Odgovori 198 postova
dijetarnik
  • slonche88
    Amater
    Amater
    Postovi: 227
    Pridružio se: pre 13 godine

    Re: dijetarnik

    od slonche88 » pre 2 meseca

    Hej, dobrodosla si da pises koliko god zelis, lepo mi je da pricamo :)

    Skroz si u pravu, pogotovo za ono 'ovaj dan je pokvaren'. Budes u fazonu e sad sam pojela nesto sto nije trebalo, gotovo, trpaj u sebe sve sto vidis. A stvar verovatno i jeste u svim tim sitnim koracima.

    Od jutros sam na UN dijeti. Nemam pojma da li cu uspeti da je izguram (zato sto nikad nisam), ali hajde da probam. Dan je prosao okej, nisam nimalo gladna. Ali to je zato sto sam se prejedala prethodnih dana, sto je rezultiralo da vaga jutros kaze 122,7. Osecam se kao neka velika masa koja gamize.

    Elem, prvi dan (protein) prosao ovako:

    D: mandarina
    R: jaja sa sunkom i kackavaljem, paradajz, kasika kiselog mleka, parce hleba
    V: batak, senf, zelena salata, lepinja

    Nije trebalo da ide hleb i za veceru, ali nema veze, i ovo je uspeh. Odoh u setnju sad.

    Za sutra planiram pasulj :12:
  • Pali Debela
    Amater
    Amater
    Postovi: 251
    Pridružio se: pre 6 godine

    Re: dijetarnik

    od Pali Debela » pre 2 meseca

    Srecno sa UN!! Samo napred! Sto duze budes drzala, bice ti lakse, uhodaces se.
    Super i za setnju!
  • slonche88
    Amater
    Amater
    Postovi: 227
    Pridružio se: pre 13 godine

    Re: dijetarnik

    od slonche88 » pre 2 meseca

    Dan poceo okej, a onda sam veceras opet porucila picu.

    Budem u fazonu da nije bitno da bas sad budem na dijeti, treba mi da budem srecna i tako lako zastranim.

    Nisam sigurna sta da radim vise sama sa sobom, mozda ujutru smislim nesto. Osecam se umorno od svega, od posla, od sebe, od okoline, od svakodnevnih stvari i obaveza, od dijeta, od hrane. Sve me je umorilo.
  • Pali Debela
    Amater
    Amater
    Postovi: 251
    Pridružio se: pre 6 godine

    Re: dijetarnik

    od Pali Debela » pre 2 meseca

    Krivo mi je da si umorna. Mogu da osetim iz tvog pisanja da stvarno jesi.

    Da li nas hrana stvarno cini srecnim? Verovatno da u nekoj meri. Ali toliko srece ima i u drugim stvarima. Neka bude malo i u hrani, a malo i drugim stvarima. Da se promeni fokus. Moja drugarica je isla na psihoterapiju, i terapeutkinja je pitala, a sta vi radite da negujete sebe? Meni je to pitanje bilo tako neobicno, nikada nisam razmisljala o tome. I ne znam odgovor, jos uvek, a ona mi je to prepricala pre vise od godinu dana.

    Evo iskreno cu ti napisati, a naravno mozda nisam u pravu. Mislim da ti je mindset jako striktan, i tako neces dugo izdrzati. Ovo je maraton. Uopste nema veze sto si narucila picu.

    Isla sam kod nutricionistkinje kada sam zivela u inostranstvu, na mesec dana su ili pregledi. Prvi dolazak, ona mi objasni sve kako treba. Mesec dana ja jedem sve po pravilima. Dobro, pila sam sok od narandze, ponekad uvece popijem kakao sa medom i jednom sam narucila dostavu, za mesec dana. Ona mi kaze, sok ne smes, kakao ne smes, a dostavu slobodno narucuj vise. Ne svaki dan, ali dva puta nedeljno da. Cak mi je rekla, obavezno narucuj dostavu. Neces izdrzati ako ovako budes jela, kao ovaj mesec.

    Veruj mi i sa dve pice nedeljno ces smrsati. Ili drzi UN 4 dana, i onda peti dan jedi sve sto hoces (nemoj da se prejedas, ali uzivaj u svemu). UN nije carobna dijeta, nije stvar u kombinovanju namirnica, to je sve mit.

    Jedna stvar je samo bitna. Kalorijski deficit. E sad dobro izbalansirana ishrana podrazumeva da su u svakom obroku zastupljene sve namirnice, puno voca i povrca itd. (Znaci nijedan nutricionista ti nece preporuciti UN.) Ali u sustini za mrsavljenje je kalorijski deficit. Sa 4 dana na UN i jednim cheat danom ti si def u kcal deficitu.

    Ne moras savrseno da jedes. Naruci picu slobodno. Ali uvedi neke promene i smrsaces. Nemoj da imas dobre i lose dane. To je iscrpljujuce, neces izdrzati. I stalno nove pocetke. Jako iscrpljujuce.

    Zelim nekako da te motivisem, da ti pomognem. Znas kako je meni ta nutricionistkinja prilazila. Ona sve moje izgovore, probleme itd. uzme u obzir kao validne. Ne kaze, to su samo izgovori. I onda mi ponudi resenje. Npr. imala sam previse posla i previse stresa. Ona mi je smislila da jedem sve zdravo, ali sve vec gotovo. Da mi je priprema 5 min. Leblebije kuvane iz tegle. Salata iz kese. Mladi sir. To je rucak npr. Oni tamo imaju pirinac koji samo stavis u mikrotalasnu, riba iz konzerve, spargle barene iz tegle. Vecera itd.

    Postoji resenje uvek. Nemoj dijetu da dozivljavas kao neko opterecenje, neko mucenje, neku borbu. Nego radis nesto za sebe, pobedjujes samu sebe. Pravila su samo tvoja. Svaki kontinuirani trud ce dati rezultate. Budi realna. Budi nezna prema sebi. Do leta je super da smrsas i 8 kg. I da uvedes neke promene u svom zivotu koje su trajne. Kako budes uvodila promene bice sve bolje i sve brze.

    Za mene licno, shvatila sam, nista striktno nema sanse da potraje. Od jula 2021. se konstantno trudim. Autofagija. Vrlo striktni rezimi nutricionisticki. Onda ta nutricionistkinja iz inostranstva i rad 1 na 1 sa njom. I smrsam. Do 76 kg dodjem. Pa sve vratim. Pa dodam jos. Znaci, ne ide tako. E zato sada polako, dan za danom. I nutela i pica i burek, i gomila slatkisa, ali polako cu da se pomeram i to je to.

    Nemoj da odustanes. Smisli nesto da ispuni dva uslova: 1. da tako mozes do kraja zivota da jedes; 2. da polako to bude sve bolje i sve razumnije.

    Tu imas milion mogucnosti. Mozes da jedes sve kao do sada, samo bacis jednu trecinu svega sto jedes. Znaci ponasas se kao i do sada. Odvojis trecinu, bacis, ostalo pojedes. I tako ces smrsati dosta. Onda posle par meseci, krenes da bacas polovinu. I od toga ces smrsati. To je dijeta sa klinike Mayo, koju mi je jedan doktor preporucio. A onda polako menjas navike.

    Eto, opet se ja raspisah. Stvarno ti zelim svako dobro.

    Ili mozda ti moras da krenes od toga da se osecas bolje, da promenis neke druge stvari u svom zivotu, pa onda da se bacis na mrsavljenje. Ne znam, svi smo razliciti. Naravno, ja ti pisem iz moje perspektive, mog iskustva i sta vazi za mene. A mozda za tebe vaze neke potpuno druge stvari.
  • slonche88
    Amater
    Amater
    Postovi: 227
    Pridružio se: pre 13 godine

    Re: dijetarnik

    od slonche88 » pre 2 meseca

    Hvala ti, verovatno stvarno treba vise da se posvetim sebi i negovanju sebe.

    Sad i ja razmisljam sta to radim da negujem sebe. Osecam se kao da nemam vremena za sebe uopste i kao da sam stalno umorna. Verovatno taj umor dolazi i od ovolikog viska kilograma koji imam, ja svakog dana vucaram jos jednu osobu sa sobom (bukvalno kao da neko od 60kg nosi jos jednog sebe).

    I u pravu si za UN, mislim da nikad nisam ni verovala u tu dijetu. Kao hajde danas cemo picu i kolace, pa cemo sutra da se izgladnjujemo vocem.

    Treba zaista da nadjem nesto sto mi odgovara na duze staze. Na primer, znam da mi proteini prijaju. Zasite me, a ne osecam se prejedeno nakon proteinskog obroka. Ovo ne znaci da krecem na keto ili tako nesto :D Pokusavala sam nekoliko puta, uvek mi bude toliko muka da sam sebi rekla poslednji put 'molim te, seti se da nikad vise ovo ne radis sebi'

    Ali mogu malo vise da uvrstim jaja, meso, ribu, voce i povrce u ishranu. Samo malo bolje izbore da pravim. Neka pica bude jednom nedeljno, ne mora svako vece. I to moja jaca polovina i ja porucimo porodicnu i pojedemo skoro celu, ostane nam parce-dva.

    Veceras sam bila u Lidlu i videla paket od 30 jaja na snizenju. I uzela sam, rekla sam sebi da jaja nisu los izbor za dorucak, mogu na razne nacine da se spremaju. Tako da bi trebalo da se sutra nadju na meniju :D

    Danas sam jela sve i svasta, ugljeni hidrati na max, bolje da i ne pisem. Ne verujem ni da bih se setila svega.

    Inace, u kojoj si zemlji bila? Ja nesto razmisljam o odlasku u Austriju, odnosno Bec.
  • Pali Debela
    Amater
    Amater
    Postovi: 251
    Pridružio se: pre 6 godine

    Re: dijetarnik

    od Pali Debela » pre 2 meseca

    Super za jaja! Jedna moja komsinica je bila nas cuveni nutricionista, i iako tada nisam imala probleme sa viskom kg, pitala sam je da mi kao napravi plan pravilne ishrane. Imam jos uvek taj papir negde. Ali se secam da je rekla, sardine i jaja su dve nutritivno najvrednije namirnice. To je ceo zivot u jednom. Naravno sardinice se jedu sa kostima i sve. Ili girice isto.

    I ja mislim da su proteini odlican izbor. Znas kako je meni ta nutricionistkinja iz inostranstva objasnila. Jedan obrok jedan tanjir. Pola tanjira povrce. Cetvrtina ugljeni hidrati i cetvrtina proteini. Jedino mahunarke su trik, one se racunaju pola kao uh, a pola kao proteini. Tako da na primer ako jedes pasulj, pola tanjira pasulj, pola povrce. I to je cela mudrost. To su mi bile vecera i rucak. Za dorucak jedan mali niskomasni jogurt i banana. A za uzinu jedna vocka, a da nije banana i saka kostunjicavog voca.

    To mi je napravila zbog posla tako, a sada posto vise tamo ne radim, ne pratim to, ali imam u glavi okvirno kad planiram.

    Polako istrazuj kako sta, i naci ces nesto cega mozes da se pridrzavas, i onda vreme radi za tebe :)

    Ne bih mozda da otkrivam ovako javno gde sam bila, ali jedna predivna zemlja stvarno. Lepo je iskustvo ziveti malo i u drugacijoj sredini. Posebno ako bi ti isla sa partnerom. Imas nekog svog. A to mi je bio i jedini problem, stekla sam prijatelje, ali treba vremena da se sa nekim zblizis. Navijam da odes. Uvek mozes da se vratis.
  • slonche88
    Amater
    Amater
    Postovi: 227
    Pridružio se: pre 13 godine

    Re: dijetarnik

    od slonche88 » pre 2 meseca

    Jela sam jaja danas, ali sam jela i picu i gumene bombone i puding i moram da se saberem malo.

    Kao sto si napisala - voce, voce, povrce, povrce. Sto vise toga u ishrani - to bolje.

    Sto se tice odlaska preko, i ja sam u fazonu da treba da se proba ako ti se pruzi mogucnost. Mislim da bih se za 15, 20 godina kajala sto nisam probala.

    Od sutra pisem jelovnike kakvi god da su. Bice sareno, ali trudicu se da pravim bolje izbore koliko god mogu.
  • Pali Debela
    Amater
    Amater
    Postovi: 251
    Pridružio se: pre 6 godine

    Re: dijetarnik

    od Pali Debela » pre 2 meseca

    Super sto ces da pises jelovnike. Meni to dosta pomaze. Kada imam u glavi da se to zapisuje negde, da ostaje kao trag. A u sustini zapisuje se u nasem telo i ostaje trag u nasem telu. Tako da pisali ili ne, to je tako, pa onda bolje i zapisati, imas neki uvid, i neku svesnost sta radis.

    Malo po malo bolji izbori, u skladu sa tvojim navikama, zeljama i potrebama, i bice rezultata :hi-fi:
  • Pali Debela
    Amater
    Amater
    Postovi: 251
    Pridružio se: pre 6 godine

    Re: dijetarnik

    od Pali Debela » pre 2 meseca

    Slonce, nedostajes. Nadam se da je sve dobro i da ces se javiti kada ti bude zgodno. Saljem veliki zagrljaj mom saborcu!
  • slonche88
    Amater
    Amater
    Postovi: 227
    Pridružio se: pre 13 godine

    Re: dijetarnik

    od slonche88 » pre 2 meseca

    Hej, evo me, uzvracam zagrljaj :ljubav2:

    Vikend mi je bio totalno lud i ispunjen obavezama, oba dana sam morala da navijam sat :placljivko:

    Tako da sad jedva cekam sledeci da se naspavam k'o covek. Znaci ima da spustim roletne, stavim masku za spavanje i iskljucim telefon :D

    Ovih dana sam imala razne proslave i jelo se sve i svasta. Veceras sam gledala neke stare slike na kojima sam imala oko 80-90kg i toliko sam bolje izgledala. Iako sam tad mislila da sam najdeblja osoba na svetu. I razmisljam kako bi me doslovno jedan krug UN dijete opet vratio u to stanje, tako da mislim da cu od sutra opet da probam.

    Moram samo da izbacim onog sabotera iz glave koji mi govori 'ma ova dijeta je glupa, neces uspeti, bolje nesto drugo, uzmi sad pojedi picu, treba ti. Od sutra cemo da vidimo sta cemo, naci cemo nesto bolje, nesto drugo'

    E taj glas kad bih mogla da ubijem, vrlo rado bih.

    Jelovnik za sutra bi trebalo ovako da izgleda:

    1/91, Proteini

    D: 2 pomorandze
    R: 2-3 jaja na oko, parce hleba, casa jogurta
    V: 1-2 jaja sa paprikom, salata

    Merim se ujutru, pa javljam sutra uvece cifru sa kojom polazim i kako je protekao dan.
  • Pali Debela
    Amater
    Amater
    Postovi: 251
    Pridružio se: pre 6 godine

    Re: dijetarnik

    od Pali Debela » pre 2 meseca

    Mnogo mi je drago da si opet tu!
    Pridruzujem se u ubijanju sabotera!
    Ma nijedna dijeta nije glupa, posebno kada da je dobre rezultate, a UN je za mnoge bila prekretnica da izgube dosta kg.
    Meni se svidja sto je strukturirana, ne mora mnogo da se razmislja sta, kako.
    Bas imam neku pozitivnu energiju da ces uspeti! Samo napred!! :pivo:
  • slonche88
    Amater
    Amater
    Postovi: 227
    Pridružio se: pre 13 godine

    Re: dijetarnik

    od slonche88 » pre 2 meseca

    Hvala PD, lepo je kad bar neko veruje u tebe :D

    Ali trudicemo se da ubijemo sabotera i da gruvamo :headbang:

    Danasnji dan prosao okej, jedino sto za veceru nisu bila jaja nego cufte u paradajz sosu i salata od cvekle. Ali u redu je, i to je protein.

    Jutros vaga kaze 122kg, bravo ja. Sledece merenje 14. marta, pa cemo da vidimo kako ide.

    Sutrasnji jelovnik bi ovako trebalo da izgleda:

    2/91, Skrob

    D: 2 pomorandze
    R: pire, spanac, cvekla
    V: pola od rucka
  • Pali Debela
    Amater
    Amater
    Postovi: 251
    Pridružio se: pre 6 godine

    Re: dijetarnik

    od Pali Debela » pre 2 meseca

    Bas lepo izgledaju jelovnici!
    Samo napred, pa da 14. marta bude jedan dobar minus!
  • slonche88
    Amater
    Amater
    Postovi: 227
    Pridružio se: pre 13 godine

    Re: dijetarnik

    od slonche88 » pre 2 meseca

    Ahah, cekamo ga, pa cemo videti :D

    Bitno je da se osecam bolje, mladje i pokretnije nego sto se trenutno osecam, a za vagu me bas briga :D Zato i ide jednom mesecno, od mene dosta.

    Jelovnik danas malo drugaciji od predvidjenog:

    D: pomorandza
    R: pasulj, hleb, cvekla
    V: humus sa krekerima od leblebije


    Za sutra planiram:

    D: pomorandza
    R: pica testo sa pelatom
    V: palacinke sa nutelom i plazmom

    Ako slucajno odem u bioskop sutra, onda umesto palacinkica mozda budu kokice. Ako ne budem preumorna i ne bude me mrzelo. :oops:
  • Pali Debela
    Amater
    Amater
    Postovi: 251
    Pridružio se: pre 6 godine

    Re: dijetarnik

    od Pali Debela » pre 2 meseca

    Skroz mi se svidja mindset da se ne opterecujes sa brojem kilograma.
    Ako odes, pricas mi sta si gledala. A ako ne, onda se nadam da ces se lepo odmoriti i opustiti.
Odgovori 198 postova

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 34 gosta