Odgovori 10 postova Stranica 1 od 1
Ivanin dnevnik - UN dijeta
  • Ivana456
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 2
    Pridružio se: pre 7 godine

    Ivanin dnevnik - UN dijeta

    od Ivana456 » pre 7 godine

    Dobar dan!

    Od djetinjstva patim od prekomjerne težine i sad sam napokon rekla sebi da je dosta! Naime, počelo mi je zdravlje zbog toga patiti (kukovi, koljena, stopala - kao dijete imala sam tešku displaziju kuka). Vioka sam 175 cm, a imam 105 kg. Tijekom odrastanja sam pokušavala svojekakve dijete ali sve su bile uzalud. Najčešće bi mi se dogodio yo-yo efekt. Moj problem nisu veliki i ogromni obroci - već slatkiši i ugljikohidrati te premalo kretanja. Još jedan od problema je i ne ustrajnost u odluci.

    Nadam se da će 2017 bit moja godina i da ću se napokon odvažiti na ovaj korak. To je i razlog otvarnja ovog dnevnika - da mi odluka postane čvršća!! Kao početak svoje prehrane uzet cu 06.01.2017. nadam se da ću za 3 mjeseca postići barem približni rezultat koji sam sebi zacrtala (30 kg).
    Sadašnja kilaža: 105 kg (BMI: 34.3)
    Željena kilaža: 70 kg (BMI: 22.9)
    Željeni gubitak: 35 kg
    Slika

    POČETAK UN DIJETE: 06.01.2017
  • leonida
    Profesionalac
    Profesionalac
    Postovi: 1461
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: Ivanin dnevnik - UN dijeta

    od leonida » pre 7 godine

    Dobro došla, draga.
    Slične smo visine, ja sam bila slične kilaže kad sam krenula sa dijetom i dobro znam za sve zdravstvene probleme koje imaš.
    Veruj, moguće je.
    UN dijeta je odlična za početak, da te uobroči i nauči pravilnoj kombinaciji namirnica. Obavezno jedi puno neskrobnog povrća u bilo kom obliku - bareno, u čorbicama, u varivu, u salatama ...
    Ako te i uhvati kriza i koji dan poklekneš, najbitnije je da ne odustaneš i da nastaviš po planu.
    Veruj, nije teško, do kraja godine bićeš sasvim druga osoba.
    Mi smo tu da te podržimo.
    Piši jelovnike, da bi mogla da pratiš koje namirnice ti prijaju, a koje ti izazivaju dodatnu glad. Veruj, primetićeš, kao i svi mi, da postoji drastična razlika u reakciji tvog organizma na ove ili one sastojke jela.
    Gledaj da zaobilaziš bele naduvane hlebove i peciva i gazirane napitke. Masnoću u jelima nemoj izbegavati, ali je ograniči na razumnu meru (tipa 1 kašika masnoće za kuvanje jela za četvoročlanu porodicu).
    Početna kilaža 99 kg, krajnja 67 (oko godinu dana dijete).

    Nov početak 03.09.2018.početna 79, trenutna 76, cilj 67.
  • Yo-Yo
    Amater
    Amater
    Postovi: 291
    Pridružio se: pre 7 godine

    Re: Ivanin dnevnik - UN dijeta

    od Yo-Yo » pre 7 godine

    Dobro nam dosla! :hi-fi:

    Dnevnik je odlican alat pomocu kojeg mozemo da pratimo sta radi, sta ne radi, sta nam prija, a sta smeta.

    I sama sam iskusila sve moguce i nemoguce dijete, sa raznim (laznim) obecanjima - npr. da se kilogrami ne vracaju. Zato sam i krstila sebe ovde Yo-Yo, jer mi je od tinejdzerskih dana do sada tezina opasno varirala.

    Nemoj sebi postavljati ciljeve u kilogramima i mesecima. To je barem mene cesto izbacivalo iz koloseka, kad vidim da nisam na kilazi koju sam si zacrtala. Umesto toga, postavi sebi cilj da se pridrzavas odabranog rezima ishrane, da smanjis unos odredjenih namirnica (recimo slatkisa) a povecas unos drugih (recimo neskrobnog povrca), da eliminises nepotrebno grickanje (ili da nezdrave grickalice zamenis zdravijim), da se fizicki aktiviras. E sad, za ovo poslednje: ne predlazem ti da odes iz ovih stopa u obliznji fitness centar i upises se na sve dostupne grupne treninge, plus teretanu, vec naprotiv, da krenes malim koracima. Recimo, prosetaj 15-20 minuta posle obroka, ne koristi gradski prevoz za 1-2 stanice, ni lift za 2-3 sprata; drzi flasu vode u frizideru pa ustani svaki put kad zelis gutljaj, daljinski od TV-a ostavi sto dalje od sebe... Nisi napisala koliko godina imas, ali ja sam kao dete bila daljinski upravljac - prebacivala programe (citava 2), pojacavala i smanjivala zvuk... ;)

    Nije tesko smrsati nekoliko (pa i nekoliko desetina) kila. Barem meni. Tesko je odrzati postignuto, narocito ako je postignuto prebrzo, nacinom ishrane koji nije odrziv na duge staze. Meni je mnogo pomoglo citanje dnevnika iskusnijih clanova ovde, na prvom mestu da shvatim da ne moram da gladujem i da se razumnom ishranom postignuto moze odrzavati.

    Pisi jelovnike, pitaj sta te zanima, tu smo! :mahalo:
    Slika
  • VecaPereca
    Amater
    Amater
    Postovi: 148
    Pridružio se: pre 7 godine

    Re: Ivanin dnevnik - UN dijeta

    od VecaPereca » pre 7 godine

    Dobrodosla na forum.

    I ja sam relativno nova na foruma i pocela sam sa UN dijetom pre mesec dana. Forum je zaista koristan i moze se procitati puno pametnih komentara. Potpisujem sva uputstva koje si vec dobila od Leonide i Yo-yo. Ako ti treba nesto, vici.
  • Bob77
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 25
    Pridružio se: pre 7 godine

    Re: Ivanin dnevnik - UN dijeta

    od Bob77 » pre 7 godine

    Dobrodošla Ivana! Izabrala si najbolju moguću dijetu - UN dijetu :D Imaćeš odlične rezultate ako se pridrzavaš, a nema osećaja gladi. Srećno!
  • Ivana456
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 2
    Pridružio se: pre 7 godine

    Re: Ivanin dnevnik - UN dijeta

    od Ivana456 » pre 7 godine

    Hvala vam svima na ovakoj krasnoj dobrodošlici! :020:

    Današnji jelovnik je izgledao ovako:
    Doručak: naranča (kasno sam se probudila i nisam bila gladna pa sam pojela samo jednu)
    Ručak: Salata od tunjevine + 2 dvopeka + juha
    Večera: Manji kotlet
    Međuobroci: Kava, Čaj od šipka + 2 dvopeka s medom (bila sam gladna pa da me barem malo zasiti :010: )

    Imam 24 godine. :) Od tjelovježbe - danas sam išla kao i svaki dan, u šetnju sa svoja dva psa. Ovo što sam napisala da se nadam približnom rezultatu mislila sam na barem 10tak kg na kraju UN dijete :wink: Naravno da ne želim sebe dovesti u "opasnost". Imam nekako zactano da željeni cilj želim postići za godinu dana. :) Ali ako bude i više vremena trebalo - onda ću i produžiti.

    Pitanje: Kad me ovako uhvati glad da li je ok da ga upotpunim s 2 dvopeka i medom? Naime, danas kad sam pojela salatu nisam imala želje da je ponovno i za večeru pojedem. :? A kotlet mi je bio premalo (uzela od brata koji ga nije mogao pojesti).
    Sadašnja kilaža: 105 kg (BMI: 34.3)
    Željena kilaža: 70 kg (BMI: 22.9)
    Željeni gubitak: 35 kg
    Slika

    POČETAK UN DIJETE: 06.01.2017
  • Yo-Yo
    Amater
    Amater
    Postovi: 291
    Pridružio se: pre 7 godine

    Re: Ivanin dnevnik - UN dijeta

    od Yo-Yo » pre 7 godine

    Ah, pa ti si za aktivnost obezbedjena - imas cak dva personalna trenera :D

    Po pravilima UN-ke, na proteinski i skrobni dan za veceru jedes isto sto i za rucak, samo 1/2 kolicine. Dakle, ako je za rucak bila riba, mora i za veceru. No dobro, bitno je da si ostala u sferi proteina! Ako ti je dosadno da za rucak i veceru jedes isto jelo, gledaj barem da osnovna namirnica bude ista. Recimo, ako si za rucak jela omlet sa pecurkama, za veceru mozes karfiol zapecen sa jajima. Ako je za rucak bio krompir pecen u rerni, za veceru napravi pire (a umesto maslaca i mleka, dodaj mu ajvar - super kombinacija!).

    Ako ti zafali hrane, dvopek sa medom nije bas idealno resenje. Neskrobno povrce mozes jesti u neogranicenim kolicinama, a veruj mi - ume jako lepo da zasiti. Nacin pripreme je skoro pa nebitan, s tim sto ne treba jesti pohovano, przeno na previse ulja i u sosu. Dakle, mozes jesti sirovo neskrobno povrce kao salatu (uz dodatak malo ulja, sirceta i zacina), bareno, na pari, dinstano, iz tursije... Mozes da naseces sebi nekoliko sargarepa na stapice, pa da ih grickas kao medjuobrok. Da li si ikad probala da pojedes kg sirovog povrca? Ja sam probala - nisam uspela. Povrce ima toliko malo kalorija da mozes lopatom da ga jedes, a da i dalje mrsavis - pod uslovom da ga ne upropastis prelivima i kojecime.

    Baci pogled na dnevnike i jelovnike drugih clanova koji su trenutno na UN-ki ili su u nekom periodu bili na njoj, cisto radi inspiracije i ideja.

    I jos jedan mali savet: pored kg, prati i obime. U svakoj dijeti se pre ili kasnije desi tzv. "plato", kad tezina stoji po nekoliko dana, pa i nedelja, iako radimo sve po pravilu. Medjutim, obimi su bolji pokazatelj - svi mi zelimo da skinemo prvenstveno masne naslage, a obimi to pokazuju mnogo bolje nego vaga. Najbolji gubitak obima je u struku, jer su masne naslage oko pojasa najopasnije po zdravlje - pa ako jedne nedelje vaga pokaze svega 100-200g manje, a u struku si izgubila 1-2cm, definitivno valja slaviti!

    Samo napred :013:
    Slika
  • VecaPereca
    Amater
    Amater
    Postovi: 148
    Pridružio se: pre 7 godine

    Re: Ivanin dnevnik - UN dijeta

    od VecaPereca » pre 7 godine

    Ivana bas sada sam pisala u svom dnevniku. Ideja da se najedes dobro za uzine je kiseli kupus - ima 15 kcal na 100 grama, sto znaci da mozes da jedes do mile volje. Mozes da ga jedes kao salatu ili da ga proprzis i prodinstas sa malo ulja.
  • leonida
    Profesionalac
    Profesionalac
    Postovi: 1461
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: Ivanin dnevnik - UN dijeta

    od leonida » pre 7 godine

    Ma bilo koje nesrobno povrće. Možeš grickati i sirovi kupus, šargarepu, kelerabu ... neskrobno povrće bareno na pari, kuvano, zapečeno u rerni ... samo ne pohovano i prženo u puno ulja.
    Potreban je izvestan period da se organizam prilagodi na promenu, ali veruj mi da neskrobno povrće lepo popuni prazninu u stomaku. Dobro dođu i razne čorbice od povrća ... kombinacija je puno ... u UN-ki nije uzalud svaki dan predviđena neka supica/čorbica.
    Početna kilaža 99 kg, krajnja 67 (oko godinu dana dijete).

    Nov početak 03.09.2018.početna 79, trenutna 76, cilj 67.
  • 314pezos
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 7047
    Pridružio se: pre 15 godine
    Gender:

    Re: Ivanin dnevnik - UN dijeta

    od 314pezos » pre 7 godine

    Dobro nam došla i sretno !!!
    Slika
    Slika
Odgovori 10 postova Stranica 1 od 1

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 49 gostiju