Odgovori 165 postova
naučiću i ja
  • Bakica
    Profesionalac
    Profesionalac
    Postovi: 1376
    Pridružio se: pre 7 godine

    Re: naučiću i ja

    od Bakica » pre 6 godine

    Isti je sluchaj samnom :D Kombinujem...petljam...ali necu da se dam i prepustim skroz starim navikama :nasilan: Posustanem pa onda opet disciplinujem sebe ...a valjda tako i mora. Vazno je ne odustati...pogotovo je to sluchaj sa nama koji smo izgubili dosta i u opasnosti smo da dosta i vratimo ako se sasvim opustimo. Maraton shto neko reche :) :crybaby:
    SlikaSlika

    SlikaSlika
    UN 06/2/2017 do 10/05/2017 119.9kg - 103.5kg - 16.4 kg
  • leonida
    Profesionalac
    Profesionalac
    Postovi: 1461
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: naučiću i ja

    od leonida » pre 6 godine

    Dado, i ja sam lutala.
    Ne možeš čitavog života biti na UN-ki ili bilo kojoj drugoj dijeti. Dijeta je dijeta. Ona se sprovodi povremeno i nije ishrana za ceo život.
    Jednostavno moraš naći optimalan, zdrav način ishrane sa namirnicama koje ti voliš i koje tebi lično odgovaraju.
    Zvuči komplikovano, ali nije. Puno povrća, kako zbog vitamina i vlakana, tako i zbog sitosti, optimalna količina kvalitetnih ugljenih hidrata, optimalna količina proteina, nešto voća za užinu tu i tamo, povremeno imaš dan kad jedeš testa, kolače i sl. i ne produžavaš taj dan nego narednih nekoliko dana pametno. Masnoće ne izbegavaš, samo unosiš kvalitetne masnoće u malim količinama (1 kašika kvalitetne masnoće je definitivno dovoljna za pripremu bilo kog jela za celu četvoročlanu porodicu, meso po pravilu pusti masnoću, pa kad se spremaju sa mesom, nije potrebno dodavati mast/ulje/maslac).
    Početna kilaža 99 kg, krajnja 67 (oko godinu dana dijete).

    Nov početak 03.09.2018.početna 79, trenutna 76, cilj 67.
  • dada77ns
    Amater
    Amater
    Postovi: 253
    Pridružio se: pre 7 godine

    Re: naučiću i ja

    od dada77ns » pre 6 godine

    Tako je Leonida. Sve sam to naucila citajuci dnevnike na forumu...da ne nabrajam, znas i sama ciji su ukljucujuci i tvoj. Trenutno i jesam u toj fazi...koriscenja onog sto sam naucila sa onim sto imam u frizideru sa uklapanjem u brzi zivot kojim zivim i obavezama koje idu uz to. Kao sto si ti bila u fazi da si uspela jedino da kupis u pekari neku nezdravu testeninu tako sam i ja jedno vreme bila vezana onim sto mi se nudi. Sada je malko drugacije i pokusacu to da iskoristim. Pratim forum i to mi omogucava da se ne opustim. Nedostatak energije u vecernjim satima mi zadaje mnogo muke jer (kao i mnogi) pokusam da ostanem budna uzimanjem hrane :nasilan: Vece je vreme kada i deci dajem veceru i svo to cinculiranje oko njih i hrane mi omogućava da mi bude još teže. To mi je najveca greska koje se moram resiti. Pokusacu lagano jer cu, u suprotnom, režati i besniti na muža, decu.... :evil: Preko dana nemam nikakvih problema i normalno se hranim bez preterivanja.
    UN start: 04.05.2016. 62kg
    UN kraj: 01.08.2016. 51kg
    novi start kontrole: 03.05.2017. 55kg neuspesan
    najnoviji start kontrole: 06.11.2017. 57kg neuspesan
    UN start: 02.12.2017. 57kg
  • leonida
    Profesionalac
    Profesionalac
    Postovi: 1461
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: naučiću i ja

    od leonida » pre 6 godine

    Ima faza u životu kad je zaista skoro nemoguće organizovati se.
    Ja sam sinoć opet sa posla došla u 10 uveče (odem ujutru), pa od kuvanja nije bilo ništa ... tako da je suva sreća da je one musake sa tikvicama ostalo još za danas, a kako ću se organizovati za sutra ... nemam pojma.
    Moj je najveći problem kad nemam vremena za kuvanje. U stvari, smućkala bih ja neko povrće sa jajima, ali nisam u toku dana skoknula da kupim neko povrće, verovatno ću danas to da uradim. Povrće zapečeno sa jajima se pravi baš na brzaka i bude sasvim lep obrok - može biti doručak, ručak, večera ... po izboru. Karfiol, boranija, spremljeni na ovaj način su jako ukusni i hladni sutradan (što je bitno za ovakve kao ja koji nemaju vremena :( )
    Početna kilaža 99 kg, krajnja 67 (oko godinu dana dijete).

    Nov početak 03.09.2018.početna 79, trenutna 76, cilj 67.
  • dada77ns
    Amater
    Amater
    Postovi: 253
    Pridružio se: pre 7 godine

    Re: naučiću i ja

    od dada77ns » pre 6 godine

    Uf ta kupovina namirnica me rastura. Smisli sta ces kuvati, pa kupi sta ti treba pa ako ne nadjes sve sto ti treba ...menjaj plan. :( Kad dobro isplaniras i kad se plan poklopi sa stvarnim stanjem, problema nema. Ukoliko nesto izmakne...moze da nastane haos. Ja nisam neki obozavalac povrca. Ustvari, volim povrce ali moram da ga jedam sa mesom ili sa hlebom. Cesce praktikujem sa mesom jer je i pametnije i duze me drzi sitom. Ne mogu da zamislim da jedem meso bez salate ili povrca ali su to umerene kolicine. Citala sam u Leoidinom dnevniku koliko ona povrca pojede, ja ne pojedem ni pola od njene kolicine :005: U svakom slucaju....samokontorla i pametan izbor hrane je ono sto svako od nas mora da ima.
    UN start: 04.05.2016. 62kg
    UN kraj: 01.08.2016. 51kg
    novi start kontrole: 03.05.2017. 55kg neuspesan
    najnoviji start kontrole: 06.11.2017. 57kg neuspesan
    UN start: 02.12.2017. 57kg
  • leonida
    Profesionalac
    Profesionalac
    Postovi: 1461
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: naučiću i ja

    od leonida » pre 6 godine

    Povrće.
    Kad malo bolje razmislim, kuhinja moje mame i mojih baka jeste podrazumevala puno povrća. Podrazumevalo se, takođe, da se meso ne jede svaki dan. Bila su tu razna variva sa mlekom koja su bila kompletan obrok(boranija sa mlekom, bundeva sa mlekom), jeo se pasulj, bob (generalno mahunarke su se često jele bez mesa)... jela se riba bar jedanput nedeljno. Salate i čorbe su bile neizostavan deo obroka, tako da sam ja u stvari kao dete navikla da se povrće jede u velikim količinama.
    Problem je nastao kad sam se udala, a mm nije priznavao nijedno jelo bez mesa i krompira (ili testa umesto krompira) :x . Da ne bih puno komplikovala, ja sam se prilagodila . i otud moj enormni višak. Kad sam videla onih 99 kg na vagi bila sam zaista u šoku.
    Tako da, verovatno meni nije bio nikakav problem da se vratim na povrće, jer su to ukusi na koje sam navikla u detinjstvu. Jedino mi je žao što nemam koga da pitam za neke starinske recepte mojih baka, a koje ni moja mama nije spremala...
    Početna kilaža 99 kg, krajnja 67 (oko godinu dana dijete).

    Nov početak 03.09.2018.početna 79, trenutna 76, cilj 67.
  • Bakica
    Profesionalac
    Profesionalac
    Postovi: 1376
    Pridružio se: pre 7 godine

    Re: naučiću i ja

    od Bakica » pre 6 godine

    I kod moje majke smo jeli dosta povrca.Mada moja mama je radila pa nije imala vremena da se dugo zadrzava u kuhinji mada je kuvala svakodnevno. Moju baku nisam nikad upoznala ( sa majchine strane) mada imam neke njenom rukom ispisane recepte koje chuvam kao antiku :D Moja tetka je fantastichno kuvala...ta zena je od nichega pravila jela prste da polizesh :D Poshto sam chuvala unuku kao malu trudila sam se da je nauchim da jede povrce jer ti ukusi iz detinjstva ostaju. Medjutim ona je sad mesarosh ( u pubertetu je) a i dosta jede brzu hranu tako da dok ne pochne sama da zivi i sama da kuva ne verujem da ce se vratiti ukusima iz detinjstva. Srecom da nije na nashu familiju pa nema problema sa kilazom :)
    SlikaSlika

    SlikaSlika
    UN 06/2/2017 do 10/05/2017 119.9kg - 103.5kg - 16.4 kg
  • leonida
    Profesionalac
    Profesionalac
    Postovi: 1461
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: naučiću i ja

    od leonida » pre 6 godine

    Kad pišeš u unuci ... da, ima nešto i do metabolizma. Moj sin jede ogromne količine hrane. Ima 21 godinu, pa računam da više ne raste. A opet je jako mršav. Ne mogu da kažem da radi teške fizičke poslove (ako se učenje ne računa u to). Do pre studija bavio se sportom pa mi je bilo jasno na šta potroši te silne kalorije. Sad mi apsolutno nije jasno. Povrće jede kao salatu i u supicama/čorbicama, od variva u načelu samo mahunarke i krompir, spanać u bešamel sosu i sve to uz puno mesa i hleba. Na takvoj ishrani ja bi opet dogurala do maltene 100 kg, a on ... eto, sve to nekako potroši :? . Jedino pametno pravilo koje ima je što slatkiše nikad ne jede posle obroka, nego naknadno, kao užinu (to mu niko nije rekao, prosto je njegovom organizmu potrebno vreme da svari ručak, pa onda uzme slatkiš). U stvari, ne jede puno slatkiša, uzme ga kao dezert. S druge strane, ćera, isto godište (blizanci su), mora, poput mene da dobro pazi šta će jesti da se ne bi ugojila. I ona se bavila sportom. Fizička aktivnost im je manje više identična. Ona ima lepu liniju dok pazi šta jede ... čim se u ispitnom roku malo opusti ... stigne i po koja kilica....
    Mada ... i u ovih tablicama koje računaju poželjan kalorijski unos, taj zbir kalorija veći je za muškarce nego za žene, pretpostavljam da njima i treba kalorijski jača hrana.
    A baš sam se trudila da im izgradim zdrave navike u ishrani (u okviru mojih tadašnjih znanja). Dokle god su bili kući, nije protekao nijedan dan bez kuvanog obroka, iako sam radila (i moja mama je radila, ali je uvek na stolu bilo nešto "na kašiku). Kao mali, sin je jeo svo povrće ... odjednom je počeo da izbegava jedno po jedno varivo (suva sreća je da jede salate - zelenu salatu, krastavce, paradajz, paprike, turšiju ... i voli da gricka sirovu šargarepu kao užinu). Ovo sa šargarepom je interesantna stvar, ona baš sadrži puno korisnih stvarčica. Grdila sam ga da zbog ograničenog unosa povrća i zbog toga što ne jede džigericu ne unosi sve što je neophodno u organizam. Da bih mu to dokazala, proučavala sam vitamine i minerale koje namirnice koje on ne unosi sadrže ... ispostavilo se da sve unese jajima i tom njegovom sirovom šargarepom koju gricka svaki dan :shock: . Jednostavno sam ostala bez argumenata. Šargarepica u sirovom obliku ispade mnogo zdravija namirnica nego što sam ja očekivala, što nije loše znati u ovim zimskim mesecima kad nam nije baš puno povrća u svežem obliku dostupno ...
    Početna kilaža 99 kg, krajnja 67 (oko godinu dana dijete).

    Nov početak 03.09.2018.početna 79, trenutna 76, cilj 67.
  • Drina
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 90
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: naučiću i ja

    od Drina » pre 6 godine

    Pozdrav! Samo da kažem da sam danas čituckala ovaj dnevnik i da mi je baš bilo zanimljivo. Jedna od impresija je da smo svi baš super borci :) trep trep
    I da nas sve skupa ti večernji sati ponajviše kvare. Ajde da smislimo neku zajedničku alatku, pomagalo da ne brljamo uveče. Ne znam šta...neku muiziku da pustimo. Koja bi himna mogla da dođe u obzir ? :D
    Početna: 85, trenutna: 77 cilj: 70kg
  • Drina
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 90
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: naučiću i ja

    od Drina » pre 6 godine

    Iako nema ljudi na forumu ja cu da pisem kad osetim potrbu. Nekako mi lepo kad imam sa kim da "podelim" razmisljanja. Ljude oko sebe ne mogu da davim sa mojim dijetama, ne dijetama, promenama, razmisljanjima, planovima...retko ko u mojoj okolini je toliko opterecen viskom kg kao sto sam ja. Danas proteinski dan, ...Radnim danom je sve nekako po planu...vikend me uvek poremeti. :nasilan:
    E, lepo si to rekla. Tako i meni nekako...
    Početna: 85, trenutna: 77 cilj: 70kg
  • dada77ns
    Amater
    Amater
    Postovi: 253
    Pridružio se: pre 7 godine

    Re: naučiću i ja

    od dada77ns » pre 6 godine

    Drina, potpuno si upravu. Vecernja klopa nas je u 80% dovela do viska kg. Ja sam zapala u neku krizu i iz nemoci jela i jela...po najvise uvece. Pocela sam da kukam po forumu kada sam imala 53kg a sada imam 57 :nasilan:
    posto sam neko ko je uglavnom potpuno svestan desavanja (oko sebe i sa samim sobom), po 100ti put vucem rucnu i koristim svo nauceno znanje o ishrani. Citavu pricu sam prilagodila sebi i odustala od bilo kakve dijete (jedno vreme sam cak imala ludacku ideju da koristim herba life :nasilan: ).
    5 dana sam na ovakvoj ishrani i definitivno je u pitanju vecernje jedenje izazvano nedostatkom energije. Ovih 5 dana lezem u 21h potpuno slomljena. Nekada sam taj umor presecala hranom i uspevala da odradim vecernje aktivnosti. U svakom slucaju, nisam gladna nego mi se jede. Kontorlisem se, ne jedem uvece i nadam se da cu uskoro prihvatiti umor kao redovno stanje i uspevati da funkcionisem i u vecernjim satima.
    UN start: 04.05.2016. 62kg
    UN kraj: 01.08.2016. 51kg
    novi start kontrole: 03.05.2017. 55kg neuspesan
    najnoviji start kontrole: 06.11.2017. 57kg neuspesan
    UN start: 02.12.2017. 57kg
  • dada77ns
    Amater
    Amater
    Postovi: 253
    Pridružio se: pre 7 godine

    Re: naučiću i ja

    od dada77ns » pre 6 godine

    zaboravih da napisem. vezbam svakodnevno 30-40 minuta
    UN start: 04.05.2016. 62kg
    UN kraj: 01.08.2016. 51kg
    novi start kontrole: 03.05.2017. 55kg neuspesan
    najnoviji start kontrole: 06.11.2017. 57kg neuspesan
    UN start: 02.12.2017. 57kg
  • Bakica
    Profesionalac
    Profesionalac
    Postovi: 1376
    Pridružio se: pre 7 godine

    Re: naučiću i ja

    od Bakica » pre 6 godine

    Blago tebi kad mozesh da zaspish u to doba :009: Samo guraj. Proci ce umor...naviknuce se telo.., jedino se mora poraditi na mozgu :( Meni taj deo ne uspeva vec neko vreme :nasilan: Shto moram da jedem kad nisam gladna ubi me ali ne znam :shock:
    SlikaSlika

    SlikaSlika
    UN 06/2/2017 do 10/05/2017 119.9kg - 103.5kg - 16.4 kg
  • dada77ns
    Amater
    Amater
    Postovi: 253
    Pridružio se: pre 7 godine

    Re: naučiću i ja

    od dada77ns » pre 6 godine

    rano ustajem pa rano i lezem. Nemam mogucnosti za popodnevnu dremku :)
    Izgurala sam vikend, relativno lako. Bila sam i na nekoj veceri i nisam pojela ni jedan kolac. :013: Malo mi je nedelja bila haoticna i mozda ne bas po pravilima zdrave ishrane pa se jutros nisam merila :roll: Danas nastavljam po redovnom rezimu bez slatkisa i UH (za veceru).
    UN start: 04.05.2016. 62kg
    UN kraj: 01.08.2016. 51kg
    novi start kontrole: 03.05.2017. 55kg neuspesan
    najnoviji start kontrole: 06.11.2017. 57kg neuspesan
    UN start: 02.12.2017. 57kg
  • dada77ns
    Amater
    Amater
    Postovi: 253
    Pridružio se: pre 7 godine

    Re: naučiću i ja

    od dada77ns » pre 6 godine

    PIsem po dnevnicima pa je red da se upisem u svoj. Nemam nista lepo da napisem ali ...ispricacu gde sam :020:
    Pre par dana sam pocela UN...po ko zna koji put. Definitivno nisam karakter u pridrzavanju onog sto sam naucila i dijeta mi je neophodna. Da sam se ugojila....vidi se i po garderobi i po pokazivanju vage :(
    Stanje je sledece: Imam 6 kg vise nego u momentu najmanjih kg (nakon UN dijete). Obimi su mi se povecali 7cm u predelu butina i guze, a 5cm u predelu stomaka i struka.
    Iznervirala sam se tako da nema odustajanja od UN. Guram, za sada mi nije strasno. Osecam blagu glad ali moja zelja za uspehom je ogromna pa mi glad ne smeta:-) Ubacila sam i vezbanje kad osetim da imam snage (to je uglavnom na P dan).
    Necu pisati jelovnike ali cu vas (kao i do sada) pratiti svakodnevno. Javicu se sa prvim rezultatima...
    UN start: 04.05.2016. 62kg
    UN kraj: 01.08.2016. 51kg
    novi start kontrole: 03.05.2017. 55kg neuspesan
    najnoviji start kontrole: 06.11.2017. 57kg neuspesan
    UN start: 02.12.2017. 57kg
Odgovori 165 postova

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: zabzab i 16 gostiju