se: pre 7 godine

    Re: UN dijeta - zdrav, mršav, vitak

    od Bob77 » pre 7 godine

    VecaPereca, hvala na dobrodošlici, srećno i tebi u mršavljenju!

    > Mahunarke: Pasulj, Grašak, Boranija, Sočivo, Leblebije, Bob, Soja u zrnu
    > Žitarice u celom zrnu: Pirinač, Pšenica, Kukuruz, Ovas, Proso, Raž, Ječam, Kinoa, Heljda
    > Krompir
    > Kesten

    Tek sam sad video da ima napisano, znači šargarepa je neutralna, dobro je, jer bez nje nema čorbe :D

    UH dan (07/91) - 09.12.
    doručak: 2 jabuke
    ručak: posna pita sa pečurkama + salata
    večera: pola ručka + red crne čokolade

    Voćni dan (08/91) - 10.12.
    doručak: 2 banane
    užina: 30 g sirovog indijskog oraha
    ručak: čorba od neutralnog povrća
    užina : 30 g sirovog indijskog oraha
    večera: mešano voće

    Proteinski dan (09/91) - 11.12.
    doručak: 2 male banane
    ručak: dinstana teletina + čorba od neutralnog povrća + salata
    večera: pola ručka

    Skrobni dan (10/91) - 12.12.
    doručak: 2 jabuke
    ručak: kuvani pasulj + salata
    večera: pola ručka

    UH dan (11/91) - 13.12.
    doručak: 2 narandže
    ručak: posna pita sa pečurkama + salata
    večera: pola ručka + red crne čokolade

    Evo sutra je 10. dan UN dijete, odlično mi ide, nemam nikakve krize, sit sam i nemam osećaj da sam na pravoj dijeti i što je najbitnije obroci nisu monotoni, osim doručka, ali voće ne može da dosadi :sladoled:
    Jutros vaga kaže 127 kg :skakutalo:

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: zabzab i 46 gostiju