Odgovori 885 postova
Lunin dnevnik "Ješću sutra"
  • Luna85
    Još malo pa profi
    Još malo pa profi
    Postovi: 642
    Pridružio se: pre 8 godine

    Lunin dnevnik "Ješću sutra"

    od Luna85 » pre 8 godine

    Pozdrav svima, nova sam na forumu i pre čitanja bilo koje teme rešila sam da se predstavim pa u skladu sa forumom to bi izgledalo ovako

    Imam 30 godina, visoka tj niska 159 cm i po nekoj mojoj proceni 13 kg viška koje vučem već 10-ak godina. Skinem 5, vratim 6, skinem 6 vratim 8 i tako u krug.

    Što se tiče mog plana kombinujem hrono ishranu, vežbanje i dosta vode uz dodatke čajeva za izbacivanje vode i raznih začina. Ovaj proces mi nije ništa novo jer mučim muku već 10 godina, krenem na jogu i pilates, u teretanu i to traje neko vreme i onda se nešto ispreči i ja prestanem i onda kao da u inat sebi jedem sve iz početka i to još više.

    Prošlog proleća sam imala 72 i skinula sam 5 kg za dva meseca ovim načinom ali eto za 6 meseci vratila i još više i sada imam 74, tj počela sam sa 74, za sada sam skinula 2 kg.
    Moj problem nisu slatkiši pošto ih i ne jedem već previše sedenja i 3 večere od 21 do 3h ujutru pa i spavanje punog stomaka. Takođe uživam u testu i slanim stvarima i nije mi problem da svaki dan spremim neke kiflice i pite.

    Kupila sam pre mesec dana i fitnes narukvicu (i ove jeftinije varijante su jednako dobre) samo da bih videla koliko sam (ne)aktivna. To je odlična stvar pošto meri korake i pokazuje potrošnju kalorija i pređene km. Međutim ja ne uzimam te mere kao validne toliko koliko pratim koliko sam blizu ili daleko od gola. Recimo kada sam bila na nogama od 5h ujutru kao što je doček Nove godine dostigla sam maksimalnih 25 000 koraka. Postavila sam cilj na 18 000 koraka. Poenta je da je najbitnije šetanje jer 18 000 dostignem ako šetam po 2,3 sata. Recimo dva puta odem malo dalje peške u kupovinu i pored toga klasika spremanje ručka, kuće i ostalo. Međutim isto tako ako ne izađem iz kuće i radim na računaru tokom celog dana (čitaj ako sedim ceo da) ponekad ne pređem ni 5000 koraka. Na taj način tačno imam uvid koliko sam ustvari aktivna ili ne. Najbitnije je pratiti svoje kretanje iz dana u dan narukvicom i na taj način stičem uvid koliko mi je potrebno kretanja. Ipak je šetnja zakon!

    Da bi se skinuo jedan kg težine ili masnih naslaga, potrebno je potrošiti 7700 kalorija. Ako smanjimo dnevni unos kroz kalorije (samo jedna čaša soka ima oko 100 kalorija) i pojačamo potrošnju kalorija vežbama i začinima, ishranom, onda do ovih 7700 možemo doći za nedelju dana, bez izgladnjivanja i padanja u nesvest. Dokazala sam to sebi sto puta. A mesec, dva dana u životu nije ništa, ionako nam godina preleti :) Problem postaje svakako kasnije i održavanje težine pogotovo ako se vratimo starim navikama.

    Novi način ishrane:

    *Dan počinje sa čašom vode, pa doručkom. Pravim pauze od 4-5 sati između obroka, večera je najkasnije do 20h.
    *Odabrala sam par "vežbi izazova" koje se izvode mesec dana. Volim trčanje ali trenutno nemam uslova za tim pošto mi se posao svodi na rad od kuće i za računarom koji obično potraje do posle ponoći pa je to i problem.
    * Pravim svoj crni hleb (iskombinujem integralno, ječmeno, ražano brašno, obavezno dosta mlevenog lana, semenke, malo vode i ispečem ga. Traje mi i do 5,6 dana.
    * Vodu izbegavam odmah nakon obroka što mi i najteže pada.
    * Dok spremam po kući ili perem sudove radim i vežbe za zadnjicu, noge, istezanje...
    * Uveče ako osetim napade gladi pojedem par lešnika i popijem zeleni čaj (ali iz rinfuza)
    * izbacila sam beli hleb, testeninu, krompir, slatkiše, brašno i sve meni drage pite (testa, kifle...)

    Neki moji trikovi

    *S obzirom na to da većina ima način razmišljanja - od sutra počinjem sa dijetom, od sutra ovo, od sutra ono, moj novi način razmišljanja je "ješću sutra". Pa tako ako me uhvati napad gladi, potreba za grickanjem samo sebi kažem "ješću sutra". Kao da se bojim da će mi neko pojesti, pa jedem sve bez razmišljanja, ja lepo to sakrijem od same sebe, ako je to čokoladica, grickalica, obrok, stavim sa strane i kažem sebi poješću sutra i onda tako i sutra ostavim za sutra.
    *instalirala sam podsetnik za vodu, iako sam se do skoro "prozivala" razne aplikacije moram priznati da je ova više nego efikasna, prosto me podseti za unos vode na svaka 2-3 sata, na vreme za doručak, ručak i večeru koje po hrono pravilima moraju biti u isto vreme. Prvo što unesem u organizam i poslednje pre spavanja je čaša vode. Pijem šungit vodu već godinu dana. Ujutru je to mlaka voda sa limunom i chia semenkama.
    *koristim garsiniju pre obroka ali nisam bila redovna tako da mi je propala cela kutija ali sam počela sa novom pa se nadam da ću tu biti ozbiljnija.
    *kažem sebi "život je suviše kratak da bi bila debela u najboljim godinama" 8)
    * svaki zalogaj i potreba za hranom je najviše u glavi, i traje svega dve sekunde, dok sažvaćemo i progutamo i nakon toga tog osećaja uživanja u hrani više nema i to mi je još jedan način da kontrolišem potrebu za hranom pošto znam da sve to traje dve sekunde i onda ubedim sebe da je to velika cena i da je ne treba platiti na taj način.
    * još jedna stvar je i da ionako sve završi u toaletu, pa samim tim to je kao da puštam novac kroz kanalizaciju, novac kojim kupujem svu tu hranu, grickalice i slatkiše koji neslavno završe.
    * pokušavam da jedem što sporije

    * zapratila sam razne grupe za motivaciju na pinterestu, gde ima mnogo "pre i posle" slika i na taj način ostajem motivisana.
    * zamišljam sebe sa stomakom kao na profilnoj slici i već se osećam bolje
    * slušam savete svih onih koji su uspeli da skinu kilograme a najdraži mi je savet jedne drage osobe koja je dva puta u životu skinula po 20 kg i koja kaže da nakon toga više i nemaš potrebu za slatkišima, da je njoj bilo mučenje da pojede parče torte, nešto masno, prosto joj se organizam mrštio na te stvari, da se osećala lakom i da joj ništa nije bilo teško, nema tromosti, lenjosti, prosto možeš sve, zar to nije dovoljna motivacija :)

    Pošto svi imamo više motivacije kada podelimo sa nekim naš cilj, odabrala sam da ovo bude moja javna motivacija da oslabim pošto iako sam anonimna, ja znam ko sam i prvi put delim ovako nešto "javno".

    Pa nek mi je sa srećom :wink:
    Poslednja izmena od Luna85 u 16 Jan 2016, 20:52, izmenjeno 3 puta ukupno.
    Početak 9.1.2016 - 74 kg 17.4.2016 - 61.3 kg drugi novi početak 17.9.2017 - 66 kg
  • tamy
    Amater
    Amater
    Postovi: 197
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: Lunin dnevnik "Ješću sutra"

    od tamy » pre 8 godine

    Srećno :mahalo:
  • narcisa
    Profesionalac
    Profesionalac
    Postovi: 1702
    Pridružio se: pre 10 godine

    Re: Lunin dnevnik "Ješću sutra"

    od narcisa » pre 8 godine

    Dobro nam došla!
    Tvoj plan zvuči odlično, samo naprijed.
    Trik sa ješću sutra možeš da nadogradiš u ješću tad i tad (jednom u 7-10 dana :D ). :mahalo:
  • leonida
    Profesionalac
    Profesionalac
    Postovi: 1461
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: Lunin dnevnik "Ješću sutra"

    od leonida » pre 8 godine

    Dobro došla i srećno!
    Početna kilaža 99 kg, krajnja 67 (oko godinu dana dijete).

    Nov početak 03.09.2018.početna 79, trenutna 76, cilj 67.
  • oliveras
    Amater
    Amater
    Postovi: 482
    Pridružio se: pre 8 godine

    Re: Lunin dnevnik "Ješću sutra"

    od oliveras » pre 8 godine

    Dobro nam dosla i srecno :mahalo:
    Slika
    12.07.2013-04.2015 pocetak 97.7 kg. kraj 80 kg.
    UN 29.11.2015-27.02.2016 pocetak 86.6 kg. kraj 79.5 kg.
    07.05.2016 pocetak 78.5 kg.
  • Tebi_Za_Ljubav
    Još malo pa profi
    Još malo pa profi
    Postovi: 744
    Pridružio se: pre 9 godine

    Re: Lunin dnevnik "Ješću sutra"

    od Tebi_Za_Ljubav » pre 8 godine

    Dobrodošla uvek iščitavaj šta si sve ovde napisala i verujem da ćeš uspeti samo se drži svog plana
    Bez obzira šta mi se desi, ja sam borac, a ne žrtva!
  • Luna85
    Još malo pa profi
    Još malo pa profi
    Postovi: 642
    Pridružio se: pre 8 godine

    Re: Lunin dnevnik "Ješću sutra"

    od Luna85 » pre 8 godine

    Hvala vam na podršci :) Sada vidim da se svakodnevno piše u ovim dnevnicima, ja inače vodim od prvog dana lične beleške pa je ovo sada još bolja varijanta.

    Dijeta započeta 9.januara, od tada sam izgubila 1 cm u kukovima i butinama, struk nije validan jer se non stop menja :)

    Trudim se da imam doručak, ručak i večeru uvek u isto vreme i to u 9-10h; 15-16h i 20-21h. Užine nisam imala osim juče.

    Dan 4
    D - malo čvaraka, crni hleb (domaći), malo sira.
    R - sarma (kupus sa mesom, bez pirinča) i crni hleb nisam mogla bez njega
    V - pečurke izdinstane sa prazilukom, malo tunjevine i rendani kupus.

    Od vežbi sam na 5. danu izazova za "plank" i čučnjeve i to je danas bilo 40 čučnjeva i 40 sekundi "plank-a". Narukvica pokazuje 80 % cilja što je odlično, tj dosta sam bila na nogama. Imam potpunu upalu zadnjice ali bar se nešto dešava :) Deca mi mere vreme pa je svima zabavno u kući :veseljak:
    Danas sam baš zadovoljna kako nisam bila gladna, juče sam imala jaku potrebu za slatkišima pa sam pojela jednu čokoladnu bananicu i samo jednu kockicu čokolade. Moram da priznam da je današnji dan prošao najlakše i da iako dok ovo pišem osećam glad prosto je ignorišem kao da ne postoji.

    Tabela za plank
    Tabela za čučnjeve

    Ovo su vežbe od juče koje su izazvale upalu ali sam ih uradila i danas. Naravno vežbe istezanja dobre nakon ovoga

    https://youtu.be/_rY2Ox3ZBgI
    Poslednja izmena od Luna85 u 16 Jan 2016, 20:52, izmenjeno 2 puta ukupno.
    Početak 9.1.2016 - 74 kg 17.4.2016 - 61.3 kg drugi novi početak 17.9.2017 - 66 kg
  • narcisa
    Profesionalac
    Profesionalac
    Postovi: 1702
    Pridružio se: pre 10 godine

    Re: Lunin dnevnik "Ješću sutra"

    od narcisa » pre 8 godine

    Ako će ti biti lakše nakon ovih vježbi je i teta u roze majici imala upalu, iako se smješka cijeli klip.
    Doručak gledaj da bude u prvih sat vremena po ustajanju, bitano je zbog pokretanja metabolizma, taman onda stigneš da uglaviš kakvu voćnu užinu.
    Glad ne trebaš da ignorišeš, treba da je spriječiš. Velike salate jedi i prilog od povrća - pomaže. :mahalo:
    Koliko imaš klinaca i koliki su? Baš super zabavu imate - zdravu. :D
  • Tebi_Za_Ljubav
    Još malo pa profi
    Još malo pa profi
    Postovi: 744
    Pridružio se: pre 9 godine

    Re: Lunin dnevnik "Ješću sutra"

    od Tebi_Za_Ljubav » pre 8 godine

    Da...gledam kako se uvek smeškaju, a verujem da ni njima koji su eksperti te vežbe nisu baš lake. Teta u plavoj majici ima elastične noge, ko plastelin :) i uprkos odličnoj liniji i njene nogice se par puta zatresle od opterećenja. Samo pametno i samo napred :)
    Bez obzira šta mi se desi, ja sam borac, a ne žrtva!
  • Luna85
    Još malo pa profi
    Još malo pa profi
    Postovi: 642
    Pridružio se: pre 8 godine

    Re: Lunin dnevnik "Ješću sutra"

    od Luna85 » pre 8 godine

    kasno legnem, tek oko 1h-2h i onda kada veceram u 20h nekako glad dodje ali onda legnem da spavam i kazem sebi imaces dorucak:)
    Deca 10 i 8 godina :) inace i oni ako nista drugo gledaju na sat da ne grickaju, pa su sada u fazonu sve bi mi pojeli moju hranu.
    Početak 9.1.2016 - 74 kg 17.4.2016 - 61.3 kg drugi novi početak 17.9.2017 - 66 kg
  • leonida
    Profesionalac
    Profesionalac
    Postovi: 1461
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: Lunin dnevnik "Ješću sutra"

    od leonida » pre 8 godine

    Ubaci neskrobnog povrća što više, gde god ti se uklapa i nema šanse da budeš gladna ... ja sam u teškim krizama grickala šargarepu, kelerabu, kupus ...
    Početna kilaža 99 kg, krajnja 67 (oko godinu dana dijete).

    Nov početak 03.09.2018.početna 79, trenutna 76, cilj 67.
  • narcisa
    Profesionalac
    Profesionalac
    Postovi: 1702
    Pridružio se: pre 10 godine

    Re: Lunin dnevnik "Ješću sutra"

    od narcisa » pre 8 godine

    Vau, veliku djecu imaš - bravo!
    Kasno liježeš, možda bi mogla još malo tu večeru da odgodiš, samo paziš da bude bar tri sata prije spavanja. Kod tebe prođe 5-6 sati. Ili da je malo pojačaš pa da te drži.
    Mislim da je jako bitna stavka u odgoju djeci privoliti neke zdrave prehrambene navike. Nažalost sve manje roditelja obraća pažnju na to i djeci daju čist otrov...
  • Luna85
    Još malo pa profi
    Još malo pa profi
    Postovi: 642
    Pridružio se: pre 8 godine

    Re: Lunin dnevnik "Ješću sutra"

    od Luna85 » pre 8 godine

    Da, to sam planirala da je pomerim za 21h a između ručka i večere da ubacim užinu. Privikavam se na neko povrće koje nikada nisam jela pa mi je sada otkriće. Uglavnom imamo sve domaće od hrane, a parizere, paštete i ostalo ne kupujem, tj jako retko, već godinama pa su navikli na takvu hranu i uglavnom se jedu jaja, sir, voće i ostalo.
    Najveća potvrda meni je kada je ćerka probala u Meku hranu, (škola ih je odvela tokom ekskurzije?!) i ona koja obožava meso je ostavila i rekla da ništa gadnije nije pojela u životu. Meni je svakako glavna hrana bila testenina, hleb, pite i ostalo ali nemam nikakvu krizu sada dok ih ne jedem uopšte, tako da je to odlično za sada.
    Kupila sam kelj ali baš ne znam kako da ga spremam, našla sam neki recept za čips od kelja, mislila da ga probam danas za užinu.

    Takođe sam za užinu pripremila neke gumene bombone sa želatinom. On je odličan za kosti jer obnavlja hrskavicu a recept je krajnje jednostavan, izblendira se neko voće, doda se sok od limuna ili narandze, malo meda, želatin, izlije se u kalupe i čeka da se stegne. Ja sam napravila juče od jabuke i narandže.
    Početak 9.1.2016 - 74 kg 17.4.2016 - 61.3 kg drugi novi početak 17.9.2017 - 66 kg
  • tamy
    Amater
    Amater
    Postovi: 197
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: Lunin dnevnik "Ješću sutra"

    od tamy » pre 8 godine

    ove vezbice su bas dobre, radimo ih mi na aerobiku :D

    samo napred, super je sto imate sve domace, znas sta jedes :)
  • Luna85
    Još malo pa profi
    Još malo pa profi
    Postovi: 642
    Pridružio se: pre 8 godine

    Re: Lunin dnevnik "Ješću sutra"

    od Luna85 » pre 8 godine

    Tačno, to je i najbitnije. Pročitam juče kako je Srbija uvezla ne znam koliko miliona tona škarta od mesa u 2015 i sve to ide u prerađevine jeftine :( uglavnom to meso je zabranjeno i za pse svuda osim u Srbiji očigledno.
    Kupujem parizer od čistog mesa, znam to jer brat pomaže u proizvodnji. Uglavnom samelje čisto meso, naravno mora i masnoće i doda začine, to bude fantazija, kao mesni narezak ali se seče lepo za sendviče :)
    Ova hrono ishrana mi odgovara najviše što smem da jedem sve to što i imam u frižideru, jedino me brinu te veće količine iako znam da ne treba.

    A vežbama sam oduševljena, za mene nije vežba ako me ne zaboli tj ako se ne oseti da se nešto dešava, pa me čak i upala uvek podseća da se nešto dešava!
    Početak 9.1.2016 - 74 kg 17.4.2016 - 61.3 kg drugi novi početak 17.9.2017 - 66 kg
Odgovori 885 postova

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Vanja i 26 gostiju