LJUBOMORA (1. i 2. deo)
  • andjela
    Amater
    Amater
    Postovi: 325
    Pridružio se: pre 16 godine

    od andjela » pre 15 godine

    Aurora draga, ne bi volela da si se nasla u skoro svakoj recenici mog teksta jer to znaci da odlazis u patologiju a to necemo.

    Po prethodnom postu mislim da si se nasla u opstem objasnjenju ljubomore i u ljubomori iz inferiornosti a vidim da si je iskazala kroz ljutnju koju si pokazala momku.
    Uvek se radujem kada neko shvati da ima problem i ne plasi se da ga resava.

    Posto ova internet varijanta nije ista kao razgovor 1 na 1 moji odgovori ce se zasnivati na pretpostavkama sve dok mi ti ne ukazes na suprotno :)

    Ti si jedna od retkih koja dozvoljava da joj se partner okrece za svakom suknjom i pride je komentarise. To boli ako je on neko koga volis. Ovo sam podvukla jer je ljubomora u onom momentu kada se plasis da ces voljenu osobu izgubiti zbog trece osobe (bez obzira sto to nije konkretna osoba). Mozda ti bivsi momci nisu toliko znacili kao on ili su znali bolje da "upakuju" komentarisanje drugih devojaka npr. "ala ova macka ima duge noge :09: ali ni jedna ne moze da se meri sa batacima moje drage" :). Znaci, svaka izjava moze da se "spakuje" u raznim varijantama.]

    Cesto srecem veze koje se menjaju u raznim pravcima ali me posebno zacnu one koje idu ovako. On i ona se upoznaju, zaljube, maze se, paze se, dozvoljavaju jedno drugom razne ispade pod izgovorom komromisa (da se ogradim:potpuno sam za komromise ali u drugoj varijanti) , ne govore da im nesto smeta (on dobacuje drugim cicama, opija se, ne zove je sa drustvom u izlazak, ...) vec sve ide po sistemu "ima i gorih", "znas kakav je Macin Joca, moj je jos i dobar", "nek istera svoje dok je mlad"...., sto je veza duza ili dublja(brak) ove stvari znaju da budu sve vece i spisak onoga sto ti ide na zivce sve duzi, onda ona u nezadovoljstvu sve manje prestaje da vodi racuna o sebi (izgovor je duzina veze, deca, kuvanje, pranje, spremanje,nije joj ni do nje a kamo li do njega,sexa ...), onda on stvarno pocne da gleda druge ribe jer u kuci nema sto zeli(izgovor)....itd.itd.itd....dolazi se u jedan zacaran krug. Od prilike imas to i u varijanti dece da im se dozvoljava sve i svasta i pa kad odrastu i pocnu praviti gluposti pitas se "odakle sad ovo".

    Stvar je u tome sto se ide linijom manjeg otpora jer borba za sebe i vezu za koju mislis da ima perspektivu odnosi energiju i treba se potruditi. Dok si jos vrlo mlad mislis da je ok biti cool i kao "bole me bas za varijante" . Vecina stvari nece se poboljsati same po sebi.

    Obicno smo skloni i tome da zelimo iz nekog razloga da nam partneri citaju misli "zar on ne vidi da mi to smeta?", "zar ne oseca kako sam tuzna zbog...?", "zasto mi je kupio ovo za rodjendan kad sam ja u jednoj setnji pre 3 meseca rekla da bi zelela...?"... Da to bi bilo jako lepo i nekada stvarno oni osete, znaju, utrefe,... Ne treba se zanositi time da nam je partner vidovit.
    Pricati sa ljudima ko kojih nam je stalo! Reci sta nam smeta. Ponoviti vise puta ako treba. Reci sta zelimo. Reci o cemu mastamo. Reci sta bi da promenimo... Pricati pogotovo na pocetku kada krece nesto sto nas boli a ne kasnije kada u glavnom ta prica vise nema smisla.

    Naravno neke stvari ne mogu da se promene i onda odlucujemo da li cemo ga voleti i sa tim ili se okrenuti na stikli i otici drugim pravcem.

    Ti verovatno jesi realna i racionalna ali to ne znaci da realne osobe ne moze boleti dusa pogotovo ako ima permanentni izvor nezadovoljstva.

    To sto si pocela da gledas frajere nece pomoci ni u cemu. Sta , zelis da si kao on? Uzimati njegovu ulaogu nece pomoci tebi cak moze i da pogorsa tvoja osecanja.

    Naravno da se samopouzdanje koleba ali zato si na pravom mestu da to resimo .

    :)
    Visina: 175cm
    BMI sa 78kg=25,5
    BMI sa 68kg=22.2
  • caca
    Amater
    Amater
    Postovi: 156
    Pridružio se: pre 15 godine

    od caca » pre 15 godine

    Odsustvo ljubomore znaci odsustvo ljubavi zar ne?
    Čudno je to kako je malo potrebno da budemo sretni, i još je čudnije kako nam baš to malo nedostaje.
  • andjela
    Amater
    Amater
    Postovi: 325
    Pridružio se: pre 16 godine

    od andjela » pre 15 godine

    Ne, Caco, ni slucajno.
    Visina: 175cm
    BMI sa 78kg=25,5
    BMI sa 68kg=22.2
  • caca
    Amater
    Amater
    Postovi: 156
    Pridružio se: pre 15 godine

    od caca » pre 15 godine

    Mislila sam na partnersku ljubomoru i ljubav ja uz svo duzno postovanje prema tebi mislim da totalno odsustvo ljubomore povlaci odsustvo ljubavi
    Čudno je to kako je malo potrebno da budemo sretni, i još je čudnije kako nam baš to malo nedostaje.
  • andjela
    Amater
    Amater
    Postovi: 325
    Pridružio se: pre 16 godine

    od andjela » pre 15 godine

    O partnerskoj ljubavi i ljubomori i pricamo :)

    mislim da totalno odsustvo ljubomore povlaci odsustvo ljubavi


    U psihologiji nema 100%, garantovana, totalno... Sve je individualno mada kroz vekovna posmatranja dolazi se do nekih zakljucaka ali je svako od nas kombinacija raznih emocija iz raznih razloga u raznim slucajevima.

    Ljubomora je emocija koja "nagriza" ljubav i nepotrebna je u zdravoj vezi.
    Deo koji sam spomenula (nadam se da jesam 8) ) da je ljubomora potrebna , odnosi se na deo kada vidimo da se nasa veza menja a to je obicno , u smeru koji nam se ne svidja.
    Na primer:
    -u vezi sam sa momkom vec neko duze vreme i neminovno smo usli u neke standardne seme a to je da mi se javi pred kraj radnog vremena da bi se dogovorili oko izlaska tj.popodnevnog plana. Od jednom on prestaje da zove a ja kad pitam zasto je poziv izostao on kaze da ga je nesto omelo. To je sasvim ok za par puta ali kada se desi 10-tak(u zavisnosti od naseg "fitilja",nekom 2 puta nekom 20 puta) puta onda postajemo sumljicavi a mozda i ljubomorni na devojku koja je dosla da radi u njegovu kancelariju i poslednjih 20 dana svaki put kada se vidimo, on prica hvalospev o njoj a za to vreme on se sve redje vidja sa mnom jer ga pocinje boleti glava, umoran je...
    Znaci, poklapaju se neke stvari u isto vreme. Tada dolazi momenat da se sa njim poprica, bez optuzbi.

    -u braku je to jos lakse uviditi jer smo sa partnerom cesce.
    On koji je 15g svako vece sedeo kod kuce i nema drustvo za izlazak i nosi samo farke i majce od jednom krece u izlazak sav napirlitan, ostaje na poslu duze od uobicajenog, mirise na parvem, prestaje da vodi ljubav sa mnom, euforican je itd.
    Visina: 175cm
    BMI sa 78kg=25,5
    BMI sa 68kg=22.2
  • caca
    Amater
    Amater
    Postovi: 156
    Pridružio se: pre 15 godine

    od caca » pre 15 godine

    A onaj koji nikad nije ljubomoran?i nikad to ne pokazuje?sta ako ponekad izlazi i nosi farke i dukseve?sta ako ......?
    sta ako mu neverujem da je veran kad je vec bio nekad neveran ? i ja sam ti problematicna a ovo su teske teme aj mi da mrsavimo.hvala na objasnjenju ljubomore
    Čudno je to kako je malo potrebno da budemo sretni, i još je čudnije kako nam baš to malo nedostaje.
  • andjela
    Amater
    Amater
    Postovi: 325
    Pridružio se: pre 16 godine

    od andjela » pre 15 godine

    caca napisao:A onaj koji nikad nije ljubomoran?i nikad to ne pokazuje?sta ako ponekad izlazi i nosi farke i dukseve?sta ako ......?
    sta ako mu neverujem da je veran kad je vec bio nekad neveran ? i ja sam ti problematicna a ovo su teske teme aj mi da mrsavimo.hvala na objasnjenju ljubomore


    Onaj koji nije nikada ljubomoran, mozda prosto nema razlog za to.

    Moze da obuce sta hoce i da izlazi ili ne izlazi, sve jedno, poenta u prici je bila da od jednom se njegov dugogodisnji ritual promeni.

    Ako je vec bio neveran onda si ti ta koja odlucuje o tome da li ce mu verovati. Mnogo pitanja AKO mogu samo da te izjedaju.

    Postoji jedna jako lepa vezba u psihoterapiji koja se zove AKO koja je jako dobra za razresavanje mnogih problema.

    Inace i AKO se pojavi , ne treba se "izjedati" pitanjima vec pricati sa partnerom i sto je vrlo bitno, ne osudjivati
    Visina: 175cm
    BMI sa 78kg=25,5
    BMI sa 68kg=22.2
  • caca
    Amater
    Amater
    Postovi: 156
    Pridružio se: pre 15 godine

    od caca » pre 15 godine

    Tesko je neosudjivati tako nesto.A svaka cast za pricu i smirenost.
    Ja se uglavnom trudim da nerazmisljam o tome i tako mi lakse
    Čudno je to kako je malo potrebno da budemo sretni, i još je čudnije kako nam baš to malo nedostaje.

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost