Odgovori 246 postova
Da ne budem vise Yo-Yo
  • Yo-Yo
    Amater
    Amater
    Postovi: 291
    Pridružio se: pre 7 godine

    Da ne budem vise Yo-Yo

    od Yo-Yo » pre 7 godine

    Pozdrav svima!

    Moju sliku mogu slobodno da stave uz definiciju Yo-Yo efekta. Imam 37 i po godina, a za to vreme sam isprobala sve brze i ne tako brze dijete, naucila sve sto se da nauciti o brojanju kalorija, proteinima, UH, mastima itd. Za jedno 100-ak (mozda i vise) uobicajenih namirnica znam kalorijsku vrednost (mozda ne u cifru, ali +/- 5 kcal), a od svog kuhinjskog posudja i jela koje kuvam umem da odokativno u 10-20g ocenim koliko sam sipala, kad sipam kutlacom ili francuskom kasikom.

    Zasto Yo-Yo? Zato sto mi se tezina od tinejdzerskih dana do danas vrzma od nekih 47 do 105 ili tu negde. Najveca greska u zivotu mi je sto poverujem u napomenu na kraju neke dijete da "trajno menja metabolizam". I sto kad mi omiljene farmerke stignu do pola butina krenem da secem kalorije na <1000, a onda dodje zuta minuta :(

    U najkracim crtama, znam sta i kako treba, ali nemam pojma kako to da izvedem "na svojoj kozi". Po prirodi sam u fazonu "sve ili nista", tako da guram 1000% ili guram u usta sta stignem. U teoriji znam sta je izbalansirana ishrana, ali mi retko polazi za rukom da je primenjujem. Smislim plan ishrane od nekih 1500 kalorija, ali na pola dana shvatim da mi bas i ne treba toliko. Onda izbacim par stvari, pa bude (jedva prihvatljivih) 1200, a do kraja dana unesem mozda 900, uz izgovor "Ma sutra cu biti gladnija, pa cu da uravnotezim!" Onda sutra ujutru stanem na vagu, pa se odusevim "rezultatom" i onda moje ambiciozno ludilo kaze "E i ovako mi je miran period sto se posla tice, pa mogu tako par dana dok ne zagusti opet, da stvorim rezervu za poslovne ruckove i vecerinke i kojesta!" Zatim sledi 1 od sledecih scenarija:
    1. Poslovna klopa ovde (bahanalije)
    2. Sluzbeni put i hotelska hrana (ili jos gore: vodanje po kafanama)
    3. U 3 ujutru strcim u radnju (prokleti bili, gde mi u zgradi otvorise non-stop! :-P) i kupim sve sto nisam pipala nedeljama

    U poslednjih nekoliko godina mi se kilaza krece od 60 do 80, vecinom nekih 67-8 do 75. Visoka 165.

    Sto se aktivnosti tice, to mi ne predstavlja problem. Na sred "javne sobe" (prostor u kome je smestena dnevna, trpezarija i kuhinja) mi stoji spinning bicikl sa zamajcem od 25 kg, koji zajasem kad mi dune, a dune mi bar 2-3 x nedeljno "kad ne pazim" i isto toliko x dnevno "kad pazim". Kad ne istresam frustracije na tanjiru, istresam ih u sali na dzaku - jedno 10-12 rundi. Pored toga, moj stil "doprinosa planeti" je u koriscenju javnog prevoza, a posto mrzim guzve cesto pesacim kad idem po sastancima - ako vreme (hronolosko, a i meteorolosko) dozvoli. Tako umem da prepesacim po 10ak km po gradu za dan, stikle, tasna, laptop i sve ostalo. A umem i da se zabijem po par dana u kucu i da izadjem samo po cigare (jeste, pusac sam :( ), narocito kad posao zahteva.

    Po struci sam inzenjer, a bavim se intelektualnim uslugama - 70% od kuce, 30% sastancenja, bude dosta i putovanja (prosli pasos sam morala da menjam pre isteka jer je bio popunjen, a vrv cu i ovaj).

    E, sad... Moj plan se svodi na brojanje kalorija (1200-1500 dnevno, po potrebi), od svega po malo, cuvenih 5 porcija voca i povrca dnevno, bez dodavanja secera, sto manje industrijske hrane, sto vise domaceg, kuvanog, spremljenog od 0 i svezih salata, mladog sira, piletine... Od pica, 1-2 kafe dnevno (nes + stevia + mleko), 3 zelena caja, voda. Sokovi samo ako bas moram (slave i sl), alkohol ako bas-bas-BAAAS moram (zdravice). I obavezno dorucak, koji cesto umem da preskocim.

    Doduse, juce sam vec zabrljala sa unosom od nekih 850 kalorija jer sam "malo prilegla" predvece i probudila se jutros...

    Unos vode mi nikad nije bio problem, jos u srednjoj su me zvali Kamila :-P Na sastancima gde aktivno ucestvujem ode po litar i po za radni dan, a ako jos i prevodim - komotno i vise.

    Ono sto mi treba je dobro :nasilan: da bih konacno naucila da jedem "k'o covek". Znam da je u danasnjem svetu veoma tesko odabrati pravu stvar uz brdo dostupnih informacija (koje su cesto i kontradiktorne - npr. jedi meso, ne jedi meso; vezbaj ujutru, vezbaj uvece; koristi samo ulje, koristi samo mast; jedi kad si gladan, jedi na tajmer...), znam i da ovde (prema onome sto sam kao gost videla) mogu da ocekujem podrsku ali ne i "magicno resenje", a ono sto definitivno znam je da moram da naucim da slusam svoje telo.

    Ako sam udavila - izvinjavam se!
    Slika
  • narcisa
    Profesionalac
    Profesionalac
    Postovi: 1702
    Pridružio se: pre 10 godine

    Re: Da ne budem vise Yo-Yo

    od narcisa » pre 7 godine

    Dobro nam dosla! Vidim da si materiju temeljno izucila na sopstvenoj kozi, pa ne sumnjam da ces se dobro snaci u postizanju cilja, ovog puta trajno i bez jo-joa.
    Sretno :mahalo: .
  • Yo-Yo
    Amater
    Amater
    Postovi: 291
    Pridružio se: pre 7 godine

    Re: Da ne budem vise Yo-Yo

    od Yo-Yo » pre 7 godine

    @narcisa hvala na dobrodoslici i lepim zeljama!

    15.11. 1285 kalorija
    D: Nes (stevia i 1,5% mleko), instant ovsena sa vodom
    U: Mandarina
    R: Corba od bundeve (domaca), mladi sir sa ajvarom (ugnjecen kao urnebes), 1 Wassa plocica, krastavcici i 3 masline
    U: Pirinac galeta sa domacim humusom (htela celer, nije bilo u piljari, a morala sam da probam kako mi je ispao humus)
    V: Obrok salata: zelena salata, jogurt preliv, bareno jaje, barena sunka (by bivsi kolega, iz njegove susare), prepeceni susam i golica
    A: Lov na celer (3 piljare u krugu od 2-3km), spinner pola h, sklekovi-trbusnjaci-cucnjevi u supersetu

    Videh po dnevnicima da se pominje kiseo kupus, pa sam se i ja zazelela. Na zalost, domaci nemam (jer nemam podrum/ostavu - prokleta novogradnja), a kupovni mi je ogavan, pa ce mi za vikend stici kantica sa jedno 3 glavice :013:

    Danas je jos jedan relativno miran dan (za sad), pa planiram slican unos. I jos jedan lov na celer! Obozavam ga uz humus!
    Slika
  • Debeliccka
    Profesionalac
    Profesionalac
    Postovi: 1914
    Pridružio se: pre 11 godine

    Re: Da ne budem vise Yo-Yo

    od Debeliccka » pre 7 godine

    Dobro došla! :wink:
    Ja ti želim da primeniš ono što znaš! To će ti biti dovoljno.
    Srećno :) !
    Slika

    5.11.2012.-74kg, 6.12.2012-67kg, 2.2.2013-62kg, 25.3.2013.-60kg, 6.5.2013.-59kg, 8.6.2013.-58kg, polovina juna 2013 - 57kg i posle toga 57kg sa povremenih 58kg na kratko...
  • Yo-Yo
    Amater
    Amater
    Postovi: 291
    Pridružio se: pre 7 godine

    Re: Da ne budem vise Yo-Yo

    od Yo-Yo » pre 7 godine

    @Debeliccka hvala na dobrodoslici :009:

    16.11.2016. 1342 kalorije
    D: Kornfleks sa jogurtom; nes (stevia i mleko)
    U: Mandarina
    R: Corba od bundeve, moj urnebes, cvekla
    U: Krastavac i sargarepa na stapice, humus i kikiriki dip
    V: Paradajz + feta, golica, susam, bosiljak, ruzmarin
    A: Oko pola h power walkinga, 12 rundi na dzaku, malo orbitreka u sali (mozda pola h), lov na celer

    Opet nisam nasla dobre stabljike celera :crybaby: ali sam ih zamenila krastavcem i sargarepom, plus nasla pristojan paradajz (plastenicki, ali bar nije prevalio pola sveta).

    Jedna moja osobina: tokom dijete skacem na vagu kad god stignem, pa onda:
    1) ako mi se cifra svidi, to me "motivise" da pojacam restrikciju; a
    2) ako mi se cifra ne svidi i to me "motivise" da pojacam restrikciju.
    Imam u kuci 2 digitalne vage (don't ask) i ovaj put sam im povadila baterije, da ih ne bih zaskakala svako jutro. Merenje jednom nedeljno i to je to!

    Znam da mi je prvi deo dana mozda malo jednolican, ali neku klopu zaista volim i nije mi problem da je jedem non-stop! Takodje imam svoje "faze" - kad se navucem na nesto, jedem ga barem 1x dnevno, narocito ako je u pitanju sezonska namirnica (kao ove mandarine), a onda ni ne pomislim na tu namirnicu po nekoliko meseci. Bas mandarine volim i zbog ukusa i zbog lakoce ljustenja ;)

    Danas me ceka jos jedan poslovno miran dan, ali vec od ponedeljka krece pandemonijum...
    Slika
  • Yo-Yo
    Amater
    Amater
    Postovi: 291
    Pridružio se: pre 7 godine

    Re: Da ne budem vise Yo-Yo

    od Yo-Yo » pre 7 godine

    Juce bih mogla nazvati danom cekanja Godoa. Morala sam da budem "u pripravnosti" dobar deo dana, a nista narocito od posla. Mrzim cekanje! Al' sam zato uspela kojesta po kuci da odradim.

    17.11. 1295 kalorija
    D: Vocni jogurt i ovsene, nes
    R: Corba od bundeve, salata sa piletinom
    U1: Jabuka
    U2: Krastavac i humus
    V: Grekos tiramissu i moj mafin
    PS: Kamilica s mlekom
    A: Kucni poslovi, cupkanje nogom

    Cekajuci Godoa sam kopala recepte po netu i nasla jedan koji obecava veliki mafin za nekih 90 kalorija. Ja sam malo prekrojila recept i dobila midi mafin za 50 :013: U osnovi su ovsene mekinje i brasno po izboru (ovaj put belo), jogurt, belanca, rendana jabuka, stevia i grozdjice i meni je ispalo 20 kom midi mafina (precnik 6cm). Jesu OK, neka jaka 6 slaba 7 sto se tice ukusa i teksture (a definitivno su i zdravi), pa cu jos koju turu poraditi na tome da ih upeglam i pisem recepis. Jabuka se prakticno ni ne oseti, pa ce sledeca tura biti sa kockicama jabuke i vise neke tecnosti da budu vlazniji. Ovaj put sam ih pekla u korpicama za mafine, ali su se (valjda zbog manjka masnoce) zalepili gadno za korpice, pa ih sledeci put pecem u plehu (silikonski).

    Toliko od mene ovaj put :mahalo:
    Slika
  • Helen
    Amater
    Amater
    Postovi: 390
    Pridružio se: pre 8 godine

    Re: Da ne budem vise Yo-Yo

    od Helen » pre 7 godine

    Dobro nam došla! :)
    Sve znaš, nemam šta reći osim srećno!
    Piši jelovnike svaki dan ovde, pomaže mnogo :mahalo:
    visina 157cm, godine 26
  • Yo-Yo
    Amater
    Amater
    Postovi: 291
    Pridružio se: pre 7 godine

    Re: Da ne budem vise Yo-Yo

    od Yo-Yo » pre 7 godine

    @Helen, dobro mi dosla u dnevnik :)

    Zato sam i dosla - zbog dnevnika. Istini za volju, nisam imala pojma da ima "nasih" foruma sa ovom tematikom. Bila sam svojevremeno clan nekoliko stranjskih foruma, ali mi to nije bilo to jer su vecinom svi u imperijalnom sistemu mera i imaju drugacije navike po pitanju sta se jede s cim i u koje doba... Uz to sam kupila lepu rozLe svesku u kojoj pisem sta sam jela i rezultate nedeljnih merenja - sa sve grafikonom. Sve to mogu i u Excel-u da odradim, uz to koristim MFP (i web i app verziju) ali nekako mi u svesci deluje "opipljivije".

    18.11. 1235 kalorija
    D: 2 moja mafina, jabuka, nes
    U: Mandarina
    R: Corba od bundeve (ima mozda za jos 2 porcije, a onda kuvam nesto novo - vrv karfiol ili tikvice, mozda i praziluk + komorac)
    U: Krastavac, sargarepa, dipovi
    V: Rizoto sa piletinom i sampinjonima
    U: Mafin, med i mleko (mrzelo me da grejem mleko, pa sam ga ugrejala dodavanjem 1/2 prokuvale vode iz ketlera ;) )
    A: Odgledala Interstellar (2+ h) po 1000ti put na spinneru, opustenim tempom; svojsko razgibavanje i istezanje

    Jedem ceo dan, a jedva napabircih preko 1200! Moracu da ubacim koju kaloricniju namirnicu u jelovnik, cisto da malo podignem unos. Znam dobro teoriju energetskog balansa, zivi sam dokaz da je tacna, pa ako sada kad mi je BMI >25 unosim oko 1200, kad padnem blizu cilja moracu da unosim ispod toga - no-no! Tokom vikenda cu se pozabaviti detaljnim obracunom makronutrijenata i prema tome cu odabrati dopune. Svakako bih mogla da ubacim whey protein posle aktivnosti (to mu dodje nekih 120 super-korisnih kalorija) i saku-dve neceg masnjikavog (masline, badem, nesto drugo orasasto).
    Slika
  • Helen
    Amater
    Amater
    Postovi: 390
    Pridružio se: pre 8 godine

    Re: Da ne budem vise Yo-Yo

    od Helen » pre 7 godine

    I ja sam u periodu brojanja kalorija koristila excel, aplikaciju na telefonu i posle sve prepisivala u svesku i crtala grafikone :16: Sveska je sveska :D
    Slobodno povećaj kalorijski unos :)
    Zanima me baš rezultat obračuna makronutrijenata, kad stigneš da se pozabaviš time.
    visina 157cm, godine 26
  • samara
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 2
    Pridružio se: pre 7 godine

    Re: Da ne budem vise Yo-Yo

    od samara » pre 7 godine

    Brojanje kalorija zvuči dobro, možda pokušam uskoro ako nastavim da budem ovoliko nedisciplinovana. :) Kod tebe je najbolje što poznaješ sebe, tako da su te yo yo dijete ipak naučile nečemu. Samo napred! :013:
  • Yo-Yo
    Amater
    Amater
    Postovi: 291
    Pridružio se: pre 7 godine

    Re: Da ne budem vise Yo-Yo

    od Yo-Yo » pre 7 godine

    @Helen, sveska je keva! Intuitivno sam potrefila - fali mi malkice proteina i podosta masnoca, jer sam "doktorirala" kuvanje ogromnog lonca corbe (15-ak dobrih porcija) na 10g ulja.

    @samara, brojanje je super jer nam pokazuje tacno odakle dolaze kalorije. Nije isto u salatu sljusnuti odokativno "malo ulja" i odmeriti kasicicu ili kasiku. Odlican nacin za ucenje sta nosi koliko kalorija. Posle nekog vremena, udjes dovoljno u semu da lepo mozes da procenis i pravis pametnije izbore.

    Danas je bio dan za merenje i tiker ostaje gde jeste, ali zato obimi spali 1,5-2cm na svim znacajnim mestima :013:

    19.11. 1707 kalorija!!!
    D: 2 mafina, jabuka, nes
    R: Bundeva corba, rizoto, kupus salata
    U: Mafin, orasi
    V: Krastavac, sargarepa, dip
    Neplanirana U: Pivo, Gud pikant
    (Doneo mi deckonja po principu "bila si dobra cele nedelje")
    A: Moja spinning rutina (HIIT sistem, kombinacija RPM i jos nekoliko spinning rutina, uz dodatak bucica u laganim delovima), plank, ruska stolica i 2 propadanja u supersetu

    Dakle, posto sam otkrila gde mogu da udenem extra kalorije, pazarila sam bas fin orah i razdelila ga u kesice po nekih 100 kalorija. Sledeca tura mafina ce vrv biti sa seckanim orasima i celim jajetom (ne samo belance).

    Spremila sam krem-corbu od karfiola, praziluka, celera, crnog i belog luka i krompira. Lonac sa nekih 15 povecih porcija, za 55 kalorija po porciji. Ne volim preguste krem-corbe koje lice na pire, pa otud siromasne kalorije, ali cu ovu kad podgrevam malo obogatiti pavlakom, posiranim jajetom ili tako nekom "perverzijom".

    Juce sam takodje odradila mini-spa varijantu do pola - posle treninga anti-celulit masaza i umotavanje i maska od zelatina koju sam nasla ovde na forumu. Lepo kaze u uputstvu da boli kad se skida, ali nije ni promil u odnosu na trenutno popularnu "crnu masku" - to kad sam skidala mislim da me je siri Beograd cuo!

    Citam Narcisin dnevnik i vidim "cik-cak" varijantu, pa cu je vrv i ja primeniti. Deluje taman prikladno da mogu da na nedeljnom nivou drzim prosek od nekih 1500, a da imam 1 ili 2 dana (ili obroka) gde mogu da udenem nesto kaloricnije. Back to drawing board! :mahalo:
    Slika
  • Yo-Yo
    Amater
    Amater
    Postovi: 291
    Pridružio se: pre 7 godine

    Re: Da ne budem vise Yo-Yo

    od Yo-Yo » pre 7 godine

    Eto mene, nova radna nedelja!

    Prvo da prijavim:

    20.11. 1340 kalorija
    D: Mafin i nes
    U: Jabuka
    R: Kajgana sa sirom, kupus salata
    U: Jogurt
    V: Corba, sargarepa i dip
    U: Caj s mlekom, mafin
    A: Neko cunjanje po kraju (trebao mi disconnect), trcanje po zgradi (6 spratova jedno 4-5 puta, kucni savet)

    Na zalost, corbu cu morati da jedem samo za veceru radnim danima jer sam malo preterala sa belim lukom. Meni se bas-bas svidja, ali se pribojavam efekata po okolinu ;)
    Slika
  • leonida
    Profesionalac
    Profesionalac
    Postovi: 1461
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: Da ne budem vise Yo-Yo

    od leonida » pre 7 godine

    Dobro došla i srećno!
    Sve znaš ...
    Na tvom mestu bih probala da izbegnem UH uveče ... znaju da izazovu dodatnu glad :)
    Početna kilaža 99 kg, krajnja 67 (oko godinu dana dijete).

    Nov početak 03.09.2018.početna 79, trenutna 76, cilj 67.
  • Yo-Yo
    Amater
    Amater
    Postovi: 291
    Pridružio se: pre 7 godine

    Re: Da ne budem vise Yo-Yo

    od Yo-Yo » pre 7 godine

    @Leonida, dobro mi dosla u dnevnik! Skroz si u pravu za UH uvece. Meni doduse najvecu glad izazivaju oci :cry: Mafini su u mojoj izvedbi, sa steviom a 2/3 "brasna" su ovsene mekinje - recepis pisem kad ga usavrsim jer mi fali "nesto".

    21.11. oko 1350 kalorija
    D: Kornfleks s jogurtom, nes
    U: Mandarina
    R: Krompir pecen u pepelu sa margarinom (sledi objasnjenje), ajvar
    U: 2 mafina
    V: Corba, moj tzatziki (u sustini narendan krastavac s jogurtom i zacinima)
    A: Moj spinning, plank i ruska stolica po minut u supersetu x10

    Elem, pre jedno 2-3 nedelje sam sa komsinicom pricala o krompiru u pepelu (i ona dijetalise, pa sam joj objasnjavala da krompir nije susto zlo sam po sebi, vec ga zeza przenje i dodaci), pa me zove juce oko 12 i kaze da se vraca od svojih sa vrelim krompirima i domacim ajvarom. Stigne ona, cimne me da dodjem na klopu, mene vec ceka tanjir sa krompirom (neka srednja velicina, do 400g ziv) i ajvarom sa strane. Krenemo da klopamo, i ja osetim margarin :cry: Ona mi mukica dobronamerno objasni da je koristila "Dijet" jer smo obe na dijeti... Nisam imala srca da odbijem ni da joj tom prilikom objasnjavam, a racunam da ce nam krvni sudovi oprostiti greh trans-masti.

    Ja margarin ne jedem (sem kad moram - tipa kad mi se ponudi nesto u gostima i tek kad zagrizem osetim) vec godinama. Secam se da se jos moja baka 80-tih (kad su margarini jos smatrani boljom opcijom) prepirala sa mnogima, pa i sa lekarima, da margarin moze da bude sto puta dijetalan, ali da to ne znaci da je zdrav jer "zejtini" u njemu nisu u svom prirodnom stanju (tecnom). Secam se da je jednoj komsinici rekla "Pa ako ces samo kalorije da gledas, sto taj margarin ne mazes na stiropor mesto leba? Sigurno ima manje kalorija, a i bolje se slaze po neprirodnosti!" Inace, baka je bila protivnik bilo cega sto u frizider/spajz ulazi u obliku koji nije "prirodno prepoznatljiv".

    Posto je baka bila domacica kuce, ja sam kao mala mnogo patila sto svi drugari za uzinu kupuju pogacice i pastete sa sirom ili hot dog na crvenom kiosku pored skole, a ja nosim sendvic od kuce. Eh da su mi one godine, a ova pamet... Zabranjeno voce uvek bilo najsladje, pa sam tako kad god sam mogla sebi kupovala kojesta - mnogo nekvalitetnije i nezdravije od onoga sto mi je bilo na dohvat ruke "da se uklopim". Secam se da sam proplakala mesec pred jedan rodjendan jer su moji kategoricki odbili da slavim u Meku - sto su svi ostali radili u to vreme i bilo je "in".

    U potpisu: zrtva drustvenih pritisaka.
    Slika
  • Yo-Yo
    Amater
    Amater
    Postovi: 291
    Pridružio se: pre 7 godine

    Re: Da ne budem vise Yo-Yo

    od Yo-Yo » pre 7 godine

    Juce mi je bio grozan dan... PMS me ozbiljno drma, pa sam i psihicki i fizicki sva nikakva. Inace nemam nesto ozbiljniji PMS, osim u slucaju znacajnijih promena ishrane i navika. A to mu dodje bas sad. Nije mi bilo ni do aktivnosti ni do bilo cega drugog. Sedela sam za racunaljkom, citala forum, pa na pola sata ustanem, inventarisem kuhinju, vratim se za racunaljku i tako u krug. Kad sam kretala u kuhinju, obicno je to bilo sa idejom da nesto "prezalogajim". Gledam povrce i dipove - nah. Gledam mafine - jok. Gledam cokoladu za kuvanje, razmotam je, odlomim komadic, vratim ga, zamotam. Nije mi ni palo na pamet da sidjem do prodavnice (24/7, zastrasujuci izbor klope za "samo" 500+ kalorija u 100g).

    22.11. 1320 kalorija
    D: Kornfleks sa jogurtom, nes
    U: 2 mafina
    R: Rizoto sa piletinom i povrcem, kupus salata
    U: Jabuka, orasi
    V: Corbica, 1 punjeno jaje, krastavcici
    A: Prebiranje po kuhinji, sredjivanje ormara - u prevodu: nista znacajno

    Punjena jaja: Obarila sam 5 jaja, povadila zumanca, ocedila 1 sardinu od njenog ulja i zamesala je sa zumancima uz dodatak maslinovog ulja. 1 jaje dodje na nekih 160 kalorija, protein i masnoce - taman ono sto mi treba. A i spremno je dovoljno za nekoliko dana.

    Nadam se da ce MS uskoro stici i otici da mogu da se vratim u normalu. Vec pocinje da bolucka, ali to nije neki problem. Veci problem je sto sam u glavi sva nikakva i na 3 coska.

    Negde sam citala da tokom restriktivnog rezima ishrane (da ne kazem dijete) PMS i MS umeju da budu gori nego inace. Ima logike: zenski organizam skladisti estrogen u masnim naslagama, a kad se masne naslage tope i taj estrogen mora nesto da radi. A ne radi nam u korist, barem neposrednu.

    Elem, mogla bih ja ovako do sutra, ali i ovako pisem eseje pa cu se ovde zaustaviti :mahalo:
    Slika
Odgovori 246 postova

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 12 gostiju