Odgovori 12 postova Stranica 1 od 1
Realnost
  • andjela
    Amater
    Amater
    Postovi: 325
    Pridružio se: pre 16 godine

    Realnost

    od andjela » pre 16 godine

    Realnost (stvarnost) delimo na objektivnu stvarnost i subjektivnu stvarnost.

    - objektivna stvarnost je ona koja pokazuje kakav svet jeste
    - subjektivna stvarnost je samo naša reprezentacija objektivne stvarnosti i za osobu kojoj su ove dve stvarnosti vrlo slične kažemo da je svesan (realan).

    Subjektivna stvarnost zavisi od našeg opažanja koju registrujemo našim čulima ili od naše mašte i vrlo je bitno da shvatimo te predstave, dajemo joj određenu važnost i značenje. Konstruišemo stvarnost.

    Sama opažanja možemo podeliti u dve grupe a to su one koje možemo opaziti samim čulima (ne uključujem šesto čulo :) ) i to je stvarnost prvog reda. Sa njima retko kada imamo problem tj. iskrivljenu sliku stvarnosti jer čulima vrlo lako shvatimo o čemu se radi. Stvarnost sa kojom češće imamo problem, jer nije dostupna našim čulima, i to je stvarnost drugog reda. To su strah, tuga, ljubav… Ovde često dolazi do konflikta sa samim sobom a jos češće sa drugima jer ono što osećam ja ne mora osećati drugi i treca osoba retko može da ga reši, npr. “mnogo mi značiš”, “nemoj da lažeš, vidim da ti više ništa ne značim”…. Šta je istina? To što kaže on ili ona?

    Slikovita predstava ove dve stvarnosti može da se predstavi i ovako. Teritorijom ćemo predstaviti objektivnu stvarnost a mapom objektivnu stvarnost. Naša mapa se gradi našim iskustvima, osećajima, doživljajima… uključujemo “automatskog pilota” i letimo po mapi koja je po našim pretpostavkama tačna. U zavisnosti koliko je mapa tačna, mi ćemo leteti kroz život pravo, krivudati, vrtiti se u krug, gubiti se, udarati o prepreke dok mapu ne promenimo ili dok se ne slomimo. “Automatski pilot” je u stvari naš referentni okvir po kojem funkcionišemo.

    Većina ljudi ne pravi razliku između mape i teritorije već uključuju “pilota” jer im je tako lakše da žive umesto da se preispituju a time su sigurniji u sebe (pa makar to bio kriv stav), ne žele da troše svoju energiju i vreme, jer rad na sebi to izistkuje, pa maker povređivali sebe i druge.

    Referentni okvir je reprezentacija stvarnosti u kojem egzistiraju tri polja stvarnih pojava. To su ja, drugi (svi drugi ljudi tj.čovečansto uopšte) i svet (sve ostale pojave u prirodi i društvu). O svakom polju mi imamo različita mišljenja koje osoba pretpostavlja da su tačna. Kada se dete rodi on ima prazan referentni okvir i onda po malo se ispunjuje, vaspitanje, iskustvom, zaključivanjem…
    Poslednja izmena od andjela u 11 Feb 2008, 12:00, izmenjeno 1 put ukupno.
  • Moderator
    Site Admin
    Site Admin
    Postovi: 611
    Pridružio se: pre 16 godine
    Gender:

    od Moderator » pre 16 godine

    Imam pitanje vezano za objektivnu stvarnost. Da li se dotična stvarnost može zaista spoznati? Ili je svaka stvarnost u sušti subjektivna stvarnost ako ne pojedinca a ono vrste kojoj pripadamo (ljudska vrsta).

    Teza I: Praktično ne postoje referentne tačke na koje bi mogli da se oslonimo... i da na osnovu, makar analogije, kažemo: e ovo je objektivna stvarnost, ovo su stvari koje zaista postoje i koje su apsolutne po sopstvenoj suštini...

    Teza II: Ko može da garantuje da je tzv. "objektivna" stvarnost zaista objektivna... Bizaran primer: imam akvarijum i sam odgajam godinama ribice. Mnoge generacije su prošle kroz moje ruke (živorotke su u pitanju pa sam ih planski ukrštao). Ova sadašnja generacija je 5 - 6. generacija od praroditelja... Šta je za njih objektivna stvarnost? Automatsko paljenje svetla u 7 sati ujutru i gašenje u 7 uveče? Hranjenje dva puta dnevno (dobro, znam da se ređe hrane ribe... ali ja moje baš volim...)... dakle hranjenje... Pojava moje ruke tačno u određeno vreme, a zatim mrak? Da li je to za njih (razmišljam kao riba) objektivna stvarnost? Da li svaki poremećaj (nisam bio u kući i nisam ih nahranio uveče pre gašenja svetla) one doživljavaju kao fenomen odstupanja od "objektivne" stvarnosti?
    Naravno, ovo nije tekst o problemima nenahranjenih riba i njihove percepcije već o objektivnosti kao takvoj... ili ... Da li je objektivnost objektivna?

    Hvala na strpljenju.
    M
  • andjela
    Amater
    Amater
    Postovi: 325
    Pridružio se: pre 16 godine

    od andjela » pre 16 godine

    Treba napraviti jasnu razliku izmedju instinkta i naucenih emocija. Takodje i od "vrste i velicine" mozga (mi i ribe) znaci u mogucnosti ucenja. Mi kroz razne dogadjaje ucimo se emocijama kako adekvatnim tako i suprotnim. Na problem kriterijuma adekvatnosti ukazuje nam i Aristotel "...tesko je odrediti tacno kako,zbog kakvih stvari i koliko vremena se treba ljutiti i gde je granica izmedju ispravnog i pogresnog stava" (frag.1126b) "Ko se ljuti za sta treba,i na koga treba,i kako treba i onoliko koliko treba,toga hvale"(frag.1126a)-Nikomahova etika
    Visina: 175cm
    BMI sa 78kg=25,5
    BMI sa 68kg=22.2
  • Moderator
    Site Admin
    Site Admin
    Postovi: 611
    Pridružio se: pre 16 godine
    Gender:

    od Moderator » pre 16 godine

    OK... instikt i naučene emocije - opet "objektivne" kategorije... Što se veličine mozga tiče... hmmm... ne bih baš uzimao da je to adekvatno merilo... budući da postoje organizmi sa većim mozgom od nas (ljudi), ali se stepen njihog razvoja nalazi na nižim lestvicama. Aristotel se zaista trudio da spozna prirodu samu po sebi... ali... opet je to bio pojedinac koji nije mogao a ni morao da (s)poznaje "objektivnu" stvarnost... Ufffff... kada bolje razmislim... Niče je jedini bio u pravu: "Prevelika obaveštenost opterećuje duh rđavim varenjem..."
  • andjela
    Amater
    Amater
    Postovi: 325
    Pridružio se: pre 16 godine

    od andjela » pre 16 godine

    zasto "ufff"....:).....emocije su vrlo jednostavne samo je pitanje iz kojeg ugla gledas....."ljude,naime, koji nisu u stanju da se naljute za sta bi morali da se naljute smatraju za glupie,a isto tako i one koji se ne ljute kako treba,ni kada treba ni zbog cega treba" (nikomahova etika frag.1126a)Aristotel
    Visina: 175cm
    BMI sa 78kg=25,5
    BMI sa 68kg=22.2
  • Moderator
    Site Admin
    Site Admin
    Postovi: 611
    Pridružio se: pre 16 godine
    Gender:

    od Moderator » pre 16 godine

    Opet poslovice? OK... "Veličanstvenost istine ne meri se logičkim metrom..."
  • andjela
    Amater
    Amater
    Postovi: 325
    Pridružio se: pre 16 godine

    od andjela » pre 16 godine

    gore navedeno nisu poslovice :)
    Visina: 175cm
    BMI sa 78kg=25,5
    BMI sa 68kg=22.2
  • Moderator
    Site Admin
    Site Admin
    Postovi: 611
    Pridružio se: pre 16 godine
    Gender:

    od Moderator » pre 16 godine

    ...oprosti, ali ne volim reč aforizam... već nalazim da je prirodniji izraz poslovice...
  • Spiridon_Kopicl
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 13
    Pridružio se: pre 16 godine

    od Spiridon_Kopicl » pre 16 godine

    - objektivna stvarnost je ona koja pokazuje kakav svet jeste

    Da li je ovo uopste moguce. Zar objektivna stvarnost sama po sebi nije iskljuciva ? Jer sami cinioci "objektivne" stvarnosti nisu objektivni ili diskutantni o objektivnoj stvarnosti nisu objektivni :) I object :-P
    Morat cu se sloziti sa moderatorom. Da li mi uopste mozemo da definisemo objektivnu stvarnost ?

    "Veličanstvenost istine ne meri se logičkim metrom..."

    E to je vec mnogo interesantnije sta je istina i da li istina uopste postoji ?
  • mmance
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 5
    Pridružio se: pre 13 godine

    Re: Realnost

    od mmance » pre 13 godine

    Ja mislim da i donosenje odluka je deo instinkta jer sve sta radimo je odraz podsvesnog
  • sanjci
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 13
    Pridružio se: pre 11 godine

    Re: Realnost

    od sanjci » pre 11 godine

    ovo je odlicna tema
    realno sagledati sebe i ne biti ne zadovoljan zbog toga je bit, poenta
    na zalost, malo ko to zna
    licno, jos uvek se borim sa tim
    :o
    Slika
  • andjela
    Amater
    Amater
    Postovi: 325
    Pridružio se: pre 16 godine

    Re: Realnost

    od andjela » pre 11 godine

    @sanjci, nemoj da se boris samo se prepusti i onda krecu pravi odgovori.
    Visina: 175cm
    BMI sa 78kg=25,5
    BMI sa 68kg=22.2
Odgovori 12 postova Stranica 1 od 1

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 14 gostiju