Odgovori 11 postova Stranica 1 od 1
"Zašto se psi smeše a šimpanze plaču"
  • andjela
    Amater
    Amater
    Postovi: 325
    Pridružio se: pre 16 godine

    "Zašto se psi smeše a šimpanze plaču"

    od andjela » pre 16 godine

    Nedelja popodne je. Osoba do koje mi je stalo, uzima moju dušu i baca je u vis gde se ona raspada kao puzzle od 4000 komada. Objašnjava mi šta su principi do kojih se treba držati. Gde su tu emocije, pitam se ja? Šta je bitnije? Da li se može porediti? Objašnjavam i ja ali objašnjavam šta su emocije, molim, ljutim se, durim se, plačem…Tada nastaje najgore. Ćutimo. Ćutimo tako bolno da i ono malo slagalice koju pokušavam da uklopim, izklizavaju mi kroz prste kao uhvaćena riba koja se bori za život. Dižem ruke. Ne znam da li prebrzo dižem ruke od svega ali znam da ih dižem u znak predaje jer je princip osobe jači od mojih emocija. Šta je bitnije, princip ili emocije? Ko je u pravu?

    Kao i većina osoba u begu pokušavam nečim da se zanimam i naravno sedam pred TV. Klasična razbibriga ljudi tehnike… “francuski poljubac” na određenom kanalu”…. naaaajzad nešto za našu žensku dušu….. ali tek za sat vremena. Okrećem omiljeni kanal da dočekam “poljubac”. National Geographic sa dokumentarnim filmom “zašto se psi smeše a šimpanze plaču”. Film koji sam odgledala u dahu.

    Objašnjavaju se osnovne emocije. Emocije koje su jedinstvene za sve. Emocije koje su bitne da bi opstali. Strah, agresija i nagon za produžetak vrste.

    Strah je prva emocija koja se nalazi u tz.”reptilnom mozgu”. Kada osetimo strah adrenalin udara i naši su mišići spremni za beg. Kada pogledate u sebe setite se koliko ste često bežali koliko vas noge nose od predmeta straha. Ne volimo da ga osetimo i često se plašimo baš osećaja straha što je često u stvari strah od nemoći, neznanja… Strah je u stvari vrlo pozitivna emocija koja nas u životu čuva od neprijatnosti (bežanje od besnog psa, pazimo kad prelazimo ulicu, zaobilazimo otvoren šaht…). Videla sam kako hobotnica pobeli kada se uplaši i pocrveni kada se naljuti. Podseća vas na nekog?

    Agresija se često poredi sa ljutnjom mada ne mora biti. Ljutimo se kada branimo nešto do čega nam je stalo, bilo to psihičkog (ljubav…), fizičkog (telo), materijalnog porekla. Nekada to branimo i do smrti.

    Produžetak vrste. Često nema veze sa ljubavlju ali mi romantičniji volimo da povezujemo te dve stvari, toliko bitne u nasem životu i nekada jedno od najlepših osećanja. Ljubav.
    Tri krajnje različite emocije i toliko bitne za sve nas.

    Nastavak filma mi je jos zanimljiviji, možda zato sto zastupa moje stavove u gore spomenutom konfliktu sa osobom koja je sada daleko 95000 svetlosnih godina. Emotivno opismenjavanje.

    Objašnjenje je vrlo lako. Na početku nastanjivanja naše planete postojali su gmizavci, veliki, snažni, bez mozga, bez emocija… U neko doba dolazi do nastanka sisara. Manji, slabiji, ali za razliku od reptila počinju da misle i imaju emocije. Kao što znamo, sisari su opstali do dana današnjeg (inače vam ne bi pisala sad ) jer su kroz život učili i osećali. Nisu imali princip ali su osećali i opstali.

    Prvi nasi učitelji su majke u koje instinktivno gledamo ne bi li videli i naučili određenu emociju. Bitno je da kada je ljuta, namrštena onda smo negde pogrešili i pokušavamo to da ispravimo, kada je srećna i nasmejana znamo da smo na pravom putu… Potreban nam je majčinski dodir da bi se osećali zaštitu i bliskost.

    Radost. Kažu da je to najlepša emocija koja se razvija kroz igru dok smo mali. Neuroni se tada jače vezuju i osećaj je sličan uticaju opijata. Igra je povezana dodirima. Zato često žudimo za nečijim dodirom. Kroz igru razvija se i mašta koja je nekada vrlo bitna za samostoukovanje koje će nas u životu “vaditi’ iz teskih situacija.

    Film se završava, počinje “francuski poljubac”, ja vec smirenija jer sam svoju teoriju dokazala, doduše željna poljupca. Od osobe ni slike ni tona. Polako skupljam svoje puzzle, grešim, ponavljam, učim, teško je ali znam da će slika kad tad da se složi a ja ću biti bogatija za novo iskustvo sa određenim principima ali i mnogo emocija.

    Vaša Andjela

    p.s. okvir price je izmisljen.
    Poslednja izmena od andjela u 11 Feb 2008, 11:59, izmenjeno 3 puta ukupno.
  • Moderator
    Site Admin
    Site Admin
    Postovi: 611
    Pridružio se: pre 16 godine
    Gender:

    od Moderator » pre 16 godine

    1. deo - bez komentara

    2. deo - naročito citirani: "Na početku nastanjivanja naše planete postojali su gmizavci, veliki, snažni, bez mozga, bez emocija… U neko doba dolazi do nastanka sisara. Manji, slabiji, ali za razliku od reptila počinju da misle i imaju emocije. Kao što znamo, sisari su opstali do dana današnjeg (inače vam ne bi pisala sad ) jer su kroz život učili i osećali. Nisu imali princip ali su osećali i opstali. "

    Lični komentar: Uvek sam impresioniran kada je u pitanju Teorija evolicije g. Darvina. Pomno čitajući dotično štivo - padam u iskušenje da konstatujem:

    a) ja sam odlepio kao i jedna pristojna manjina;
    b) većina je odlepila jer je tako indoktrinirana tj. naučena.

    Razlog gore navedenom razmišljanju je pretenciozna upotreba dela "Postanak vrsta" gde se teoretska razmišljanja podižu na nivo istine. Da li verujem u Darvinovu teoriju? Ne, ne verujem... Pa ova teorija ima više rupa nego švajcarski sir! Praktično, lakše je nabrojati šta u njoj još "drži vodu" nego šta valja... No, o tome drugi put... Sada sam samo intervenisao jer me televizije tipa NG podsećaju na modernu crkvu... vera, objašnjenja, dokazi (pola falsifikovano, a pola nema...) ... itd. itd...
  • andjela
    Amater
    Amater
    Postovi: 325
    Pridružio se: pre 16 godine

    od andjela » pre 16 godine

    ovo necu da komentarisem jer se ja ipak bavim naukom....koja je po tebi u onom delu ljudi koja nije pistojna.....nastavak razgovora je ispod mojih manira.....
    Visina: 175cm
    BMI sa 78kg=25,5
    BMI sa 68kg=22.2
  • Moderator
    Site Admin
    Site Admin
    Postovi: 611
    Pridružio se: pre 16 godine
    Gender:

    od Moderator » pre 16 godine

    Poštujem :NN04:
  • Spiridon_Kopicl
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 13
    Pridružio se: pre 16 godine

    Re: "Zašto se psi smeše a šimpanze plaču"

    od Spiridon_Kopicl » pre 16 godine

    andjela napisao:bez mozga, bez emocija…


    Znaci sve sto ima mozak misli i poseduje emocije ? :) Ah gde nestade stari dobri opstanak koji me nije toliko dowodio u rebus...

    andjela napisao:Videla sam kako hobotnica pobeli kada se uplaši i pocrveni kada se naljuti. Podseća vas na nekog?


    Da li je to emocija ili instinkt ?

    andjela napisao:
    p.s. okvir price je izmisljen.



    Steta okvir price uopste nije losh :evil:
  • Praslin
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 386
    Pridružio se: pre 16 godine

    od Praslin » pre 16 godine

    Moram da se složim sa M. i na temu Darvina i na temu televizija tipa NG ili Discovery. Ali pošto se o tome ne diskutuje, moj komentar će ostati na ovom nivou.
  • andjela
    Amater
    Amater
    Postovi: 325
    Pridružio se: pre 16 godine

    Re: "Zašto se psi smeše a šimpanze plaču"

    od andjela » pre 16 godine

    Spiridon_Kopicl napisao:
    Znaci sve sto ima mozak misli i poseduje emocije ? :) Ah gde nestade stari dobri opstanak koji me nije toliko dowodio u rebus...


    misli, mozda ne na nivou Nikole Tesle , ali misli :)

    andjela napisao:Videla sam kako hobotnica pobeli kada se uplaši i pocrveni kada se naljuti. Podseća vas na nekog?


    Spiridon_Kopicl napisao:Da li je to emocija ili instinkt ?

    ovo je bila digresija...instinkt....:)


    Spiridon_Kopicl napisao:Steta okvir price uopste nije losh :evil:


    Hvala...mozda i nije izmisljena....zar je bitno? :evil:
    Visina: 175cm
    BMI sa 78kg=25,5
    BMI sa 68kg=22.2
  • andjela
    Amater
    Amater
    Postovi: 325
    Pridružio se: pre 16 godine

    od andjela » pre 16 godine

    Praslin napisao:Moram da se složim sa M. i na temu Darvina i na temu televizija tipa NG ili Discovery. Ali pošto se o tome ne diskutuje, moj komentar će ostati na ovom nivou.

    mozes diskutovati ovde o cemu zelis :)
    uvek mi je drago da vidim misljenje drugih ljudi pa makar se ne slagali sa mnom :) bitno je da misle!
    Poslednja izmena od andjela u 11 Feb 2008, 08:02, izmenjeno 1 put ukupno.
    Visina: 175cm
    BMI sa 78kg=25,5
    BMI sa 68kg=22.2
  • Praslin
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 386
    Pridružio se: pre 16 godine

    od Praslin » pre 16 godine

    Nisam mislila da mi je zabranjeno da diskutujem o tome. :013:
    Mislila sam da ovaj podforum možda nije pravo mesto za tu vrstu diskusije, jer više ne pričamo o emocijama nego o nauci, veri, teorijama i činjenicama, kritičkom mišljenju...
  • andjela
    Amater
    Amater
    Postovi: 325
    Pridružio se: pre 16 godine

    od andjela » pre 16 godine

    "jer više ne pričamo o emocijama nego o nauci, veri, teorijama i činjenicama, kritičkom mišljenju..."
    mislim da se i ovo na neki nacin dodiruje sa emocijama mada tako ne izgleda na prvi pogled.....Mozda ne u ovoj temi ali "caskaliste" je idealno za to.... :)
    Poslednja izmena od andjela u 11 Feb 2008, 08:04, izmenjeno 1 put ukupno.
    Visina: 175cm
    BMI sa 78kg=25,5
    BMI sa 68kg=22.2
  • Spiridon_Kopicl
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 13
    Pridružio se: pre 16 godine

    od Spiridon_Kopicl » pre 16 godine

    Praslin napisao:Mislila sam da ovaj podforum možda nije pravo mesto za tu vrstu diskusije, jer više ne pričamo o emocijama nego o nauci, veri, teorijama i činjenicama, kritičkom mišljenju...


    A gde bi bio ovaj forum da nema reda rada i discipline :-P

    Hvala...mozda i nije izmisljena....zar je bitno?


    Narafski ma koliko pisci umeli da pishu dobre drame, niko ih ne pishe tako dobro kao zivot :013:
Odgovori 11 postova Stranica 1 od 1

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 9 gostiju